Д-р Мариан Гарбър

Храни ли се детето ви правилно? Конкретни съвети от експерти от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2180
Видео Текст
Hranilise Pravilno (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Има различни теории кога трябва да се захрани бебето и какво може или не е подходящо да яде детето, за да се развива в норма. Според някои мнения първите храни, различни от мляко, могат да се въвеждат от третия месец, според други е по-добре това да става след шестия. Решението е ваше, най-важното е от самото начало да следите ръста и теглото на мъничето, така ще сте наясно дали поема достатъчно храна или пък прекалявате с нея. 

Говорете с педиатъра какви са примерните мерки, които съответстват на възрастта на детето ви. Такива таблици можете да намерите също в книгите за отглеждане на деца и в интернет. И все пак имайте предвид, че хлапетата не са еднакви

Някои вървят значително по-дребни, други са по-едри и още от раждането, пък и след това са с размери, които значително надвишават тези на 90 процента от връстниците им. Това не означава непременно, че са с наднормени килограми. Ако теглото отговаря като норма на височината, значи няма причина за притеснение.

За да сте сигурни, че детето ви получава пълноценна и здравословна храна, направете таблица със следните полета:

  • Ден от седмицата
  • Вид храна
  • Основно хранене или лека закуска
  • Количеството храна, което детето приема на едно хранене
  • Час на хранене
  • Място на хране
  • Какво прави детето по време на хранене

Попълвайте отделните графи в продължение на поне две седмици, за да получите пълната картина, свързана с храненето на детето ви. В допълнение на вида и количеството храна, което то приема, не забравяйте да записвате къде и кога се храни. Прегледайте попълнената от вас таблица заедно с педиатър или нутриционист, за да разберете дали е необходимо да внесете някакви корекции, с които да подобрите храненето. 

Най-важните елементи, които трябва да се съдържат в детското меню са: 

  • протеини
  • въглехидрати
  • полезни мазнини
  • витамин А
  • витамин C
  • витамините от групата B
  • калций
  • желязо 

Когато започвате да захранвате мъничето, желателно е да обсъдите с педиатър или нутриционист режима и вида продукти, които да осигурявате. Науката напредва сериозно в тази посока и дава решения за това какво наистина е важно да присъства в дневното меню на децата. Въпреки, че и възрастните, и децата имат нужда от около 50 важни хранителни вещества, нуждите на детето за растежа и развитието му са различни от тези на възрастния човек и има съществена разлика в количеството и пропорциите на тези хранителни вещества в храненето на детето.

Не е препоръчително да въвеждате ограничения и диети в храненето преди хлапето да навърши две години. Ако се появи някаква алергия, потърсете съвет поне от двама специалисти, защото може да се окаже, че излишно лишавате малкото човече от полезни храни, заради наложена му диета.

Бебето се нуждае от полезни мазнини за доброто развитие на нервната му система, така че не ограничавайте приема им в най-ранните етапи на растеж. Тези мазнини отнемат време, за да бъдат асимилирани и осигуряват концентрирано количество калории, които дават два пъти повече енергия на мъничето спрямо протеините и въглехидратите. Затова специалистите по детско хранене препоръчват децата до 2-годишна възраст да приемат пълномаслено мляко.

Бързият растеж през първата една година изисква много енергия. В рамките на първата година от раждането им обикновено теглото на децата се утроява. След първия им рожден ден обаче нещата коренно се променят. Трябва да минат още 4-5 години, за да успее малкото човече да удвои теглото си. 

Най-малките качват средно между 2 и 4 килограма годишно по време на втората и третата година от раждането си, докато децата в предучилищна възраст забавят качването на тегло до килограм или два на година. И отново да припомним, че това не важи за всички, някои се развиват по-бързо, дърпат повече на височина и добавят повече килограми.

Научете детето си на най-важните неща в здравословното и добре балансирано хранене. Хлапетата в предучилищна възраст вероятно вече са се научили да разграничават различните млечни продукти, видовете месо, яйцата, бобовите растения, плодовете, зеленчуците и зърнените храни. И е време да измисляте игри, в които синът ви да назовава вида на храната, която хапва за закуска, обяд или вечеря и да печели точки, когато се справя добре с различните категории храни.

Старайте се да осигурявате здравословно и балансирано меню, като всеки ден предлагате различни ястия. Ясно е, че не можете насила да накарате мъничето си да се храни, но докато то е малко, имате пълен контрол над храната, която то поема. 

И колкото по-късно открие полуфабрикатите, чипсовете, бонбоните, толкова по-добре за него. Ако вие самите не му ги предлагате и не знае какъв вкус имат, няма да се сеща да ги иска. Предупреждавайте също роднините и приятелите си да не носят такива лакомства в дома ви с идеята да зарадват хлапето.

Има няколко неща, които е добре да знаете, за да се научи детето по-лесно да приема храната, която му предлагате:

  • Най-малките обичат рутината. Те предпочитат неща, които вече са опитвали и обикновено се мръщят на всичко ново. Затова им предлагайте новите видове храни в малки количества, за да свикнат с тях. И не забравяйте, че ако дъщеря ви днес е отказала пюрето от сладки картофи, това не значи непременно, че и утре ще направи същото. Ако отново се противи, изчакайте да минат две-три седмици или дори месец и отново опитайте.
  • Децата предпочитат храна със стайна температура. Винаги проверявайте дали ястието не е твърде студено или не сте го стоплили прекалено. 
  • Обикновено предпочитат храна, която е мека и навлажнена, пред такава, която е суха и трудна за дъвчене.
  • Предлагайте малки порции вместо препълнени чинии. Но винаги можете да добавите още, ако детето поиска допълнително. Голямото количество почти винаги действа отблъскващо, освен ако детето не е изключителен лакомник. Тогава пък трябва внимавате да не натрупа наднормени килограми.
  • Предлагайте храни с различни цветове. Привличането на погледа е важно, когато става дума за хранене. 
  • Децата обикновено харесват по-меки и нежни храни, но и тук всяко правило си има изключения. 

Можете да предложите съвсем малка порция с нещо сладко заедно с основното хранене. Така намалявате вредния ефект на сладките храни и в същото време задоволявате естественото предпочитание на детето към сладкото. Опитайте се да избегнете ситуацията, в която сладките неща са любимата забранена храна. Ще се озовете в омагьосан кръг – колкото повече се опитвате да я ограничите, тя ще бъде толкова по-желана.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Baby-love
    Baby-love

    Пълноценното хранене на детето е следствие от хранителните навици на родителите. Децата растат заедно с нас, те виждат как ние се храним, какво ядем, какво сервираме на масата си и съответно и те постепенно свикват с този тип храна.
    Ако майката готви твърде солено или твърде мазно, ясно е, че и детето ще яде солени и мазни храни без да му прави впечатление. В същото време ако детето е израснало в семейство на вегетарианци, то храни богати на мазнини няма да са по – вкуса му.
    Каквото важи за възрастните, същото и важи за децата. Ако приготвяте редовно храна, сядате заедно на масата и се следват нормалните правила за хранене, не би трябвало да има някакви сериозни дисбаланси. Храненето е навик – както по отношение на това какво да ядем, така и по отношение на количеството и честотата на приемане на храна. С една дума на каквото научите детето, това ще бъде и храненето за него за цял живот. Разбира се корекции са възможно, но в по – зряла възраст това е труден процес, много често свързано и с изпитания на волята.

Вашият коментар