Тереза Алексиева

Почистване на плюшените играчки: пълно ръководство от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 4351
white,teddy,bear,lies,in,the,washing,machine

Има два вида родители. Такива, които обожават да затрупват детето си с плюшени играчки и такива, които се примиряват, докато другите хора затрупват детето им с плюшени играчки.

Така или иначе – рядко можете да се лишите изцяло от присъствието на тези пухкави приятели в дома си. И, логично, в един момент ще се наложи да помислите за тяхното адекватно почистване. 

Днес ви разказваме за различните начини да поддържате добра хигиена на меките играчки за бебета и деца, така че да постигнете отлични резултати без да поемате никакви рискове за детето или за играчката. 

Помислете за поддържата при самото пазаруване

Тук е момента да вмъкнем дребната подробност, че съществуват много различни видове плюшени покрития за играчки. А ако искате да улесните почистването максимално, препоръчваме да се придържате към играчки от специален, късокосмест бебешки плюш.

Неговата нежна и деликатна структура задържа възможно най-малко прах и замърсявания. По този начин не само почистването се случва по-бързо и лесно, но и рискът от потенциални алергични реакции при бебето е сведен до минимум.

Съветваме ви да не забравяте, че според Американската академия по педиатрия, всички плюшени играчки трябва да служат само за игра в будно състояние. В никакъв случай не оставяйте бебето да спи с тях, за да избегнете риск от задушаване и СВДС. 

Методи за почистване на плюшените играчки

Специалистите препоръчват плюшените играчки да се почистват основно поне веднъж месечно, за да се избегнат натрупванията на алергизиращи средата частици в техните власинки. 

Също така, винаги е добра идея да почистите плюшените аксесоари възможно най-скоро, след като детето ви е било болно, ако скоро са претърпели инцидент с морковено пюре, или ако имат необяснима неприятна миризма. 

А ето и какви за различните начини да подходите към тази задача.

Пране на плюшени играчки в перална машина 

Добрата новина е, че повечето плюшени играчки подлежат на безопасно и успешно изпиране в пералня. Лошата – че задължително трябва да се уверите в това предварително.. И да го направите с всички плюшени играчки в дома си, една по една. 

Подходяща ли е играчката за пералнята?

За да разберете дали можете да изперете плюшената играчка в пералнята, следвайте няколко стъпки:

  1. Проверете инструкциите на етикета. Ако машинното почистване е допустимо, следвайте стриктно препоръките за температура на водата, обороти на центрофугата и използване на сушилня.
  2. Тествайте повърхността с мек измиващ препарат. Използвайте бебешки сапун или препарат за пране, за да третирате малка част от плюшената играчка. Ако тя изпуска боя, променя цвета си или се променя по друг нежелан начин – най-добре се въздръжте от изкушението да използвате машинно изпиране.
  3. Не перете играчки с механични елементи. Наличието на вградени батерии, механични части или метал предполага единствено локално почистване на играчката, тъй като водата може да я увреди.
  4. Не перете играчки със залепени части или ги перете на студен цикъл, ако етикетът позволява това. 

Как да я изперем успешно и безопасно?

Ако с облекчение установите, че все пак плюшената играчка подлежи на машинно изпиране, можете да пристъпите към следните прости процедури:

  1. Ако размерът и формата на плюшената играчка го позволяват, поставете я в мрежеста торба за пране, за да защитите части като очи, коса, копчета и т.н. Можете също така да запълните пералнята с допълнителни хавлиени кърпи, за да защитите играчките от разкъсване при досег с барабана.
  2. Използвайте програмата за деликатно пране и опцията за студено изпиране, за да предпазите играчката от свиване на материите и избледняване на цветовете.
  3. Използвайте перилния препарат, който по принцип използвате, за да перете дрехите на детето. Не прекалявайте с количеството, защото излишъкът може да се полепи по плюшените власинки и да ги направи податливи на по-бързо събиране на мръсотия след изпирането.
  4. Следвайте инструкциите на етикета във връзка с използването на центрофуга и сушилня. Обикновено и двете не се препоръчват поради риск от деформация и/или разкъсване. 

Пране на плюшени играчки на ръка

За по-старите, по-деликатните или просто по-ценните плюшени, прането на ръка със сигурност е по-безопасната опция от машинното изпиране.

За целта, можете да направите следното:

  1. Напълнете мивка, леген или друг съд (който може да побере играчката) със студена или хладка вода.
  2. Добавете малко количество мек и хипоалергичен почистващ препарат, например бебешки сапун.
  3. Потопете цялата играчка в разтвора, след което нежно изтъркайте повърхността ѝ в ръце. Не упражнявайте твърде голям натиск, тъй като деликатните власинки лесно могат да бъдат изтръгнати от основата на играчката.
  4. Излейте сапунения разтвор, след което изплакнете играчката под струя течаща вода със същата температура.
  5. Притиснете играчката нежно няколко пъти, така че да изцедите възможно най-много от водата – без да усуквате или натискате твърде агресивно.
  6. Увийте играчката в голяма хавлиена кърпа и повторете, за да ускорите изсъхването.
  7. Оставете плюшената играчка да изсъхне на естествена стайна температура. 

Повърхностно почистване на плюшени играчки

Ако не искате да мокрите целия пълнеж на играчката, можете да предприемете и друг вид почистване, а именно – повърхностното. 

За целта, направете следното:

  1. Направете разтвор от хладка вода и шампоанът, с който по принцип къпете детето си.
  2. Използвайте мека памучна кърпа, чиста четка за зъби или друг вид мека четка. Потопете я в разтвора, след което започнете нежно да я втривате по повърхността на играчката.
  3. Повторете колкото пъти се налага, докато виждате, че от плюша излизат нежелани замърсявания.
  4. Подсушете повърхността с памучна кърпа, без да търкате твърде силно, и оставете да изсъхне на нормална стайна температура. 

За улеснение на родителите, на пазара вече се продават различни алтернативи за повърхностно почистване на плюшени играчки. Това включва органични спрейове, нежни дезинфекциращи разтвори, специални четки за разресване на плюш и т.н. 

Почистване на плюшени играчки със сода бикарбонат

Ако смятате, че само баба ви обича да чисти разни неща със сода, нека ви изненадаме. По-долу ще опишем един екологично чист начин за почистване на плюшени играчки, препоръчан от не от баба ви, а от Американската агенция за опазване на околната среда.

Той се състои от следните стъпки :

  1. Изсипете около 1/2 чаша сода за хляб в найлонова торба за боклук. Ако играчката е по-голяма, можете да използвате и пълна чаша.
  2. Поставете плюшената играчка в плика, след което изкарайте по-голямата част от въздуха и завържете плика здраво.
  3. Разклатете торбата внимателно във всички посоки – нагоре-надолу, наляво-надясно и кръгово. Продължете около 2 минути.
  4. Оставете играчката в затворения плик около 15 минути. Добре проникналата навсякъде сода ще премахне както замърсяванията, така и неприятните миризми от плюша. 
  5. Изкарайте играчката и я изтупайте, така че да премахнете по-голямото количество сода. Останалата част премахнете с прахосмукачка, като използвайте лек вакуум и мек накрайник. 

За допълнително ароматизиране на играчката, можете да сложите капка избрано етерично масло в плика. Спрете се на лек и ненатрапчив аромат – лавандула, чаено дърво, лимон или друго по ваш избор. 

И други екзотични алтернативи

Мислите, че вече сте видели всичко? За добро или лошо, има още. 

Някои нестандартни методи за почистване и дезинфекция на плюшени играчки включват например:

  • Почистване на плюшени играчки във фризера. Просто сложете играчката в найлонов плик, затоворете го, поставете го във фризера и го оставете там през нощта. Ниските температури ще убият бактериите и другите биологично активни замърсители.
  • Почистване с прахосмукачка. Достатъчно е да използвате мек накрайник и не много силен вакуум. Ако се притеснявате, че прахосмукачката няма да премахне микробите – фризерът остава насреща.
  • Озониране. И ако химическото чистене не винаги е подходящо, то някои ателиета за химическо чистене предлагат и услуга за озониране. Озонът унищожава замърсителите на клетъчно ниво и оставя играчките безупречно чисти, дезинфекцирани и приятно ухаещи. 

Безопасно ли е химическото чистене?

По данни на Американския съвет по наука и здраве (ACSH), химическото чистене като цяло не представлява риск за здравето на децата. Това, обаче, няма как да се твърди с абсолютна увереност за най-малките бебета, нито за децата с по-чувствителни типове кожа, предразположени към алергии и раздразнения.

Казано накратко – химическото чистене е безопасно за играчката, но може и да не е 100% безопасно за бебето. То не бива да бъде изключвано като възможна алтернатива, но не бива да бъде и основен метод за почистване – нито на дрехи, нито на играчки за деца. 

Има случаи, за които химическото чистене остава най-добрата алтернатива, като например:

  • Играчката не подлежи нито на машинно, нито на ръчно почистване от непрофесионалист.
  • Материите на играчката са прекалено деликатни или имат твърде много на брой малки детайли.
  • Играчките са стари, ценни или силно замърсени и имат нужда от професионална намеса при почистването. 

Повечето добри ателиета за химическо почистване в страната могат да приемат обаждането ви и да отговорят на всички ваши въпроси във връзка с ефективността и безопасността на своите услуги. Така ще бъдете сигурни, че вземате възможно най-доброто решение както за детето си, така и за неговите любими вещи. 

Кога играчките не подлежат на почистване и трябва да бъдат изхвърлени? 

За сълажение, понякога не съществуват достатъчно надеждни методи, които да спасят непоправимо увредена плюшена играчка. 

Сред тях можем да посочим:

  • Разкъсване на повърхността или увреждане на механичните елементи на играчката.
  • Заразяване на пълнежа с вредители – дървеници, акари, молци и т.н.
  • Развитие на мухъл.
  • Зацапване с големи количества опасни за детето вещества – химически агенти, силни почистващи препарати, моторни масла, кръв и т.н.
  • Системно задържане на голямо количество прах или алергени, провокиращи нежелани реакции от страна на детето.

Ако се налага да изхвърлите любима на детето плюшена играчка, подгответе се за ответната реакция и действайте стратегически. 

В зависисимост от ситуацията, можете да замените любимата играчка с нова по избор на детето, или просто да се опитате да откриете същия модел – но нов, чист и готов за следващата доза приключения.

Екипът на kidso.bg и Мамапедия ви желае успех във вечната родителска мисия – “почистване на плюшени играчки”!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. BestMom
    BestMom

    При нас плюшените играчки са на почит – имаме огромно количество и естествено са разпилени из цялата къща. Много рядко плюшените играчки се цапат с петна или подобни тежки замърсявания. Основно те са напрашени.
    з имам 2 метода за почистването им. Разбира се първия е в пералнята, а втория в специализирана прахосмукачка.
    Използвам прахосмукачка Рейнбоу. Когато я вадя за чистене минавам и плюшените играчки. Използвам същия метод като за „пране“ на възглавници. Резултатът е впечатляващ.
    Ако ги пера в автоматичната пералня, първоначално ги обработвам със сапун или препарат против петна. Пера ги като вътре слагам и по няколко кърпи, за да са уплътнени по – добре. Не използвам центрофуга или ако използвам е на много ниски обороти.
    Колкото и хубави и качествени да са плюшените играчки, винаги има нещо за ремонт след такова поправяне – някой разпран шев, паднали копчета, очи и подобни декорации.

Вашият коментар