Диди Димова

КОГА и ДАЛИ да ходим на курсове за подготовка за раждане? от Диди Димова

icon Преглеждания: 1984
Видео Текст
Kursove Za Podgotovka Za Ragdane (custom)

Да започнем с това, че колкото повече медицинска култура има една бременна, колкото повече информация има, толкова по-трудно биха могли да я манипулират. Затова аз ви светвам – имайте своята медицинска култура. Това може да бъде постигнато чрез посещение на едно от вече страшно многото училища за бъдещи родители в нашата страна. 

Това, което витае като информация – че курсът трябва да се започне в седмия, осмия или деветия месец – аз не съм съгласна с него. Аз ще ви посъветвам още в 14г.с. да започнете да се информирате. Как ще протече бременността, какво ще бъде храненето, как ще съобщим новината в службата си?

Последното е важно, защото този хормонален бум, който настъпва по време на бременността води до увеличаване не щитовидната жлеза, вследствие на което може да се наблюдава променливо настроение. И когато вие уведомите навреме вашите колеги, ръководителя ви, семейството – те ще бъдат съпричастни към тази промяна в настроението, а няма да я приемат като каприз. 

Така че – след 14г.с. вече можем смело да действаме

Дотогава ситуацията е по-критична и по-силно ни гони суеверието. Добре, аз бих приела това. Но след третият месец ние вече трябва смело да споделяме и да дискутираме, за да имаме повече съпричастност. Така че след 14г.с. е добре да започнат курсовете за подготовка за бременността, раждането и отглеждането на детето.

В седмия месец – вече казах, и отново ще се повторя – матката вече е готова за едно раждане. Ами ако се случи раждането, а вие не сте готови? Смятам, че ще се съгласите, че колкото по-рано се започне с подготовката за бременността, раждането и отглеждането на детето, колкото по-рано се започне с обогатяването на медицинската култура, толкова до края на бременността ще бъдете спокойни и щастливи, защото ще се избегнат екстремните ситуации и стреса. 

Много от бременните пропускат биохимичния скрининг

Дами, не го правете. Аз смятам, че трябва да се направи една дискусия със здравната каса и тя вече да поеме провеждането на биохимичния скрининг, защото той спестява много неудачи по време на бременността. Не пропускайте и феталните морфологии, особено първата фетална морфология между 18г.с. и 22г.с., която е по-мащабна. 

Най-добре е тя да се направи около 20г.с. Нека да не се пропуска и така наречената от бременните „малка фетална морфология“, която е доплер. Тя се извършва между 28г.с. и 32г.с., като е най-добре да се случи около 30г.с. 

Тези задължителни прегледи са вашият комфорт и сигурност в здравото ви бебе. Защото ако има някакъв проблем, той може да се открие навреме, навреме да се вземат мерки и ние да се радваме на една щастлива бременност. Нека да не подценяваме тези съвременни методи за изследване, които биха могли да ни накарат да бъдем много по-спокойни и сигурни в това, което ни предстои.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Baby-love
    Baby-love

    Изборът е личен. На мен ми беше притеснено да се смесвам с много хора, за да не се разболея. Не исках да говоря предварително за нещо, което не се е случило. Освен това тези „позитивни споделяния“ не са ми по вкуса.
    Има хора, които са по-екстровертни и в подобна среда се чувстват добре. При всякакви положения подобен курс има ползи:
    1. Ще чуете за процеса на износване на бебето и раждането неща от първо лице. Ще сте по-подготвени;
    2. Има с кого да споделите или зададете въпрос. Аз използвах гинеколога си за това;
    3. Ще сте по-подготвени за нов член в семейството и грижите за него. Мака Ви и свекърва Ви може да не е нужно да Ви помагат;
    4. В систематизирам вид ще чуете какви грижи медицински и немедицински трябва да положите за себе си по време на бременността и след раждането. Това е своеобразен втори контрол, за да не пропуснете нещо – Вие и лекарят Ви;
    5. Психологическата подкрепа от хора, които Ви разбират може да е от значение за Вас;
    Успех на всички бъдещи майки!

Вашият коментар