Сколиоза при деца – рискови фактори, диагностика и лечение от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 1173
image3

Когато детето тръгне на училище и започне да се застоява по-дълго на чина, първото нещо, което родители и учители започват да му говорят е: „Не се навеждай!“, „ Изправи се!“, „Ще ти се изкриви гръбнакът“ и т.н. 

Чак тогава някои родители за пръв път чуват за диагнозата сколиоза при деца.

Какво представлява сколиозата при децата 

Сколиозата е деформация на гръбначния стълб – състояние, при което при израстването на детето той се изкривява на буквите S или C. 

Кривата може да варира от умерена до тежка и се измерва в градуси. Ако извивката е от 10 до 20 градуса, вече говорим за развитие на гръбначно изкривяване или сколиоза. Стойката на такива деца изглежда като наведена настрани. 

При сколиозата детският гръбначен стълб започва да се изкривява настрани и се извива, което променя нормалното подреждане на тялото. Това може да изглежда като забележима извивка на гърба, изпъкналост от едната страна на ребрата или неравности в раменете, бедрата, талията и краката. 

Според посоката на извиване сколиозата бива дясноконвексна сколиоза или лявоконвексна сколиоза. Това извиване може да се отрази зле както на засегнатите торакални прешлени, така и на кръста.

В по-тежките случаи деформацията може да тръгне от горната част на гръбнака и да стигне до долната част, стигайки дори тазовата област. Всичко това може да започне да причинява болки по дължината на ръката или в гърба и кръста.

image2

Видове сколиоза

Съществуват различни видове сколиоза в зависимост от това на каква възраст е възникнало заболяването и дали е свързано с други заболявания или малформации.

Идиопатична сколиоза

Това е най-разпространената форма на болестта, среща се най-често при юношите до 18-годишна възраст. Причината за този вид не е известна, но се предполага, че е наследствена. 

Среща се в три форми: 

  • Инфантилна – проявява се от 0 до 3-годишна възраст;
  • Ювенилна –  проявява се от 3 до 11-годишна възраст
  • Адолесцентна – проявява се след 10-11 годишна възраст.

Най-силно изразена е във възрастта преди и след пубертета, когато изкривяването  най-силно прогресира. 

Сколиоза с ранно начало

Сколиоза с ранно начало се проявява преди 10-тата година на детето.

Поради бързия растеж може да доведе до изкривен гръбначен стълб и до други здравословни проблеми в гърдите и дишането. 

image1

Вродена сколиоза 

Вродената сколиоза се среща при 1 на 10 000 новородени  и е резултат от проблеми във вътреутробното развитие на бебето. 

Децата с вродена сколиоза може да имат и други здравословни проблеми –  със сърцето, гръбначния мозък, бъбреците, пикочния мехур или белите дробове. Допълващите здравословни проблеми зависят от това дали нормалното разположение на органите е било засегнато по време на развитието на плода. 

Невромускулна сколиоза

Невромускулна сколиоза може да възникне при момчета и момичета със заболявания, които засягат способността им да контролират мускулната система, която поддържа гръбначния стълб.

Такива заболявания са мускулна дистрофия, церебрална парализа и спина бифида. Без подходяща мускулна подкрепа, гръбначният стълб може да развие необичайна извивка, докато нараства.

image4

Синдромна сколиоза

Синдромната сколиоза се проявява в резултат или като съпътстващо заболяване на Синдрома на Марфан, Синдрома на Елерс-Данлос, Синдрома на Даун и синдрома на Рет

Един от първите признаци на Синдрома на Марфан, наред с проблемите със сърцето, очите и зъбите, са скелетните деформации. Страдащите от това заболявания често имат изкривяване на гръбначния стълб, така наречените “птичи гърди”, хлътване на гръдния кош и издължаване на крайниците.

Свързаната със Синдрома на  Елерс-Данлос кифосколиозната форма на заболяването води до сериозни гръбначни изкривявания, които с течение на времето се влошават все повече. Болните не могат да дишат добре заради ограничаване движението на белия дроб при вдишване.

Симптомите на сколиозно заболяване се проявяват в четвъртия клиничен стадий на болестта Синдром на Рет. Те се характеризират с изкривяване на гръбначния стълб, мускулна слабост и нетипична поза на тялото.

Промени в скелета могат да имат и деца със Синдрома на Даун.

В коя възраст най-често се появява сколиозата?

В повечето случаи причината за сколиозата не е известна. Детето може да се роди с нея или да я развие по-късно. 

Най-често се наблюдава при деца на възраст между 10-годишна възраст и пълнолетие, като от нея боледуват по-често момичетата, отколкото момчетата. Все още не е проучено достатъчно на какво се дължи това.

Според проявленията на болестта през различните възрасти различаваме няколко големи групи, които описваме по-долу.

Сколиоза при бебета 

Този вид изкривяване на гръбначния стълб се диагностицира за първи път на възраст между 0 и 3 години. Тя е известна още като кърмаческа сколиоза и се диагностицира към 4-5-ти месец на бебето. 

От нея страдат повече момчетата, като причината не е доизяснена. Сколиозата при бебета се среща рядко – при едно на 1000 кърмачета. Ранното откриване на болестта от опитен педиатър може да гарантира успешното ѝ лечение.

Сколиоза при деца

Известна още като ювенилна сколиоза, тази сколиоза се диагностицира в детска възраст между 3 и 10 години. Поради повишения риск от прогресия, лечението трябва да се приема много сериозно при тази група пациенти.

Честа причина за развитието на сколиоза в тази възраст е плоскостъпието при децата. То представлява спадане на свода на стъпалото на краката, което затруднява характерната пружинираща походка на здравия човек. 

Наличието на плоскостъпие принуждава гръбначния стълб „да пружинира“, което води до постепенната му деформация. 

image3

По принцип децата се раждат с плоски ходила, а сводът на ходилото им започва да се оформя между 3 и 7-годишна възраст. Родителите трябва да наблюдават този процес и при проблем да се обръщат към детски ортопед, който може да коригира плоскостъпието на детето с ортопедични стелки. 

Лекарят може да назначи и подходящи упражнения за укрепване на гръбначната мускулатура, правилна стойка и походка.

Традиционно лечението на ювенилна сколиоза не включва операция. Тенденцията е да се изчака, докато завърши или е почти завършил процесът на растежа при конкретния пациент. 

Сколиоза при тийнейджъри

Тази сколиоза се още ​​юношеска сколиоза и обхваща  възрастта между 10 и 18 години. Това е възрастта, през която най-често се диагностицира сколиоза. 

Лекарите предупреждават, че ако една прогресивна крива на  гръбнака не се лекува през юношеската възраст, тя може да стане много тежка. Затова трябва да се провеждат регулярни профилактични прегледи на децата в училище.

image5

Сколиоза при възрастни

Деформации на гръбнака се срещат при 20% от тази категория от населението и за съжаление могат да доведат до по-висок риск от болка и увреждане на някои прешлени на гръбначния стълб.

 Сколиозата при възрастните може да бъде разделена на две различни групи:

  • Идиопатична сколиоза при възрастни;
  • Дегенеративна (или de novo) сколиоза при възрастни.

Също така е възможно сколиозата да се развие при възрастни поради заболяване, операция или травма, въпреки че това става по-рядко.

Сколиоза при хора над 65-годишна възраст

Появата на сколиоза с напредването на възрастта се среща при повече от 68 на сто от възрастното население. 

 Обикновено се причинява от следното:

  • Съществуваща юношеска сколиоза, която прогресира;
  • Дегенеративна (или de novo) сколиоза;
  • Травматична сколиоза (след нараняване или операция).

Прилага се единствено хирургично лечение в отделенията по ортопедия и травматология, но рискът от усложнения е по-висок, времето за възстановяване е по-дълго и необходимостта от ревизионни операции се увеличава.

Рискови фактори за гръбначни изкривявания при децата

Възможните причини за сколиоза за децата включват:

  • Проблеми с нервната система като церебрална парализа или мускулна дистрофия;
  • Разлики в дължината на краката;
  • Нараняване;
  • Инфекция;
  • Тумори;
  • Плоскостъпие;
  • Системно неправилна поза на тялото;
  • Наследствени състояния, които може да засегнат повече членове на  едно семейство.

Основните фактори, които водят до сколиоза по рождение са инфекции по време на бременността на майката, липса на ключови витамини в организма ѝ, както и заболявания като диабет.

Все пак най-често срещана е идиопатичната сколиоза, за която причините са неизвестни.

Какви са симптомите на сколиозата

Симптомите на сколиоза могат да се появят различно при всяко дете. 

Най-често срещаните са:

  • Разлика във височината на раменете;
  • Разлика в бедрата, които могат да са с различна дължина;
  • Разлика във височината или позицията на лопатките;
  • Главата не е центрирана с останалата част от тялото.
  • Разлика в начина, по който ръцете висят до тялото, когато детето стои изправено.
  • Разлика във височината на страните на гърба, когато детето се навежда напред;
  • Хронични болки в гърба, кръста, таза или краката.

Тези симптоми може да изглеждат като други проблеми с гърба и гръдния кош или може да са резултат от нараняване или инфекция

Ето защо правлната диагностика е от ключово значение при деца с един или повече от гореизброените симптоми.

Как се диагностицира детска сколиоза

Диагностицирането на заболяването става преди всичко с първичен преглед при личния лекар

Вашето дете може също да се нуждае от следните тестове:

  • Изследване с рентгенови лъчи: Това е основният инструмент за диагностициране на сколиоза. Той измерва степента на изкривяване на гръбначния стълб и дава градус на изкривяването.
  • Ядрено-магнитен резонанс (MRI): С помощта на магнит се постига точно изображение на органите в тялото.
  • Компютърна томография: Тя също дава много точни изображения на тялото.

За да се ограничи развитието на болестта, медиците съветват да потърсите квалифициран специалист, още когато забележите някаква асиметрия в тялото на детето си. Обикновено след комплексната диагностика се предписва индивидуално лечение за всеки отделен случай.

Методи за лечение на сколиоза при деца 

Ранното откриване на сколиоза е важно за лечението. Ако не се лекува, сколиозата може да причини проблеми със сърдечната и белодробната функция. Затова още в училище децата се проверяват периодично за гръбначни изкривявания.

Още при първите признаци на сколиоза трябва да вземете мерки, като заведете детето на ортопед, защото задълбочаването на заболяването крие сериозни рискове за здравето му. 

Много от тези рискове могат да бъдат намалени с подходящи грижи и хората могат да живеят здравословен и ползотворен живот. При леките случаи може да е достатъчно само проследяване на детето, за да сте сигурни, че състоянието няма да се влоши.

Добре е да потърсите най-близкия гръбначен център с опитни физиотерапевти и рехабилитатори, които могат да проследят проблема и да предпишат подходящи упражнения за сколиоза при деца. 

Важно значение за лекуване на сколиозата, особено при децата, имат упражненията за изправяне на гръбначен стълб

За целта е добре лекарят специалист да определи точно кои упражнения за изкривен гръбначен стълб ще са от полза на детето и то да започне да ходи на рехабилитация и лечебна гимнастика. 

Особено добре се повлиява сколиозата и с плуване.

При по-тежките изкривявания може да се наложи поставяне на скоби или оперативно лечение за изправяне на гръбнака и предотвратяване на повече проблеми. Хирургичните операции обикновено се прилагат при по-тежки случаи. 

Най-общо казано, лечението ще зависи от симптомите, възрастта и общото здравословно състояние на вашето дете. Важно е и това колко тежко е състоянието му. Целта на лечението е да спре влошаването на кривата и да предотврати деформацията на гръбнака. 

Има два стандартни метода на лечение на сколиоза при деца: 

  • Наблюдение: препоръчва се за малки извивки (< 20 градуса на кривината независимо от възрастта) и извивки < 45-50 градуса при индивидите, които са скелетно зрели. Между профилактичните прегледи се препоръчват специални упражнения, рехабилитация и режим на физическа активност.
  • Оперативно лечение: препоръчва се от медицински специалисти в някои от случаите,в които изкривяването е по-високо от 40-45 градуса при тези с оставащ растеж и < 45-50 градуса за тези, които са приключили с растежа (скелетно зрели). 

За стабилизация на гръбначен стълб се носи и корсет за сколиоза или колан за гръбначно изкривяване. 

До какво може да доведе нелекуваната сколиоза?

Въпреки че леките случаи на сколиоза може да не се нуждаят от лечение, оставянето на умерени до тежки случаи без лечение може да има сериозни последици.

Потенциалните рискове от нелекувана сколиоза описваме в редовете по-долу.

Гръбначна деформация

Най-очевидната последица от нелекуваната сколиоза е гръбначната деформация. Тъй като гръбначният стълб продължава да се извива, това може да доведе до неравномерност на раменете, бедрата и гръдния кош, което води до забележима гърбица от едната страна на гърба

Това може да причини различни физически проблеми, включително мускулни дисбаланси, болки в гърба и намалена подвижност. И тогава вече никакви упражнения за изправяне на гръбначния стълб няма да ви помогнат.

Респираторни проблеми

Тежките случаи на сколиоза също могат да повлияят на функцията на белите дробове и да доведат до проблеми с дишането. Докато гръбнакът се извива и посуква, той може да притисне гръдната кухина, което затруднява пълното разширяване на белите дробове. 

Задух, умора и други респираторни симптоми може да са последици от сколиоза, която не е лекувана навреме. Може също така да се увеличи рискът от респираторни инфекции, а в някои случаи да настъпят и сериозни усложнения.

Сърдечно-съдови проблеми

Тъй като гръбнакът се извива и притиска гръдната кухина, той може да е причина за натиск върху сърцето и някои големи кръвоносни съдове

С течение на времето това може да намали притока на кръв и да причини сърцебиене, болка в гърдите и други сърдечно-съдови симптоми. Може също да увеличи риска от сърдечна недостатъчност и други сериозни усложнения в тежки случаи.

Психологически ефекти

Сколиозата може също така значително да повлияе на психичното здраве и самочувствието на човека. Видимата деформация и физическите ограничения могат да причинят комплекс за малоценност, ниско самочувствие и социална изолация. 

Може също да причини тревожност и депресия, особено ако проблемът не се лекува и започне да пречи на ежедневните дейности и качеството на живот на болния.

Сколиозата в по-лека или по-тежка форма присъства, за съжаление, доста често в нашето ежедневие. Често симптомите са почти незабележими за родителите на новороденото дете. 

Ако обаче не се вземат своевременни  мерки от квалифициран специалист, те могат бързо да увеличат риска от инвалидизиране

Най-лесният и  същевременно най-ефикасният метод за борба с тази опасна болест е профилактиката на децата още от ранна възраст.

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар