Д-р Мариан Гарбър

Детето ви е прекалено свито и чувствително? Важни насоки как да му помогнете! от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1770
Видео Текст
an,unsmiling,young,girl,gazes,through,window,blinds.

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Има деца, които по природа просто са „по-дебелокожи“ от други, не реагират на обиди, насочени към тях. Други обаче са готови да заплачат от най-малкото, дори само, защото си мислят, че някой ги е погледнал накриво.

Истината е, че малчуганите могат да са много жестоки едни към други. И по-грубите са в състояние наистина да вгорчат живота на по-чувствителните. Нещо повече, когато едно хлапе покаже, че се притеснява от агресивно поведение, то се превръща в плячка.

Започват да го преследват и тормозят наистина безмилостно, само и само да гледат и да се наслаждават на реакциите му. Колкото и странно да звучи за мнозина, факт е, че не само мъниците се дразнят помежду си. Има и възрастни, които нарочно дразнят децата си.

За да научите детето си да реагира по-спокойно на заяждането с него, вижте съветите по-долу:

  • Понякога коментарите, които децата правят с идеята да обидят свой съученик, са просто глупави като: „А пък твоята майка е с много къса коса”, “Татко ти няма часовник” или “Майка ти носи кубинки“. 

Когато отбележите пред детето, че това са просто глупави и смешни фрази и заедно се посмеете, те автоматично ще изгубят обидния си смисъл в очите на сина ви. Кажете също, че подобни безсмислени реплики не изискват никакъв защитен коментар от негова страна.

  • Направете списък с всички обидни и злобни коментари, които детето е чувало от свои съученици. Допълвайте го с нови обидни реплики, за които хлапето ви се оплаква, когато се връща от училище. Като използвате списъка, разигравайте ситуации, докато се убедите, че то успява да отговори, така че да неутрализира опитите за заяждане с него. 

Започнете с фрази, на които по принцип детето не би отговорило и постепенно преминавайте към такива, които знаете, че истински го обиждат. Първоначално помолете сина ви той да ви дразни и му покажете, че не обръщате никакво внимание на обидните му думи. 

Едно от най-важните неща е да го научите да не показва никаква емоция, когато някой се опитва да го ядоса. Агресивните деца много бързо губят интерес да се заяждат, когато срещат безразличие. 

След вашата демонстрация, разменете ролите си, за да видите как той може да демонстрира пълно равнодушие в случаите, когато някой го дразни. Когато успее да постигне това, значи ще е в състояние да се справя в реални ситуации в училище.

  • Понякога бързата защита ще е най-доброто решение за детето ви. Определете няколко стандартни груби фрази, с които то се сблъсква най-често в училище и измислете подходящи отговори, с които може да ги неутрализира на мига, в който ги чуе от свой съученик. 

Използвайте дори и иронични коментари като: „Не ставай смешен. Разбира се, че майка ми има косми в носа, ти също имаш“. От друга страна сериозните и строги коментари също могат да откажат опонента много бързо, например: „Разбирам, че искаш да ме накараш да се чувствам зле, това ще те зарадва, но не и този път!“. 

Детето може с учудване да установи, че при въпроса: „Наистина не разбирам какво искаш да постигнеш като се заяждаш с мен?“, съученикът му отсреща няма да успее да отговори.

  • Обяснете на детето, че ако не отговори на заяждането на съученика си, той вероятно ще го преследва с обидите си още по-настойчиво. Затова е важно синът ви да продължи да игнорира напълно грубостите на другото дете, което в крайна сметка само ще се откаже да го тормози.

За да помогнете на сина си да се справи, отново го помолете да опише и разиграе реална ситуация, случила се в училище и да предложи вариант за справяне с нея. 

Записвайте си всички разказани от детето случки, както и неговите реакции, за да определите кой негов подход действа най-добре за излизане от конкретна конфликтна ситуация.

  • Окуражавайте и поощрявайте детето си да използва научените нови техники. Когато разберете, че това се е случило в училище, побързайте да го похвалите за усилията му. 

Напомнете му, че знаете колко е трудно човек да пренебрегва груби забележки по негов адрес и му кажете, че се гордеете с него, че е успял да го направи. 

  • Като използвате грубите коментари, които детето получава от свои връстници и вече сте описали в списък, влезте в ролята на съученика – грубиян и разигравайте различни ситуации, докато се убедите, че детето отговаря спокойно и успява да се справи с възникналия конфликт. 

След това помолете друг член на семейството – брат, сестра или таткото да поемат ролята на грубия съученик и да импровизират със свои реплики, след това пък нека разменят ролите си с детето. Идеята е синът ви да практикува колкото се може повече подобни училищни ситуации, за да се чувства спокоен и уверен.

  • Подразнете детето в момент, в който не очаква. Все пак предварително го предупредете, че ще го направите, когато най-малко очаква. Така синът ви ще има едно наум и предварително ще е проиграл различни реплики, с които може да отговори в такава ситуация.
add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар