Използвани са материали на Стивън Гарбър, Мариан Даниелс Гарбър, Робин Фридман Спизман
Грижата за устната хигиена трябва да започне още в бебешка възраст. Зъболекарите съветват родителите да избърсват нежно венците с навлажнена мека кърпа, а за новопоявило се зъбче можете да използвате специална мека четка, такива се продават в аптеките и магазините за бебета.
Никога не оставяйте бебето да заспива с шишето с адаптирано мляко или сок и когато поотрасне се старайте да го храните само със здравословна храна. Желателно е първото посещение при зъболекар да стане около навършване на първата годинка, след това отново, когато стане на 2 г.
„Изми ли си зъбите?“ е често задаван въпрос в повечето семейства. Смутената усмивка на детето издава забравената задача или пък след един бърз отговор „да“ следва няколкосекунден размисъл и тих отговор „не“. Това е типичното детско поведение в тази ситуация. Малчуганите не осъзнават важността на задачата, която за възрастните е от такова голямо значение.
Започнете да учите хлапето си на дентална хигиена, когато наближи две годинки и повечете му млечни зъбки вече са поникнали. И тъй като тези зъби не са постоянни, повечето хора смятат, че не са важни. Въпреки че флуорираната вода значително намалява риска от появата на кариеси, голям процент от децата имат такива.
Разрушаването на първите зъбки вследствие на кариес е не само болезнено, но и неприятно от чисто естетична гледна точка. Нелекуваните кариеси могат да доведат до инфекция и преждевременна загуба на млечно зъбче, което ще се отрази на мястото, на което трябва да израсне постоянно зъбче.
Ако детето ви е още малко и миенето на зъбките е новост за него, грижата то да е с чисти зъби е изцяло ваша. Ако вече е поотраснало и денталната грижа е част от рутината му със задължителните навици, но често се опитва да го пропусне, наблюдавайте как се справя с този процес в продължение на няколко дни.
Бъдете пример за подражание
Всяко малко дете иска да прилича на мама или татко и копира досущ поведението и навиците на възрастните. Затова позволявайте на малкото човече още преди да е започнало да мие зъбките си, да гледа как вие се грижите за устната си хигиена. Важно е подробно да обяснявате и защо го правите.
Започнете отрано
В момента, в който детето се научи да държи четката за зъби и покаже желание да ви подражава, захващайте се със задачата. Изберете и купете четка с мек косъм, съобразена с възрастта му и препоръчана от стоматолог.
Не се тревожете, ако в началото я дъвче или смуче, това е съвсем нормално. Пастата за зъби трябва да е предназначена за неговата възраст.
Застанете заедно пред огледалото и едновременно с детето започнете да си миете зъбите, като съвсем ясно показвате всяко движение. Може да му кажете, че четката е като малка количка, която трябва да премине през всяко зъбче.
След като приключите, накарайте го да докосне с език зъбките си, за да усети колко са гладки. С разрешението на стоматолога, на по-големите деца може да предложите разтвор за визуализиране на зъбната плака, така че да види кои части е пропуснало да измие добре. На финала кажете, че много харесвате свежия му дъх и му дайте целувка.
Превърнете миенето на зъби в забавление
Оставете малкото човече само да избере вкуса на пастата за зъби, както и самата четка, да подбере любимия си цвят или да е с картинка на анимационен герой. Има много забавни приложения, които помагат за миенете на зъбите и могат да се свалят на телефон или таблет. С анимации и песнички се определя времето, за което трябва да се използват четката и пастата.
Практика
Въпреки, че дори и небрежното миене на зъбите е по-добрият вариант, отколкото никакво миене, отнема време детето да се научи на правилната и точна техника. Веднъж получили инструктаж при зъболекаря за търкане с четката под ъгъл, който не засяга венците, практикувайте заедно с детето пред огледалото. Наблюдавайте го всеки път, докато не се уверите, че се е научило правилно и добре да почиства зъбите си.
Направете график
Макар че идеалният вариант предвижда миене на зъби три пъти дневно, ако детето ви само се сеща за навика сутрин и вечер, пак се брои за успех.
Ако е небрежно, мийте зъбите си заедно
За да накарате детето си да се отнася сериозно към миенето на зъбите, правете го заедно или го помолете няколко пъти през деня само да се погрижи за това. Ако категорично отказва да го прави и изпада в гневни изблици, тогава можете да приложите наказание, като му обясните, че инатенето и тръшкането ще са за сметка на нещо, което то обича да прави – любимо филмче, игра, от които временно ще се лиши и т.н.
Правете редовно профилактични прегледи
Преди първото посещение при стоматолог може да поиграете със сина си или дъщеря си на зъболекар. Намерете детски книжки с такива истории, за да разбере, че е важно и полезно за него. Не чакайте да се появи проблем и чак тогава да заведете детето на зъболекар! Превенцията осигурява здраве.
Стоматологът ще обясни на детето защо миенето на зъбите е изключително важно, както и какви са вредите, ако не го прави редовно. При всяко посещение може да припомня накратко правилния начин за поддържането на устна хигиена, а също и как става почистването с конец. Децата имат респект към хората с бели престилки и винаги внимателно се вслушват и изпълняват след това съветите им.
Никога миенето на зъби не е било проблем при нас. Първоначално пастите за зъби са вкусни, четките са много детски и това е забавление. Процесът има два важни елемента – едното е да научат малчуганите технологията на миене и второто е да се превърне в траен навик.
За технологията – първоначално миех зъбите аз, за да разбере как да ги търка, колко дълго, до къде трябва да стигне. Научи се бързо.
За постоянството – става с питане. Никога не отказва да ги мие, дори и „процедурата“ да е била пропусната. След това вече си стана рутина.