Д-р Мариан Гарбър

Детето сънува кошмари, какво да правим? от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 5991
Видео Текст
Boy,in,bed,with,his,eyes,open.,the,child,is

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Сънищата винаги са били нещо мистично и очароващо хората. Гадаят по тях, питат се дали им говорят нещо за миналото или бъдещето или пък са някакъв знак за предишен живот. Голяма част от сънищата са приятни и дори вълнуващи, други може да са тъжни, а има и такива, след които човек се събужда истински ужасен и уплашен. 

Всъщност едно проучване, проведено през далечната 1920 г., установява, че една четвърт от детските сънища са плашещи. Според Зигмунд Фройд една от функциите на сънуването е да запазва съня. Само че, по ирония на съдбата, кошмарите правят точно обратното.

Много често кошмарите са провокирани от силно раздразнение, страх или някакви притеснения, които човек изпитва. Случва се сънуващият да се събуди, облян от пот или потънал в сълзи. Същото се отнася за децата, някои по-чувствителни хлапета могат да сънуват кошмари след като са гледали страшен филм, например.

Плашещите сънища започват да се появяват около третата година на мъничетата. Достигат своя пик между четвъртата и шестата година, после има леко затишие и отново се усилват при десетгодишните. Интересен факт е, че момичетата обикновено сънуват по-често кошмари в сравнение с момчетата.

Кошмарите са нещо съвсем различно от нощните панически пристъпи. Детето, което сънува кошмари обикновено се буди бързо и успява да си спомни поне една част от съня. Често се случва и през деня да си спомни цялата история, която го е разтревожила през нощта. 

Помните ли лоши сънища от детството си? Понякога кошмарът се запечатва трайно и е възможно хлапето да разказва за него не само седмици, но и месеци наред, или дори да се запечата в съзнанието му за цял живот. А това би могло да му причини много страхове, които да го преследват дълго. Ако детето ви често сънува кошмари, опитайте се да разберете какво го тревожи.

Обсъдете заедно проблема

Въпреки че дъщеря ви може и да не успее да дефинира съвсем точно какво я притеснява или плаши, все пак можете да добиете някаква представа след като си поговорите. Опитайте се да разберете какво точно е сънувала и я разпитайте как е прекарала деня в градината, с бавачката или в училище. Така бихте могли да направите някаква връзка между лошите сънища и нещо, което се е случило и е впечатлило детето

Най-големият страх на мъничетата е да загубят член на семейството си и кошмарите често са свързани именно с това. На тази тема трябва да се говори изключително внимателно, защото съществува риск ужасът да се засили. Ако мислите са твърде натрапчиви, направете консултация с психолог.

Успокойте детето

Когато мъничето се събуди след страховит кошмар, най-важното, от което има нужда в този момент е, да бъде прегърнато. Никога не неглижирайте ситуацията и винаги се отзовавайте, независимо колко сте изморени. 

Присъствието ви над детското легло, когато синът ви се събуди след като е сънувал кошмар, със сигурност ще помогне много. Гушнете и го целунете, за да се успокои и останете при него, докато заспи отново. 

Постарайте се да елиминирате страховете

Обикновено след като децата са сънували кошмар, са склонни да се страхуват и от най-малката сянка в детската стая. Изпитват истински ужас от въображаеми чудовища, които дебнат в чекмеджето, в гардероба, от духове, които започват да обикалят стаята в момента, в който затворят очи или от баба Яга, която краде непослушни деца

Постарайте се да убедите детето си, че страховете му са абсолютно неоснователни. Обяснете, че тези същества не са истински и живеят само в книжките и филмите, когато телевизорът се спре или се затворят книгите, те остават вътре, и няма никакъв шанс да излязат.

Не пускайте у дома филми с насилие или ужаси

Колкото и малко да е детето, страшните филми неминуемо ще окажат влияние върху психиката му. Няма как да не чуе писъците и вледеняващите звуци, идващи от екрана и да не ококори широки очи при вида на чудовище. А когато това се случва преди лягане, със сигурност ще се отрази върху съня

Предпоставка за кошмари са и емоционални активности преди заспиване, без значение дали това е забавна игра с братовчедите или караница със сестричката. Ако дъщеря ви има добре развито въображение или е лесно податлива на внушения, избягвайте ситуациите, описани по-горе.

Подгответе хлапето за възможни стресови ситуации

Тръгването на детска градина и училище за едни е радостно събитие, което чакат с нетърпение, за други е предстоящо страшно преживяване. Както и да гледат на тази промяна, децата изпитват силни емоции и те могат да повлияят на съня им. Говорете с малчугана предваритело и се опитайте да успокоите всички негови страхове и притеснения

Всяко отделяне от родителите било то заради тръгването в първи клас, първата екскурзия или едноседмично гостуване при семейни приятели е стресово и плашещо за децата. Запомнете, че те нямат социалния опит, който вие сте натрупали и на тях им е нужно повече време и подкрепа от страна на родителите им, за да свикнат с промените, които настъпват в живота им.

Когато кошмарът се повтаря

Случва се децата да сънуват един и същи кошмар и това наистина ги ужасява. Говорете с хлапето през деня и обсъждайте каква би била историята, ако има хепи енд. Научете го, когато се събуди за пореден път уплашено, да започне да си повтаря, че това е само сън. И отново поговорете как ще се промени кошмарът, ако завърши добре. 

Например, ако детето постоянно сънува, че го дебне зъл робот и иска да хване, накарайте го да изиграе как вади от раницата си вълшебна пръчица и превръща страшния робот в малко сладко котенце. Това наистина може да сложи край на повтарящия се непрекъснато кошмар.

Научете го да релаксира

Ако не сте ходили никога на йога, можете да намерите такива упражнения в интернет. Първо ги усвоете вие, а след това покажете на мъничето как да се отпусне и релаксира преди сън. Можете да правите тези практики и заедно. 

След това, докато то лежи спокойно и отпуснато, със затворени очи, опишете му с тих и нежен глас как заспива и сънува прекрасен сън, вмъквайки детайли. След това можете да стигнете до сцена, която е част от кошмарите на детето. 

Кажете му да си представи, че в този момент скача в леглото, събужда се и започва да си повтаря, че това е само един лош сън. Нека мъничето измисли нов край на съня си и да се опита да си визуализира някаква приятна сцена преди да заспи отново. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Petya_baby
    Petya_baby

    Кошмарите в детството се появяват в следствие на емоции, на опознаване на света или страх от непознатото. Малкият човек е без житейски опит, незрял е психически и много събития от живота са му непознати. Докато размишлява за тях, те будят несигурност, тревожност и подобни объркващи чувства, които не биха се появили у един зрял човек. Често те се вплитат в умели истории в сънищата, които наричаме кошмари. За сънищата трябва да си говорим, да си ги разказваме. Това частично разтоварва негативния заряд от тях. Друга методика за спасение е, когато усетите, че детето спи неспокойно или сънува, деликатно да го прекъснете – подайте му глътка вода и го оставете да продължи да спи. Най-мощния инструмент е спорта или друг тип физическа активност. След спорт децата спят по-дълбоко и съответно сънуват по-малко или поне не си спомнят сънищата. Това е доста прост, но доказал ефективността си метод.

Вашият коментар