Д-р Махеш Гарже

Детето ми си смуче пръста? Какво да направя? от Д-р Махеш Гарже

icon Преглеждания: 5607
Видео Текст
Deteto Si Smuche Prusta (custom)

Сега ще говорим за един от обичайните навици на децата – да смучат палеца си. Много пъти сме виждали деца, които имат този проблем. Дори не децата, а родителите имат проблем с това, че децата им смучат палеца си. Но има някои причини, поради които човек трябва да идентифицира този навик.

Първият е да се разбере, че навикът за смучене на палеца е един вид емоционален проблем. Проблемът е, че детето може да се чувства самотно. Така че, ако детето ви смуче пръста си, първо трябва да разберете дали има някакъв емоционален проблем с него – дали детето се чувства несигурно. И ако това е така, родителите трябва да предприемат повече инициатива, за да прекарат повече време с детето, да му дадат увереност, да му създадат чувство за безстрашие, така че то да спре с този вид навик.

Второто нещо – ако детето чувства, че родителите не му обръщат достатъчно внимание, детето ще започне да придобива такива навици – да смуче палеца си или например –  може да сте виждали някои деца, които дъвчат собствените си устни. Отново – това е емоционален проблем, върху който хората трябва да работят.

От друга страна, ако искате да имате някакво физическо лечение за това състояние, можете да използвате какъвто и да е вид горчив растителен екстракт или сок, за да намажете палеца, така че ако детето постави палеца в устата си, този горчив билков екстракт ще му създаде неприятно усещане и може да е полезно за него и то да спре с този вид действия.

Мисля, че в България имате много горчиви видове билки, от които можете да направите отвара или екстракт, да ги намажете върху палеца, особено когато детето заспива. Така можете да се справите с този вид навици и да се освободите от проблема.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super_Mama
    Super_Mama

    Брат ми си смучеше пръста така. Не мисля, че имаше емоционален проблем – бяхме щастливо и задружно семейство. По-скоро лош навик, започнал от несъзнателния му живот и продължил нататък. Като по-голям смучеше палеца си докато спи. Никога когато е активен. Този „проблем“ има няколко негативни ефекта:
    • Палецът, който смучеше беше по-тънък от другия;
    • Кожата беше по раздразнена – това е проблем във връзка с препоръката да го намажете с горчиво или люто и като лапне ще се откаже. На изтъняла и обострена кожа това е невъзможно;
    • Промени му се захапката – после носи скоби;
    • Неизбежно при смукането нанасяш към организма бактерии – без значение колко сериозни са навиците по миене на ръцете;
    Как го решиха родителите ни:
    • Упоритост – когато е активен и смуче пръста – непрекъснато се следи и се казва „извади си пръста от устата“;
    • Когато заспи с палец в устата – вади се деликатно и детето продължава да спи;
    • Мазане с люто и горчиво на пръста – не помогна. Сега като възрастен обожава бира, тоник (горчиво) и яде много люто – не знам дали има връзка;
    • Израстване – мисля, че с възрастта и осъзнаването и той стигна до възраст, когато НЕ искаше да смуче пръста си;
    • Превръзка с бинт – превързвахме пръста с бинт – така става по дебел и с по-неприятна текстура и не му харесва. Бяхме станали специалисти как да правим превръзка на палец през китка, която да не се сваля лесно и в същото време да не е много стегната.

Вашият коментар