Всички сме чували за бебетата еднорози и леприкони, които никога през живота си не са използвали бебешко шише, но малцина са виждали такива в реалния живот.
Без значение дали кърмите или храните бебето си с разтворимо бебешко мляко, бебешкото шише рано или късно се превръща в част от домашния ви арсенал. Кърмените бебета го използват за пиене на вода в периода на захранването, а бебетата на изкуствено хранене го използват многократно и ежедневно.
Как се използват бебешките шишета, как следва да се поддържат в изрядно състояние и на колко време се сменят, за да бъдат безопасни за бебето? Нека ви разкажем.
Кога и как се използват бебешките шишета?
Преди всичко, не бързайте да се запасявате с десетки бутилки и биберони, ако имате план да кърмите. Вземете само едно шише, което да присъства в дома за ваше спокойствие, и не бързайте да го използвате без доказана нужда. Ако изпитвате колебания – свържете се с консултант по кърмене и му позволете да ви помогне да се справите възможно най-лесно и спокойно със своите затруднения.
Ако сте планирали изкуствено хранене от самото начало – най-добре е да се сдобиете с един от така наречените “стартови комплекти” за новородени и кърмачета. Те съдържат в себе си всичко необходимо: шишета и биберони с подходящ размер, четки за почистване и безопасни ортодонтски залъгалки. Преди първото използване, задължително стерилизирайте комплекта и продължете да го правите през първите месеци от живота на бебето.
Кое налага периодичната смяна на бебешките шишета?
Както шишетата, така и техните силиконови или каучукови биберони следва да бъдат периодично подменяни с оглед хигиената, безопасността и доброто здраве на бебето.
Преди всичко, интензивното ежедневно използване на шишето и биберона предполагат появата на различни механични несъвършенства.
Част от тях включват:
- Деформация и/или разширяване на дупката на биберона – това може да предизвика задавяне, прекалено бързо хранене, колики и раздразнителност.
- Отслабване на винта и/или уплътнението на бутилката, което може да резултира в разсипвания или течове по време на хранене.
- Пукнатини, драскотини или други наранявания, които могат да бъдат особено опасни ако използвате стъклени бутилки.
- Промяна в цвета на шишето – един от най-основните и най-видими признаци, че времето за смяна е настъпило.
- Промяна в качеството на материала вследствие на засилената експлоатация. Това може да включва грапавини, специфична неприятна миризма или общо влошаване на външния вид.
Ако шишето е неправилно почиствано, по него могат да се образуват микробни наслагвания, които да ускорят процеса на износване. Недостатъчната грижа за хигиената е също толкова опасна и за нежния бебешки стомах – ето защо измиването на шишетата трябва да става само със специални препарати и дълги четки, които достигат до дъното и всички краища на шишето.
Разбира се, колкото по-качествени и надеждни бебешки шишета използвате, толкова повече се удължава средната продължителност на тяхното използване. И все пак – дори шишета от водещи марки като Avent, NUK, Medela или Tommee Tippee трябва да се подменят в разумни срокове, ако искате да гарантирате безупречната хигиена, хипоалергичност и спретнат външен вид на аксесоарите за хранене на вашето подрастващо бебе.
През колко време е правилно да се сменят бебешките шишета?
Преди всичко трябва да отбележим, че бебешките бутилки и техните силиконови биберони следва да бъдат третирани по различен начин. Казано накратко – бибероните трябва да се подменят по-често отколкото шишетата, и тяхната смяна е дори по-важна за здравето на бебето.
Един от най-големите производители на бебешки шишета – Tommee Tippee – съветва бибероните на шишетата да се подменят на всеки два месеца.
Що се отнася до самите шишета, водещата здравна медия The Health Site, както и педиатричната общност съветват смяната да е през период от четири до шест месеца.
Ако използвате шишета със съдържание на бисфенол А (което е крайно непрепоръчително), трябва да ги сменяте през максимум три месеца.
Шишетата без BPA могат спокойно да бъдат използвани по шест пълни месеца при липса на механични повреди.
Тези правила важат с пълна сила както за стандартните бебешки шишета с биберони, така и за всички останали бутилки за бебета и малки деца: неразливащите чаши, шишетата със сламка, и т.н.
Смяна на стъклени и пластмасови шишета
Макар и в по-високия ценови клас, стъклените шишета за бебета не изискват толкова честа смяна. Причините се крият в разликата между спецификата на материалите и значително по-дългия живот на стъклото без промяна в неговите качества.
При правилна поддръжка, няма никаква причина да не използвате стъкленото си шише дотогава, до когато е здраво и без промяна във външния вид или цвета. Това, разбира се, в никакъв случай не отменя нуждата от редовна смяна на силиконовия или каучуков биберон.
В този ред на мисли, закупуването на удароустойчиво бебешко шише е най-интелигентния избор от гледна точка на безопасност, издръжливост и съотношение между цена и качество. Една от доказаните марки предлагащи подобни решения е Everyday Baby, чийто каталог можете да разгледате в онлайн и физическите магазини на Kidso.bg.
Не на последно място, стъклото е значително по-екологичен и по-лесно рециклируем материал. В комбинация с по-рядката нужда от подмяна на шишетата, то се превръща в един страхотен начин да намалите отпечатъка си върху планетата и да направите малка, но стабилна крачка към по-отговорно потребителско поведение.
Подходих прагматично по темата. Стъклени шишета от реномирани марки със широко гърло. От всички възможни вместимости купих по един брой. Аргументите ми за това:
Стъклени шишета – няма никакви вредни частици, няма казус със съдържание на BPA, безотказно могат да се стерилизират и мият в съдомиялна машина. Няма никакви градуси, които могат да ги деформират.
Реномирани марки – защото шишето е съвместимо с повече биберони и така шишето остава и само се сменя биберона.
Широко гърло – по-лесно се сипва в него, по-лесно се чисти, по-лесен е достъпа във вътрешната част на шишето.
Разбира се, че шишетата от стъкло са чупливи. Но стъклото е олекотено и по-здраво от стандартното. За целия период на шишетата се счупиха само 2 шишета.