Илиян Найденов

Упражнения за ПО-БЪРЗО възстановяване след ЕСТЕСТВЕНО раждане от Илиян Найденов

icon Преглеждания: 3072
Видео Текст
185 Photo (custom)

Здравейте на всички! Аз съм Илиян Найденов – специалист по здравословно хранене и автор на книгата „Мисия „Майка“ – вечните въпроси за бременността“. В това видео ще си поговорим за моментите след раждането, а именно за това как да възстановите спортната си форма и максимално бързо да се адаптирате към последващите процеси.

Това означава, че след самото раждане, разбира се, хормоните започват да се пренареждат, животът ви също се пренарежда. А вие самите със сигурност бихте искали да се върнете към старата си визия. За да се случи това обаче, ще разделим влизането във форма на два отделни варианта:  единия, съответно за естественото раждане, а другия – за след раждането с цезарово сечение. В това видео ще обърнем внимание на възстановяването и спортуването след естествено раждане.

Преди това искам да ви кажа, че предимствата на естественото раждане са няколко, спрямо тези на цезаровото сечение. Съответно те са: много по- бързото възстановяване и варианта да започнете да спортувате много по-рано.

Другото предимство на естественото раждане е, че нямате видими следи по тялото си и белези на видни места. Въпреки това обаче, може да се наложат разрязвания или да се получат разкъсвания по време на самото раждане. 

Сега да обърнем внимание, все пак, на тренировките след самото раждане. Кога започват те? Още през първата и втората седмица след естественото раждане, можете да започнете с кардио тренировки и гимнастически такива, йога, класове по пилатес или просто стречинг разтягания у дома, но може да спортувате много по-рано. Кардио тренировките са задължителни, като не казваме кардио с висока интензивност, а просто раздвижващи разходки, въртене на велоергометър в залата или монотонно ходене на пътеката. 

През третата и четвъртата седмица вече можете да добавите леки упражнения, които сте правили преди това. Ако сте спортували по време на бременността, програмата ви от тогава може много добре да отговори на тази след раждането, като единствено трябва да добавите някои упражнения за корем. 

Като казваме корем, искам да отворя една скоба за коремната диастаза, която се получава при прекаленото разтягане на корема при бременността или при надуването по време на раждането поради вътрекоремното налягане. Има и други причини, разбира се, за образуване на коремна диастаза, но ние по-скоро ще си поговорим за това как максимално бързо да се възстановите след нея.

На първо място, разбира се, има конкретни упражнения, които повлияват благоприятно възстановяването на коремната диастаза, но въпреки тях е много важно да ходите изправени, да носите пристягащ колан след раждането и да избягвате вътреабдоминалното налягане. 

Това означава да не правите усилия, които са от типа на коремна преса при изправяне или подобни движения. Това означава, че ако например сте легнали по гръб е по-добре да се завъртите на една страна и тогава да се изправите от леглото, за да не акцентирате цялото натоварване върху коремната си стена.

След шестата седмица след раждането, можете спокойно да тренирате каквото пожелаете и, разбира се, само да се пазите от травми, защото при прекалена тренировка не е от значение дали сте раждали или не – винаги може да си нанесете определена травма.

Между другото, едни от най-важните упражнения, които трябва да практикувате след раждането по естествен път, са дихателните упражнения и упражненията за стягане на тазовото дъно. Те не са много популярни в нашата страна, но въпреки това може да намерите подробна информация за тях на много места. Важното е източниците да бъдат верни. 

Относно упражненията за тазовото дъно, искам да вмъкна, че те ще ви помогнат много по-бързо да се възстановите от самото раждане. Става въпрос за периметъра около перинеума и самите мускули на тазовото дъно, така че те са изключително добри за практикуване, а дори ако сте ги правили по време на бременността, това ще ви помогне да имате много по-малко щети от самото раждане и да се възстановите максимално бързо. 

Това бяха основни насоки за спортуване след раждането по естествен начин. Както споменахме – можете да започнете изключително рано да спортувате – още през първата седмица след раждането. И за съжаление, в това видео няма как да ви покажа физически самите упражнения, но можем да го направим в някое отделно видео. Така че – гледайте видеата в сайта, следете темите, защото са изключително полезни за вас. На всички вече родили жени пожелавам едно прекрасно изживяване, отглеждайки вашите деца. Това беше всичко за това видео, и до следващия път!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mama_Maryann
    Mama_Maryann

    Илиян си представя, че всички сме моделки, раждаме на бърза ръка и почваме да топим мазнини, гладим корема и копнеем за Инстаграм.
    Природата казва друго – ние трупаме телесни мазнини (да това е факт) докато сме бременни. Причината за това е, че те трябва да „хранят“ след раждането организма на майката и тя да има достатъчно кърма. Природата казва, че е нормално да сме по-дебели тогава, а ние искаме да се борим срещу нея. Вероятно можем да „излъжем“ законите на природата, но полезно ли е това? Как се отразява на здравето?
    Не казвам, че трябва да се отпуснем или да останем дебели. Обаче ме отвращава идеята веднага след раждането да ме третират като машина с график по седмици. Аз искам да зарасна от шевовете „там“. Искам да се порадвам на бебчо, ако може да поспя в новия ритъм, в който съм поставена. Да, ще избирам с какво да се храня, но няма да гладувам, защото искам да кърмя. Да, бих потренирала, но само ако имам време и сили за това.
    Когато детето ми има някаква самостоятелност и моето майчино присъствие не е жизненоважно, мога да си позволя да се грижа повече за себе си. Ако не съм готова на тази жертва, не съм готова за майка. И това няма как да го разбере Илиян, защото това не се постига с тренировки.

Вашият коментар