Данъчни облекчения за деца през 2023 – пълно ръководство от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 57482
Данъчни облекчения за деца през 2023 - пълно ръководство

През 2023 година работещите родители отново ще могат да се възползват от данъчни облекчения за деца. По този начин те ще намалят данъците си за настоящата година с 600 лева за едно дете, с 1200 лева за две деца и 1800 лева за три и повече деца. 

Родителите на дете с увреждания също имат право на ползване на данъчното облекчение, като фиксираната сума за получаване е в размер на 1200 лева.  

По-долу описваме всички детайли за правилата, процедурите и начините, по които можете да се възползвате от правото си на този вид данъчно облекчение през настоящата година. 

Кой има право на данъчни облекчения за деца?

Новите годишни данъчни облекчения за деца се прилагат за придобитите доходи през изминалата 2022 година. Размерът на данъчни облекчения за семейства с деца се определя от броя на непълнолетните деца в семейството. 

  • При едно ненавършило пълнолетие дете се полагат до 600 лева, когато през годината са получени доходи, обложени с 10 на сто данък.
  • За две деца помощта за получаване е до 1200 лева, а при три и повече – до 1800 лева

Непроменен остава размерът на данъчно облекчение за родителите на деца с увреждания. Както досега, те са с фиксирана сума за получаване до 1200 лева на едно дете.

Данъчни облекчения за деца през 2023 - пълно ръководство

От приходната администрация припомнят, че преди да се подадат необходимите документи за ползване на данъчни облекчения за деца, лицата трябва да проверят своята данъчно-осигурителна сметка

Необходимо е те да нямат непокрити публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение. При непогасени задължения по отношение на местните данъци и такси, родителите може също може да получат отказ за получаване на предвиденото в закона данъчно облекчение.

Важно е да се знае, че родителите в майчинство нямат право на данъчно облекчение, защото получават годишен необлагаем доход. 

От предоставената законова възможност обаче може да се възползва другият родител, като се спазва определеният срок за подаване на декларация за данъчни облекчения за деца.

Видове данъчни облекчения за родители – условия и начин за възползване

Данъчните облекчения за 2023 година могат да се ползват по два основни начина

Единият е, като се получат при годишното облагане на доходите по трудовите отношения чрез своя работодател по основното им трудово правоотношение

За целта съответният родител трябва предварително да подаде до работодателя си декларация за данъчни облекчения за деца. Документите се внасят в периода между 30 ноември до 31 декември на предходната година, за да се спази  определеният срок за ползване на данъчното облекчение.

Вторият вариант за ползване на данъчните облекчения е чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.

Данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания се декларират съответно в част VI и част VII на данъчната декларация от Приложение номер 10 на данъчната декларация. Попълва се също Приложение номер 1.

Данъчни облекчения за деца през 2023 - пълно ръководство

За облекчаване на налога е задължително деклараторът да няма задължения, които подлежат на принудително изпълнение към датата на подаване на документите към приходната агенция.

По информация на НАП е възможно, когато отговаря на необходимите общи условия и обстоятелства, родителят на дете с увреждания да ползва едновременно и двете данъчни облекчения – за дете и за дете с увреждания. Съответно от тях може да се ползва единият родител или да се разпределят между майката и бащата. 

В този случай единият родител ще ползва данъчното облекчение за дете, а другият родител  – за дете с увреждания.

Данъчните облекчения може да се ползват също така от родител, на когото не са предоставени родителските права след развод. Условието е той да отговаря на общите условия за намаляване на налога.

Това се отнася и за наследниците на лице, което е починало през данъчната година. Тук важно условие е данъчното облекчение да не се ползва от другия родител, приемен родител, роднина или близък на детето. 

В подобни случаи се подава данъчна декларация за доходите на починалото лице, за да се ползва данъчното облекчение на база годишна данъчна основа. Условията за ползването му се прилагат към датата на смъртта, а не, както в общия случай, към 31.12.2022 година.

Принципно данъчното облекчение във всички случаи се ползва само от единия родител, приемен родител, роднина или близък. Ако размерът на данъчното облекчение надвишава годишната данъчна основа на единия родител, то другият може да ползва остатъка. 

За целта той трябва да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица /ЗДДФЛ/.

Данъчни облекчения за деца през 2023 - пълно ръководство

Условия за децата, за които се получава данъчно облекчение 

При ползване на данъчно облекчение през 2023 година за дете или за дете с увреждания, то детето трябва да отговаря на следните условия, считано към 31.12.2022 година:

  • Детето трябва да е жител на държава от ЕС или на друга държава страна по споразумението за Европейско икономическо пространство /ЕИП/.
  • Данъчните облекчения са валидни само за ненавършили пълнолетие деца. То обаче може да се получи и за дете, което е навършило пълнолетие през предходната 2022 година или е родено тогава.
  • Детето не бива да е настанено в социален дом, в дом за деца, лишени от родителска грижа, в дом за медико-социална грижа, т.е. в държавна институция за отглеждане на деца.

При смърт на дете условията за получаване на данъчно облекчение се прилагат към датата на смъртта.

Данъчно облекчение за деца с ТЕЛК 

При ползване на данъчни облекчения за деца с ТЕЛК, което се отнася за деца с увреждания, те се получават за отглеждане на дете с 50% и с над 50% степен на увреждане. За целта е нужно да се представи с данъчната декларация за доходите решение на ТЕЛК. 

Родителят трябва да е българско или чуждестранно физическо лице, което е установено за данъчни цели в държава от ЕС или в страна по споразумението за Европейско икономическо пространство /ЕИП/. 

Облекчението може да се получи също така от родител, който не упражнява родителските права след развод. Това се отнася и за физически лица – наследниците, приемния родител, близки и роднини. Условието е данъчното облекчение да не се ползва от другия родител

Освен това данъчното облекчение може да се ползва и за годината, когато е установено увреждането. Приспадането от налога се прилага и за годината, когато изтича решението на ТЕЛК

Достатъчно е при декларирането на доходите си родителят да предостави необходимите документи, с които да удостовери вида и степента на увреда на детето, което е валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК. 

 

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар