Кои са тези храни, които ние можем да ползваме свободно? Които детето може да ползва свободно колкото желае, защото инстинктът на детето е да обича сладки храни. Може би няма дете, което да не обича храни, които съдържат прости захари.
Причината е именно, че природата предвижда те да са първостепенен източник на нашия организъм. Простата тайна е, че ние можем да предложим храни, които съдържат тези прости захари – сладки храни, които да бъдат в контекста на естествени продукти. На първо място това са плодовете.
Тук обаче стои важният въпрос с възпитанието към хранителни навици и към един здравословен стил на живот на детето. С каквото се хранят родителите, това е еталонът за нещата, с които ще се храни и детето.
Без да говорим нищо, то копира нашия еталон. Тоест, както многократно вече казахме – първо ние променяме собствения си модел на хранене и тогава той автоматично става здравословния модел на нашите деца.
Ние трябва да научим себе си първо, а след това и децата си, да консумираме плодове
Плодовете са най-естественият сладък продукт. Ние разполагаме в днешно време с богат спектър от плодове. Разполагаме включително и със сушени плодове – фурми, сушени смокини и други, от които ние можем да правим чудесни сладкарски изделия.
Защото, ако ние не измъкваме захарта и после да образуваме тези изкуствено конструирани храни, а ползваме готовите панели, ние можем да конструираме всъщност една широка гама от сладкарски изделия, с тази лека промяна в рецептурата, при която ние ползваме храни, които съдържат прости захари.
Например вместо да ползваме изолирана бяла захар, можем да ползваме песто от фурми. Въобще идеята за фурмите е много атрактивна, защото те сами по себе си са приятни на вкус, пълноценни като хранителен състав и могат да влязат в много атрактивни рецепти. Аз лично от опит като че ли не познавам дете, което да не обича тези така наречени от нас „сурови бонбони“.
Смляни сурови ядки, бадеми, кашу, орехи и други; пасираме фурми (когато искаме да е по-елегантен продукта можем първо да обелим тези фурми, като ги накиснем в топла вода и ципата падне); това песто добавяме към смлените ядки. Можем да добавим брашно от рожков, да кажем, а за по-големите деца и там, където преценим, че е удачно, това може да бъде и сурово какао на прах или друго, с каквото в днешно време разполагаме и го има в съответните магазини.
Можем да добавим естествена ванилия, цейлонска канела (защото това е еталонът на оригиналната канела – не китайска касия, а цайлонска канела) и получаваме истински домашен шоколад. От него можем да направим блат за торта и отгоре да добавим плодове.
Можем да желираме това с агар-агар или пък дори със желатин, ако не искаме тортата да е веганска, и получаваме невероятни сладкиши. И представете си, ние можем да варираме с всякакви ядки – това може да бъде слънчоглед, тиквено семе, кедрови ядки, макадамия. Можем да направим също така и заквасени ядки, които всъщност са и пробиотик.
Ядки, които смиламе, подлагаме на млечни-кисела ферментация и получаваме кисело мляко от ядки, което също можем да подсладим с песто от фурми и други сушени плодове.
Ограничено, когато искаме да ползваме изолирани захари, можем да използваме също така и някои захари, които имат по-нисък гликемичен товар
Тоест, макар и сравнително високия им глекимичен индекс, те се метаболизират по-лесно, свързани са с много други микроелементи, които намаляват гликемичния им товар. Когато искаме да направим един по-хомогенен сладкиш и не желаем да ползваме тези плодове или песто от тях, можем да ползваме например палмова захар.
Разполагаме в днешно време с такава, било то от кокосова палма, било то от аренга – тези захари ги има по съответните магазини. Понякога ползваме кленов сироп или сироп от агаве. Това са варианти, по-здравословни, когато ние желаем да направим едни здравословни сладки продукти за децата без да ползваме бяла захар.
Защото нека да повторим: когато ползваме изолирани продукти, освен тези негативи, за които стана дума, тази захар краде редица витамини и минерали. Това е така, защото организмът, за да може да я преработи използва много ензими, минерали и витамини.
Откъде да ги вземе, ако те не се съдържат в тази храна успоредно, заедно с тези захари? Ще ги вземе от нашите резерви и ще обеднее тялото откъм тези минерали, на първо място откъм калций.
Сладкишите дърпат калций и това е всъщност една от основните причини захарните изделия, изкуствените захарни продукти, да водят до деминерализация на организма
Например това е много видно в образуването на кариеси, в разяждането на детските зъби още от ранна възраст.
Да, единият, познатият механизъм е, че когато тези захари остават в устната кухина са прекрасна храна за развитие на патогенни микроорганизми, които започват полека да разяждат зъбния емайл. Защото той е твърдият, дентинът е по-мек и бъде ли разяден емайлът, натам разяждането на зъба върви бързо.
Когато обаче ние използваме тези по-сложни захари, този механизъм не се получава. И друго – когато ползваме тези сложни захари в сушените плодове и в естествените продукти, те самите носят със себе си много витамини и минерали и тогава нашият организъм не обеднява от тях.
Защото нека да кажа пак – основният механизъм, който води до деминерализация на костите и зъбките, това е, че тези храни дърпат калций метаболитно. Тоест те метаболитно обедняват организма от калций, а не само механично се полепват по зъбите, променяйки флората и водейки до кариеси. Тоест механизмите, по които готовите захарни продукти ни увреждат, са много повече.
Вижте също:
Коментари на читатели