Илиян Найденов

Упражнения за ПО-БЪРЗО възстановяване след цезарово сечение от Илиян Найденов

icon Преглеждания: 2580
Видео Текст
186 Photo (custom)

Здравейте на всички! Аз съм Илиян Найденов – специалист по здравословно хранене и автор на книгата „Мисия „Майка“ – вечните въпроси за бременността“. В това видео ще си поговорим за възстановяването и влизането във форма след раждане посредством цезарово сечение. 

В едно минало видео вече си говорихме за възстановяването и спорта след естественото раждане, но сега ще обърнем внимание на разликите, които трябва да имате предвид, когато спортувате след цезарово сечение. 

Преди да задълбаем към тренировките, искам да ви кажа някои от недостатъците на цезаровото сечение. А те са: по-бавното възстановяване и възможност за спортуване; това, че имате визуални следи – а именно –  белег на корема; но пък предимствата на цезаровото сечение са, че нямате следи или разкъсвания в областта на перинеума, както и няма отпускане на мускулите на тазовото дъно. Разбира се, такова отпускане може да се е получило още по време на бременността, но шансовете са далеч по-малки при раждане с цезарово сечение. 

Сега обаче да преминем към тренировките и да видим как се е отразило цезаровото сечение на тях. Между другото, искам да ви кажа, че родилите с цезарово сечение също може да са получили коремна диастаза още по време на бременността. Това е напълно нормално, обаче проблемът тук е, че малко по-бавно може да бъде възстановена, защото тя изисква основно упражнения, които предизвикват движения в мускулите на корема. А мускулите на корема ще бъдат малко по-трудни за натоварване, а и не е препоръчително да прибързвате с такива упражнения след цезаровото сечение. Това означава, че просто по-бавно ще се възстанови вашата коремна диастаза, но пък хубавото на това е, че тя почти винаги, в 99 процента от случаите, си се възстановява във времето. 

Как най-безопасно да спортувате и кога какво да правите след подобен тип раждане? 

Аз ви препоръчвам през първата и втората седмица след раждането да правите само и единствено кардио тренировки. Те включват разходки, леко въртене на велоергометър, ходене на пътеката във фитнеса, но нищо повече. Разбира се, можете да правите лека гимнастика с горната част на тялото, но долу ще бъде малко по-рисковано и ви препоръчвам да оставите време на организма да се възстанови поне мъничко. 

През третата и четвъртата седмица вече може да правите гимнастически упражнения с цялото тяло. Разбира се, избягвайте разтягания в областта на корема, както и прекалени усуквания при някои движения. Но можете спокойно да правите гимнастика, която да раздвижва краката, ръцете и гърба ви, и съвсем лекичко, за тонус, да раздвижвате областта на корема. Идеята е да предизвикате кръвообращение в тази част, за да може по-бързо организма да възстанови оперираното място. Между другото, масажите на самия белег чрез съвсем леко разтриване може да помогнат също, предизвиквайки насочване на кръвообращението в травмираната зона.

През петата и шестата седмица след операцията можете да започнете и с физически упражнения, каквито сте правили например през бременността, както и много, много леки упражнения за тонизиране мускулатурата на корема. Това означава, че може да правите старите си тренировки, но с доста намалена интензивност и почти без тежести. 

Преминаваме обаче към седма и осма седмица, което е вече два месеца след операцията и можете спокойно да извършвате всякакъв тип упражнения с една идея повишено внимание. 

Тук искам да отворя една скоба и да ви кажа: много хора твърдят, че два месеца след цезаровото сечение и дори след нормалното раждане организмът е напълно възстановен. Това не е точно така. Трябват поне шест месеца, за да бъде един организъм възстановен след подобна травма. Някои специалисти казват, че дори е нужна година. Това не означава, че няма да тренирате през този период. Това означава, че просто трябва да имате повишено внимание и най-вече – да следите знаците на собственото си тяло, което ще ви подскаже, ако дадено упражнение предизвиква дискомфорт или е потенциално опасно за вас. 

Това беше, общо взето казано за спортуването след цезарово сечение. Разбира се, материята е изключително дълбока и  няма как в едно видео да покажем и разкажем всичко, но се надявам, че съм ви дал правилната насока за вашите собствени тренировки. Пожелавам ви бързо и лесно възстановяване след раждането и до следващия път! 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Hazel-eyes-baby
    Hazel-eyes-baby

    „Аз ви препоръчвам през първата и втората седмица след раждането да правите само и единствено кардио тренировки“ – този младеж май никога не е виждал жена след цезарово сечение, камо ли да се е грижил за такава. Първата седмица е НЕВЪЗМОЖНО дори да се мисли за тренировки. Като начало до 3-4 дни ти си в болницата, за да не развиеш усложнения. Като продължение имаш бебе, за което трябва да намериш сили и да се грижиш. В допълнение те боли, кървиш и е възможно да се изпускаш (урина). Искам да видя в това състояние, коя е тази героиня с кардио тренировките през първата седмица. В допълнение имаш и рана с шевове.
    Единственото вярно, казано индиректно тук е, че възможно най-ранното раздвижване е изключително важно. Но да го наречем „кардио тренировка“ е пресилено. Препоръчвам на И. Найденов две неща – да иде в един родилен дом и да се запознае е 5 жени, които са родили секцио и да се въздържа да дава съвети за неща, които няма никаква идея как се случват.

  2. Xjess77
    Xjess77

    Не само, че е виждал такива жени, а и неговата съпруга роди по този начин и на 8ми ден след раждането е била в залата. Братовчедка ми също роди със секцио и на 10ти ден започна да спортува в зала. Строго индивидуално е, но ако една жена е спортувала преди и по време на бременността, възстановяването е доста по-бързо.

Вашият коментар