Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
Отглеждането на злоядо дете е истинско предизвикателство за нервната система на всеки родител. Притеснително е, когато хлапето категорично отказва да яде повечето неща, които му се предлагат и приема твърде ограничен избор от храни. Отстрани изглежда сякаш някои дребосъци оцеляват на пържени картофи с кетчуп и от време на време – с хамбургер или парче пица.
Наистина може да е влудяващо за родителите да гледат как детето само рови в чинията, отделя повечето неща настрани или тайно ги дава на кучето и не хапва почти нищо съществено. Но повечето педиатри казват, че ако хлапето расте с нормални темпове, няма нищо притеснително в това, че е злоядо.
Апетитът на детето в процеса на растеж може да е много колебливо понятие, както и нуждата му от калории може да варира в широки граници. Възрастните нямат нужда от калории, за да растат, така че нашите изисквания за приема им са в доста по-ясни граници. Децата се нуждаят от калории както за растежа си, така и за да имат енергия през деня и тези техни нужди често се променят.
Растежът на децата обичайно е на отделни тласъци и нуждата от допълнителна енергия е различна при всяко хлапе. Често са доста предпазливи и придирчиви към новите видове храни или познатите им, но приготвени по различен начин и в същото време нямат никакъв проблем да ядат едно и също дни наред. Някои дори са в състояние да карат основно на хляб, без значение какви усилия полагате, за да привлечете вниманието им към нещо друго.
Има бебета, които се раждат с предпочитания към сладките храни. Най-добрият вариант е те да се приемат с основното хранене, но не бива да се преклява с тях и не трябва да се превръщат в основен източник на калории.
Много са факторите, които оказват влияние върху изграждането на ежедневните хранителни навици на детето. Не става дума за това да се вманиачавате какво яде или не яде синът ви през деня. Това само ще ви изнерви допълнително, а крайният резултат, който очаквате – да накарате детето си да яде всичко, което му предлагате, е крайно спорен. Но пък можете да го научите какво означава здравословна и пълноценна храна, и колко е важна тя, за да расте здраво.
Кажете му кои са различните групи храни и обяснете какво представлява холестеролът. Научете вече поотрасналото хлапе, когато отидете в магазина, да обръща внимание на етикета с описанието на съставките на даден продукт. Веднъж хареса ли идеята, ще видите как самò ще започне да търси щандовете с чисти (био) храни в супермаркета и самò ще ви предлага по-здравословни алтернативи на някои видове храни, които после с радост ще излапва на вечеря.
Като цяло, ако детето ви расте и се развива добре, не отслабва или напълнява, значи най-вероятно успява да си набави от храната това, което му е необходимо.
За да имате ясна представа за количеството храна, което поема дребосъчето, записвайте старателно всичко, което яде в продължение на две седмици, като не пропускате да включвате и междинните закуски.
Много родители, които си мислят, че детето им не яде почти нищо, могат да останат силно изненадани от факта колко много хапва дъщеря им на седмична база. Когато прегледате таблицата, която сте си водили, е възможно също да откриете, че за да компенсирате нейната злоядост по време на основните хранения, много по-често й предлагате дребни неща за хапване между тях. Всъщност, повечето родители правят така. Дори и това, което й предлагате да е здравословно, детето се засища достатъчно добре, така че да ви откаже да изяде обяда или вечерята си.
Ако планът ви е да предлагате по-малки порции, но по-често, уверете се, че цялостното дневно меню ще е пълноценно и ще осигурява всичко необходимо за растежа. Ако обаче държите да изградите режим на дъщеря си и тя да се храни заедно с вас на закуска, обяд и вечеря, намалете значително количеството храна, което й предлагате за междинни закуски до нещо съвсем символично. Наблюдавайте дали това ще й помогне да изяжда повече по време на основните хранения.
Изчислено е, че средната дневна нужда от калории при децата е приблизително 80 калории на килограм телесно тегло. Едно тригодишно мъниче например, което тежи 13-14 килограма, се нуждае от около 1 200 калории на ден. При всички положения дневното меню трябва да е различно от това на възрастните.
Хлапетата се нуждаят от повече протеини, повече полезни мазнини и по-малко въглехидрати от техните родители. Протеините са строителните блокчета на растежа и дете, което не получава достатъчно протеини в дневното си меню може да има проблеми с растежа си. Полезните мазнини например, пък са необходими, за да регулират телесната температура и да произвеждат хормони, необходими за растежа им.
Като използвате упътване за необходимото количество калории, изчислете средния им прием от детето ви на ден. Той трябва да е базиран на наблюденията ви от последните няколко дни. Важно уточнение тук е, че освен ако не разполагате с достатъчно време, за да изчислявате с точност количеството храна с включените калории и хранителни вещества, информацията, с която ще разполагате, ще е приблизителна и ориентировъчна.
За да получите пълната картина на хранителните нужди на детето ви, потърсете информация за хранителната стойност на това, което основно присъства в храненето му и обсъдете дневното му меню със семейния ви лекар. Така можете да стигнете до извода, че детето ви се храни доста по-добре отколкото вие си мислите или пък може да има нужда да вкарате в действие някои допълнителни съвети, които педиатърът ви е дал. Това може да включва прием на допълнителни витамини или добавяне на висококалорични храни към дневното меню.
Коментари на читатели