Д-р Мариан Гарбър

Как да накарате детето да чисти и подрежда стаята си? По материали от Д-р Мариан Гарбър

icon Преглеждания: 2510
Видео Текст
детето не почиства (custom)

Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман

Малките деца имат желание да подреждат разни неща и да помагат на мама и татко. Тийнейджърите – напротив, те сякаш обожават да живеят в хаос, а да ги накарате да си оправят стаята е истинско предизвикателство за нервната ви система. За да не стигате до това, използвайте желанието на децата да помагат, докато са съвсем малки и го превърнете в навик

В противен случай ще ви се налага години наред да сгъвате дрехи, да прибирате играчки, докато хлапето ви наблюдава безучастно. Да научите децата на ред не е никак лесно, но с постоянни насоки от ваша страна, планиране на задачите и окуражаване, дори и най-разсеяните хлапета започват да се справят добре с ежедневните навици.

Превърнете подреждането в забавление

Повечето малки деца обичат да събират и подреждат току-що изпраните и изсъхнали дрехи. 

Двегодишните могат да различат коя дреха на кой член от семейството е, да носят сгънато бельо или да сглобят чифт чорапи. Оставетето го само да реши в кое чекмедже и на кое рафтче да сложи бельото, панталоните и тениските си. 

Предложете му и само да измисли как да бъдат подредени вещите в стаята му. То ще се почувства гордо, че сте му възложили такава отговорност и с радост ще приеме идеята. Ако е разпиляло дрехите на пода си, накарайте го под формата на игра да ги събира, като подскача като зайче.

Отбелязвайте, ако нещо трябва да се поправи

Но нека забележките ви са насочени към конкретно действие на детето, а не към характера му и се уверете, че напълно разбира какво точно искате да направи. Избягвайте квалификации като: „Ти си много разхвърляна и немарлива”

Вместо това обяснете кое не ви харесва и как проблемът може да се реши. Проверявайте често как детето изпълнява поставената му задача, съветвайте го и резултатът ще бъде налице.

Раздавайте щедро похвали

Когато детето ви си събере дрехите и ги прибере на правилното място, задължително похвалете старанието му. Кажете му точно какво харесвате в действията му, например: „Евелин, много ми харесва как изглежда стаята ти след като си прибра роклите в гардероба. Това много ще ме улесни, когато започна да чистя с прахосмукачката“. 

Създайте подходящи условия за действие

Ако лостът за закачалки е на твърде високо място, чекмеджетата са много тежки за отваряне и детето може да стигне само до един рафт, няма как да очаквате, че детето ще успее да си прибере дрехите. Улеснете го, за да не загуби ентусиазъм. 

Смъкнете лоста на подходяща височина, сложете поне още едно рафтче в долната част на гардероба, купете и стъпало, на което мъничето да може да се качва, за да стига малко по-нависоко. В банята сложете детска закачалка с формата на животинче, на която да може само да закача халата и хавлията си за лице. 

Личният пример е важен

За да създадете трайни навици у детето си, то не трябва да вижда как вие самите хвърляте блузи и чорапи, където ви падне. Ще следва примера ви, ако всеки ден старателно сгъвате и прибирате дрехите си в гардероба, а мръсните слагате в коша за пране. 

Тогава няма да чуете и реплика от сорта на: „Караш ми се, че гардеробът ми е разхвърлян, а виж твоят как изглежда”. Когато всеки в семейството има грижата да прибира вещите си, то това се превръща в стандарт за един дом и хлапето няма да роптае, че само на него му се налага да подрежда.

Бъдете настоятелни

След известно време детето вече ще може съвсем само да подрежда добре не само гардероба, но и цялата си стая. Някои малчугани ще го правят без да се налага да ги подканят, но други ще продължат да се ослушват и да се заемат с почистването, само когато ги подканяте. Затова бъдете настоятелни и често повтаряйте, че искате да виждате вещите подредени.

Проверявайте как се е справило детето и ако видяното не ви харесва, помолете го да се постарае повече и да започне отначало. Нека да провери дали всичките му мръсни дрехи са сложени в коша за пране, тези в гардероба дали са сгънати или са натъпкани вътре набързо, да провери и дали под детската масичка или под бюрото не се търкалят някакви вещи. Така ще му стане ясно, че опитите да отбие номера ще удвоят времето за подреждане, а това пък ще намали часовете за игра. 

Използвайте наказания, когато нищо друго не помага

След като много пъти сте показали как трябва да се сгънат дрехите и да се приберат в гардероба, убедили сте се, че хлапето вече добре се справя с тази задача, но често ги прави на топка и пъха набързо в гардероба, време е да прибегнете до по-строги мерки. 

Едно от най-удачните наказания в случая е да свалите всички дрехи на пода и да го накарате да ги сгъне една по една, а след това да ги подреди по местата им. Към суетните деца, които разхвърлят дрехите си из цялата стая може да подходите по друг начин. Обяснете им, че само дрехите, които са старателно сгънати в гардероба, са изпрани, а останалите, разпилени навсякъде, трябва да бъдат сложени в коша за пране. 

Когато ви попита за конкретна дреха, която иска да облече, а не я намира в гардероба си, кажете му, че не сте я изпрали, защото не я е сложило в коша за пране.  

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mama_Maryann
    Mama_Maryann

    Ако Вие държите чисто и подредено у дома, то и на детето ще му прави впечатление, когато стаята му / стаята и не е подредена. Понеже това са трудови навици и те трябва да се изградят трябва да започнете с по-лесни и прости задачи или с цялостно подреждане на стаята заедно. Така личния пример създава уменията и навика. За да се получи в траен навик е необходимо да проявите постоянство.
    Във всеки случай ако коментирате винаги, когато стаята има нужда от подреждане или почистване ще постигнете нужното съзнание у детето. Запомнете, че тва са навици за цял живот и помагат на възрастния човек да е подреден, добре организиран и съзнателен. С една дума малките неща правят големия човек.

Вашият коментар