Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
Затлъстяването е все по-често срещан проблем при децата. Твърде заети, родителите нямат време да обръщат внимание на здравословното хранене и често предлагат на хлапетата си бързи закуски, не контролират консумирането на вредни храни и големите количества сладкиши.
От друга страна съвременните деца масово страдат от липса на движение. Седят с часове пред компютрите или с телефон в ръка, спортовете са все по-малко популярни сред подрастващите.
Често се намесват и бабите, които с най-добро чувство предлагат през час на внучето да похапне и полагат неистови усилия то да изяде всичко, което е налично в хладилника и в шкафа със сладки изкушения. Така се осигурява предпоставка за трупане на излишни килограми, които с времето започват да причиняват здравословни проблеми и се създават тежки компекси, защото децата стават жертва на грозни подигравки от приятели и съученици.
Родителите са тези, които трябва да се справят с проблема на детето. Не можете да очаквате, че то само ще успее да си наложи да се храни здравословно, защото нито има познанията, нито все още може да прояви такъв самоконтрол. Разбира се, това не може да се случи насила и ще ви се наложи да водите дълги разговори, за да убедите малкия лакомник, че любимите му храни са изключително вредни, а след време тези излишни килограми ще му донесат много проблеми.
Не превръщайте темата в драма
Въпреки че трябва да говорите за проблема, в никакъв случай не се фиксирайте върху него или поне не го правете пред детето. В крайна сметка здравословното хранене зависи от отношението към него вътре в семейството.
Ако нямате такива навици, не можете да очаквате и хлапето да се храни правилно. Направете всичко възможно да създадете модел на здравословен начин на живот у дома, като обръщате еднакво внимание както на избора на правилната храна, така и на физическата активност.
Не си позволявайте да товарите допълнително детето си с коментари, че тежи доста повече отколкото трябва и други подобни реплики, които биха го го поставили в унизително положение. Още повече, че вината за неговото състояние най-вероятно е ваша.
Обърнете специално внимание на хранителните навици
Къде и кога детето ви приема най-много калории? По време на основните хранения или по време на междинните закуски? Успява ли да седне да се нахрани спокойно или през по-голямата част времето яде на крак?
Ако детето ви приема много калории в неподходящи часове (например по време на междинните закуски), постарайте се да отстраните един от лошите навици – бързото хранене на крак. За да се справите с това по-лесно, въведете правило, че когато детето иска да хапне нещо, храната трябва да е сервирана в чиния и то трябва да седне на масата, за да се нахрани. Желателно е да определите и точни часове, в които то да яде.
В никакъв случай не допускайте да се храни по-малко пъти, отколкото е подходящо за неговата възраст, но за сметка на това да поема по-големи количества. По-добре е да приема храна по-често и в по-малки грамажи.
Ако синът ви вече е ученик и може сам да си купува закуска в училищната лафка, бъдете сигурни, че вместо плод си взема чипс. За да го ограничите, ако се налага му намалете джобните и слагайте нещо здравословно в кутия за закуска.
Наблюдавайте каква е физическата активност
Спортните занимания са важни за развитието на децата, независимо дали имат или нямат наднормени килограми. Учат на дисциплина, оформят фигура, създават двигателна култура и т.н.
Ако дъщеря ви е със затлъстяване или върви по този път, изобщо не се бавете и я запишете на някакво занимание, в което ще има активно движение. За да не се случват насила нещата, предложете й сама да избере, ако се налага посещавайте различни видове спорт или танци по един-два пъти, за да добие представа и да прецени къде е най-интересно за нея. И забравете за тортичката или баничката след тренировката по плуване или репетицията в балетната зала. Това е грешка, която правят повечето родители.
Хлапето излиза от басейна или залата изморено и много гладно, естествено веднага моли за нещо за хапване. Вместо калорийна бомба му дайте някакъв плод или носете кутия с нарязани моркови.
В противен случай усилията в тренировката стават безсмислени по отношение на свалянето на килограми. Измислите също физически активности, в които цялото семейство може да участва като:
- дълги разходки
- преходи в планината
- каране на колело
Бъдете модел за подражание
Ако се тъпчете с чипс, ядете мазна храна и непрекъснато ровите в шкафа със сладки неща, не очаквайте, че вашият наследник ще прави нещо различно. Планирайте менюто предварително и предвиждайте достатъчно време за приготвянeто му, за да не прибягвате до полуфабрикати набързо.
Яжте същата храна, която поднасяте на детето си. Ако синът ви вижда, че останалите вкъщи похапват бисквити, кейкове, чипс или бананов сплит, докато пред него стои порция риба със задушени зеленчуци, няма да е във възторг от здравословното меню, което сте му проготвили.
Съставете план
За да се справи малчуганът с излишните килограми, в плана трябва да участват всички членове на семейството и то за дълго време напред. Не очаквайте много голяма и рязка промяна в теглото. Ще отнеме известно време детето да се настрои положително към промяната в хранителните му навици, постепенно ще настъпи и промяната в теглото му.
Открийте проблемите, които допринасят за това детето да пълнее. Сред тях вероятно е често похапване между основните хранения на висококалорийни, но бедни на полезни вещества храни, или буквално тъпченето с храна, когато е тъжно или разстроено.
Задайте нов тип правила по време на хранене. Да яде само, когато е седнало на масата с осталите членове на семейството, да дъвче храната бавно и да оставя вилицата в чинията между отделните хапки.
Спрете да купувате вредни храни и не позволявайте на роднините да носят такива в дома ви. По време на закуските между основните хранения да включват единствено плодове или зеленчуци. Постепенно намалявайте количеството на порциите, които сервирате на детето си.
Навиците на детето са следствие от нашите родителски навици. Няма как детето само да открие чипса. Някой трябва да му го купи и да му го даде. По – лошото е, че за да ги заобича тези вредни храни трябва да са му достъпни системно.
Хранителните навици на децата са следствие от нашите хранителни навици. Ако на масата не се слага здравословна храна, винаги зареждате шоколади и сладкиши у дома, детето ще яде такива храни. Ако не се сблъска с вредни навици при хранене, няма как да се стигне до затлъстяване.
Простите принципи, които да се спазват трябва да се прилагат постоянно. Винаги да се слага маса и детето да сяда да се храни на закуска, обяд и вечеря. Не пропускайте хранене, не допускайте ядене „на крак“ или набързо. Така ще избегнете вредни навици да се бърка в хладилника по всяко време и да се яде какво да е. Винаги слагайте и прилагайте в хранителния режим множество плодове и зеленчуци. Така децата свикват с техния вкус от най-ранна възраст.
Втората важна част за избягване на наднормено тегло е двигателния режим. Давайте свобода на децата да играят навън – няма дете, което да не обича това. По – късно детето ще Ви подскаже как игрите да ги обърнете в спортни тренировки. По никакъв повод не оставяйте детето без спорт. Това го укрепва физически, прави го/я по – здрав и много по уравновесен психически.