Искра Ангелова

Възпитание чрез поощрения, точки и звездички от Искра Ангелова по Алисън Шейфър

icon Преглеждания: 2943
Видео Текст
211 Photo (custom)

Повечето деца изпадат в истински възторг, когато получават точки, звездички и усмихнати човечета като оценка за старанието си. Действат им като стимул, това е причината тези елементи да се използват масово в детските градини и началните класове като вид оценка.

Такъв подход може да прилагате и у дома. За още по-голям резултат може да сумирате събраните точки или звездички и когато достигнат определена бройка да ги материализирате в някакъв подарък. Т.е., когато момиченцето или момченцето е превърнало дадено поведение във вече траен навик, можете да го наградите. В „домашната система” включете и загуба на натрупани точки за случаите, когато е било непослушно. 

В зависимост от сложността на целта, която сте поставили определяйте и финалния брой точки, които трябва да бъдат събрани. За по-лесните задачи могат да се събират по 1, 2 или 3 точки. Те от своя страна ще носят някакъв малък подарък. 

Имайте предвид, че детето не може непрекъснато да се бори за награди, затова не подлагайте на такава оценка всички свои възпитателни цели. Редувайте с похвали, усмивки, прегръдки и някакви привилегии.

Определете правилата така, че точките да бъдат обръщани в материална награда в рамките на даден период от време. Ако натрупа твърде много точки, малчуганът ще загуби интерес и ще спре да се старае. 

Може да използвате различни символи за отделните навици, към които се стремите. Звездички за спокойни игри със сестричката, без да се карат, усмихнато човече, когато изяде всички зеленчуци, звездичка за добре написани първи букви и цифри. 

Другият вариант, който ще прилича на игра, е да направите цветни картончета с различни цифри, които са точките за добро поведение. Цифрата 1 може да е за случаите, когато хлапето е прибрало само няколко играчки, но пък действието му има нужда от стимул. 

Следващият път може да получи картонче с 5, 10 или дори с 20 точки. Когато успее да събере точките, за които предварително сте се разбрали, дайте му награда. Носете картите с вас и когато сте навън, винаги има ситуации, в които малкото човече ще покаже напредък в развитието си.

Бихте могли да направите специална таблица със спечелените точки и награди, която да закачите на хладилника, например. Там ще е на видно място и както детето, така и всички останали членове на семейството ще могат да виждат неговия напредък. Освен това вие ще имате съвсем реална представа дали методите ви за възпитание помагат. 

Когато нещата не са показани черно на бяло и то сътвори поредна беля, ще получите лъжовното усещане, че не напредвате. А това води до отчаяние и често родителите прибягват до драстични мерки за премахване на лошото поведение.

В таблицата отбележете конкретни примери за държание, което очаквате да видите. Включете и етапите, през които трябва да премине, за да стигне до вече трайно установен навик. Ако искате да го научите да подрежда цялата стая, първо му дайте точки за събраните играчки

Още карти ще получи, когато прибере дрехите си, следващият стимул може да е за оправено легло. Когато всички цели са изпълнени, може да получи награда. Върху таблицата то само ще вижда какво вече е постигнало и какво му остава да научи, за да се сдобие с подарък.

Когато дадено поведение вече се е превърнало в нормална част от всекидневието, не спирайте да го поощрявате. Не толкова често, колкото е било преди, разбира се. Използвайте похвали или ги редувайте с друг метод, който сте си избрали – награда или стикер с усмихнато човече. 

Не пропускайте да казвате: 

  • „Много съм горд/а, че винаги стаята ти е толкова подредена”
  • „Накара ме да се почувствам много добре, когато видях, че поздрави съседката в асансьора”
  • „Наистина се радвам, че ми помогна в подреждането на масата. Искаш ли сега да ти пусна любимото филмче?”

Търпението е от изключително значение при възпитанието на децата. Не очаквайте, че промените ще стават на секундата. Често след получена награда или похвала, може да последва пълен провал и да се наложи да започнете отначало. Не бива да се отчайвате, ако искате да отгледате едно възпитано и спокойно дете, с което да се гордеете. 

При някои хлапета е нужно повече време, за да усвоят определен тип поведение, при други не са нужни много усилия. Стимулите, от които се нуждаят също са различни. 

За да постигнете резултати, следвайте няколко прости правила.

  • Използвайте разнообразни поощрения и награди. Повечето от тях не трябва да са твърде скъпи и големи, за да не се налага детето да се старае и чака прекалено много. Ако е минало доста време, много вероятно е при някой неуспех да се ядоса и да се откаже от подаръка, а с това и да спре да се стреми към промяна в поведението си
  • Не прекалявайте с очакванията си. Никой не е перфектен, няма начин и детето да изпълни задачата идеално от първия, втория, че дори и от третия път. Стимулирайте малките победи в неговото старание, за да продължи да надгражда постигнатото до момента
  • Когато вече е направило първата стъпка в правилната посока, изисквайте следващата да е по-голяма. Не поощрявайте по-малко от това, което сте си поставили за цел да видите. Ако в началото е събрало пет играчки, не давайте награда, когато събере 8 на брой. Похвала се полага, когато вече е подредило двойно количество
  • При видимо раздразнение у малкото човече, не се опитвайте да му налагате нови правила. Няма да ви чуе и дори обещанието за награда няма да помогне. Започнете да го учите на промяна в поведението, когато вече е спокойно и е в състояние да се съсредоточи, за да ви слуша.

/Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман/

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. BestMom
    BestMom

    Леко неестествено ми се струва да въвеждам система и точки и звездички. Това не е игра, животът не е само черно или бяло, не всичко трябва да се определя като лошо или добро. Освен това аз не съм само добра или само лоша. Защо детето трябва да е такова?
    Ако съм сготвила за семейството или съм изгладила дрехите на всички те трябва да ми дадат звезда и?
    А ако съпругът ми получи добър бонус от работата и решим да го изхарчим за пътуване кой ще получи звезда?
    Това не е игра. Животът не може да се третира като куп решения базирани на система с + или -. Дори не вярвам, че мога да приложа такова постоянство спрямо детето си. Ако го вкарам в подобна матрица вярвам, че ще го осакатя емоционално. Не може ли да прави всичко спонтанно и свободно – без да анализира дали ще получи нешо за това. Разбира се с много обич, търпение и личен пример ще продължа да показвам какво е добро и какво лошо. Ще съм упорита и последователна. Ние сме вземали пример от родителите си, после от учителите си, после от книгите и киното. Защо днес да трябва да раздаваме оценки за всяка детска постъпка. Когато детето порасне и никой не му дава оценка, тогава ще имаме неуверен в себе си мъж или жена. Аз не желая да възпитавам неувереност и постоянно търсене на одобрение.

Вашият коментар