За диария можем да говорим, когато бебчетата в кърмаческа възраст, между първия и третия месец, имат повече от 5-7 изхождания, които са много воднисти и са зловонни. Цветът обикновено е тъмнозелен или тъмнокафяв, но миризмата и броя на изхожданията се променят.
Когато бебето е вече между шестия месец и годинката, при повече от 3-5 изхождания със същата много рядка консистенция и зловонност, тогава можем да говорим за диария. Но при дечица, които са над една годинка, до седем годинки, вече и три изхождания могат да бъдат диария, когато са много обемни, когато са много воднисти и придружени със силни болки в коремчето. Тогава вече и самото детенце може да ви ориентира и може да ви каже – боли ме коремчето.
Нещо, което е изключително важно – кога трябва да се обърнем към лекар?
Когато вече бебчо е отказал да се храни, когато не приема течности и когато не пишка. Изключително важно е майките да наблюдават дали бебето, което повръща и има разстройство или е само с разстройство, уринира.
Когато няма урина повече от пет – шест часа, значи бебето е обезводнено. А при най-малките и сух памперс повече от три – четири часа говори вече за някакво леко обезводняване. Тоест, ние трябва веднага да вземем мерки.
На какво се дължат всъщност такива диарийни изхождания?
Най-честото явление са вирусните инфекции, които са много като видове и с различна симптоматика, но един от всичките симптоми е и разстройството. Може да бъде и хранително натравяне, т.е. детето да е приело храна, която не е с добро качество. Или пък детето има алергия към определена храна – може да бъде към белтъка на кравето мляко, може да бъде към яйца, към риба, към всякакви храни.
Има алергии към всичко, включително съм виждала и дете, алергично към витамин Ц. Така че не е изключено към някоя храна, която също скоро е консумирало, детето да направи алергична реакция. Освен това, може да е пило вода, която е замърсена. Може да бъде и бактериална инфекция. Тоест, причинителите могат да бъдат много различни.
Много често диарията е съпроводена и с висока температура, когато се касае за инфекция и тогава вече състоянието на детето по-бързо се влошава. Така че, обръщайте внимание, мерете температурата и дайте препарат и за температура, независимо, че детето има разстройство. Защото бебето губи течности и с потенето, и се обезводнява още по-бързо.
Срещу обезводняване има различни препарати, но най-важното е, когато бебето е кърмаче, когато е на кърма – да се дава кърма
Кърмата не е противопоказна в никакъв случай, тя е лечебна храна. Когато обаче бебчето е вече на преходна храна или на адаптирано мляко, тогава поведението е малко по-различно. Има специализирани млека, които са без лактоза. Веднага майката трябва да закупи такова мляко и да спре обикновеното адаптирано мляко, не може да се дава то. Трябва да е безлактозно.
Освен това се продават лечебни каши и всички хранения, които до този момент са заместени с пюрета, трябва да бъдат заместени с каши. А всички хранения, които до този момент са били с мляко, трябва да бъдат заместени с лечебно мляко.
По-големите дечица, които са вече на обща храна, задължително се оставят известно време само на течности, поне 6-12 часа в зависимост от това колко издържи човечето, защото има и лакоми човечета. Така че – на течности, които да бъдат обаче вода или чай. Чаят евентуално да е от шипка или от мента, не е желателно от лайка.
Изобщо, разхлабващите чайчета не са препоръчителни
Мед в никакъв случай не се слага в чая – това е друга грешка, която се допуска. Започва се задължително само със сухари, бисквити и хляб през първия ден. На втория ден вече могат да се включат картофи, ориз, крем супа от картофи, моркови и ориз например. И постепенно по-нататък да се включи пилешки бульон, печена ябълка, печен банан и да става захранването в рамките на 5-7 дни.
Грешка, която често се допуска, е бързото захранване
Тъй като детето иска да яде обичайната си храна, любимата си храна, родителят се съгласява и в крайна сметка тъкмо се е закрепило и всичко почва от начало.
И едно нещо, което също много родители забравят – хубаво е в такава ситуация да се включат също пробиотици. Пробиотиците съдържат в себе си добри бактерии или дрожди, които намаляват дисбактериозата в червата, която е задължителна при диарийни изхождания. По този начин се увеличават добрите бактерии в червата, намаляват лошите бактерии и вашето бебче се възстановява много по-бързо.
Не е задължително да се приемат някакви сериозни медикаменти
Вашият лекар ще прецени дали е необходимо бебчето да получава препарати срещу диария и срещу повръщане.
Пробиотикът можете и вие сами да го включите, няма проблем. Евентуален препарат срещу обезводняване също лекарят ще прецени дали е необходим. Така че, лечението може да бъде и само симптоматично. Но нещо, което трябва вие да наблюдавате и което е важно – дали в изпражненията са се появили нишки кръв.
Когато има нишки кръв, тогава вече можем да мислим за тежка вирусна инфекция от групата на ротавирусите или бактериална инфекция от групата на салмонелите, еширихия коли или шигела, тоест дизентерия.
Или пък, когато има черно ако. Говорим за съвсем черно. Тогава също имаме наличие на кръв в изпражненията, но тя е от по-високите отдели на храносмилателния тракт. Ако има ясна кръв или много тъмни изпражнения, веднага трябва детето да постъпи в болница или най-малкото да бъде консултирано с педиатър-инфекционист.
В останалите случаи, като цяло, бебчетата и по-големите дечица се възстановяват в рамките на три дни, до една седмица.
Бебе с диария според мен е рядкост. Дори педиатри казват, че не е диария, а ние родителите си мислим, че е. Ние се сбъскахме с подобен проблем в ранна бебешка възраст веднъж. Изпражненията бяха по-течни, миришеха по-лошо. Бебо беше на кърма. Понеже лекарката ни каза да наблюдаваме и да изчакаме, а аз не бях съгласна, промених няколко неща веднага:
1. Всички съдове на бебето минаха през пара;
2. Аз като кърмачка минах на строга диета – без да имам проблеми със стомаха – само бисквити и кисело мляко;
3. Преварих нова вода за бебо и упорито му давах – увеличих приема на вода с около 20%;
4. Преди кърмене се къпех с антибактериален сапун;
5. Слагах на корема му топла кърпа;
В рамките на 24 часа всички симптоми отшумяха. Още 1 ден държах този режим и след това постепенно се върнахме към нормалния си ритъм.
Имаме бебе на 8 месеца. Има изхождания 2,3 пъти дневно, като понякога са оформени/по-твърди/, друг път редки, не оформени. Нормално ли е – броя изхождания и по-редките.
Здравейте,
Бебетата на тази възраст са захранени поне със зеленчуци, месо, плодове и каши. Нормално е да се изхождат 2-3 пъти дневно. Съвсем нормално е и консистенцията да е различна. Тя зависи от храната, която е приело детето. Т.е. ако е яло круши и сливи, ще е по-рядко. Ако е яло оризова каша – по-гъсто.
Също и цветът ще се променя в зависимост от приетата храна.
При вашето бебе всичко е нормално!
Поздрави
д-р Гочева, педиатър