Подготовка за детска градина: 5 важни стъпки от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 86
Детска Градина

Преходът от комфорта на домашния уют на най-малките към първа група в детската градина е труден и значим. За да бъдат родителите и децата  по-спокойни за тази важна крачка, е добре да бъдете максимално добре информирани за това какво предстои и какво е нужно да направите, за да се адаптира детето ви по-лесно към новата обстановка.

Има обаче някои полезни съвети и практични насоки как да улесните този процес и да обясните на детето си за всички хубави неща, които го очакват в детската градина. Така адаптацията му ще е по-безпроблемна и бърза.

Ако детето е щастливо и вкъщи, получава много любов, подкрепа, внимание и разбиране от своите родители, то ще ходи с желание и на детската градина.

Кога е най-подходящият момент да пуснем детето си на детска градина?

Най-добре е детето да приеме момента за тръгване на детска градина като знак за порастване, за да се справи леко с промените. За голяма част от децата това е първата голяма крачка на отделяне от майката. За децата в България посещаването на държавна или частна детска градина е задължително след навършване на 4 години. Това е част от предучилищното им образование, като наред с това, ако получавате семейни и социални помощи, е задължително условие.

Голяма част от родителите са силно обезпокоени от тръгването на детето им на детска градина и имат своите тревоги относно периода на адаптацията. Посещението на детска градина обаче е важен момент в развитието на уменията, мисленето и поведението на децата. Това е от съществено значение за осигуряването на по-плавен и не толкова стресиращ преход за тръгване на училище.

Нарисувана игра в детска градина

Важни стъпки в подготовката за детска градина

  1. Говорете на вашето дете с положително отношение и спокоен, тих глас за детската градина. Разкажете му как изглежда и му обяснете какво ще прави там, така че да разбере, че ще ходи на хубаво място. Подгответе го, че ще се срещне с много деца на неговата възраст. С тях в обособени помещения ще има време за разнообразни игри и занимания. Ще имат маси и столчета за хранене, както и спалня, в която всички деца спят следобеден сън. За децата от неговата група ще се грижат учителки. Обяснете му, че ще си има и свое шкафче, в което ще си  съхранява дрехите, обувките, раницата, при желание някои играчки и други вещи.
  2. Разкажете на детето за режима, който ще бъде наложен и трябва да изпълнява, а именно: ставане рано, миене на зъбите, обличане и приготвяне на раницата, отиване до градината, сутрешна гимнастика, закуска с групата, занимания и игри, обяд, следобеден сън, следобедна закуска и вземане и прибиране вкъщи. Така то ще има ясна представа какво му предстои да върши. Запознайте се с някои от родителите и поддържайте връзка, за да обсъждате повече неща за програмата и режима в градината и какво изискват учителите от децата.
  3. Вземете календар с картинки и големи цифри. Обяснете на детето, че ще посещава градина 5 дни в седмицата, а в събота и неделя ще е почивка и ще бъдете плътно заедно. Разкажете му също и какво ще правите вие през вашите 5 работни дни, за да знае защо го оставяте в градината. Това ще му даде самочувствие, че е вече голямо и си има своя задача за изпълнение, също като вас.Снимка в детска градина
  4. Организирайте предварително кратко посещение на детето в детската градина, за да може то да се запознае с обстановката. Може да използвате организираните Дни на отворени врати, за да разгледа то помещенията за игри, хранене и спане. Запознайте го с учителките, а при възможност и с децата, които ще са в неговата група. Може да поканите в домашна обстановка и учителките, и децата, за да се опознаят по-добре
  5. Слушайте детето. През първите няколко месеца на вашето дете в детската градина не спирайте да се
    интересувате от емоциите и преживяванията му в детската градина. След вземането му задължително го попитайте как е минал денят му и го изслушайте внимателно. Отделяйте време, за да поговорите с учителката как е минал денят на детето, какви са нейните впечатления, забелязала ли е нещо нередно, как се е държало детето, какви са нейните препоръки. Не чакайте да се породи проблем. Това е показател за учителките, че вие обръщате специално внимание на тяхната работа и на постиженията на детето. Това ще ги мотивира да бъдат още по-старателни и внимателни. Споделяйте с тях тревогите и не им спестявайте похвали. Така ще си изградите традиции на съвместна работа и за в бъдеще.

Списък с необходими вещи за детската градина

По-долу сме изброили някои от най-належащите неща, които ще трябва да подготвите за детето си, когато му предстои да тръгне на детска градина. Там всяко дете (или двойка деца) има собствено шкафче, в което ще трябва да оставите част от вещите в списъка по-долу.

Постарайте се в шкафчето на вашия мъник винаги да има:

пижама – 1 бр.

Добре ще е, ако можете да намерите в магазина по-различна пижамка от обичайната конфекция, защото тя е от вещите, които ще се оставят по цяла седмица в шкафчето и често децата си ги разменят, без да искат.

потник – 2 бр.

гащички/ слипове/ боксери – 3 бр.

чорапи – 2 чифта

клин/ долнище – 2 бр.

блуза с къс и/или дълъг ръкав – 2 бр.

пантофи – 1 чифт

Изберете удобни, подходящи за сезона и температурата в помещенията обувки, като избягвате да имат връзки. Децата, които все още не се обуват сами, ще придобият това умение в първа група. Освен това децата обикновено се учат едно от друго как да се справят с проблема с обуването.

Деца на детска градина

Протектор за матрак/Еднократни чаршафи

Използват се при неволно напикаване по време на следобедния сън.

шише с вода, ако практиката е такава.

шапка (според сезона)

морки и сухи кърпички

гребен или четка, а за момиченцата и ластик за коса

четка и паста за зъби; сапун – при нужда

В повечето детски градини раницата се оставя в шкафчето в началото на седмицата и се взима отново в петък. Ако през деня детето бъде преоблечено поради изцапване или напишкване, мръсните дрехи се дават вечерта на родителите, а на следващия ден се попълват с нови резерви.

Що се отнася до детската раница, тя трябва да е удобна и да се харесва на детето. Не носете вие раничката на детето, тъй като отговорността да носи самичко своя багаж ще му вдъхне допълнително самочувствие. Ако е прекалено тежка, прехвърлете част от багажа в своята чанта. Но за детето да носи своя раница е гордост.

Нека дрехите за детската градина да са лесни за обличане и събличане, за да може детето да се справи само – да нямат ципове и копчета, а обувките да са с лепенка. Заложете на клиновете и панталони с ластик.

Повечето деца в първа група не могат още съвсем да се контролират, а и предвид стреса и новата обстановка, е възможно да се напишкват. Интересът към новите вълнуващи занимания може също да е причина детето да се разсее и да се напишка. Важно е да съобразите, че повечето деца в тази възраст все още трудно се хранят сами и цапат дрехите си. Затова трябва да осигурите достатъчно резервно бельо и дрехи.

В някои детски градини изискват да надпишете дрехите на детето.

За заниманията в градината сигурно също ще трябва да се закупят някои пособия. В трета и четвърта група децата вече трябва да започнат с буквите и сричането, но за мъниците основните занимания си остават игрите, рисуването, моделирането с пластилин.

Набавете на детето черни и цветни моливи, боички, лепило, цветни хартии и картон, острилка за острене на моливите и пр. Нужна ще  му е още папка, в която да си събира рисунките, както и любимата книжка за оцветяване.

Стратегии, с които да подготвите детето за детска градина

Разговаряйте с въодушевление и радост за дейностите в детската градина, за знанията и уменията, които ще придобие и за децата, с които ще се сприятели.

Покажете интерес към това, което детето прави в градината. Попитайте го какво е научило, с какво се е забавлявало и коя част му е била любима.

Говорете за забавните игри, занимания и приключения, които го очакват.

Постепенно въвеждайте режим, подобен на този в градината – спазвайте времето за хранене, сън, дейности и игри.

Покажете му как се играе на ролеви игри – например детето да се превърне в любим герой от приказка, който също ходи в детската градина и на всичкото отгоре му е много интересно там.

Покажете на детето, че вярвате в него и се уверете, че знаете, че то ще се справи добре.

Направете първия ден в градината специален със специална закуска или интересна активност след връщането от градината.

Покажете му подкрепата си в неговия нов начин на учене.

Не се притеснявайте, ако детето изрази някои страхове. Проявете търпение и го насърчете да споделя чувствата си.

Игра в детска градина

Посещението за първи път на детска градина е ключов етап в развитието на всяко дете.

Психологическата подготовка за детска градина на детето е от съществено значение, за да бъде адаптацията по-лесна и да не се превърне в предизвикателство както за самото дете, така и за родителите.За тази цел следва да породим у него любопитство и интерес към новото място. Успехът на този процес основно зависи от майката и затова на първо място е най-важно да изградите увереност и спокойно отношение.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар