Тереза Алексиева

Чантата за училище и нейното съдържание – кои са най-необходимите аксесоари за детето? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 3180
Видео Текст
School Bag (custom)

Когато най-сетне сте се сдобили с удобна, практична и подходяща за детето ви раница, то значи е време да пристъпите към още по-забавната част – набавянето на съдържанието за въпросната раница. Това може да ви се струва на пръв поглед безобидна задача, но колкото повече го обмисляте, толкова по-голяма каша ще настава в главата ви. Кое е необходимо и кое е излишно? Какво ще е нужно на детето ви, за да участва успешно и пълноценно в учебния процес, като същевременно не му липсва нищо важно и между учебните занятия? Тук, разбира се, няма да включваме информация за учебниците и учебните помагала, които варират както според класа, така и според конкретното училище и неговата учебна програма. 

Изключвайки учебниците, решихме да изготвим за вас един малък (или не чак толкова малък) списък с най-необходимите аксесоари в чантата за училище на едно дете. Преди да се паникьосате и да започнете да обмисляте домашна форма на обучение, трябва да вземете предвид, че вероятно детето ви няма да носи всичко това всеки ден. Или поне не би трябвало да бъде така, ако училищната му програма е изготвена правилно и различните предмети, изискващи специални материали, са разделени в отделни дни от седмицата. 

Ще поговорим за различните ученически аксесоари, за техните разновидности, за предимствата и недостатъците им. За да можете в края на тази статия да сте получили най-важната информация, която ви е необходима, за да завършите ученическия комплект на вашето дете. 

Несесерът

Разбира се, няма как да не започнем с ученическия несесер. Той ще бъде малката съкровищница на вашия ученик, неговата дясна ръка, трето око и т.н. С една дума – най-важната му принадлежност, която не бива да напуска раницата през нито един ден от седмицата. В несесера детето ще държи химикалките, моливите, гумата, линията, острилката, триъгълника, пергела и изобщо всички тези принадлежности, които иначе ще се размятат неконтролируемо в раницата и ще сеят хаос. 

Несесерът е прост и гениален начин за организация на всички тези дребни пособия, които влизат в употреба ежедневно – той ги държи прегледно подредени, чисти, обезопасени и заедно. Последното е особено важно за малките ученици, които все още не са изградили навици да запомнят къде оствят вещите си, както и за по-разсеяните сред нас, които, за съжаление, така и никога не изграждат такъв навик. 

Има няколко основни видове ученически несесери, измежду които можете да изберете най-подходящия за вашето дете. Те са както следва:

  • Твърди несесери с цип

Този вид несесер е най-подходящ за най-малките ученици, които обикновено (парадоксално или не) имат най-много пособия и най-малка възможност да ги подреждат и организират сами. Твърдите несесери имат специално обособени джобчета и различни по големина и форма ластици, които да придържат всеки отделен аксесоар на ученика. В този вид всичко е прегледно, лесно за откриване и лесно за поддържане в прегледен вид. Това не само ще улесни детето, а ще развие в него умението да систематизира принадлежностите си и да се грижи за тях.

  • Твърди несесери без цип

Този вид несесери не се различават по горния вид по нищо друго, освен по начина си на затваряне. Те се отварят като книга или като хармоника и също имат приспособления за закрепване на отделните аксесоари. Недостатъкът им е, че могат по-лесно да се отворят във вътрешността на раницата и да разпилеят част от съдържанието си, ако то не е прикрепено както трябва.

  • Меки несесери с цип

Когато вашият ученик е малко по-голям и вече има някакви изградени навици, свързани с ученическите си пособия, той вече може да използва и по-опростена версия на несесер. Меките несесери могат да бъдат платнени, найлонови или от друга изкуствена материя. Те са много удобни тогава, когато детето вече може само да преценява за кой ден какво ще му бъде необходимо. Така то няма да носи всеки ден тежкия и препълнен с всичко твърд несесер, а ще подменя съдържанието на малкия си несесер, така че да носи само най-необходимото. Рано или късно децата надрастват твърдия несесер, но е хубаво той все пак да бъде заменен с нещо малко и практично, вместо химикалките и моливите да се търкалят необезпокоявано из вътрешността на чантата. 

  • Специализирани тематични несесери

Ако детето ви се обучава в специализирано училище, ако проявява афинитет към определен предмет или пък ако просто решите да му вземете нещо по-специално, то вие можете да разгледате и тематичните несесери, предлагани на пазара. Такива са например несесерите с пособия за чертане, които съдържат пълен комплект от линии, триъгълници, транспортири, пергели и т.н., придружени с подходящи за чертане моливи и качествени гумички. Има подобни несесери за рисуване – с различни по големина и дебелина четки, или пък с богата палитра от цветове. 

Пособията за рисуване

Рисуването е особено приятно, а смеем да кажем и доста важно за развитието на детето занимание. Всички начални училища имат в програмата си часове по изобразително изкуство, като в различните класове те протичат по различни начини. При всички положения ще ви се наложи да закупите най-разнообразни пособия за рисуване, част от които неизменно включват:

  • Блок/скицник

Блокчето за рисуване или скицника ще бъдат полето за изява на детето. Добре е да изберете такива с качествена хартия, която може да попива водните бои, за да не обезсмислите творческите напъни на вашия наследник. Обикновено скицникът има малко по-дълъг живот, защото листата му не могат да се разпиляват неконтролируемо във времепространството.

  • Моливи, флумастери, пастели

Разбира се, детето ви ще използва различни пособия за рисуване всеки път и, надяваме се, няма да носи всички едновременно всеки път. Така или иначе, по-добре е да ги имате подготвени в чекмеджето, за да не се налага да търсите пастели за рисуване късно вечерта в неделя, когато вашето дете ви съобщи, че му трябват за понеделник. Някои твърди ученически несесери включват в комплекта си пособия за рисуване, така че ако закупите такъв, това е добър начин да свършите две полезни неща в едно. 

  • Водни/темперни бои

Това така весело за децата и така стресиращо да възрастите приспособление неизменно трябва да фигурира в списъка ви. Добре е да изберете качествени водни бои с ярки цветове, за да може детето ви все пак да се приближи максимално до резултата, който търси. Добра идея е също така да си набавите чашка за вода за многократно ползване. Тя може да бъде от по-твърда пластмаса, а може да бъде и от неръждаема стомана или друг метал, който няма да ръждяса. Обяснете на детето си, че използването на еднократни пластмасови чашки вреди на природата, а когато то го обясни и на своите съученици – ето ви един по-добър свят.

Специални принадлежности

Въпреки, че с горепосочените пособия вие вече сте покрили задължителния минимум, вие винаги можете да вземете на вашето дете и нещо допълнително – нещо малко и симпатично, което гордо да размята и на което да се радва. Такива малки удоволствия за децата са цветните химикалки, химикалките с брокат, многоцветните моливи, канцелрските пособия с различни картинки на любими герои и т.н.

Пособията за ръкоделие

Ръкоделие, ръчен труд, труд и техника, домашен бит и техника… В общи линии този предмет мени името си по-често, отколкото се менят сезоните, но разбирате за какво говорим. Тук ще трябва да закупите всички тези принадлежности, чрез които детето ви ще създава неща с ръцете си. Като например:

  • Пластелин/моделин – използван предимно в по-малките класове на началното училище, но все пак крайно необходим за този период.
  • Ножица – по възможност отговаряща на размерите на вашето дете и за изискванията за безопасност в неговата възраст. Разбирайте – да може да среже само хартия.
  • Лепило – мокро или сухо, в зависимост от изискванията на преподавателя по предмета с много имена. Сухото, разбира се, е по-безболезнения вариант, който потенциално би могъл да нанесе по-малко щети на всичко наоколо.
  • Гланцово блокче или просто парченца цветна хартия с различни шарки, от която детето може да изрязва формички и да прави апликации.
  • Други екзотични пособия, които за съжаление няма как да предвидите или закупите включват игла и конец, есенни листа, филц, кестени, шипки, орехи, копчета, зрънца черен пипер и т.н.

Допълнителни принадлежности за учебния процес

Встрани от гореизброените, има още няколко задължителни пособия, с които да оборудвате вашия ученик. Те понякога варират според училището, класа и изискванията на класния ръководител, но се изискват достатъчно често, така че да си заслужава да ги споменем:

  • Тефтерче 

Става въпрос за малко, но здраво и стабилно тефтерче, в което детето да може да записва важни текущи неща – информация за предстояща родителска среща, списък и нужните пособия за следващия час по трудово, задачите си за домашна работа и т.н. Както добре знаете, подобни тефтерчета тип „не трябва да забравям“ са запазена марка не само на учениците, а на голяма част от населението на земята изобщо.

  • Маркер за бяла дъска/тебешир

Някои класни ръководители или учители по отделни предмети предпочитат детето да има собствен маркер,с който да пише, в случай, че бъде изкарано на дъската. Макар и на първо четене това да не е съвсем оправдано, то всъщност спестява много време и излишна суетня около намирането и прехвърлянето на маркера/тебешира, особено когато той минава през 30 чифта ръце за един учебен час. 

Лични принадлежности на детето

Освен за учебния процес, детето трябва да бъде добре подготвено и за личното си свободно време между учебните занятия. Това е особено валидно за децата, които посещават и занималня след часовете и де факто са в учебното заведение през целия ден. В този случай има някои принадлежности, които трябва да предвидите:

  • Бутилка за вода 

На пазара вече изобилстват предложенията за шишета за вода за многократна употреба. Те могат да бъдат изработени от стъкло (със специален мек протектор, който предпазва от счупване), неръждаема стомана, алуминий и т.н. Този вид шишета имат редица важни предимства пред пластмасовите бутилки – те щадят околната среда, не отделят вредни вещества във водата, не могат да се спукат и да се разлеят и са изключително удобни. Предлагат се варианти, които са съчетани с термос, за да може вашето дете да си носи чай през студените месеци. 

  • Кутия за храна 

Независимо дали приготвяте на детето си храна от вкъщи или сте избрали то да се храни навън, вие винаги можете да решите да му сложите нещо от вкъщи. Било то плод, салата или някоя негова любима храна – добрата и надеждна кутия за обяд не заема много място и не предполага никакво цапане и разливане в чантата. Този вариант е особено належащ за деца със специфични хранителни потребности, алергии и непоносимости. Държавните училища рядко могат да подсигурят 100% безопасно хранене за деца с алергии, затова родителите им обикновено ги изпращат на училище с храна от вкъщи.

  • Хигиенни принадлежности

Тук включваме задължителните мокри и сухи кърпички, както и антибактериалния гел за ръце. Нелицеприятната истина е, че доста често се случва в училищата да няма някои елементарни принадлежности като сапун, тоалетна хартия и т.н. Детето ви винаги трябва да е подготвено и да има в себе си алтернатива, с която да спаси положението.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Evgenia_Gencheva
    Evgenia_Gencheva

    Не забравяйте – отглеждаме ученици, а не хамали. Не товарете детето си с много вещи. Освен, че му тежи, това може да доведе до здравословни проблеми – гръбначни изкривявания, промени в походката и т.н. Винаги олекотявайте максимално. Ако се колебаете между два моливника – изберете по-лекия, блокчето с листи за рисуване трябва ли да има 20 листа или и 5 са достатъчни.
    Учете детето да уважава и цени личните си вещи – така то ще ги остави в шкафчето си в училище с внимание и мисъл. После ще знае къде са, лесно ще ги намери и използва.
    И всичко това, разбира се, ако Септември тръгнем на училище…
    Дано сме здрави.

Вашият коментар