Идва време за дългоочакваната ви почивка и вие с нетърпение очаквате да чуете морските вълни, да обикаляте безцелно и да пиете биричка с цаца на някое капанче. Звучи много добре, но дали е възможно, когато вашето домакинство е нараснало, и децата са с вас? След като вече сте родител, вие сте приели отговорността и за вашето дете, така че е необходимо да модифицирате вашата обичайна морска ваканция.
Преди да разгледаме различните варианти, трябва да направим едно важно уточнение. Ако вие приемете, че почивката ще е истинска почивка и приключение, тя ще бъде такава. Ако обаче сте постоянно напрегнати и приемате нещата като задължение, те няма да са добри нито за вас, нито за вашите деца.
В тази връзка говорете, обсъждайте, разкажете вашите спомени от предишни почивки на детето. Нека то с нетърпение очаква. Направете опит да превърнете ваканцията си в незабравимо преживяване. Ако вашето дете е бебе и вие си мислите, че разговорите са излишни – грешите. То ще улови вълнението и ентусиазма ви по вашия тон – начин да го подготвите за пътуването на живота му.
Дестинациите са първото нещо, което трябва да изберем внимателно.
Като цяло морето си е море навсякъде по света, но ако сте избрали екзотични дестинации, задължително направете предварително проучване и се консултирайте с вашия лекар. Не са редки случаите, когато различният климат уврежда нас или нашето дете безвъзвратно. Същото важи и за слънцето, което топли различно на различните географски ширини. Така че тръгвайки с вашето дете, проучете в детайли ситуацията.
В град, вилно селище, бунгало, палатка или на гости при приятел?
Всички места имат своите предимства и недостатъци. Преди всичко разберете какво искате и къде ще се чувствате най-добре. На второ място помислете за забавленията за вашето дете, в зависимост от неговата възраст. И на трето – не забравяйте, че от почивка имате нужда всички, тоест цялото семейство.
Не бяха далеч времената, когато тръгвайки за море, беше необходимо да пренесем цялата къща с нас, особено ако имаме бебе. Сега нещата са малко по-различни, но все пак има артикули, които е необходимо да сме сигурни, че са с нас.
Медикаментите са един от най-важните елементи, които са необходими не само при ваканция, но и при пътуване въобще. Те биха помогнали да предотвратите усложнения, както при вас, така и при детето. Обикновено се взимат по-належащите, и не толкова натоварващи организма медикаменти, които спират главоболие, намаляват температура, влияят на болката.
Не рядко децата вдигат температура или се чувстват неразположени от прекомерно стоене на слънцето или от стрес. Затова и не забравяйте плажното масло за деца, като се съобразите с особеностите на кожата и факторите на маслото.
Други по-специални медикаменти можете да вземете, но след консултация с лекар. Те биха могли да повлияят положително при случай на травма, алергия, разстройство или повръщане. В крайна сметка те няма да са ви излишни, а само биха помогнали да елиминирате случващите се случаи на дискомфорт при децата, а и при вас.
Плажните принадлежности отново варират спрямо възрастта на детето. Някои от тях не се променят с възрастта на детето – плажен чадър, хавлия и топка. Другите неща ще подберете спрямо интереса на детето и неговата възраст, като по-възможност те трябва да са за различни дейности.
Разбираемо е вашето желание да лежите, и да не правите нищо на плажа, но не забравяйте, че вашето дете има нужда от активност. В тази връзка искаме да отбележим един интересен факт – дори и когато си играете с детето, пак ще почернеете, с тази разлика, че в този случай детето ще е изключително щастливо.
Не на последно място ваканцията е време, в което да сменим средата и да прекараме време с цялото си семейство. Така, че всичко е във вашите ръце – дали ще съумеете да имате прекрасни спомени и ще осигурите на вашето дете незабравими преживявания зависи от вас!
Първото ходене на море е истинско предизвикателство. Ние обожаваме морето и дългите ваканции на море, но има ред условности, когато сме с малко дете. Вече имам две деца и първото го заведох на море, когато прохождаше, а второто направи първото си море, когато беше на 2 месеца. И в двата случая мина без проблеми, но спазвахме определени правила:
1. Винаги носим със себе си бебешка кошара за спане. Повечето хотели и места за настаняване предлагат свои, но не рискувахме – нашата ни е позната, чиста и по-сигурна. Винаги беше оборудвана с мрежа против комари;
2. Никога не ходим на отдалечени и пусти места – правило беше да се намираме на не повече от 30 минути с кола до голям град, където има болници и „Бърза помощ“. Не ни се наложи, ни си по-спокоен;
3. Избирайте места, където ще се чувствате комфортно – първия път попаднахме в хотел пълен с младежи – гледаха ни неестествено, но нощните им прибирания след парти, подпийнали и шумни не беше ОК;
4. Носете храната, която знаете, че детето Ви яде. Ако има нещо, което бебето може да яде от храната там – супер, но ако няма подходяща храна, търсенето по-магазини прави живота по-труден;
5. Ако майката кърми, разстоянието между стаята Ви и плажа не бива да е повече от 5 минути – пестите време от придвижване. Иначе не можете да изкарате достатъчно време на плаж;
Когато първото ни дете стана на 2 години предприехме и по-далечни дестинации – със самолет и голяма часова разлика. Не беше добра идея. Часовата разлика обърква децата, изостря нервната им система и ги изморява. Рязка промяна в климата (ние отидохме от студено на топло) също не е добра идея. Като се прибрахме обратно на студено детето направи треска с температура за два часа – след това му нямаше нищо, но реагира негативно на рязката промяна. С второто дете подобни пътувания започнаха доста по-късно и избягнахме негативните ефекти.