Видове дерматит при бебета и как да ги различите от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 170
Новородено спи

Дерматитът, известен още като екзема, е събирателно понятие за промени в кожата, предизвикани от възпаление. Човек може да го получи като дете, но заболяването може да продължи до зряла възраст. Изследванията показват, че онези, които са имали атопичен дерматит в ранна детска възраст, могат да развият други подобни състояния като астма и алергичен ринит. А хора, които никога не са страдали от заболяването в детството си, също могат да го развият като възрастни: смята се, че един на всеки 12 страда от това заболяване.

Какво представляват дерматитите и от какво са причинени?

Атопичният дерматит е често срещано заболяване на кожата. То обикновено се свързва със сухота, зачервяване и сърбеж, като може да има значително физическо и психологическо въздействие върху хората, които страдат от него. Въпреки че няма известно лечение, доказано е, че ефективната грижа облекчава симптомите и поддържа кожата по-спокойна за по-дълго време. Известен е още като атопична екзема.

Това е неинфекциозно, хронично (т.е. упорито или продължително) възпалително и незаразно кожно заболяване, което се характеризира с пруритична и раздразнена кожа, която може да се появи както по лицето, така и по тялото.

Случаите на това заболяване са се увеличили от 2 до 3 пъти в индустриализираните страни от 70-те години на миналия век досега. То се среща най-често при бебета и деца: смята се, че приблизително 15% до 20% от малките в световен мащаб страдат от заболяването, като около 90% от всички заболели изпитват симптомите в първите пет години от живота си.

Бебе реве

Много хора имат генетично предразположение към поява на заболяването. Атопичната кожа по природа е суха. Склонната към това състояние кожа е буквално като “незащитена”, затова някои алергени от заобикалящата ни среда могат да проникнат в епидермиса.

Те стимулират имунната система, която реагира силно. Рискови фактори на външната среда като замърсяването също могат да обяснят значителното увеличение на случаите през последните няколко години. Появява се най-вече по лицето при бебета. Този неприятен кожен проблем обикновено носи много негативи за самочувствието на детето.  С правилни и постоянни грижи обаче атопичната кожа може да бъде овладявана.

 Видове дерматити при бебета и как да ги разпознаете

В детската дерматология атопичният дерматит или т.нар. ендогенна екзема се среща най-често по бузите и брадичката. Колкото детето пораства, толкова проявите  на атопия се съсредоточват предимно по китките, в сгъвките от задната страна на коленете, както и в областта на шията.

Симптомите включват зони със сухота, силен сърбеж, често с видими следи от чесане (драскотини). С течение на времето кожата може да се удебели в процес, наречен “лихенификация.” Ако детето ви ги прояви, помислете за консултация с личния лекар или дерматолог.

Склонната към атопия кожа често дава прояви през първите няколко месеца от живота. Бебетата се нуждаят от специална грижа с помощта на заместители на сапун (синдети) за измиване и хидратиращи емолиенти. Не се колебайте да използвате хидратиращ продукт, специално адаптиран за това състояние от първите дни след раждането на бебето ви.

Бебе се смее

При 50% от децата с начална проява на атопия преди 1-годишна възраст състоянието изчезва от само себе си до 5-годишна възраст. Няма конкретно лечение, но много сухата кожа може да се обгрижва например с използване на заместител на сапун, предпочитане на хладки душове пред горещи вани и нанасяне на емолиент два пъти дневно. Когато кожното заболяване е обострено, третирайте местата с кортикостероиди във вид на крем.

Не забравяйте,обаче, че те са доста вредни, затова трябва да се използват за кратко и изключително предписани от лекар.

Честите проблеми при децата включват нарушен сън, промени в настроението и постоянен дискомфорт. Когато те имат бебешки дерматит, цялото семейство усеща ефектите:

  • 58% от децата с атопична кожа страдат от нарушения в съня.
  • 31% от родителите заявяват, че правят промени в ежедневието си.
  • 85% от родителите смятат, че състоянието на детето им оказва влияние върху собственото им емоционално състояние.

Симптомите зависят от вида на дерматита. Може да имате един или няколко.

Слънчев крем

  • Сърбеж
  • Червени обриви и подутини.
  • Парещи обриви, които могат да приличат на изгаряне.
  • Суха кожа
  • Мехури, пълни с течност
  • Удебеляване, втвърдяване, подуване и възпаление на кожата
  • Образувания, лющене и гънки на кожата
  • Болезнени язви.

Ето примери за признаци и симптоми на често срещани видове дерматит при бебета:

Атопичен дерматит (екзема)

Възниква, когато има увреждане на кожната бариера, в резултат на което кожата сърби, зачервява се и се възпалява.

 

Новородено спи

 

Себореен дерматит

Себорейният дерматит е безобидно кожно заболяване на скалпа на бебето, което се появява като жълти люспести петна, заобиколени от червен обрив. Вижте обаче до къде може да се развие уж безобидният себореен дерматит при бебета – снимки на сайта DermNet tm показват, че обривът може да обхване големи участъци или цялото детско телце.

Бебе с себореен дерматитБебе с тежко кожено заболяване

Снимки: dermnetnz.org

Контактен дерматит

Това е алергична или дразнеща реакция, която причинява болезнен или сърбящ кожен обрив. Както подсказва името, получава се при контакт с алерген. Примерите включват отровен бръшлян и дразнител като химикал.

Памперс дерматит

Както подсказва името, пелена дерматитът се получава, когато се появи обрив върху която и да е част от кожата на бебето, покрита с памперс.

крем за кожа

 

Дисхидротична екзема

Тя причинява сърбящи мехури по краищата на пръстите, дланите, пръстите на краката и стъпалата. Те могат да бъдат болезнени.

Какво включва диагностиката и какво е лечението

Поради липсата на стандартен тест за поставяне на диагноза и оценка на тежестта е възможно да възникнат несъответствия и предизвикателства при определянето на оптимален план за лечение на хората с атопичен дерматит.

Лекарят поставя диагнозата чрез анамнеза, преглед и изследване на кожата, тестове с цел изключване на други заболявания. В България се поставя най-често от дерматолози, а в определени случаи от педиатри, алерголози и от общопрактикуващи лекари.

Един от методите за оценка на тежестта на атопичния дерматит се основава на определяне на степента и тежестта на сърбеж, лезиите на екземата и сухотата на кожата.

Има няколко инструмента за измерване, които се използват от лекарите за оценка на тежестта на заболяването. Най-често срещаните включват индекса на площта и тежестта на екземата (Eczema Area and Severity Index, EASI) и на глобалната оценка на изследователя (Investigator Global Assessment, IGA).

В терапията се използват кортикостероиди, емолиенти, в някои случаи антихистамини, локални антибиотици и други противовъзпалителни и физични средства. При по-тежките случаи се прилага системно лечение на заболяването.

Ако възникне вторична инфекция, се назначават антибиотици. Основното е установяването на дългосрочен контрол – информиране на пациентите относно същността и хода на заболяването им. Следва обучение относно мерките, които трябва да взимат, ситуациите, които задължително трябва да избягват, и най-вече установяването на строг самоконтрол относно назначените им от дерматолог терапия и указания.

От атопичен дерматит страдат много хора – между 20 и 35 на сто от децата и от 2 до 10 на сто  от възрастното население. Честотата му постоянно нараства през последните десетилетия, като има прогнози за достигане на 50% от децата след около 30 години.

Над 90% от всички случаи възникват преди 5-тата година от живота, като по-голямата част – през първата година. Половината от всички заболели получават цялостно подобрение след 3-годишна възраст. В доста редки случаи дерматитът може да възникне за първи път и при възрастните. Голяма част от болните, в резултат на атопичния дерматит,  развиват хранителни алергии, алергична хрема или астма.

Фототерапията е друг ефикасен метод за лечение на екзема. Провежда се в специална кабина, която излъчва УВ А, УВ Б или комбинация от двата вида лъчи, като интензитетът се определя от обучен дерматолог в зависимост от състоянието.

За да настъпи по-бързо излекуване, е много важно какъв продукт се ползва за ежедневна грижа. Стандартните душ гелове могат да изсушават и дразнят. Задължително при лечение на атопичен дерматит при бебета участват емолиентите. Те ще я направят отново мека и еластична, а сърбежът ще намалее. При тях няма никакви ограничения относно количество и честота на нанасяне. Ако приложението им е комбинирано с локален кортикостероид, е редно първо да поставите лекарството и след 30 минути емолиента.

Майка с дерматит

Какви са прогнозите при различни видове бебешки дерматит

Родителите възприемат всяка пъпчица или зачервяване с редица притеснения и безсънни нощи. Това е особено валидно в първите седмици или месеци при отглеждане на най-малките. Младите майки и татковци много често са неуверени и объркани, а интернет пространството е изпълнено с всевъзможни страховити статии по темата.

Най-лекото докосване, раздразнение или неподходяща дрешка може да доведе до зачервяване. Преди да се хвърляте в хипотези, е най-добре да се консултирате с педиатър. Ако действително диагнозата за страдащо от атопична кожа бебе може да се потвърди,  е добре да се концентрирате и да съберете достатъчно информация по въпроса.

Екземата се характеризира с две фази:

  • Акутна, когато кожата е възпалена и е най-силно раздразнима.
  • По-спокойни периоди между пристъпите.

Кожата на вашето дете има малко по-различни нужди във всяка от тези фази, ние ви препоръчваме да приспособите дневния му режим към особеностите на фазата и състоянието на кожата му в съответния момент. Най-общо казано, това означава:

  • Грижи всеки ден: Необходимо е кожата да бъде почиствана редовно и да се овлажнява обилно с подходящи продукти, за да е еластична и мека. Така пристъпите на болестта ще се появяват все по-рядко.
  • В акутната фаза: По време на пристъп употребявайте противовъзпалителни мазила и кремове, както и някои методи, прилагани под лекарско наблюдение.

Нежно почистване е първата стъпка. Осигуряването на влагата и липидите, от които се нуждае кожата, за да се предотврати по-нататъшното ѝ изсушаване, ще спомогне за това. Основният принцип при засегнато от това състояние бебе е да се избягват действия, с които може да се допринесе за допълнителното изсушаване на неговата чувствителна кожа.

Къпането е важен момент за създаване на връзка между бебето и родителя. Следва да се отбележи обаче, че дори и чистата вода може да увеличи загубата на влага. Затова се опитайте да съкратите времето. Когато детето порасне, е препоръчително да не се къпе във ваната, а да си взема бърз душ. Използвайте по-скоро хладка вода, за да избегнете усложняването на симптомите на кожен дерматит при бебета. Горещата вода може да задълбочи сухотата на кожата.

Изберете сапун, който да не е твърде агресивен към кожата, защото това може да я лиши от крайно необходимите ѝ липиди. Някои козметични продукти не са подходящи за  малки деца. Затова не ползвайте сапун на алкална основа, обилно пенещи се душ гелове или шампоани за вана. Не търкайте сухата кожа, а я подсушавайте с потупване с чиста и мека хавлиена кърпа.

Ако бебето е с атопичен дерматит, е необходимо непрекъснато овлажняване на тялото, поне няколко пъти дневно и задължително след измиване, за да избегнете по-нататъшно изпаряване на влагата от кожата му. Ефективното справяне с това състояние се основава на редовната и продължителна употреба на овлажнители, известни също като емолиенти.

Бебета

Препоръчва се да овлажнявате тялото на детето си поне два пъти на ден (дори след употреба на масло за вана). Възможно е ръцете и лицето на детето да се нуждаят от по-честа грижа.

Изберете козметика за атопичен дерматит при бебета без аромат, която съдържа:

  • Екстракт от женско биле (Ликохалкон A) за успокояване на кожата.
  • Серамиди – укрепват естествената защита на кожната бариера.
  • Декандиол – действа срещу бактериите, за да предотврати инфекциите.
  • Ментоксипропандиол – производен на ментола, който охлажда кожата и намалява сърбежа на сетивно ниво, така че детето да не усеща нуждата да се чеше толкова много, а по този начин се избягва по-нататъшно увреждане на кожата.

Подходящи са и натурални масла, богати на Омега мастни киселини. Те успокояват, подхранват и предпазват деликатната и суха кожа.

Кожно заболяване на ръката

Продуктите трябва да се втрият в кожата на бебето с нежни и успокояващи движения. Когато кожата на децата е в акутната фаза на атопичен дерматит, най-важно е да се успокои, да се облекчи дразненето и сърбежа и да се намали дискомфортът.

Има редица външни фактори, които могат да помогнат:

Защита от слънцето

Избягвайте да излагате бебето на пряка слънчева светлина, особено през първите няколко месеца. Ограничавате излагането му в обедните часове, използвайте памучни дрехи, за да предпазите деликатната му кожа. Задължително нанасяйте слънцезащитни продукти с много висок фактор, подходящи за атопичен дерматит при деца.

Фармацевтични продукти и процедури

До момента няма открито универсално лечение от съвременната медицината за страдащите от атопичен дерматит бебета. Бързо и ефективно  ще успокои болката еднопроцентен хидрокортизон за мазане, който обаче не трябва да се използва продължително.

Вашият лекар може да ви препоръча алтернатива като:

  • Антихистамини, за да се намали силният сърбеж.
  • Терапия с овлажняващи компреси – това са пластири, обогатените с липиди, които намаляват сърбежа чрез охлаждане кожата на детето. Тя се прилага, като се нанесе успокояващ овлажнител за атопична кожа, а след това се потопи превръзка в хладка вода. Покрийте влажната превръзка със суха, за да я задържите на място. Оставете да действа поне един час, а в идеалния случай – от четири до шест. Навлажнете я отново след 3 часа. За да не простудите бебето, редувайте компресите по крачетата, ръчичките и телцето.
  • Продукти за грижа за кожата с успокояващи съставки.

Наред с нежната и ефективна грижа за кожата за облекчаване на състоянието, от полза за вашето съкровище ще са и непрестанните усилия за избягване на факторите, които биха могли да отключат болестта. Това ще допринесе да се удължат периодите между пристъпите и да се смекчи остротата на тези пристъпи, когато те се появят.

Кожно заболяване на китката

Снимки: pixabay.bg; dermnetnz.org

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар