Тереза Алексиева

Край на кърменето: кога и как трябва да се случи отбиването на бебето? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 6615
2022 02 28 16h55 38

Кърменето е двустранен процес между майката и бебето и може да протече по толкова различни начини, колкото различни майки и бебета има по света. Ето защо, самото правене на смели генерализации е фундаментално грешно – независимо дали става въпрос за започването, протичането или края на кърменето.

Съществуват различни житейски ситуации, здравословни състояния и лични усещания, които поставят основата на подхода към кърменето и времето, избрано за отбиване на бебето. 

Днес ще се занимаем с общите експертни насоки, касаещи правилното приключване на кърменето в “идеалния” му вариант – когато се застъпва със захранването на бебето и го допълва, докато не отпадне по естествен път.

Ако не откривате себе си в този “идеален” вариант, няма място за притеснения. Идеално може да бъде само това стечение на обстоятелствата, в което майката и бебето се чувстват щастливи, спокойни и добре. Можете да потърсите съдействие от консултант по кърмене, който да разгледа казуса ви индивидуално и да ви даде най-добрите насоки според ситуацията.

А ето и какво трябва да знаете дотогава, за да можете да подходите информирано и самоуверено.  

Колко дълго трябва да продължи кърменето?

Кърменето трябва да продължи точно толкова, колкото динамиката между майката и бебето предполага. Няма “твърде кратко” кърмене тогава, когато трябва да се адресира здравословен проблем и няма “твърде дълго” кърмене тогава, когато детето и майката са в хармония и се чувстват добре. 

С това важно уточнение можем да обърнем поглед и към експертните препоръки на Световната здравна организация, според които най-доброто хранене за вашето бебе през първите шест месеца от живота му е само и единствено майчината кърма. 

“Само и единствено” можете да разбирате съвсем буквално. В този период от живота си, изцяло кърменото на поискване бебе няма нужда от прием на никакви допълнителни храни или течности. Това включва вода, чайове, сокове, пюрета… И всичко останало, за което можете да помислите. 

След шестия месец, бебето трябва бавно да започне да се запознава с различни твърди храни. Дори и тогава, обаче, кърмата остава основния му източник на хранителни вещества и това продължава поне до навършване на първата му годинка.

СЗО препоръчва приемът на кърма да продължи през първите две години от живота на детето. В този период, майчиното мляко остава незаменим източник на полезни вещества, имунни клетки, антитела… И не на последно място – на топлина, близост, сигурност и любов. 

2022 02 28 16h55 43

Ползите от дългото кърмене на детето

Има случаи, в които кърменето може да продължи и след препоръчаните от СЗО две години. Макар и да се разглежда по-скоро като екзотика в днешни дни, това е абсолютно резонното стечение на обстоятелствата в исторически план, в почти всички култури по света. 

Кърменето като допълващ начин на хранене на малкия човек е бързо, сигурно, удобно и полезно. В становище на Американската педиатрична асоциация се твърди, че няма горна граница във възрастта за отбиване на детето и че не съществуват доказателства за негативни последици тогава, когато процесът е взаимен и желан едновременно от майката и детето. 

За разлика от негативите, позитивите от дългото кърмене са широко подкрепени с научни аргументи и включват:

  • Подобряване на имунната защита и превенция срещу често боледуване
  • Подобряване на емоционалното и когнитивното развитие
  • Понижени нива на стрес, тревожност и депресивност в зряла възраст
  • Намаляване на риска от затлъстяване и диабет тип 1
  • Подобряване на емоционалната връзка между майка и бебе и др. 

Ползите от дългото кърмене далеч не са само за бебето. Проучвания сочат, че колкото по-дълго женското тяло произвежда кърма, толкова повече се редуцира рискът от рак на гърдата, рак на матката и яйчниците, високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и инсулт.

Все пак, дългото кърмене може да се разглежда като потенциално проблематично тогава, когато детето няма друг механизъм за успокояване или приспиване. Това положение е натоварващо най-вече за майката и е сред най-често срещаните причини да се премине към отбиване.  

Кога е правилният момент да започнете отбиването на бебето?

Интересен факт е, че в английския език няма отделна дума за “отбиване”. Вместо това се използва терминът “weaning”, който в буквален превод означава “захранване”. Това е и най-краткият отговор на въпроса кога е правилния момент приемът на кърма да започне да намалява.

За съжаление, най-кратките отговори не винаги са най-полезните, нито пък най-приложимите в практиката. 

Ето и как изглеждат детайлите за взаимовръзката между захранването и опитите да се отбие детето:

  • През първите месеци след захранването не можем да говорим за пълноценно хранене с твърди храни. До първата година на детето е реалистично да очаквате, че то ще опитва нови храни само за разнообразие преди да поиска да суче.
  • Бебето най-вероятно няма да е във възторг от промяната. Разбира се, съществуват деца, които консумират пасиран алабаш с опиянение, но за психическото ви здраве е най-добре да не тръгвате със силно убеждение, че случаят ще е такъв.
  • Съвсем нормално е след като детето изяде няколко лъжици (или парчета) твърда храна, то да има желание за кърмене. Нещо повече – в началото твърдата храна категорично няма капацитета да осигури на организма му нужните вещества за правилен растеж и развитие и кърмата остава жизнена необходимост

2022 02 28 16h55 48

  • Завършването на всяко хранене с кърмене не е провал, а успех. Ако имате лични причини да желаете да отбиете по-бързо, можете да дохранвате бебето с бебешка формула. Но в никакъв случай не отменяйте млякото като основно хранене до 12-я месец след раждането.
  • Категорично установено е, че приемът на кърма по време на захранването подобрява храносмилането и прави прехода по-лесен за организма на бебето. Твърдата храна се разгражда по-ефективно, обработва се по-лесно и се усвоява по-пълноценно благодарение на веществата в кърмата.

След като бебето започне да яде по-големи количества твърда храна и да се засища по-ефективно, то може да спре да търси гърдата на майката. А може и да не спре. Имайте предвид, че в очите на вашето бебе кърменето е нещо много повече от начин да се храни. Това е мама. 

Признаци, че бебето е готово за отбиване

Готовността на бебето да се отбие зависи от два фактора: физическото и емоционалното развитие. 

Физически, нещата са относително еднозначни. Колкото повече изцяло заместени хранения има малкия човек, толкова по-малка е нуждата му от кърма като допълнение към храненето. Редно е тоталното изключване на майчиното мляко (или неговите заместители) да не става по-рано от 12-18 месец, но това може да варира, ако бебето просто не желае да приема повече кърма или формула. 

Що се отнася до емоционалния аспект на готовността, нещата определено са по-сложни и зависят от множество допълнителни фактори. 

По-труден, по-бавен и дори драматичен може да бъде процесът на отбиване на изцяло кърмени бебета, които използват гърдата на майката за успокоение и заспиване. Обикновено, те продължават да искат да сучат винаги, когато стане време за сън или когато изпитват емоции, които не могат да овладеят сами. 

В тези случаи, майката трябва да намери индивидуален подход към детето си, който в най-добрия случай е плавен, деликатен и емпатичен. 

Как да отбиете бебето без да бъде травмиращо за него?

Има случаи, в който самото бебе престава да търси гърдата съвсем естествено, непринудено и непридружено със сложни процедури и стратегии. Нерядко това се случва след т.нар. “кърмаческа стачка” или просто в резултат от естественото физическо и емоционално развитие.

В други случаи, обаче, говорим за пристрастени кърмачета, за които процесът по отбиването е истинско предизвикателство. Какъв е правилният подход в тези случаи?

Имайте предвид следните съвети : 

  • Грешка е да се опитате да отбиете бързо, рязко и изведнъж. Това може да накара бебето да се чувства емоционално отхвърлено, а вас – ядосана, тъжна, гузна и виновна.
  • Вместо това, започнете да премахвате храненията на гърда едно по едно. В някои случаи ще се наложи да проявите креативност, за да разсеете детето от неговите “набези” и позиви към гърдите ви.
  • Ако все още имате нощни хранения, опитайте се да предлагате заместител на гърдата. Най-добре е това да бъде шише с биберон, пълно с вода със стайна температура. Имайте предвид, че първите опити вероятно ще са катастрофални, но не се отказвайте и продължавайте да предлагате шишето вместо гърда.
  • Ако бебето не е твърде голямо, можете да опитате да му предлагате биберон-залъгалка през нощта. За изключително кърмените бебета стратегията рядко е успешна, но в този момент дори и малките шансове си заслужават опита.
  • Развивайте емоционалната интелигентност на детето и отделете време да го приучите как да се справя с емоциите си. Често кърменето остава като остров на блаженство, в който негативните емоции отшумяват автоматично и емоционалното израстване на детето играе ключова роля за лесното отбиване.
  • Позволете си да отсъствате. Когато майката е с детето нон стоп, кърменето стои на дневен ред по няколко пъти на ден. Когато това време наближи, излезте да се разходите и оставете детето на друг член на семейството.
  • Горното важи с пълна сила за дневното и нощното приспиване. Първите заспивания без гърда могат да бъдат проблематични, но бебетата бързо се приспособяват и с почуда откриват, че могат да заспят и без майка си. 

Когато кърменията започнат да отпадат едно по едно, можете да започнете да усещате гърдите си напрегнати и пълни. Това е съвсем нормално и отминава сравнително бързо. Не е необходимо да се цедите, освен ако не усещате силно препълване – тогава изцедете само до облекчение, без да изпразвате гърдата.

Лактацията се саморегулира според честотата на кърменето. Когато отбиването е плавно, проблемът с препълването на гърдите не би следвало да е сериозен. Същото, обаче, не важи за радкото отбиване – тогава е от особена важност да спрете кърмата плавно и постепенно, за да не предизвикате усложнения.    

2022 02 28 16h55 54

Защо краят на кърменето често е съпроводен с тъга?

Както вече споменахме неведнъж, за детето кърменето е много повече от хранене. То е емоция, близост, спокойствие и увереност. Истината е, че същото обикновено важи и за майката.

Когато кърменето протича безпроблемно, неговият край буквално е “краят на една епоха”. Той може да дойде с известна доза облекчение, с известна доза тъга… А най-често – с комбинация от двете. 

Вероятно ще ви е интересно да разберете, че тези процеси не са само във вашата глава, а са чисто физиологични. В зависимост от това дали спирате да кърмите постепенно или рязко, в тялото ви могат да настъпят по-плавни или по-резки хормонални промени. 

Знаете ли, че потичането на млякото от гърдата се задейства от отделянето на окситоцин? Наричат го “хормонът на любовта”. Вие го отделяте пак и пак, всеки път, когато бебето е на гърдите ви – така млякото не изтича постоянно, а остава в гърдата, за да изчака любовта преди да потече. 

Намаляването на нивата на окситоцин и пролактин съвсем логично води до промени в настроението. Просто започвате да отделяте по-малко хормон на любовта като физиологична функция на кърменето. 

Възникналият хормонален дисбаланс може да продължи между шест и осем седмици. В този период е нормално майката да се чувства тъжна, тревожна и чувствителна. Ако това чувство споходи и бебето, вероятно ще си имате работа с изпълнени с емоции няколко седмици.

Лесно или трудно, кратко или дълго – кърменето е уникално изживяване, което си заслужава всички отделени емоции. Вместо да тъжите за него, продължете да показвате любовта си по други начини – мили думи, прегръдки, целувки и пълноценно време с детето. 

След като бурята отмине ще разберете, че не кърменето е връзката, която поддържа любовта. То е само още една пъпна връв, чието премахване е неизбежно в процеса на порастване. А връзката – тя е там, дори и без пъпна връв. 


Ресурси: 

  1. Кърменето: как да решите кога да спрете? https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/breastfeeding-deciding-when-to-stop 
  2. Как правилно да спрем кърменето?https://www.nhs.uk/conditions/baby/breastfeeding-and-bottle-feeding/breastfeeding/how-to-stop/ 
  3. Отбиване: кога и как да спрете кърменето?https://www.medela.com/breastfeeding/mums-journey/weaning 
  4. Как мозъкът и тялото се променят, когато спрете да кърмите?https://www.fatherly.com/health-science/what-happens-after-breastfeeding/ 
  5. Кърмене и психично здраве в зряла възрастhttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4957542/ 
  6. Кърмене над една година: Ле Лече Лигаhttps://www.laleche.org.uk/breastfeeding-beyond-a-year/ 

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар