Д-р Райна Жейнова

Всичко най-важно за кърменето. Хомеопат разяснява спецификите от Д-р Райна Жейнова

icon Преглеждания: 4496
Видео Текст
Bebe Kurmene Na Gurda (custom)

Нека да поговорим за основните правила при кърмене при храненето 

Какви проблеми могат да възникнат? Майчиното мляко е вид специфична кърма, която се е формирала в продължение на милиони години, нагаждайки се най-точно и пълно към нуждите на кърмачето. Затова никога не бива да се съмняваме, че кърмата ни не става. Колкото и малко да е тя, дори една-две капки, тя е полезна и много ценна за детето.

Какво трябва да знаем, пристъпвайки към кърмене?

На първо място, личната хигиена е изключително важна. Ако идваме отвън или сме се занимавали с домашни почиствания е добре да сменим дрехите си. А най-добре е да ползваме допълнително някаква по-чиста дреха или престилка специално за целта. Преди да кърмим трябва да измием добре ръцете си с вода и сапун, и гърдата – с топла или преварена вода да се измие и почисти зърното. 

Позата на майката по принцип няма толкова голямо значение. Тя трябва да прецени коя позиция на нея е най-удобна. Дали ще бъде седнала, дали ще бъде легнала, ако, например, след секцио има болки и това е удобната за нея поза, или пък позата „обхващане на футболна топка“.

Няма абсолютно никакво значение. Можете да си вземете допълнителни възглавнички за опора, или пък някое столче за под крака, за да ви е по-удобно.

Как да закрепим детето на гърда? 

Това е много важно нещо, което нашият медицински екип, който се е погрижил за раждането, ще ни сподели и обучи да правим. Добре е детето да се поеме, като главата му може да лежи под сгъвката на лакътя ви. Ако с пръст докоснете леко бузата или ъгъла на устната му, то рефлекторно ще отвори уста. 

Тогава хванете гърдата, с която ще го кърмите с противоположната ръка и я насочете така, че зърното да докосне долната му устна. То ще отвори уста и тогава го притеглете към себе си така, че венците да обхванат зърното, а устните – ареолата (тъмно кафявото оцветяване на гърдата около зърното). По този начин детето не дъвче само зърната и те се пазят от нараняване. 

Колко време да кърмим?

Не повече от 15-20 минути, за да щадим зърната, тъй като е доказано, че през първите 5-10 минути детето изсуква почти 90% от количеството, което му е необходимо. След хранене е важно гърдата да бъде изцедена докрай, за да се стимулира отделянето на мляко и да почистим с вода зърното. 

Следващото кърмене трябва да започне от другата гърда. Ако в началото имате по-малко кърма, кърмете и от двете гърди посменно, като ги редувате, за по десет минути. Изцеждайте тази гърда, с която сте започнали първоначално, а следващото кърмене ще бъде от другата гърда. 

Има различни подходи за режима на кърмене

Някои предпочитат строго определени часове, например на всеки три часа, тъй като се счита, че толкова време е нужно, за да напусне храната стомахчето на детето. Все повече привърженици намира обаче кърменето на поискване, особено през първите 1-2 месеца, след което съвсем спонтанно детето си регулира своя режим, пак на около 2,5-3 часа.

Трябва да знаем, че плачът на бебето не е надежден ориентир, че то е гладно.

То може да плаче, защото е:

  • подмокрено
  • погълнало много въздух, от което следва, че коремчето се е надуло и има болки
  • уморило се е или не се е оригнало
  • може и да се разболява

Така че нека да го наблюдаваме внимателно и ще разберем. То ще ни подскаже със своите действия и държание кое е вярното решение. 

По какъв начин може да ни помогне хомеопатията, ако имаме някакви проблеми във връзка с кърменето? Най-често, при напълването на гърдите с кърма, се получава една болка, тежест в гърба. Много майки се оплакват от това. 

Също допринася и позата на кърмене, която може да не е много удачна. Ако имате такива проблеми, можете да взимате „Силицеа 15 СН“ и „Калкареа фосфорика 9 СН“, всяко по пет гранулки. Може да помолите някой близък да ви направи масаж на гърба, което значително ще ви отпусне. А също така ще подобри настроението и ще ви релаксира.

Ако се получат рагади на зърната, от това най-често страдат майки с по-нежна кожа. Ако кърмят по-продължително време или прекалено често, или пък детето, вместо да захапе ареолата, дъвче само зърното. Това е много болезнено и мъчително състояние за майката, но е желателно да се опита да не спира кърменето. 

Важно е да се погрижи за зърната. Задължително да се почистват и подсушават внимателно след кърмене. Много удачни са силиконовите колектори за кърма, които изолират зърното от плата на сутиена и предотвратяват допълнително триене и разраняване на гърдата. Освен това поддържат сухо.

Как би помогнала хомеопатията?

При болезнени, кървящи рагади са подходящи следните хомеопатични препарати: 

  • „Нитрикум ацидум 9 СН или 15 СН“ два-три пъти дневно по пет гранулки.
  • Ако рагадите сълзят и отделят лепкава, жълтеникава течност, която засъхва на кафяви корички, е удачно да си помогнете с „Графитес 15 СН“ два-три пъти дневно по пет гранулки.
  • При родилки, които освен рагади на зърната, са склонни към хемороиди и рагади около ануса, е подходящ „Ратания 5 СН“
  • Във всички случаи, когато имаме нараняване е подходящ „Арника монтана 9 СН“. Може да се приема по два или три пъти дневно.
  • „Пирогениум 9 СН“ пък предотвратява склонността към инфекция.

Маститът е едно състояние на възпаление на млечната жлеза, което може да се случи, ако имаме нежна кожа но гърдите и зърната, които лесно се разраняват, ако не изцеждаме достатъчно кърмата след кърмене или пък майката има някакво инфекциозно огнище, било в зъби, синуси и т.н., което по кръвен или лимфен път може да стигне до млечната жлеза. 

Кои са симптомите, които насочват към нещо такова? 

Това е една тежест, напрегнатост в гърдата, стрелкащи болки, може да има втрисане, подуване, зачервяване и уплътняване на самата гърда. Също така могат да се увеличат лимфните възли под мишницата. 

Понякога това състояние може да отзвучи с природни средства и с някои допълнителни мерки и да не се стигне до проблеми, но понякога може да загнои и ако забележите, че вместо кърма от зърното излиза гной, трябва да преустановите кърменето и да се обърнете към лекар. 

Как би помогнала хомеопатията в случая? 

Бих искала да кажа, че не бива да рискуваме и да я прилагаме по-дълго от ден-два. Ако няма ефект, задължително трябва да се консултираме с лекар. Колкото по-рано, толкова по-добре. Ако има подуване, болезнено зачервяване на гърдата, усещане за пулсиране, чувствителност при допир, „Беладона 9 СН“ ще бъде много подходяща през 2 часа по пет гранулки. 

Ако гърдата е болезнена, при най-малкото движение, при тръскането на гърдите и т.н., тази болка се успокоява и облекчава от топъл компрес и липса на движение (пълен покой), тогава „Бриония 9 СН“ е много подходяща. Ако гърдата е зачервена, подута и родилката усеща парене, боцкане, което обаче се облекчава от студен компрес, тогава „Апис мелифика 30 СН“ е подходяща. 

Ако има възпаление на лимфните възли и съдове, „Рана буфо 9 СН“ и „Пирогениум 9 СН“ 2-3 пъти дневно ще бъдат много удачни. Ако не можете да се ориентирате, обърнете се към лекар хомеопат.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mary_Balabanova
    Mary_Balabanova

    Запушването на гърдите е много болезнено, доста неприятно и при мен доведе до усложнения. Режим, дисциплина и постоянно изцеждане предотвратяват проблема. Още при първи симптоми или оплаквания се консултирайте с лекар – хомеопат или традиционен. Ако не си обърнете внимание, проблемът се връща и повтаря. Аз имах и висока температура. Много неприятно – за кого да се грижите – бебето или себе си? Не пренебрегвайте първите симптоми.

Вашият коментар