Д-р Мариан Гарбър

Детето ви си смуче палеца? Част 1 от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2481
Видео Текст
Sleeping,little,cute,baby,sucking,thumb

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Напредъкът на технологиите в съвременната медицина дава възможност да видите не само как изглежда бебчето ви още, докато е в корема ви, но и да наблюдавате движенията му. Може би сте успели да видите дори как си смуче пръста. След като се появи на бял свят мъничето ще повтаря това действие многократно. 

В началото палецът попада в устата му случайно, с времето обаче може да се превърне в навик, който да продължи няколко години. В първите месеци това съвсем не означава, че бебето е тревожно или се чувства несигурно, а по-скоро е знак, че този навик задоволява нуждата му да смуче нещо. 

Има деца, при които сукателеният рефлекс е много силно изразен, докато при други изобщо не е така. Ако дадете повече време на бебето да засуква, е по-малко вероятно то да развие навика да смуче палеца си. 

Ако кърмите, оставяйте мъничето на гърдата си още малко, след като се е нахранило, когато виждате, че продължава да движи устните си. Биберон или шишето за мляко с биберон могат също да задоволят сукателния му рефлекс. 

Повечето педиатри смятат, че голяма част от бебетата, на които е даван биберон през първите месеци от живота им никога не развиват навика за смукане на палеца. Често децата, които са силно привързани към биберона си, се отказват от него по-рано, отколкото биха се отказали от смученето на палеца си. 

Освен това възможностите да се справите с махането на биберона са много повече. Можете да кажете на мъничето, че трябва да подарите любимата му биба на братчето, което скоро ще се роди. 

Да го убедите само да я даде на съседското бебе, което уж плаче точно за нея или да разкажете как една котка е дошла и е взела биберона за нейните котенца. Нищо от това обаче няма да свърши работа, когато става въпрос за смукане на палец. 

Той винаги е наличен и може да бъде вкаран в устата по всяко едно време. Шансовете мъникът сам да се откаже от смученето на палеца преди да стане на 5 г., са 50 на 50. Когато продължава и след това, навикът обикновено приключва на 8-годишна възраст. 

Без значение какви митове и легенди сте чували по темата, има няколко разумни причини, заради които трябва да се работи по отстраняване на навика. Зъбите и захапката се изкривяват, което ще доведе до чести и скъпи посещения при ортодонт. 

Възможно е заради тези изкривявания детето да има проблеми с говора. Дълго смуканият пръст се деформира. Освен това се появяват и социални спънки. Когато детето тръгне на градина или на предучилищна занималня, вече започва да се среща с много повече хора, с които трябва да се научи да общува. 

Представете си как ще се почувства синът ви, когато другите хлапета го видят, че си смуче пръста, а вече не са в яслена група и го засипят с подигравки. 

Със сигурност учителите в предучилищната група също ще ви обърнат внимание, че вместо да пише ченгелчета, хлапето седи подпряно на масата и си смуче пръста. Разбира се, че е крайно време да вземете мерки и да се приключи с вредния навик. 

По принцип има доста голям шанс детето ви да спре да смуче палеца си преди да тръгне на училище, така че не е нужно да преигравате и да преекспонирате проблема твърде много. Освен това при по-големите деца съществува сериозен риск нещата да се обърнат срещу вас. 

Често се случва, когато се отдава твърде голямо значение и се отделя прекалено внимание на смукането на пръста, хлапетата да продължават да го правят абсолютно нарочно. Струва им се вълнуващо да се крият и да се чувстват като победители, че са успели да си смучат пръста без мама или татко да ги видят.

Малчуганите оказват сериозна съпротива и когато непрекъснато им се напомня и натяква за здравните и социални последствия от навика. Когато хлапето ви има такъв вреден навик е важно да анализирате поведението му. Така ще сте наясно защо, кога и къде то е най-склонно да смуче палеца си. 

За целта си отговорете на следните въпроси:

  • Спомняте ли си на каква възраст за започнало да пъха пръста в устата си?
  • По кое време на деня смуче палеца си?
  • Мислите ли, че го прави, когато е изморено, несигурно, притеснено или ядосано?
  • Има ли конкретно място, на което става по-активно с този навик?
  • Държи ли някаква своя вещ, докато си смуче палеца?
  • Пъха ли пръста в устата си, когато е навън или го прави само в детската стая, да речем?
  • Когато му забраните и го наблюдавате, търси ли с какво да замести навика си?
add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Baby2come
    Baby2come

    Моят племенник си смука палеца до 5 години. Всичко започна в детската ясла. Друго дете имаше този навик и той започна да подражава. Като по – малък смучеше през цялото време, като поотрасна – само насън.
    Най – голямото притеснение беше, че така в устата влизат много нечистотии и ще боледува много. Нищо подобно – беше си в перфектно здраве. Обаче един ден направи някаква инфекция с възпалено гърло и много афти в устата. Може и да беше от смукане на пръста, може и от друго. Мъчи се около 10 дни докато го стабилизират, а афти имаше по – дълго. Трудно се хранеше и като резултат отслабна. Толкова зле му беше, че изобщо не можеше да лапне палеца. И като резултат след като се оправи, не го смучеше вече. Всяко зло за добро.

Вашият коментар