Д-р Мариан Гарбър

Детето ви има панически пристъпи насън? от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2043
Видео Текст
Sleepless,girl,in,her,bed,having,fears,of,night,monsters

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Докато всички вкъщи спим, изведнъж дъщеря ми започва да пищи ужасяващо. Втурваме се към нея, тя е седнала на леглото, очите й са широко отворени, но не реагира на думите ми. След малко си ляга и продължава да спи, все едно нищо не се е случило. И това се повтаря периодично”, това е разказ на много родители. Наистина е стресиращо да видиш детето си да крещи в средата на нощта без никаква видима причина. Тези състояния се наричат панически пристъпи. 

В началото, когато тепърва започнат да се сблъскват с подобно нещо, родителите бъркат нощните панически пристъпи с кошмари. Някои пък започват да се терзаят дали в детската градина или когато е с бавачката си, детето не е подложено на някакъв тормоз, за който се страхува да разкаже. С времето обаче родителите започват да различават пристъпите, разбирайки и причините, стресът и притесненията вече не са толкова големи. 

Нощните панически пристъпи обикновено продължават няколко минути. Те не са в резултат на сънуване и затова на сутринта детето няма никакъв спомен за тях. Смята се, че биха могли да се дължат на внезапно излизане от дълбоката фаза на съня, също така се търси връзка между тях и ходенето на сън. И двете състояния се случват в една и съща фаза на съня и се счита, че се появяват в резултат на все още незрял и недоизграден модел на сън при децата. 

Ако вече сте чували за нощни панически пристъпи в семейството ви или вие самите сте имали такива, е вероятно и детето ви да ги преживява, защото наблюденията показват, че това състояние се наследява. Проучванията сочат, че при 96 процента от децата, които страдат от нощни панически пристъпи, друг член на семейството също има такъв проблем.

Със сигурност тези прояви са стресови за останалите членове на семейството. Има родители, които при първите прояви започват да се страхуват да заспят, надявайки се, че като останат будни по някакъв начин ще могат бързо да успокоят хлапето или да предотвратят ужасяващите му писъци. Не се притеснявайте, защото нямат доказан негативен ефект върху здравето на детето и рано или късно то успява да ги преодолее. 

Ако обаче нощните панически пристъпи на детето ви се случват твърде често, потърсете консултация със специалисти, които да предпишат подходящи медикаменти, които влияят на съня. И в никакъв случай на своя глава не давайте на мъничето каквито и да било лекове, които според вас ще му осигурят по-спокойна нощ.

Истината е, че родителите не могат да направят почти нищо, за да повлияят върху овладяването на нощните панически пристъпи на децата си. Все пак можете да постигнете известно облекчение следвайки съветите по-долу. 

Водете си записки

Отбелязвайте в тефтер колко често детето ви преживява нощни панически пристъпи на седмица. Това ще ви помогне да разберете дали те се увеличават или намаляват

Опитайте се да сведете до минимум стресовите ситуации

Въпреки че нощните панически пристъпи не са пряк резултат от преживян стрес, има индикации, които посочват, че именно тревожните мисли могат да увеличат честотата им. Постарайте се, когато е възможно, да спестявате ситуации или разговори, които могат сериозно да разтревожат детето. 

Имайте предвид, че съвсем безобидни за вас неща биха могли да вдигнат у него нивото на напрежение. Дори едно неспазено от ваша страна обещание за игра със съседските малчугани, може да разстрои все още крехката детска психика.

Винаги успокоявайте мъничето, когато е в състояние на пристъп

В момента, в който видите, че детето ви седи на леглото и пищи истерично в съня си, гушнете го, погалете го и със съвсем тих и нежен глас се опитайте да го успокоите. Никога не го разтрисайте нервно, за да го накарате да спре и не повишавайте тон. 

Ако се събуди, заведете го в банята и изплакнете лицето му с хладка вода.  Това бързо ще върне мъничето в реалността и ще го успокои, вие самите също ще се почувствате по-добре. Сложете го отново да си легне и ако се налага останете до него, докато заспи отново.

Не го събуждайте

Когато синът ви преживява панически пристъп в съня си, не го будете само, за да го накарате да се опита да си спомни какво му се е случило и какво е сънувал. Имайте предвид, че така може само да усложните ситуацията и да увеличите стреса както за детето, така и за вас. 

Освен това, най-вероятно няма да получите никакъв отговор, хлапето няма да може да даде никакво обяснение за причината за писъците си. Може и да се гушне във вас и да ви каже, че се страхува, но това ще е само, за да ви накара да останете при него или за да му позволите да легне при вас в спалнята ви.

Създайте режим

Запомнете, че няма техника или подход, който да ви помогне вие като родители да елиминирате нощните панически пристъпи на детето си. Можете обаче да изградите режим на дъщеря си, който да й осигури необходимото количество сън, така че да е отпочинала и спокойна през деня. 

Така постепенно ще достигне до по-зрял модел на нощния сън, в който нощните панически пристъпи постепенно намаляват и с времето спират да присъстват.

Ако нощните панически пристъпи на детето ви се случват много често, обърнете се към педиатъра, който да изключи евентуални здравословни проблеми. Ако той прецени, може да ви насочи към друг специалист

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. MamaSofi
    MamaSofi

    Панически пристъпи насън? Не знам дали става дума за истински панически пристъп или по – скоро това е проява на кошмар по време на сън. Мисля, че хората, които въобще сънуват са много по – емоционални и като резултат от тази повишена емоционалност се появяват тези реакции. Синът ми имаше такива нощни включвания. В самото начало се опитвах да разбера какво говори, какво вика и да вникна. Напълно невъзможно. След това започнах сутрин да говоря с него – как е спал, какво е сънувал, помни ли нещо. Само смътни спомени без някаква конкретика или някаква психическа травма. По – скоро аз като майка бях по – притеснена. Как реших този дискомфорт?
    На първо място всеки след обяд тренировка – физическата активност води до физическа умора и желание за сън. На второ място се вечеря лека храна и то по – рано вечер. Така се спи без дискомфорт в стомаха. Не на последно място (открих го случайно) слагах синът ми да спи в по – студена стая. С тези дребни трикове постигнахме много по – дълбок сън и тези нощни прекъсвания спряха.
    Още един съвет – докато детето спи и прави подобен панически пристъп не го будете. Това води до много рязка смяна на обстановката, съответно до дезориентация и задълбочава паниката. По – разумно е да го прегърнете, целунете, да го наместите да спи по – удобно. Всичко това тушира емоцията и успокоява.

Вашият коментар