Д-р Георги Гайдурков

Хранене по време на бременност – част 1 от Д-р Георги Гайдурков

icon Преглеждания: 2142
Видео Текст
Prigotviane Hrana Za Bebeto Ayurveda (custom)

Нека да поговорим за един от най-важните фактори – с какво да се храни бременната жена, така че да бъде здрава и да гарантира това здраве, което ще бъде експлицирано, което ще го видим и в кръвната картина, но не само в показателите. Ще го видим в поведението, ще го видим в здравата усмивка и в цялото поведение на здравия човек. 

Това, което обикновено предлагаме обикновено в системата на т.нар. „човешко хранене“, която се появи всъщност спонтанно в годините като практика – хранене на здравия човек; хранене, което всъщност е специфично за homo sapiens, за човек. Коя е тази забравена храна, която би трябвало да гарантира нашето здраве? Храна, която изгражда нашето тяло, която дава енергията, която движи нашето тяло. Нека не забравяме – няма частица в нас, която да не е била в нашето блюдо. И от това първостепенно зависи нашето здраве и в голяма част и нашето психично здраве. Психиката изключително много зависи от соматиката

Вярно е и обратното, изследвано е много и знаете, говори се за психо-соматика. Но тялото, тази обратна връзка е също много силна. Тялото влияе на психиката и затова наистина здравият дух е само в здраво тяло. 

Но кои са тези основни параметри на едно здравословно хранене, което ще гарантира здраве на нашето тяло? В течение на годините се оказа и друго – освен че може да гарантира здравето, това хранене може да бъде структурирано и много просто, то може да бъде преведено на един език, който да е достъпен за всеки и да бъде преведено и като поведение, което да бъде достъпно за всеки. Тоест, природата основните и най-важни неща ги градира така, че важните неща да бъдат на ръка разстояние. 

Не е нужно даже да имаме специална екологична градина или да ходим да търсим някаква специална билка някъде високо в Хималаите. Здравето е винаги тук и сега. Просто с усърдие, познание и малко умения, ние можем да постигаме това здраве. 

Коя е тази най-обща структура, която гарантира нашето здраве и в частност здравето на бременната жена? Опитът показва, че една голяма част от нуждите на нашето тяло се формира в сферата на суровата храна. 

Тоест нашето тяло в течение на човешката история така е структурирано и формирано, че нашите органи са адаптирани към една такава сурова храна. Много е писано по този въпрос – много фактори са различни в суровата храна в сравнение с готвената. Суровата храна най-малкото съдържа ензимни системи – коренно различен фактор, който липсва в термично обработената. 

Като цяло може този стил на хранене да бъде структуриран така – казваме 2/3 от храната, около 75%, да бъде в суров вид. Можем да използваме различни рецепти за преработка, които да запазват суровото състояние. Една голяма част от това могат да бъдат различни плодове, сурови зеленчуци, в това число обаче нека не забравяме и зеленолистните зеленчуци.

Защо всеки гинеколог изписва фолиева киселина на бременните? Именно защото се наблюдава, че при бременната често има дефицит на фолиева киселина. 

Добре, а как така в животинския свят, при приматите, при едни шимпанзета, които на практика са 98% човек, става така, че те живеят и се размножават, без да приемат фолиева киселина? 

Простият отговор е, че човекът е позабравил своето човешко хранене и сме забравили да консумираме зеленолистни зеленчуци. Тоест зелените храни се явяват една облигатна, задължителна част от нашето човешко хранене, от изискването на тялото към една естествена храна. 

Когато ние имаме една значима част сурови храни и в частност зеленолистни, тогава ние получаваме включително и тази фолиева киселина, която е ефективна най-вече в контекста на цялата биохомична констелация. Тоест основните вещества трудно или малко действат, когато са изолирани на добавки. Най-добре е, както се шегуваме, те да си дойдат така, както ги дава дядо Господ – тоест в контекста на биохимичния комплекс.  

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. MamaSofi
    MamaSofi

    Храненето е често и по малко. Възможно е да Ви се дояждат всякакви странни неща и е безмислено да търпите лишения. За да не се напълнява прекомерно през този период яжте често и по – малко. Наистина се ограничавайте в количеството. Това е изпитание, но многото храна може да има и обратен ефект – да доведе рефлукс, киселини и чувство за тежест. В допълнение пийте много вода. Не просто течности, а вода. Това е най-добрия начин за хидратация и в допълнение потиска апетита.
    Не забравяйте неправилното или нерационално хранене е вредно за Вас и за плода. То може да доведе и до странични ефекти, които по време на бременност може да са доста неприятни последствия – натрупване на излишни килограми, обездвижване в следствие на натежаването и вероятно е да се появи и високо кръвно налягане. За това е нужно да се грижите за себе си и да проявите воля и самодисциплина.

Вашият коментар