Д-р Захаринка Гочева

Задължителни изследвания на бебето и детето – част 2 от Д-р Захаринка Гочева

icon Преглеждания: 4291
Видео Текст
Izsledvania 2 Statia (custom)

Нещо, което също е важно в началото, ако бебето изостава в невропсихическото си развитие: не вдига главичка навреме, не стои достатъчно добре по коремче, не следи с поглед  първия-втория месец, не започва да гука около втория месец, да издава звуци и не реагира на вашата усмивка и на вашия говор, задължително трябва да се направи консултация с невролог.

Ако вашият педиатър или общопрактикуващ лекар открие някаква находка при преслушване на сърчицето, също трябва да се направи консултация и с кардиолог. Но тези две консултации не са ви задължителни, това се прави само ако е необходимо. Те са необходими и задължителни само при недоносените бебета.

При тях много често се налага и консултация с очен лекар, при недоносените бебета, защото ретината не е добре развита, за да се проследи развитието й във времето и дали ще се възстанови сама. Особено важен е очният преглед при деца, които са престояли дълго време в кувьоз, защото при продължителното кислородно лечение понякога се уврежда ретината и децата имат трайни зрителни проблеми.

Иначе за здравите бебчета може около 6-ия месец да се направи  консултация, около годинката, ако има необходимост, ако има, пак казвам, наследствена обремененост, ако родителите имат някакъв проблем, и около 3-годишна възраст – задължително.

Посещението при очния лекар на 6-7 годишна възраст, когато детето тръгва на училище, също е задължително според мен.

Ако вашият личен лекар няма възможност да ви даде талон, направете го платено, но задължително го направете. В ранна детска възраст се открива мързеливото око, много често се открива страбизмът, т.е. кривогледство. За съжаление има и вродени заболявания на очите, които са изключително тежки и могат да бъдат лекувани абсолютно адекватно, като една вродена глаукома, имала съм и такъв случай.

Задължителните други изследвания на кръв са на 6-ия месец. На 6-ия месец вашето бебче има право да получи талон за кръвна картина, диференциално броене и утайка, както и за ехография на вътрешни органи. 

Ехографията на вътрешни органи се прави от педиатъра или от ехографист, като тя е абсолютно безобидна и ни дава информация за вродени аномалии пак на бъбреците, черния дроб и пикочния мехур.

За съжаление тя не може да ни бъде абсолютно диагностично изследване, диагностична стойност няма за уретерия, уретра и за по-специфични и по-малки органи.

Всъщност с ехограф не се виждат кухинни органи, не можем да видим стомаха и червата. Може да се видят например пилорите, пилорна стеноза, но пилорната стеноза има и друга симптоматика. Така че би трябвало много по-рано да сме я уловили, ако има такъв проблем.

Следващото изследване е около 7-8-месечна възраст. Някои ортопеди искат вашето бебе да бъде заведено наново на ортопед, ако е необходимо, т.е. ако при първия преглед между първия и третия месец е установен проблем, на 7-ия месец трябва отново да се посети ортопед. 

В противен случай се прави направо след като проходи. Бебчето на годинка, година и шест месеца, когато ходи самостоятелно, трябва да бъде заведено отново на ортопед.

Следващото ви посещение при ортопед е на 3-годишна възраст, когато може вече да се установи дали няма детето дюстабан, казано по народному, или pes planus  и дали е необходимо детето да носи стелки.

На 1-годишна възраст Здравната каса отново отпуска пари за кръвна картина, урина и утайка, което е ориентировъчно изследване. Естествено, можете да си правите, аз лично препоръчвам на моите пациенти, всяка година. 

Не е скъпо изследване на вашето дете да му направят стандартни изследвания:

  • кръвна картина
  • диференциално броене
  • утайка
  • урина
  • кръвна захар. 

Понякога диабетът е заболяване, което протича доста безсимптомно и е хубаво, когато пускате кръвна картина, да правите и изследване на кръвна захар, те не са скъпи изследвания.

Друго, което за вашето дете е важно да се направи – за кардиолога, за ортопеда, за невролога. Всички тези изследвания понякога са по препоръка на вашия педиатър, понякога са по желание на родителя. 

Но като цяло, това са изследванията, които отпускат като пари от Здравната каса и които се правят стандартно.

Вече ако има проблеми в развитието, тогава се правят и допълнителни изследвания.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mutter_Super
    Mutter_Super

    Мили майки,
    Желая Ви само здрави бебета. Запазете си тази статия и си направете календар. Важно е да се следи здравето – това е профилактика. Ранната диагностика е ключ към по – лесно разрешаване на проблемите.
    Пожелавам Ви и да попаднете на добър и съвестен педиатър. Той би трябвало да следи по график подобен на описания от доктор Гочева всеки преглед. Той би трябвало да знае и всички наследствени обременености и какво биха могли да отключат те. Важно е всичко това да не е на произвола, а да е планирана и контролирана профилактика.

Вашият коментар