Темата за бебетата и сокчетата е широко дискутирана и изключително противоречива не само на местна почва, а и в световен мащаб. Причините за този засилен дебат всъщност могат да бъдат лесно и еднозначно посочени. Те се коренят в разрива между дългогодишните традиции и практики от една страна, и най-новите здравно-научни изследвания от друга.
В България този спор между школите е особено изострен поради простата причина, че дълго време плодовият сок е бил препоръчван като средство за захранване на най-малките бебета още на няколкомесечна възраст. Няколко поколения деца от бившите съветски републики са захранени и отгледани с неизменното присъствие на плодовия сок, сочен тогава като жизненонеобходима част от дневното меню. В интерес на истината, все още има немалко български педиатри, които продължават пламенно да се кълнат в този подход.
В настоящата статия ни се иска да разгледаме въпроса са плодовите сокове от всичките му страни, позовавайки се на научни изследвания, мнения на специалисти и препоръки на компетентни здравни организации. Мантрата „всеки родител може да прецени най-добре как да храни детето си“ е страхотна, стига родителят да е информиран какви са ползите и рисковете от неговите решения.
Затова днес искаме да дадем еднозначен отговор на въпроси като:
- Трябва ли да пият бебетата и децата плодови сокове?
- Кога, колко, защо и какви?
- Как да предложим тези сокове, за какво да внимаваме и как да се предпазим от грешки?
- Защото плодовият сок не е нито еликсира на живота, нито вселенското зло.
Кога бебето започва има нужда от други течности, освен млякото?
Преди всичко, нека да припомним още веднъж, че Световната Здравна Организация съветва бебетата да консумират единствено майчина кърма или мляко за кърмачета до навършване на около шестмесечна възраст. Вметката „около“ предполага отклонения от няколко седмици, съобразени с индивидуалния темп на развитие на всяко дете, както и със специфичните му хранителни нужди към момента.
По препоръки на същата (към момента най-авторитетна в световен мащаб) организация, захранването трябва да започне с пюре или парче зеленчук, последван от зърнени каши, плодове, и т.н. Важно е да знаете и да приемете хладнокръвно факта, че към момента в цивилизавания свят не съществува компетентен здравен или научно-изследователски орган, който да препоръчва захранването на бебето преди навършване на шестмесечна възраст, а още по-малко с изцеден плодов сок. Тези препоръки не идват като конспиративен бунт срещу утвърдените практики от близкото минало, а като научно обосновани начини за по-здравословно, пълноценно и безопасно хранене на най-малките хора.
Все пак, с началото на захранването бебето започва да има нужда от прием на допълнителни течности, различни от кърмата или адаптираното мляко. Разбира се, най-подходящата течност за децата в тази възраст си остава добрата стара вода. Можете да започнете да предлагате малки количества вода на бебето и преди началото на захранването, макар че редица проучвания сочат, че в този период тя не е жизнено необходима, особено ако бебето е кърмено на поискване.
Редно е да давате на бебето да пие повече вода през горещите летни дни, по време на болест или ако забележите признаци на дехидратация като по-рядко изхождане и по-тъмен цвят на урината.
Бебетата започват да пият сами в разлиен период от развитието си, а и според опитите на родителите им да ги приучат към това умение. Някои бебета могат да държат сами шишето си с мляко още на няколкомесечна възраст, докато други започват да пият сами около годинката, използвайки бебешки чаши със сламка.
Можете да предлагате на бебето различни опции за консумиране на течности, като например неразливаща чаша, шишета със силиконов накрайник или силиконова сламка. Истината е, че около първата си годинка бебетата вече са напълно способни да пият от чаша, което ще установите и сами, ако им дадете този шанс.
Кога се дава сок на бебе?
И все пак нека да се върнем на основния въпрос, а именно – кога е редно бебетата да започнат да пият плодови сокове.
Според едно потребителско проучване, проведено сред 3000 американски семейства, 80% от родителите на деца на възраст до 3 години дават на децата си плодов сок понякога, докато 74% от тези родители дават на децата си сок поне веднъж на ден. Такова проучване не е правено сред българските родители, но имаме всички основания да смятаме, че резултатите биха били доста сходни. Дали обаче това е правилен подход?
През 2017 г. Американската педиатрична асоциация обновява своите препоръки за консумация на плодови сокове от бебета и малки деца. Според старите препоръки, които са били в сила почти две десетилетия, бебетата е трябвало да навършат минимум шестмесечна възраст преди да започнат да консумират сокове. Най-новите съвети на асоциацията обаче казват нещо коренно различно – че бебетата не трябва да консумират плодови сокове преди да навършат една годинка, а дори и след това те не бива да се превръщат в ежедневна част от детското меню.
Имайки предвид широко разпространеното схващане, че плодовите сокове са едва ли не незаменим източник на витамини за организма, логично следва въпроса на какво са базирани тези препоръки. За щастие, зад тях стоят стабилни аргументи, като например:
- Приемът на сокове в твърде ранна възраст може да доведе до хранителен дисбаланс. Макар и богати на витамини и захари, плодовите сокове са лишени от жизнено важни за ранното детско развитие хранителни нутриенти като протеини, мазнини, калций и желязо.
Ако бебето редовно се засища със сок вместо с подхоящите за възрастта му кърма или адаптирано мляко, това може да доведе до дефицити в организма и дори да забави развитието му. Това не означава, че бебето ще спре да расте. Напротив – захарта в соковете ще му помага да наддава на килограми, без обаче това наддаване да има нищо общо със здравословния растеж.
- Плодовите сокове са неподходящи за незрелия бебешки стомах. Тяхната висока киселинност, съчетана с липсата на фибри може да раздразни стомаха на бебето, предизвиквайки колики, подуване, газове и диария. Голям брой проучвания сочат връзка между захранването със сокове и хроничните стомашни проблеми в зряла възраст.
- Консумацията на плодови сокове от бебетата възпрепятства приема на вода. „Ако ние предлагаме водата като основен вариант, когато децата са жадни, те ще я пият. Ако сокът или сладките плодови напитки са опция, тогава децата винаги ще посегнат първо към тях. “ – казва Сара Тригър, национален говорител на Американска асоциация за Здравословно Хранене. Редовното пиене на чиста вода е навик, силно предопределящ здравословния статус на човека до края на живота му. Изграждането на този навик трябва да бъде приоритетно за всеки родител.
- Плодовите сокове съдържат изключително голямо количество захар. Това може да звучи объркващо на фона на факта, че консумацията на цели плодове е препоръчителна скоро след началото на захранването. Не е ли количеството захар едно и също? Защо в единия случай това е полезно, а в другия – вредно?
Отговорът е, че фибрите, намиращи се в целите плодове, са непокътнати, а захарта се съдържа естествено в клетките на плода. Така при консумация на цял плод, храносмилателната ни система има нужда от време, за да разгради тези клетки и фруктозата да навлезе в кръвта. В плодовия сок фибрите са премахнати. Ето защо, за разлика от целите плодове, фруктозата в плодовите сокове се счита за „свободна захар“, също като обикновените захари, добавени в храните.
Световната Здравна Организация съветва максималното количество на добавени захари в менюто на възрастния индивид да не надвишава 30 г. дневно. Това е еквивалентът на около 150 мл плодов сок.
- Неразумната консумация на плодови сокове е свързана с появата на затлъстяване и дентални проблеми. Какво разбираме под „неразумна“? Неразумно е всичко, което е твърде рано, твърде често, в твърде голямо количество. Плодовият сок може да бъде страхотна добавка, сервиран с пълноценна закуска веднъж или два пъти седмично. Ако обаче той се консумира ежедневно вместо вода, това може да доведе до затлъстяване, увеличен риск от диабет, дентални и поведенчески проблеми.
Преди да се стресира и да избягате с писъци, за да обявите отказът си от плодовите сокове в Държавен вестник, нека да припомним, че горепосочените ефекти идват вседствие на твърде ранно и неправилно предлагане на сокове на бебетата и децата. Има някои прости правила, които можете да следвате, за да направите соковете полезна част от менюто на бебетата над една годинка, без това да представлява никакъв риск за здравето им.
Как правилно да включим соковете в менюто на детето си?
Ако желаете да предлагате сокове на детето си, което вече е навършило дванадесет месеца, можете да следвате определени препоръки на педиатри и нутриционисти, гарантиращи, че няма да предизвикате нито еднин от горепосоените неприятни дългосрочни ефекти. Тези препоръки включват:
- Ограничете приема на плодов сок до около 60 – 120мл. дневно, според възрастта на детето. Както вече споменахме, захарта в 150мл. плодов сок съответства на препоръчителния дневен прием за възрастен човек. Определяйте количествата разумно, защото плодовият сок е полезен единствено в рамките на посочените количества.
- Разреждайте сока с вода. Националната служба по здравеопазване във Великобритания препоръчва соковете на децата да се разреждат до навършване на петгодишна възраст, като пропорциите да бъдат около една част плодов сок към десет части вода.
- Давайте на бебето сок в обикновена чаша, а не в бебешка бутилка. На първо място, така вие ще минимизирате агресивното съприкосновение на захарта с бебешките зъби и ще предотвратите дентални проблеми. На второ място, така ще предотвратите „механичното“ поглъщане на сока по навик и ще помогнете на детето да се наслади напълно на вкуса му.
- Предлагайте сока само по време на хранене. Гледайте на него като на допълнение към менюто, а не като средство за утоляване на жаждата между храненията. Британската диетоложка Сара Шенкер препоръчва смесването на плодов и зеленчуков сок с цел обогатяване на менюто и опознаване на различните вкусове.
- Предлагайте само 100% плодови сокове. Ако имате възможност, изцеждайте соковете у дома или ги закупувайте от място, където плодовете биват изцеждани пред очите ви. Ако това не е опция, следете за съдържанието на консервирания сок и избягвайте напитки с наименование „плодова напитка“, тъй като те най-вероятно съдържат добавени оцветители и консерванти.
- Пазарувайте само от доказани производители. Ако сте решили да купувате пакетирани и консервирани плодови сокове, придържайте се към авторитетни марки с добра репутация. Доверявайте се на лицензирани търговци и винаги следете съдържанието на етикета. Детските храни и напитки не са перо, от което е редно да се правят икономии, затова не си правете ненужни експерименти, а заложете на сигурността.
- Доверете се на биологичното производство. Ако можете – откъснете си ябълки за сок от собствената си градина. Ако не – изцеждайте бебешкия сок от плодове, отгледани чрез органично земеделие. Ако купувате консервирни бебешки сокове – следете за обозначение „био“. Логично и разбираемо е с порастването на бебето критерият ви да се понижи, но имайте предвид, че най-малките бебета са най-податливи на негативните влияния на пестицидите и химическите примеси, така че – пазете ги, докато можете.
Друг вариант е изцяло да преосмислите идеята си за плодовите сокове, опитвайки се за сметка на това да вкарате повече цели плодове в менюто на детето. Една особено успешна съвременна алтернатива на плодовия сок е така нареченото „смути“, в което целият плод е блендиран с вода, ядково или кисело мляко. По този начин фибрите и всички останали части на плода се запазват, а резултатът е една вкусна и полезна плодова напитка, която може да се консумира ежедневно без никакви рискове и задръжки.
Блендираните плодове с кисело мляко, бебешки бисквити или овсесени ядки например са една пълноценна закуска, превъзхождаща плодовите сокове по много параграфи. Можете да обогатявате тази плодова закуска с най-разнообразни елементи според възрастта на детето – фурми, ядки, пчелни продукти, и т.н.
В края на деня, най-важното е да не изпадате в никакви неестествени крайности. Чаша сок няма да преобърне съдбата на детето ви, нито пък ще го направи липсата на такава. Илюстрация на максимата, че истината е винаги някъде по средата са и думите на Джон Сивенпайпър, доцент в катедрата по хранителни науки на Университета в Торонто: „Целите плодове са по-добро решение от плодовия сок, но ако все пак искате да консумирате сока като добавка към тях – няма проблем, стига да не го използвате за хидратация и да не го пиете в твърде големи количества“.
Какви стандарти покриват производителите на бебешки и детски сокове?
Бебешките храни и напитки се произвеждат в съответствие със стандартите за качество и безопасност, определени от българското и европейското законодателство. Те включват международните стандарти ISO 9001:2015, ISO 22000 – част от глобалната схема FSSC 22000, ISO/TS 22 002-1:2011 и др.
Всички бебешки и детски сокове, предлагани в онлайн магазините Bebso.bg и Kidso.bg отговарят на най-високите стандарти в индустрията и гарантират възможно най-качествените продукти за вашите най-скъпи същества.
Плодовете сокове са вкусни. Те съдържат и витамини. А ние не консумираме само полезни неща. Така, че прясно изцеден сок от плодове характерни за нашите ширини е ОК. Говоря за сок от ябълки и моркови например.
Ако се притеснявате дали няма да се обърка нещо с киселинността в стомаха – давайте сок между 30 и 60 минути след хранене. Не давайте сок вечер.
Ако се притеснявате за зъбите на детето – след сока детето може да изплакне устата си с няколко глътки вода и да я преглътне.
Аз избягвам фабрично приготвените сокове – имат захар и консерванти. Как сок от ябълка има срок на годност по 1 или 2 години без да има химия в него?