Когато става въпрос за играчките, аксесоарите и принадлежностите за малки бебета, родителите често не намират еднозначен отговор на три основни въпроса: необходимо ли е закупуването на продукта изобщо, кога бебето може да го използва, и какви са предимствата и недостатъците му.
Ние пък, от своя страна, обичаме да отговаряме на тези въпроси, позовавайки се на официални препоръки и мнения на професионалисти в областта на медицината и ранното детско развитие. Защото, в епохата на мненията, един родител има отчайваща нужда от достъп до факти, които да му помогнат да вземе най-добрите, най-отговорните и най-информираните решения в отглеждането на детето си.
На фона на някои много сложни, комплексни и активно дискутирани теми, бебешката активна гимнастика изглежда като един остров на хармония и разбирателство, където в общи линии няма кой знае какво противоречие. Казано накратко – ако активната гимнастика е произведена в съответствие с всички изисквания и е използвана безопасно, тя би могла да донесе само позитиви за развитието на детето.
Какво представлява активната гимнастика, кога бебето ви може да й се наслади максимално, какви видове активна гимнастика има на пазара и какви са ползите, които те носят за най-малките? Разберете всичко, което ви интересува в следващите абзаци, предоставени от екипа на Kidso.bg.
Какво представлява активната гимнастика за бебе?
Наименованието „активна гимнастика“ всъщност е доста сполучливо, защото предава най-ясно същността и целта на продукта – да накара бебето да се движи самостоятелно и активно. Докато през първите седмици и месеци от живота му вие сте извършвали ритуала „бебешка гимнастика“, то рано или късно назрява момента, в който бебето започва все по-дейно да изучава функциите на тялото си самичко. Именно тогава активната гимнастика би могла да се превърне в страхотен стимул, който да окуражи естествените вътрешни пориви на малките приключенци.
Накратко и по същество, активната гимнастика представлява комбинация от подходящи за възрастта дрънкалки, висящи играчки и разнообразни интерактивни елементи, които стимулират движенията и координацията на най-малките бебета.
Този вид играчки са проектирани така, че да създават отделен „свят“ около детето, макар и този свят обикновено да е не повече от един квадратен метър. Какво означава това? Че бебето ви ще притежава първия си собствен кът за игра, в който ще бъде заобиколено от висящи, пеещи и дрънкащи джаджи, стимулиращи неговото любопитство и активиращи изследователския му инстинкт.
Кога бебето може да започне да играе в активна гимнастика?
Може би вече знаете, а може би ви предстои да разберете, че през първите един или два месеца от живота си, вашето бебе ще има не повече от три основни занимания – да се храни, да спи, и третото.
Постепенното увеличаване на периода на будуване е фактор, иницииращ процеса по координация „ръка-око“ или иначе казано – опитите на бебето да се протегне към играчката си, да ви хване за носа или да ви удари шамар от любов.
Този вид развитие става факт около третия месец след раждането на бебето, като, разбира се, при някои може да се наблюдава още през втория месец, а при други – по време на четвъртия. Независимо кога точно бебето ви ще започне „да открива топлата вода“ – то вие несъмнено ще забележите този процес и ще знаете, че е настъпил момента за закупуване на активна гимнастика.
Практиката сочи, че бебетата обикновено започват да се наслаждават на този вид кътове за игра около третия си месец, а интересът им продължава до момента, в който започват да лазят и (буквално) тръгват да си търсят по-интригуващи занимания. Ако трябва да дефинираме определен отрязък от ранното детско развитие, в който активната гимнастика е най-забавна, полезна и безопасна, то това вероятно е именно периодът между третия и шестия месец на детето.
Как активната гимнастика спомага за правилното развитие на бебето?
Както вече отбелязахме, ползите от активната гимнастика са обект на пълен консенсус в средите на специалистите по ранно детско развитие. Това означава, че вие не би следвало да имате никакви задръжки относно смисъла от закупуването на подобен продукт, а напротив – трябва да бъдете спокойни, че той предоставя на бебето ви една сигурна, безопасна и полезна среда, наред с истинско забавление.
Ето кои са част от доказаните ползи на активната гимнастика за физическото и психо-емоционалното развитие на бебето след третия месец от живота му:
- Стимулиране на зрението.
Доказано е, че в момента на раждането си, бебетата все още са доста късогледи, тоест – че обектите, разположени на известно разстояние от тях, им изглеждат замъглени. Необходимо е да минат между шест и осем месеца, докато зрението им се проясни – тогава бебетата започват да различават цветовете и да възприемат пейзажа в дълбочина.
В най-ранните месеци, предметите, поставени на 20 – 30 сантиметра от лицето, са най-лесни за възприемане и интеракция за бебетата. Именно затова добрите активни гимнастики са проектирани така, че да отговарят на тези специфики и да спомагат за развиване на зрителните способности на новороденото по оптимален начин.
- Координация между ръцете и очите
Активната гимнастика е отличен начин естествено да се насърчи както координацията „ръка-око“, така и базовите пространствени възприятия на новороденото. Колкото повече шарени и вълнуващи неща има пред погледа на бебето, толкова по-голям ще бъде стимулът му да овладее движенията си и (буквално) да грабне всичко, което средата му предлага.
В началото „играта“ на бебето в новия му кът най-вероятно ще се изчерпва с фрапиран поглед, ритане и екзалтирани викове, но съвсем скоро ще започнете да забелязвате разликата. С развитието на зрението на вашето бебе играчките, цветовете, текстурите и формите ще станат по-ясни, а с развитието на координацията – начинът на игра и докосване на играчките ще започне да се променя. - Укрепване на мускулите
Повечето модели активна гимнастика имат вградена подложка, приличаща на меко бебешко килимче. Това е перфектният подвижен „фитнес“ за бебето, където то може да прекарва време по корем, да прави опити да се завърта, да се протяга, да рита и т.н., стимулирано от играчките, които вижда.Всички тези разнообразни дейности спомагат за укрепване на вратните, коремните и гръбните мускули. В крайна сметка, това е основната предпоставка за правилното двигателно развитие на бебето оттук нататък, включително за лесното и навременно овладяване на способността за въртене, лазене, самостоятелно изправяне и ходене. - Развитие на двигателните умения
След време ще откриете, че бебето се оглежда за играчки не само над, а и около себе си. Поставянето на любими играчки върху килимчето на активната гимнастика може да насърчи опити за тяхното достигане. Опити, които в един момент се превръщат в (нещо като) лазене. - Прецизиране на тактилните усещания
Тактилните усещания включват допирът до различни повърхности, натискът, температурата, болката. Това са усещания, които приемаме за даденост, поради което често забравяме, че те също са нещо, което бебето тепърва се учи да разпознава и различава.
Активните гимнастики за бебета са създадени така, че малките ръчички да могат да докосват предмети с различна форма, големина и текстура. Така, освен зрението и двигателните способности, те стимулират и тактилните познавателни способности на бебето, които са основен фактор за „интегрирането“ му в заобикалящия свят.
- Способност за създаване на причинно-следствена връзка
Около 4-месечна възраст бебетата започват да развиват своите възприятия в дълбочина. Това е моментът, в който вашето бебе ще започне (съвсем умишлено) да бута, дърпа или хвърля различни предмети, за да види какво ще последва.
„Ако ритна този заек, той ще издаде един много силен и смешен звук.“ – колкото и банален да ви се струва този факт, за вашето бебе той ще бъде едно истинско, мощно, вселенско откровение. И то ще рита този заек, отново и отново, и отново – докато не затвърди убеждението си, че нещата се случват като следствие от определени стимули или обстоятелства. Позволявайки на малкото дете да прекарва време в активната гимнастика, вие му давате шанс спокойно да експериментира с играчките, звуците, текстурите, огледалата и останалите компоненти на къта за игра.
- Превенция на черепни деформации, включително и плосък череп
Както добре знаете, спането по гръб е определено от Световната Здравна Организация като най-безопасния начин за спане за всички здрави, доносени бебета. Недостатъкът на спането по гръб, обаче, е възможността за образуване на леко плоско петно в задната част на черепа. За превенция на този проблем, лекарите препоръчват бебетата да прекарват 1-2 минути на ден по корем, възможно най-кратко след раждането си, като този период постепенно се увеличава с всеки изминал ден.
Няма защо да се заблуждаваме обаче – не всички бебета са много щастливи, когато бъдат поставени извън зоната си на комфорт. Активната гимнастика е един ефективен начин за стимулация на бебето да стои по корем, колкото и по принцип да не му харесва този „ритуал“. Така превръщате полезното в приятно, а задължителното – в забавно.
Не забравяйте, че ако забележите някакъв вид черепна деформация при бебето си, вие задължително трябва да се обърнете за консултация и съвет към своя личен лекар или лекуващ педиатър.
Тези аргументи в полза на активната гимнастика не са ви достатъчни? Имаме още няколко особено интригуващи новини за тези от вас, които все още имат някакви колебания.
Първата добра новина е, че за разлика от проходилката или бънджито, активната гимнастика не крие никакви ограничения във времето за престой. Ако бебето ви се чувства комфортно и се забавлява, вие можете да го оставите вътре точно колкото прецените. Какво означава това за родителите на новородено, които през последните три месеца са го носили на ръце, без да имат друга опция? Накратко – означава нещо особено велико.
Втората добра новина е, че активната гимнастика обикновено води самите бебета до един своеобразен екстаз, в който полезно и приятно се сливат в едно неразделно цяло. „Децата се учат, докато играят“ не само че не е безполезно клише, а очевидно важи и от най-ранна бебешка възраст. Е, готови ли сте да видите първите опити за игра на детето си? Активната гимнастика е вашият шанс.
Как да изберем активна гимнастика за бебето?
Моделите активна гимнастика, предлагани на пазара, обикновено нямат твърде съдбоносни разлики помежду си. Те могат да бъдат лесно систематизирани и описани в четири основни направления, а именно:
- Наличие или липса на вградена подложка
Някои модели вървят в комплект с меко бебешко килимче за основа, докато други представляват просто подвижна „арка“ с висящи играчки и интерактивни елементи. Не може да се говори за „по-добър“ измежду двата варианта, тъй като изборът ви би следвало да зависи от жизненото ви пространство и начина, по който предпочитате да го организирате.
Наличието на вградена подложка предполага безпроблемно поставяне на активната гимнастика на пода, докато подвижните „арки“ са подходящи за монтиране към леглото или кошарата за игра на бебето.
-
- Компоненти и степен на интерактивност
Тук можете да се насладите на огромно разнообразие от продукти, отговарящи на всеки един бюджет. Можете да се спрете на по-базов модел с по-малко на брой и по-опростени играчки, както и на някое истинско произведение на бебешкото изкуство.
По-скъпоструващите сред бебешките активни гимнастики могат на по-късен етап да се трансформират в кътове за игра за по-големи бебета – те разполагат с екстри като 3D елементи, различни позиции за игра, активен интерактивен панел и т.н.
- Компоненти и степен на интерактивност
- Дизайн и тема
Истината е, че на тримесечното ви бебе едва ли ще му пука дали играе в активна гимнастика “гора” или в активна гимнастика “зоопарк”. И все пак… Изборът между теми и цветови комбинации е огромен, което ще улесни по-придирчивите сред вас да съобразят дизайна на детския кът с цялостната атмосфера на помещението ви, или пък просто с личния си вкус. - Материали за изработка
Всички модели активна гимнатика, предлагани в магазините на Kidso.bg отговарят на задължителните стандарти за безопасност на бебешките продукти. И все пак, родителят има избор между степени на качество, що се отнася до материалите за изработка. Най-добрите модели са изработени от изцяло естествени памучни материи, които се почистват лесно и задържат минимално количество алергизиращи елементи – прах, микроби и т.н.
За ваше улеснение, вие винаги можете да консултирате избора си с член на нашия екип или да използвате вградените в сайта филтри, които ще ви помогнат да сегментирате продуктите по различни критерии:
- производител
- цена
- препоръчителна възраст
- текуща отстъпка от цената и други.
Няколко прости правила за безопасно използване на активна гимнастика
Активната гимнастика е сравнително безопасно забавление, стига да спазвате някои доста елементарни насоки при избора, използването и поддръжката й. За да сте сигурни, че няма да попаднете в непредвидена ситуация, придържайте се към следните препоръки:
- Не оставяйте бебето си да играе без надзор
Вероятността малкото и все още недостатъчно добре координирано бебе да си навреди, докато играе, не е за пренебрегване. Следете за поднасяне на неподходящи предмети към устата и носа, разглобяване на някои от елементите на играчката и други потенциално небезопасни действия.
- Почиствайте активната гимнастика редовно и старателно
Едно от основните предизвикателства, свързани с употребата на този вид играчки, е хигиената. Не е нужно да се вманиачавате прекалено, но поддържайте подложката и играчките на гимнастиката в приемливо състояние. Можете да го направите със специалните пробиотични препарати за бебешки килими, с антибактериални мокри кърпи, или посредством пране – в зависимост от степента на замърсяване и времето, с което разполагате.
- Обръщайте внимание на качеството
За съжаление, в някои игрални килимчета и активни гимнастики на пазара могат да се съдържат вредни химикали като PVC, BPA, формамид и т.н. Така че – когато избирате каква активна гимнастика да закупите за вашето бебе, вие трябва да се доверявате на доказани търговци, да четете етикета на производителя и да не пестите от времето си за предварително проучване и сравняване на продуктите.
- Спазвайте указанията на производителя
Опаковката, етикета и инструкциите за употреба на активната гимнастика ще ви дадат най-важните насоки за използване на продукта. От тях ще разберете каква е препоръчителната възраст за използване, каква е правилната поддръжка и начин на пране, както и какви допълнителни фактори да имате наум – това може да е наличието на батерии, подвижни 3D частици и т.н.
Ако се придържате към всичко гореописано, вие ще гарантирате на бебето си един особено забавен начин да се развива правилно, а на себе си – удоволствието да наблюдавате неговата радост “от първия ред” – държейки чаша кафе и получавайки нужната ви доза здравословен релакс.
Минавам само да кажа, че нашето бебе като малко използваше активната гимнастика за сън. Просто като го сложех там заспиваше като с магическа пръчка. Нямам никакво обяснение на какво се дължеше това, но пък изключително много ми харесваше като практика и не се оплаквах. 😀