Д-р Татяна Арабаджи

Не можете да имате бебе? Кои изследвания ще помогнат в ситуацията? от Д-р Татяна Арабаджи

icon Преглеждания: 2137
Видео Текст
Kruvni Izsledvania (custom)

Въпрос: Здравната система в България е успяла да превърне лекарите в едни финансисти и счетоводители, а пациентите в едни – грубо казано – ощетени дойни крави, защото много лекари се принуждават – поради естеството на системата – да те изпратят на максимален брой много скъпи изследвания, защото под някаква форма получават процент от заплатените от теб пари. Т.е. хипотезата, че ние имаме безплатно здравеопазване се оказва силно преувеличена. 

В действителност, ако ти наистина искаш да ти се направят както трябва един куп изследвания, трябва да извадиш доста голяма сума пари. И някъде там много пациенти се разколебават, когато лекар ги заведе на толкова много и толкова скъпи процедури, които според тях изглеждат ненужни. Къде е златната среда в това? 

Отговор: Най-важното, когато говорим за проблемното забременяване, е да се обърнете наистина към специалист, към клиника, която е оторизирана и лицензирана да се занимава с проблеми в репродукцията. Има минимален брой изследвания, които ние ще ви съобщим още при първата ни среща, които трябва да се направят, за да можем да се ориентираме има ли сериозен проблем или няма такъв. 

Защото има един известен процент от случаите – около 30-40%, когато уж видимо всичко е наред, а бременността не се случва. И тогава започваме да дълбаем и да търсим, да правим допълнителни изследвания. 

Минимумът от изследвания, който е необходим при първата ни среща: 

  • назначаваме хормонални изследвания на жената, за да видим дали съществува хормонален дисбаланс или не, при необходимост правим консултация с ендокринолог.
  • при жената се изследва и проходимостта на маточните тръби, защото срещата на яйцеклетката със сперматозоида се случва там. 

Ако имаме запушване на тръбите, просто няма как да се случи, дори при нормална спермограма и при нормален хормонален статус при жената. И третото изследване – задължително трябва да се направи спермограма при мъжа, за да може да изключим него като фактор при проблемното забременяване. Това е минимумът, който трябва да се направи. Всичко друго се назначава индивидуално спрямо двойката. Но това се обсъжда и се прави със съгласието на двойката

Въпрос: Кои от тези изследвания се поемат от касата и защо всичките подобни изследвания не са поети от Здравна каса?

Отговор: За съжаление всичко, което е свързано със стерилитета, не се поема от Здравна каса, поне в България. Дори всички застрахователни дружества, които предлагат допълнителни здравни застраховки, не поемат проблеми, свързани със стерилитета.

Поемат обичайни гинекологични прегледи, проблеми свързани със здравето – с  общото гинекологично здраве на жената, оперативни интервенции, раждане, но не и проблеми със стерилитета. Това е генерален проблем, който може би ще се решава на друго ниво.

Асистирана репродукция 

Хубавото е, що се касае до асистираната репродукция – говорим за инсеминация и инвитро процедурите – все пак имаме напредък и държавата ги финансира – има фонд за асистирана репродукция, който финансира тези процедури и затова 4 опита се поемат безплатно на двойка, която наистина има нужда от такова лечение и която отговаря на условията за такова лечение. 

Т.е. не на всеки човек, който е влязъл в клиниката, непременно ще му се предложи инвитро. Защото това е краен етап от лечението. Може с някой по-прост метод за забременяване да се случат нещата. И ние винаги започваме с най-простите методи и чак когато не се случат нещата – тогава минаваме на по-сложни методи, които са и по-инвазивни, и по-натоварващи финансово. Някоя двойка ако е решила, че ако дойде при специалист – задължително инвитро ще им се прави – няма такова нещо. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Irma_Bogdanova
    Irma_Bogdanova

    Добре е да има алгоритъм какво следва да бъде проверено. Това поне дава пътека какво трябва да се направи. Според мен най-големите проблеми са два:
    1. Хората от малките населени места нямат лесен достъп до тези медицински услуги и често не могат да си ги позволят;
    2. За точен и верен начин за справяне с проблема е нужен комплексен подход. Нужен е екип от лекари специалисти в различни области, които да работят заедно.
    Друг въпрос, който изниква в мен е: „Кога се смята, че има репродуктивен проблем?“. Колко време двойката трябва да е правила опити да има дете по естествен път, преди да отиде при специалист?

Вашият коментар