Тереза Алексиева

Първите обувки на бебето – какви трябва да бъдат и кога трябва да ги сложим? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 16157
първи обувки (custom)

Бебето ви вече лази из къщата, изправя се, държейки се за дивана, и има поне четири съвсем новообразувани синини, причинени от опитите му за самостоятелно придвижване в пространството. Това са няколко сигурни признака, че през последните няколко месеца сте си задавали въпроса дали и кога трябва да закупите на малкото торнадо неговите първи, истински бебешки обувки.

Кога бебето има нужда от обувки, какво е тяхното отношение към процеса на прохождане, какъв модел и размер да изберете и как да отличите подходящия от неподходящия чифт? Легендите разказват, че тези въпроси са една от главните причини за тревожност и безсъние сред новите родители, а ние сме тук, за да ви подадем спасителна ръка и да върнем комфорта в живота ви.

Всички съвременни препоръки, касаещи избора на първите обувки за бебето, както и избора на всеки следващ чифт – научете в следващите параграфи, любезно предоставени от екипа на Kidso.bg.

Прохождането на бебето – базова информация, която да имате предвид

Темата за първите обувки на бебето е тясно обвързана с процеса на прохождане, и не можем да говорим за едното, преди първо да обърнем нужното внимание на другото. 

Прохождането е един от най-вълнуващите моменти за родителите, но освен това е и един от най-важните периоди за децата. Той обуславя тяхната увереност, поставя началото на тяхната самостоятелност, и (в най-добрия случай) ги научава да се справят адекватно със заобикалящата ги среда. Ето някои от най-често задаваните въпроси, касаещи прохождането, както и техните възможно най-кратки и еднозначни отговори:

Кога е нормално да проходи бебето?

Според формулираните от Световната Здравна Организация основни етапи на двигателното развитие е нормално бебето да проходи в периода между осмия и осемнадесетия месец след раждането си. Всяко бебе се развива със собствен темп, който трябва да се уважава, а консултация със специалист е необходима едва след като този период изтече, а то не показва признаци за готовност да проходи самостоятелно.

Как протича процеса на прохождането?

  • Някои бебета започват да лазят преди да проходят, а други така и не преминават през тази фаза. Лазенето е добро начало, но не и задължително, така че не се паникьосвайте, ако бебето ви реши да го пропусне.
  • Прохождането обикновено е предшествано от самостоятелно изправяне с помощта на опорна точка (това често са мебелите у дома), подкрепа от родител, или използване на спомагателни аксесоари като проходилки и уолкъри.
  • Процесът на прохождане е толкова по-пълноценен, колкото е по-естествен. Ненужното бързане не води до нищо особено положително, затова най-добре стимулирайте бебето да се движи без да го „влачите“, държейки го за ръце, и без да го оставяте да прекарва часове в бебешката проходилка.

Как да стимулираме бебето да проходи?

Най-добрия начин да стимулирате бебето да проходи е да не се престаравате със стимулациите. Дайте му нужната свобода на движение, оставете го да изследва терена и собствените си възможности и не бъдете винаги насреща, за да го „придвижите“ или любезно да го поставите в проходилката, която има твърде малко общо с правилното ходене. 

Добра идея е да оставите любима негова играчка на близко разстояние и да го мотивирате да достигне до нея само – без да го изправяте на крака и без да се месите в опитите му. 

В кой момент бебето вече има нужда от обувки?

Според Американската Академия по Педиатрия, оптималният вариант е прохождането да предшества слагането на обувки. Иначе казано – че е най-добре бебето да проходи на бос крак, едва след което да започне да носи подходящи обувки, и то само докато е навън. 

Разбира се, тези препоръки са много по-лесно приложими, ако прохождането на бебето се случва в летния сезон или в добре отоплен дом през зимата. Ако не сте сред късметлиите и имате някакви основателни резерви относно босото ходене на бебето у дома, следва да заложите на нещо, което максимално да наподобява босото състояние на крака. Това могат да бъдат чорапи с противохлъзгащо покритие, топлинки с много тънка и мека подметка, или обувки от типа на Attipas наподобяващи чорап с гумена или силиконова подметка. 

Защо бебето не трябва да носи обувки преди да проходи?

Експертите съветват бебето изобщо да не слага обувки през първата година от живота си, тъй като в този период то има засилена нужда да усеща пълноценно и стабилно повърхността под краката си. Този вид свобода му помага по-бързо да усвои умения като: 

  • въртене
  • лазене и самостоятелно изправяне
  • да развие правилна координация и мускулна сила
  • контрол върху собствените движения
  • правилна представа за начините, по които безопасно да се позиционира в света около себе си.

Иначе казано – на обувките трябва да се гледа като на аксесоар, който предпазва краката на бебето от студ и наранявания, докато е навън, а не като фактор, който има някакво положително отношение към процеса на прохождане. Какви са доводите на здравия разум против обуването на обувки (в това число и домашни топлинки!) преди прохождането?

  • Когато бебето е босо, то е по-стабилно и може да координира движенията си по-добре. Когато усеща земята непосредствено под краката си, то се научава как да действа според сцеплението на повърхността, по която стъпва, как да пази равновесие и как да се предпазва от наранявания. Тези умения имат дългосрочен ефект върху способностите за координация в пространството и (съвсем наистина!) могат да спестят на бебето доста неприятни наранявания.
  • Ранното слагане на обувки може значително да затрудни и забави прохождането, правейки бебето по-неуверено, по-податливо на падания и наранявания, а оттам и по-стресирано от самия процес по установяване на самостоятелност в придвижването.
  • Твърде ранното въвеждане на обувки може да доведе до начална форма на плоскостъпие, което впоследствие да се превърне в голям проблем за детето. Този риск многократно се увеличава, ако, освен ранно въведени, обувките са и неподходящ модел.
  • Ранното слагане на обувки може да предизвика промени в растежа и оформянето на крака на бебето. Американската Академия по Педиатрия описва ефектите от носенето на тесни и неудобни бебешки обувки като „деформация, слабост и загуба на подвижност.“ Причината за това е, че бебешките кости са по-меки и по-податливи на външни влияния – така твърдата и тясна обувка може по-скоро да нанесе щети, отколкото да има каквото и да е положително влияние.

Ако през цялото време, четейки тази статия, в главата ви кънтят обезумелите викове на баба ви ОТ КРАКАТА НАЙ-ЛЕСНО СЕ ИЗСТИВА!!!“, не бързайте да посипвате главата си с пепел. Обичайте баба си, целунете я, и си припомнете, че това е периода, в който задавате „правилата“ на играта – ако бебето ви проходи босо, то ще бъде по-стабилно не само срещу силата на гравитацията, а и срещу някои особено свирепи природни феномени, като например смяната на температурата.

Нашите географски ширини са печално известни с някои необосновани страхове като босите крака, калните ръце, течението, излизането през зимата и т.н. От гледна точка на педиатрията, те са почти толкова валидни, колкото урочасването, тричането и баенето. С една дума – оставете ги някъде в миналото, където принадлежат, и позволете на детето си да се срещне със света без да се страхува от неговите естествени природни компоненти. 

Как да разберем, че бебето е готово да бъде обуто в обувки?

Ако трябва най-грубо да систематизираме казаното дотук, признаците, по които можете да съдите, че бебето ви е готово да носи първите си обувки, биха звучали така:

  • Бебето е на възраст над 1 година, вече свободно  се върти, лази и/или се изправя на два крака, използвайки опорна точка.
  • Бебето прави по десет или повече самостоятелни крачки без помощта на родител, проходилка, буталка или други спомагателни аксесоари.
  • Бебето изглежда (сравнително) стабилно и демонстрира нарастващ самоконтрол по отношение на придвижването си в пространството.

Разбира се, налага се да определим някои логични изключения от така формулираните „правила“. Можете с чиста съвест, например, да слагате обувки на бебето си докато то е навън през зимния сезон – както преди, така и по време на прохождането. 

Сравнително по-тежките и твърди зимни обувки няма да са най-комфортния помощник при прохождането, но ползите от движението навън в този случай надскачат рисковете от няколкочасовото носене на неоптимални обувки. 

Иначе казано – бъдете гъвкави и се нагаждайте според индивидуалната си ситуация, без да се фанатизирате – без да пускате бебето да тича босо по снега и без да чакате лятото, за да му дадете благословията си да проходи. 

Как да изберем подходящи първи обувки за бебето?

Има няколко основни критерия, към които трябва да подходите отговорно, когато пристъпите към покупка. Ето къде да концентрирате вниманието си, за да сте сигурни, че правите най-добрия избор за комфорта на своето бебе:

  • Особено важно е първите обувки на бебето (а в този ред на мисли и всички следващи) да бъдат с мека и тънка подметка, която възможно най-много да се приближава до босото ходене. Съществуват специален вид „обувки за босо ходене“, които са перфектния вариант за случая, въпреки осезателно по-високата си пазарна цена.
  • Предната част на обувките трябва да бъде широка, а не тясна. Това дава свобода за правилно разположение на пръстите – фактор с особена важност както за комфорта, така и за успешното пазене на равновесие.
  • Добра идея е да се спрете на обувки, които са с регулируем компонент – велкро лепенка, връзки или мека еластична материя, която да прилегне добре на бебешкия крак, ако се наложи минимална корекция.
  • Уверете се, че обувките са по мярка и най-вече, че не са по-тесни от необходимото. Те не трябва да оставят следи след сваляне, не трябва да притискат пръстите или да предизвикват видим дискомфорт. Твърде тесните обувки могат да предизвикат както споменатите по-горе изменения в темпа на растеж на крака, така и други неприятности като врастнати нокти на краката, болезнени мазоли и т.н.

Често родителите купуват твърди и високи обувки на непроходилите си деца с цел „да са по-стабилни“, „да им държат глезена“ и т.н., но специалистите никак не намират тези аргументи за релевантни. В интерес на истината е научно доказано, че допълнителната опора за глезена е пречка пред нормалното развитие на мускулатурата в тази област и съответно предпоставка за нестабилност в дългосрочен план. 

Лариса Истерабади, висококвалифициран Калифорнийски педиатър споделя, че „Обувките за прохождане с висок глезен не се препоръчват от доста време, защото отдавна е доказано, че рискът за нараняване на глезена при падане с такъв вид обувки се увеличава многократно.

Междувременно в свои доклад Американската Академия по Педиатрия изказва становище, че педиатрите и медицинските лица трябва да избягват да насърчават комерсиализацията, медийното и търговското използване на термина „коригиращи обувки“, определяйки го като „вреден за детето, скъп за семейството и обиждащ медицинската професия.

Бебешките обувки на пазара – видове, производители, цени

Колкото и добре да сте подготвени по темата за бебешките и детските обувки, пазарът винаги може да ви стресне с „парадокса на избора“ или иначе казано – да ви предостави толкова много опции, че да ви затрудни, вместо да ви улесни. 

Това ще важи с все по-голяма сила в периода, в който бебето ви се превръща в малко дете, защото тогава асортиментът е наистина зашеметяващ. Що се отнася до най-малките обаче, можем сравнително лесно да ви ориентираме в случващото се на пазара – кои са видовете бебешки обувки, кои са реномираните марки, на които можете да се доверите, и какъв финансов ресурс е разумно да заделите за това.

Декоративните бебешки обувки тип меки „буйки“ обикновено нямат никакво отношение към прохождането. Тяхната цел, нека бъдем откровени, е най-вече да удовлетворят желанието на родителите да „наконтят“ бебето си и да завършат неговия шикозен бебешки стайлинг, особено когато му предстои официално събитие или фотосесия. В защита на буйките можем да кажем, че когато те са изработени от качествени материали, реално представляват чудесен начин за защита крачето от атмосферните условия, докато бебето е на разходка с бебешка количка или ергономична раница. 

Във всички случаи, не е добра идея да използвате платнени буйки (особено такива, които нямат допълнителни противохлъзгащи свойства на подметката) нито като обувки за прохождане, нито като обувки за ходене след периода на прохождането. Същото важи и за буйките тип „балерина“, които изглеждат страхотно, но определено не са оптимален вариант за първи вид обувки, с които бебето да се учи да ходи.

Първите „истински“ обувки на бебето трябва да бъдат с възможно най-гъвкава подметка, широка предна част, и изработени от дишащи, меки и качествени материали, като например естествена кожа или велур. Важно е да се движите по тези критерии, за да закупите продукт, който не оставя ергономичността на второ място за сметка на естетиката – това е дълбоко погрешна философия, която, ако не можем да спестим на себе си, би било разумно да спестим поне на децата си. Някои от марките на българския пазар, притежаващи най-добри характеристики що се отнася до обувки за най-малките са:

  • Chicco, които имат наистина впечатляващ асортимент, а сред десетките им модели има и такива, които реално са отличен избор за първи обувки на бебето. За да отсеете кокетните модели от подходящите за едва проходило бебе, винаги търсете модели, които са меки, гъвкави и леки.
  • Robeez е една по-малко популярна марка, която предлага нелоши обувки за най-малките. Техните модели обувки за скоро проходили деца се отличават с невероятна мекота и лекота, напълно отговарящи на идеята за „минимална намеса“ в естественото съприкосновение на крачето със земята.
  • Geox са обувки от висок клас, които се ползват с добро реноме що се отнася до издръжливост и ергономичност. Те са добър избор за по-студените зимни месеци, когато обувката все пак трябва да отговаря и на определени високи стандарти за водоустойчивост, термоустойчивост, а в „бебешкия случай“ също така на удароустойчивост и поне още десет вида „-устойчивост“.
  • Български марки като „Колев и Колев“ и „Понки“ също предлагат отлични опции за скоро проходили малчугани. Моделите с цип, минаващ през средата на стъпалото са не само мило намигване към бебешките буйки от нашето детство, а и добър начин да се осигури нужната подвижност на стъпалото, без обувката допълнително да се оскъпява чрез използването на високоеластични подметки.
  • Обувките за босо ходене са последната мания в световен мащаб. Те, без съмнение, най-добрата алтернатива за най-малките, като българския пазар може да се похвали с някои нелоши местни производители и дистрибутори. Някои сред отличните марки бебешки обувки за босо ходене са Tikki shoes, Zeazoo, Paperkrane и др.

Като цяло е трудно да посочим марка (освен производителите на обувки за босо ходене), която да произвежда асортимент, подходящ на 100% за най-малките. Освен всички характеристики на обувката, които вече многократно изредихме, можем да ви подскажем още един белег, по който да познаете добрия чифт веднага, щом го видите. Това обикновено е цената.

Нееднократно сме споменавали, че бебешките стоки са една от нишите, където цената е белег, ако не и гаранция за качество. Това важи с пълна сила за силно специфични стоки, които пряко засягат здравето на детето – бебешките храни, бебешките играчки, бебешките обувки. На практика един ергономичен чифт обувки, произведен от подходящи и издръжливи материали, няма как да стигне до пазара на цена от десет или двадесет лева. Нашият съвет е да не снабдявате детето си с обувки на цена по-ниска от 40 лв., като наистина добрите модели могат да достигнат до 60, 70 или дори 100 лв. 

Как да съвместите тези цени с бюджета си, ако малко или много го надскачат? Ето някои малки трикове, които да ви помогнат в това начинание:

  • Оптимизирайте бюджета си, като спестите разходи от други пера, които намирате за по-маловажни. Ще помогнете на детето си да ходи стабилно много по-успешно, закупувайки му качествен чифт обувки, вместо съмнително полезна проходилка.
  • Купувайте обувки за следващия сезон. Често отгатването на размера на детето е като игра на тото, но е факт, че можете да спестите доста пари, пазарувайки обувки, които не са актуални за настоящия сезон.
  • Винаги следете текущите промоции на Kidso.bg – така имате шанс да закупите изключително качествени обувки и бебешки стоки за по-малко от половината от стандартната им пазарна цена.
  • Използвайте филтрите на уебсайта, от който пазарувате или попитайте на място в магазина, който сте избрали да посетите. Често обувки, които са последна налична бройка, имат немалки намаления от стандартните си цени.

В този ред на мисли е важно да припомним един всеизвестен факт и да акцентираме върху него още веднъж – носенето на обувки втора употреба не е препоръчително, поради индивидуалната форма на детския крак, която малко или много нанася деформации при активно ползване. Колкото и да сте изкушени от закупуването на маркови обувки на достъпна цена, не ви съветваме да залагате на обувки втора употреба, тъй като в този случай вредите за здравето на детето могат да надскочат ползите от спестените средства. 

Как да изберем правилния размер обувки за бебето?

Най-често допусканата грешка при закупуване на бебешки обувки е свързана с избиране на подходящия размер. Важно е да запомните, че бебешката обувка не трябва да приляга върху крака като втора кожа, а напротив – между палеца на бебето и върха на обувката трябва да има поне един пръст (около 1,5 см) разстояние. Това не практически съвет, свързан със светкавичния растеж, а важно условие за правилното стъпване на крака. 

Чисто физиологично, кракът на бебето леко се разширява, когато поеме тежестта на тялото. В този момент пръстите на бебето трябва да имат възможността да се поместят по-напред в обувката и да балансират тежестта по начина, по който биха го направили, ако бебето е босо. Това може да се случи единствено, ако обувката дава нужното пространство, необходимо за това специфично движение.

В този ред на мисли, бебешките обувки трябва да бъдат не само една идея по-големи, а също така и по-широки в предната си част. Стесняването на върха на обувката може да изглежда по-естетично и елегантно, но ние горещ ви съветваме да мислите за здравето и комфорта на детето повече, отколкото за неговата елегантност. 

Друг потенциален проблем при избирането на номер бебешки обувки е разликата в номерациите, използвани в различните държави и от различните производители. Най-разумният начин да определите размера на обувките, които трябва да закупите, е да измерите крака на детето си в сантиметри, след което да се водите по него, разглеждайки модели от различни марки. За допълнителна сигурност, винаги можете да се обърнете към консултант в магазина, в който сте решили да пазарувате, или да се водите по универсалната таблица, предоставена от Kidso.bg.

 

Размер Дължина на стъпалото Дължина на подметката  
14 8.0 – 8.7 9.5 – 10.2  
15 8.7 – 9.3 10.2 – 10.8  
16 9.3- 10.00 10.8-11.5  
17 10.00 – 10.7 11.5 – 12.2  
18 10.7 – 11.3 12.2 – 12.8  
19 11.3 – 12.00 12.8 – 13.5  
20 12.00 – 12.7 13.5 – 14.2  
21 12.7 – 13.3 14.2 – 14.8  
22 13.3 – 14.00 14.8 – 15.5  
23 14.00 – 14.7 15.5 – 16.2  
24 14.7 – 15.3 16.2 – 16.8  
25 15.3 – 16.00 16.8 – 17.5  
26 16.30 – 16.7 17.5 – 18.2  
27 16.7 – 17.3 18.2 – 18.8  
28 17.3 – 18.00 18.8 – 19.5  
29 18.00 – 18.7 19.5 – 20.2  
30 18.7 – 19.3 20.2 – 20.8  
31 19.3 – 20.00 20.8 – 21.5  
32 20 – 20.7 21.5 – 22.2  
33 20.7 – 21.4 22.2 – 22.8  
34 21.4 – 22.00 22.8 – 23.5  
35 22 – 22.7 23.5 – 24.2  
36 22.7 – 23.3 24.2 – 24.8  
37 23.03. – 24.00 24.8 – 25.5  
38 24.00 – 24.7 25.5 – 26.2  
39 24.7 – 25.3 26.2 – 26.8  
40 25.3-26 26.8 – 27.5  
41 26 – 26.7 27.5 – 28.2  

източник: Kidso.bg

 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mother_stars
    Mother_stars

    Хубаво е, че обръщате тук внимание на обувките за босо ходене. Те реално са най-доброто решение за прохождането на бебето, пък и за възрастните са най-здравословни също. Отскоро цялото ни семейство има по един чифт обувки за босо ходене и честно казано не мога да си представя да носим някога нещо друго. Абсолютно си заслужават цената!

Вашият коментар