Д-р Мариан Гарбър

Детето ви си смуче палеца? Част 2 от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 1980
Видео Текст
Closeup,portrait,teenager,with,finger,in,mouth,sucking,thumb,or

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Ако детето ви си смуче палеца и сте взели решение да се справите с този навик, важно е да знаете, че процесът отнема време и ще стане постепенно. Не бива да го карате да се чувства засрамено и неудобно. А вие проявявайте постоянство и търпение, за да се справите с упорития навик.

Системно игнориране

Не правете нито негативни, нито положителни коментари за смукането на палеца. Избягвайте да говорите с детето и да го гледате в очите, когато то си смуче палеца. Когато пръстът е в устата му, не го галете и не го гушкайте. 

Когато обаче престане да го прави, побързайте да го вземете в обятията си и да му покажете любовта си. Освен, ако не става дума за силно опърничаво дете, тази техника работи доста добре. 

Можете да кажете на дъщеря си: „Много ми харесва как изглеждаш, когато не си смучеш палеца“ или „Изглеждаш вече като голямо и пораснало момиче, когато не си смучеш палеца“. 

От друга страна, ако видите, че този тип коментари засилват проявата на навика, тогава преминете отново към пълно игнориране на навика и осъществяване на контакт с детето само, когато не си смуче палеца.

Променете ситуацията и асоциацията, свързана с навика

При бебетата опитайте постепенно да намалите времето за сукане, отколкото да се опитвате да го спрете изведнъж. Ако детето си смуче пръста само, когато гушка любимото си одеалце, кажете му, че то трябва да си остане в леглото, където му е мястото. 

Ако детето си смуче пръста само, когато е седнало на определен стол и гледа телевизия, не му позволявайте за известно време да сяда на него.     

Сложете рестрикции за места

В продължение на няколко дни наблюдавайте къде точно и кога детето си смуче палеца. Изберете едно място в дома ви и конкретно време от деня и кажете на сина си, че вече не е приемливо там и в този момент да си смуче палеца. 

Направете това в продължение на няколко дни. Много важно в този етап е постоянно и внимателно да го наблюдавате, да му напомняте за рестрикцията и да го награждавате всеки път, когато се справя добре. Това са първите стъпки към успешното преодоляване на навика.

Действайте бавно и постепенно

Поставете си разумен срок, за който смятате, че детето ви ще успее да се справи с проблема. През първия ден изискайте от него да не пъха пръста в устата, докато гледа някой анимационен филм. Постепенно увеличавайте времето.

Намерете заместител

Ако дъщеря ви е свикнала да се успокоява или да заспива, смучейки палеца си, намерете нещо, с което да го заместите. Дайте й гумена играчка или скуиши, които да мачка с ръчичка. А може да й предложите да гушка нов плюшен заек.

Релаксиращи техники

Когато децата са стресирани или изморени, те лесно попадат в капана на старите си навици. Ако детето ви си смуче палеца най-вече, когато е уморено, напрегнато или ядосано, релаксиращите техники могат да му помогнат да сведе до минимум проявата на нервния навик. 

Наблегнете на упражнения насочени конкретно върху устатата и ръцете, които ще помогнат да се справи със смученето на палеца. 

Аргументирайте се с примери

Постарайте се да покажете на детето какъв точно е резултатът от смученето на палеца. Накарайте го добре да разгледа пръста си, след като го е смукал известно време и му обърнете внимание как кожата се е набръчкала, а самият палец изглежда доста по-различно от този на другата ръка. 

Смучете вашия пръст и го попитайте как изглеждате отстрани. Когато сте на детската площадка, посочете му други деца със същия навик и го питайте как според него изглеждат те.

Използвайте наказания

Помислете за подходящо последствие за детето, когато си позволи да смуче палеца си на непремливо за това място. Ако това се случва пред телевизора, изключете го и кажете на сина си, че може да избере само едно от двете – дали да смуче палеца си или да гледа телевизия. 

Ако навикът да си смуче палеца е най-изявен точно преди вечеря, кажете му, че ще остане без десерт и наистина го лишете от него, ако продължи да го прави. Винаги предварително казвайте какви точно ще бъдат последствията, ако не успее да контролира и преодолее навика си в конкретна ситуация. 

Ако решите да прилагате тази техника, бъдете последователни и спазвайте това, което сте казали, че ще направите. Не забравяйте обаче и да похвалите детето всеки път, когато се справи добре.

За да отстраните навика, който проявява извън дома:

  • В училище ще ви е нужно съдействието на преподавателя. Срещнете се с него и му разкажете какво правите вкъщи и какви техники прилагате. Нека детето е наясно, че ще получи награда вкъщи само, ако е успяло да не смуче палеца си в училище.
  • Помолете учителя да му прави дискретни забележки, когато го види, че пак е напъхало пръста в устата си, без другите деца да чуват.

Всеки ден преди училище уговаряйте с хлапето интервалите, в които да се старае да не смуче палеца си. Постепенно увеличавайте времето. Помолете учителя да ви информира, дали това наистина се спазва.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Relaxed_mom
    Relaxed_mom

    Да си смуче пръста при нас беше станало рефлекс. И никакви хитрости, никакви методи на помагаха. Започна палеца на дясната ръка (който смучеше) да изтънява. След това се промени захапката. Тръгнахме по ортодонти. Те обаче препоръчаха до един да изчакаме да отшуми навикът и тогава да пристъпим към лечение. Обаче макар и да се разреждаше смукането на пръст продължаваше. Притесняваше ме най – много това, че това е доста нехигиеничен навик. Безброй и най – различни хитрини опитвахме. Започнахме с намазване на пръста със всякакви неприятни неща – люта чушка, чесън. Не само не помогна. Обострихме и предизвикахме кожно раздразнение на палеца. После започнахме с превръзки – да му е неудобно като го лапа. Не помогна. Научи се да сваля превръзката. Бях на път да се предам. Тогава докато кара колело, падна и си счупи ръката. Гипсираха я, и то по най – стария и традиционен начин с бинт и гипс. Ръката стана тежка и неудобна. С нея му беше дори неудобно да се храни, дори и с прибори. А да достигне до любимата си поза за смукане на пръст беше невъзможно. Няколко дни беше раздразнителен (все едно аз да спирам цигарите). Давах желирани бонбони, защото ги обича. Постепенно свикна с мисълта. След гипса навикът не се върна.

Вашият коментар