Бебе и куче у дома – съвети, препоръки и добри практики от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 155
бебе и куче на двор

Всички родители, които очакват своята първа рожба, живеят в трепетни приготовления за срещата с мечтаното бебе, но и стресът е част от тази подготовка. Десетки въпроси всеки ден терзаят съзнанието на бъдещите мама и тате: Как да подготвят дома си за новия член на семейството? От какви пособия ще има нужда малчуганът? Какво креватче да изберат? И още много други…

Още по-сложно е, когато в дома им вече се е наместил четириног стопанин, с който те са свикнали и не искат да се лишават от присъствието му в живота си. Не е и нужно, но е добре да се запознаят с няколко правила, които ще улеснят живота с бебе и куче. Ако разпознавате себе си в това описание, тази статия ще ви е много полезна за предстоящото отглеждане на бебе и куче.

Какво да правим с домашните любимци, ако чакаме бебе?

Домашни любимци – те са част от живота на много от нас. Котето и/или кучето са традиционните обитатели на домовете ни открай време. Вечер ни чакат с блеснали очи на вратата, молещи за милувка или за дълга разходка в парка.

Грижите за домашния любимец са част от задълженията ни, които обаче носят наслада и за нас. А какво се случва, когато бебето е напът? Успокойте се, защото не е нужно да се разделяте с вашите четириноги приятели, без значение дали са  кучета, котки, а защо не и  други животни.

Ако имате у дома куче / котка за домашен любимец, той е опитомен отдавна. Изгубили част от първичните си инстинкти, домашните животинчета като че ли съумяват да предусетят случващото се в семейството и да се адаптират към различните емоции на своите стопани. Това е повече от логично, имайки предвид дългото, често пъти дългогодишно  съжителство.

 

Малко кученце на възглавничка

 

У много семейства, които очакват своята рожба, се наблюдава неистов интерес отстрана на кучето или котката към бременния корем на бъдещата майка. Социалните мрежи изобилстват от затрогващи снимки на бременни жени, седящи редом до домашен любимец, който нежно е поставил муцунка на коремчето, или от кадри с новородено бебе и куче.

Все пак е необходима подготовка за предстоящата среща, за да се избегнат неприятни ситуации, но както вече споменахме, не е нужно да правите невъзможния за вас избор: “Бебе или домашен любимец?!”

Ето няколко съвета за собствениците на домашна котка. Всички знаем, че котката има ревнива природа и не позволява чужди нашественици на своя територия. За да има време за адаптация, добре е да допуснете котето до стаята, която готвите за бебето. Така четириногият ви приятел ще припознае тази територия и най-вече миризмата на бебе и бебешки вещи и няма да ги приема враждебно.

За да предотвратите качването на котката върху креватчето на бебето, можете да поставите между матрака и чаршафчето фолио, което при допир шумоли. Така вашата любопитна котка ще избягва да го посещава.

Преди бебето да се прибере у дома, вземете пижамка или одеяло с аромата на вашето бебе, за да натъркате местата, които вашата котка харесва: крака на стола, диван, стенен ъгъл и т.н. Така новодошлият член на семейството ще бъде посрещнат с радост и от вашия домашен любимец.

Какво правим с кучето? Ще се спрем на няколко специфики.

Бебе и куче навън в зимно време

 

Имат ли значение породата и темпераментът на кучето?

Както хората, така и кучетата имат своите особености. Всяка порода се отличава с конкретни характеристики не само визуално, но и поведенчески. Ако тепърва ще си взимате куче, но планирате и дете, ще бъде полезно да се запознаете с особеностите на избраните куче / порода, на която сте се спрели.

Разбира се, огромно значение има и възпитанието на животното. Истината е, че съжителството с животно е като съжителството с дете – то поема това, което средата му дава. Ако гледате вашия любимец с любов, без да се опитвате да активирате у него заспалите му хищнически инстинкти, той ще отвръща със същото.

За жалост много кучета са заклеймени от обществото и са категоризирани като агресивни само заради външния си вид. Такъв пример можем да дадем с популярната порода Кане Корсо – груб вид, чак плашещ, а под тази външност се крие преданост и обич.

Голямо куче на поляна

 

Стереотипите, които битуват в обществото за живота с бебе и куче у дома вече отдавна са разчупени. Преди години, като най-подходящи за съжителство между куче и новородено бебе се споменаваха лабрадорът, голдънът, бигълът и кавалерският кинг чарлз шпаньол, както и всякакви породи, които могат да минат за малко куче.

Тези кучета действително са интелигентни и търпеливи, но ако сте почитатели на друга порода и вече имате неин представител вкъщи, това не значи, че трябва да се откажете от него.

Всеки стопанин познава своето куче, знае как би реагирало на конкретна провокация, как би понесло дадена промяна. Опитайте се да дадете достатъчно време за адаптация на кучето към случващото се, за да няма проблеми впоследствие.

Как да подготвим кучето за появата на бебето ни?

Важно е да промените навиците на вашето куче още преди раждането на бебето. В противен случай, вашето куче може да прояви нежелано поведение. За да подготвите кучето си, постепенно му отделяйте по-малко време и внимание, но без да го пренебрегвате.

Трябва бавно да преминете към график, който ще наподобява колкото е възможно повече този, който ще имате след появата на новороденото. Това ще му помогне да свикне, когато трябва да посветите по-голямата част от времето си на бебето.

Оставете вашето куче да ви придружи в стаята на бебето няколко дни, но не му позволявайте да ходи там без вас. Не трябва обаче да излиза от стаята с предмет, който е на бебето.

Също така избягвайте бебешки играчки, които приличат на играчките на вашето куче. Забранете на вашето куче да влиза в стаята на бебето. Накарайте го да разбере това, като кажете „не“, вместо да използвате препятствие като врата, която може да забравите да затворите един ден.

Също така е важно да създадете място в къщата, запазено за вашето куче, като пространство с неговата възглавница и любими играчки. Така то ще продължи да се чувства като част от семейството и ще започне да съжителства с бебето.

  • Правилно обезпаразитяване

Адекватната ветеринарна помощ е важна превенция срещу някои заразни, но лесни за предотвратяване болести. Не се колебайте да се свържете с вашия ветеринарен лекар, ако имате въпроси или притеснения. Правилното външно и вътрешно обезпаразитяване са жизнено важни за вашите куче и бебе.

  • Срещи с деца

Срещата с тичащи и крещящи деца може да бъде стресираща за всеки

в началото, а какво остава за едно куче, което досега си е живяло мирно и тихо вкъщи. Затова още преди раждането е хубаво да започнете да събирате вашия любимец с деца.

Така то ще свикне с позивите за игра на децата, както и с не винаги внимателното отношение от тяхна страна. В повечето случаи кучетата откликват с радост на децата, именно заради неспирните игри и вниманието, което получават.

Децибелите, до които достига плачещото бебе, могат сериозно да стреснат вашето куче, ако досега този шум му е бил непознат. Можете да му пускате запис на ревящо бебе няколко пъти на ден, за да свикне с непознатия звук и да го подготвите за предстоящото съжителство на бебе и куче.

  • Привикване с миризмата на бебето

Още преди да се върнете вкъщи с новороденото, дайте на вашето куче дрешка или одеяло, които имат миризмата на бебето. Кучетата общуват чрез носовете си, така че това е изключително важен момент.

  • Запознанството

Поднесете внимателно главата на новороденото към носа на кучето, обяснявайки кое е това ново същество и как то вече ще е част от вашето семейство. Тази среща ще е изключителна и за вас, и за вашия любимец, така че дайте му нужното време, преди да се заемете с грижите около бебето.

Седнете с бебето във вашия скут, повикайте кучето, опитайте се да го приобщите към този важен момент. Подайте му го да го помирише няколко пъти и със същия спокоен тон, с който му говорите по принцип, представете новия член на семейството. Скоро ще се уверите, че куче и бебе в къщи не е невъзможна мисия.

Повишен ли е рискът от алергии при бебето – наука и статистика

Малките деца, които живеят с домашни любимци вкъщи, имат по-малко хранителни алергии от останалите. Това е заключението на голямо проучване, публикувано в списанието “Public Library of Science” .

Това проучване, проведено върху повече от 66 000 японски деца, е най-голямото, провеждано до момента по темата. Според него децата, които са споделяли жилищното си пространство с куче, когато са били бебета, са имали значително по-малко алергии към яйца, мляко и ядки.

Да бъдат в контакт от много ранна възраст с бактериите, намиращи се върху домашните любимци, би позволило на бебетата да развият по-добър имунитет.

Изследваните деца, които са живели с космат домашен любимец през първите 3 месеца от живота си, всъщност са имали два пъти по-високи нива на  чревни бактерии, присъстващи върху домашните любимци. Тези бактерии биха намалили рисковете от детски алергии и затлъстяване според последните статистики.

Установено е,  че тези бактерии могат да бъдат предадени на детето индиректно, по време на бременността. Същите резултати всъщност се наблюдават при бебета, чиито майки са имали домашен любимец по време на бременността си, дори ако е бил даден за осиновяване точно преди раждането.

 

Дечица си играят с кученце

Предимства и недостатъци в съжителството между бебе и куче у дома

Със сигурност предимствата ще са повече. От гледна точка на имунитета, вече споменахме, че наличието на домашен любимец всъщност спомага предотвратяването на алергиите, от които се боят родителите на новородените.

Какво друго? Детето ви винаги ще си има компания за игра. Нуждата от любов и взаимност, която всяко домашно куче има, ще научи детето ви да обича и да показва тази своя любов.

Грижата за вашето куче, която в определен момент може да бъде прехвърлена на подрастващия малчуган, също ще подейства възпитателно – детето няма да свикне да е “център на света” за своите родители, защото ще знае от малко, че има други живи същества около него, които също се нуждаят от грижи и любов.

И не на последно място – детето ви ще се научи да уважава животните, знаейки, че те също като нас имат своите потребности и чувства.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар