Диди Димова

Полезни съвети за първите играчки и залъгалки на бебето ви от Диди Димова

icon Преглеждания: 3002
Видео Текст
Играчките за новородено бебе – какво е подходящо и безопасно да изберете

Много често майките задават въпроса кога трябва да се поднесат първите детски играчки и първите книжки. Аз бих посъветвала майките – още след двадесетия ден от раждането на детето, тъй като се развиват три сетивацвят, движение и музика – то тогава могат да се монтират музикални играчки на леглото на детенцето. 

И тъй като след двадесетия ден дечицата започват да будуват повече, обръщаме детето по гръб, сядаме до леглото, навъртаме играчката – те всички са на батерии – и постепенно детето започва да следи движението, цвета и музиката едновременно. Това са първите контакти на детето с цветовете, с движението и с играчките, разбира се. 

Резултатът няма да се получи веднага, но резултатът при децата се получава на база на натрупвания

Колкото по-рано трупаме, толкова по-рано са резултатите. Така че, това са първите наши опити за развитието на детенцето. 

Другото, което е много важно – майките трябва да знаят, че винаги играчките, които се поднасят на детето преди то да навърши една година, трябва да бъдат по-далеч от половин метър, защото децата не виждат от близо. 

Колкото по-близо поднасяме един предмет, толкова повече те се стремят да го видят, събират очички към носленцето и това е предпоставка за кривогледство. Затова всичко, което поднасяме към личицето на детето до една година, трябва да бъде по-далеч от половин метър. 

И, мили майки, никога не бива да има играчка над главичката на детето

Колко можем да издържим да гледаме един предмет с насочени поглед и глава нагоре? Уморяват се очните мускули, шийните мускули, детето се изнервя. Значи трябва да бъде по-далеч от един метър и напред. Много е важно и го запомнете това. 

Следващото, което е много важно – в петия месец книжките, които купуваме на детето, трябва да бъдат с твърди страници, гумени или от плат, защото то вече е готово да има досег с тези книжки. С любопитство да ги докосне, да обръща книжката, да разгръща страниците. 

Разбира се, много често това става с наша помощ. Защо обаче трябва да бъдат с твърди страници, гумени или от плат? Защото децата, когато книжките са с меки страници, много обичат да мачкат върху страничката. 

Много често майките казват: „Да, може да откъсне парченце от книжката и да го лапне и да се задави.“ Това не е проблем. Ако откъсне парченце и го лапне, ние ще го извадим, ние няма да оставим детето без наш контрол. 

По-важното е – когато намачка страничката, пречупва образа – бил той на човек, животно или растение. Ние колко време можем да гледаме един намачкан вестник? Опъваме го, разпъваме вестника, дразни ни очите и го изхвърляме. Детето не може да го направи това. 

То, детенцето, е с неукрепнало зрение. Тези пречупени образи, които вижда, казах преди малко – дали ще бъде човек, животно или растение – водят до ранно увреждане на зрението на детето. 

Така че, много внимателни трябва да бъдем към всичко, което поднасяме. Първите докосвания на детето, първите играчки – нека това да протече с консултация с нашия педиатър или специалисти в тази област. Защото колкото повече знание имаме, толкова по-малко грешки допускаме и по-добри ще бъдем, и по-добра основа ще дадем във възпитанието на детенцето. 

Много често майките задават въпроса вредни ли са залъгалките или така наречените биби

Ами, по-добре залъгалки, които са анатомични, отколкото пръстче. Защото, ако не дадем залъгалка, то ще открие пръстчето и тогава вече е истинска драма да извадим пръстчето от устичката на детето

Или пък кърпичка – все нещо намира, някакъв предмет, който да постави в устичката си. По-добре анатомичните залъгалки, които са като зърното на мама, отколкото пръстче. 

Води до деформация на самото пръстче, много трудно детето се отказва, и деформация на лицево-челюстната мускулатура. Което пък води пак до говорни дефекти, до криво никнене на зъбки и пак трябва да прибегнем до ортодонт.

Ако някои от вас, мили дами, вече са допуснали тази грешка, то навреме направете консултация с детски ортодонт. До тригодишна възраст детето може да използва анатомичната залъгалка, която няма да доведе до този проблем. 

Но аз след първата годинка бих ви посъветвала, вече използвайки игрови прийоми, да откажем детето от залъгалката. Но до тогава всичко при него е много първично – каквото открие веднага го пъха в устичката. 

По-добре това да бъде залъгалката. В ранната му възраст, свикне ли със залъгалката, няма да преоткрие пръста или някакъв друг предмет. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. AhinoraPopova
    AhinoraPopova

    За пречупването на образа при четенето на книжки пък никога не ми беше минавало през ума да се замисля… Доста интересно разсъждение, и добре аргументирано. И за използването на залъгалка съм напълно съгласна, че е по-малкото зло, отколкото смученето на палец!

Вашият коментар