Тереза Алексиева

Кога бебето може да започне да се храни с плодови пюрета и как да ги въведем в менюто му? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 24904
хранене бебе (custom)

Процесът на захранване е една интегрална част от голямата тема за правилното хранене на бебетата и малките деца – тема, която напоследък революционизира някои схващания от близкото минало. Днес ще обсъдим в детайли един основен компонент от бебешкото и детското меню, а имено – плодовете и плодовите пюрета. 

Кога бебето е готово да започне да консумира плодове? Кога, как и с какви пюрета е правилно да започнем да ги предлагаме, и какво да имаме предвид в процеса на захранване? Екипът на Kidso.bg събра за вас целия набор от полезна информация, която да ви помогне да направите най-добрия избор за своето дете. 

 Базови правила, касаещи захранването на бебето

Захранването на бебето е тема, по която са изписани много книги, в повечето от които може да бъде намерена коренно противоположна информация. За съжаление, в България все още са широко разпространени редица практики, които са категорично отречени от съвременната медицина и нутриционистика. Сред тях са ранното захранване с плодови сокове, добавянето на захар и сол към бебешките пюрета, и т.н. 

Ето кои са някои от най-базовите препоръки на съвременната медицина, касаещи захранването на бебетата:

  • Захранването трябва да започне след като бебето навърши шест месеца, при условие че няма допълнителни здравословни индикации да се пристъпи към по-ранно въвеждане на допълнителни храни.
  • За да започне да се храни с твърда храна, бебето трябва да може да седи само поне за няколко минути, да проявява интерес към храната, да може да поднася предмети към устата си, и да показва признаци, че млякото вече не го засища достатъчно.
  • Захранването на бебето трябва да започне с подходящ зеленчук или каша от безглутенови варива. Захранването с плодов сок е отживелица, за която вече сме говорили по различни поводи.
  • Кърмата (или млякото за кърмачета) трябва да е основната храна на бебетата на възраст под една годинка. Захранването до годинката е период, който има за цел по-скоро да запознае детето с различните вкусове и текстури, без те да се превръщат в основен източник на нутриенти.
  • Захранването може да се случи с пюрета, с парчета храна, или посредством комбинация от двете. Захранването с пюрета е най-популярно, въпреки че все повече родители се осмеляват да практикуват така нареченото „захранване, водено от бебето“ и да споделят неговите позитиви.
  • Не на последно място, бебето не бива да се насилва или „залъгва“ да яде с помощта на електронни устройства като телефони, таблети или телевизор. Това е период, в който се изграждат навици за цял живот и дори да не ви се вярва, временните решения на проблема обикновено го задълбочават в дългосрочен план. 

Грижа на родителите е да се подготвят с достоверна литература или да се доверят на педиатър, който опреснява знанията си по темата за захранването – защото науката се развива, а най-доброто което можем да направим, е и ние да се развиваме заедно с нея. Един съвременен, кратък и съдържателен поглед върху добрите практики за хранене на бебето до една годинка е достъпен на сайта на Българското Министерство на Здравеопазването.

От коя възраст бебето е готово да приема плодови пюрета? 

Последователността на въвеждане на различните продукти варира според избраната школа за провеждане на захранването. Всички съвременни експерти са единодушни по една тема – че захранването на бебето трябва да започне със зеленчуци или зърнени каши, последвани от плодове, а по-късно и месо, млечни продукти, яйца и глутен в различна последователност. 

Реално погледнато, няма физически противопоказания да започнете захранването и с плодове, но бебетата, захранени с плод, обикновено привикват към приятния му, сладък вкус, след което не са безкрайно очаровани от вкуса на тиквичката, пащърнака или (не дай Боже) елдата. Родителите, които прилагат захранване, водено от бебето, могат да поставят на масата парченца меки плодове още от първите опити за хранене. 

Както и да изберете процедирате, със сигурност можем да кажем, че бебето е напълно готово да консумира някои видове плодови пюрета още на шестмесечна възраст. Тези пюрета могат да бъдат както домашно приготвени, така и консервирани в бурканчета – изборът е на родителя и зависи от неговото време и нагласата му спрямо процеса на захранването. Плодовете трябва да бъдат неизменна част от менюто на подрастващия организъм, започвайки още от първите месеци на захранването, и продължавайки практически през целия човешки живот.

Може би тук е момента да отбележим, че плодовото пюре, само по себе си, не може да се счита за отделно хранене. То може да се дава в малки количества между храненията или да се комбинира със зърнена каша, за да послужи за лека закуска, скоро след която е добре на детето да се осигури и редовното млечно хранене. Това важи за бебета и деца във всички възрасти, а като своеобразно „доказателство“ можем да разгледаме дневния режим в повечето детски заведения, където плодовете се предлагат около час след закуската и два часа преди обяда.

Кои плодови пюрета са подходящи за началото на захранването?

На пазара съществуват няколко вида плодови пюрета, които се различават по състав, грамаж и производител. В следващите редове ще се опитаме да систематизираме най-важната информация по тези три параграфа, давайки ви максимално ясна картина, върху която да базирате своя информиран избор.

Състав на плодовите пюрета

Що се касае до състава, плодовите пюрета могат да бъдат еднокомпонентни или многокомпонентни. Многокомпонентните, от своя страна, могат да бъдат изцяло плодови, плодово-зеленчукови, или плодово-зърнени.

Еднокомпонентните плодови пюрета са подходящи за началото на захранването, тъй като тогава трябва да сте особено бдителни за проява на различни алергични реакции. Ако дадете на бебето си пюре с повече от една нова съставка, вие никога няма да сте сигурни откъде произлиза проблема при евентуални обриви или стомашни неразположения. След като сте въвели поотделно всяка една от съставките, вие можете спокойно да предложите и комбинирано пюре. В общия случай е разумно да въвеждате не повече от един нов продукт седмично, особено ако детето ви е предразположено към алергии или стомашни неразположения.

Като за начало е най-добре бебето да консумира еднокомпонентни пюрета от меки и сочни плодове, които не съдържат нито допълнителни примеси, нито алергени. Такива са пюретата от банани, обелени праскови или нектарини, сливи, диня, пъпеш и т.н.

Ако приготвяте домашни плодови пюрета, не е необходимо да обработвате меките плодове термично, но със сигурност би било разумно да преработите по-твърдите, като например ябълки или круши. Ако изберете закупуването на консервирани пюрета, внимателно следете състава им и поне в началото се въздържайте от продукти, в които има добавена захар, нишесте, или други допълнителни „екстри“.

Подхождайте с повишена бдителност, когато захранвате бебето си с плодове-алергени, като например киви, горски и цитрусови плодове, ананас и т.н. Обикновено на бурканчетата с консервирани пюрета има обозначена препоръчителна възраст за консумация – ако нямате допълнителна подготовка по темите, свързани със захранването, то тя би могла да бъде един сравнително достоверен ориентир, който да ви държи в правия път.

Грамаж

Относно грамажа, няма да ви кажем нещо кой знае колко революционно – логично, вие трябва да се водите от фазата на захранването и от апетита на детето си. Важно е да знаете, че при въвеждане на нов продукт, не е разумно да давате големи количества от първия път – започнете с лъжичка на ден, последвана от две-три лъжички на следващия ден. 

Ако няма проблем – можете да считате плода за въведен и да давате по толкова, колкото му се иска на вашето бебе. Ако искате да използвате едно и също бурканче с плодово пюре през тези два-три дни, имайте предвид следните условия:

  • Прочетете внимателно етикета и се информирайте колко време след отварянето плодовото пюре е стабилно и годно за употреба. Спазвайте всички посочени условия за съхранение.
  • Не бъркайте в бурканчето директно с лъжицата, с която  храните бебето. Ако предвиждате да използвате едно и също бурканче за няколко хранения, отсипвайте нужното количество в отделен сън. Така ще избегнете бактериалното замърсяване, което е напълно безобидно за възрастните, но може да докара сериозен дискомфорт на най-малките.

При въвеждането на нови плодове, както и в периода преди годинката, най-подходящи са най-малките разфасовки. Това не важи, разбира се, в случаите, в които имате второ дете, което жадно да гледа бебешкото бурканче, както и в случаите, в които това дете се окажете вие. Не можем да ви виним – бебешките плодови пюрета обикновено за безумно вкусни и често родителите извършват тайни посегателства върху тях.

Марки

Когато говорим за марките бебешки пюрета, нещата биха могли доста да загрубеят. И за да не навлизаме в едно потенциално много времеемко сравнение, то ще изложим една проста (банална или не) истина – вие можете да получите най-добра представа за качеството на продукта, който купувате, според неговата цена. По-скъпите бебешки пюрета обикновено са произведени от биологично отглеждани плодове, съдържат най-малко количество примеси, и са продукт на реномирана марка, поддържаща високи стандарти за качество. 

Откровено казано, храната на бебето би следвало да е последното нещо, от което е разумно да се пести, така че нашият съвет е винаги да се доверявате на марки, които не си позволяват да правят компромис с качеството за сметка на цената. Ако сте решили, че приготовленията, свързани с ежедневно избиране, миене, преработване и пасиране на пресни плодове не са вашето житейско поприще, то оставете този процес на някой, който заслужава доверието ви. Към момента такива брандове на българския пазар са например Hipp, Gerber и Bebivita. 

Плодовите пюрета след периода на захранването – какви, колко, докога?

Плодовете са важен източник на естествени витамини, минерали и хранителни фибри. Те са много по-качествена и пълноценна храна от така популярните плодови сокове, които са традиционно препоръчвани за малките бебета в повечето бивши Съветски републики. Без да навлизаме в подробности по темата за соковете, можем със сигурност да кажем, че плодовете трябва да бъдат част от менюто на детето – под формата на плодово пюре, намачкан или цял, пресен плод. 

Освен плодовите пюрета в бурканчета, има и други начини детето да поема плодове, както като част от захранването, така и на по-нататъшен етап. Плодовете често са компоненти от:

  • комбинираните зърнени
  • зърнено-млечни бебешки каши
  • някои видове бебешки бисквити
  • млечни десерти. 

Много от по-големите деца лесно стават фенове на т.нар. плодови пачове – плодови пюрета в малки „торбички“, от които децата могат удобно да пият сами, без да използват прибори. Те са добро решение за случаите, в които детето отказва да поема плодове под друга форма, тъй като добрите марки създават продукти със 100% плодово съдържание – без захар, подсладители, консерванти, ароматизатори или други неподходящи за ежедневна консумация  субстанции. 

Според препоръки, публикувани в блога на Австралийското министерство на здравеопазването, препоръчителните дневни дози плодове, които трябва да приемат децата в различните възрасти, са както следва:

  • Деца от 1 до 2 години – около 75 – 80 гр.
  • Деца от 2 до 3 години – около 150 гр.
  • Деца от 4 до 8 години – около 220 – 230 гр.
  • Деца от 9 до 18 години – около 300 гр.

В тази връзка, една порция от 150 гр. плодове е равна на една средно голяма ябълка; на приблизително едно бурканче плодово пюре; на около 100 мл. неподсладен плодов сок или на една и половина супена лъжица сушени плодове.

Добре е в един момент децата да започнат да консумират плодовете цели, а не пюрирани. Колкото по-късно е този момент, толкова по-трудно ще свикне детето, а има шанс и за дълъг период от време изобщо да не желае да приема цели плодове, особено ако те са по-твърди. Този принцип е валиден не само за плодовете, а и за всички останали храни в менюто на детето. Давайте му шанс да опитва меки непасирани храни, да дъвче и да се храни само от възможно най-ранна възраст. 

Какви стандарти покриват производителите на бебешки пюрета?

Производителите на бебешки храни в България и Европа се придържат към много стриктни изисквания, формулирани в българското законодателство, в редица директиви на ЕС и в препоръките на Световната Здравна Организация. Тези нормативни изисквания касаят всички основни стъпки, през които преминават продукцията и търговията с бебешки пюрета, а именно:

  • Сертифициране на храни с биологичен произход;
  • Определяне на състав, който да отговаря на съвременните изисквания за здравословно хранене на бебетата;
  • Контрол на суровините, използвани за производство на бебешки храни по отношение на съдържанието на пестициди, тежки метали и добавки;
  • Контрол на процеса по производство на храните;
  • Контрол на процеса по транспорт и съхранение на храните;
  • Следене за спазване на правилата за опаковане и етикетиране;
  • Строг контрол върху фирмите и обектите, упражняващи търговия с бебешки храни на едро и дребно;

Когато става въпрос за вносни бебешки пюрета, важно е да се знае, че те подлежат на изследване както в държавата-производител, така и у нас. Горепосочените процеси протичат под шапката на Агенцията за безопасност на храните, с дейното участие на Асоциацията на търговците на стоки за детето в България.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Evgenia_Gencheva
    Evgenia_Gencheva

    Ние започнахме с плодови пюрета около 5 месец. Първоначално го смесвахме с мляко. Заради сладостта нямаше никакви затруднения за привикване с вкуса. Много бързо започна да им се радва.
    Няма начин да се правят плодови пюрета ежедневно – не може да се осигури толкова голямо разнообразие от плодове. Когато имам подходящ плод правех пюрета. Ако нямах, купувах пюрета от първокласни, доказани доставчици. Това, което следих винаги е съдържанието на захар. Избягвах тази „бяла отрова“.

Вашият коментар