Стерилизацията на бебешките шишета и принадлежности е тема, която особено силно вълнува родителите, защото е пряко свързана със здравето и качеството на живот на бебето.
“Защо?”, “Как?” и “Докога?” са основните въпроси, на които днес ще се опитаме да ви отговорим. Някои от тях, за щастие, имат доста еднозначни отговори, единодушно подкрепени от науката и опита, докато други все още са обект на продължаващ дебат.
Какво представлява процесът на стерилизация, какви са начините да стерилизирате принадлежностите на бебето си, как да изберете правилния стерилизатор и докога да го използвате – ето какво казват най-съвременните здравни препоръки.
Какво представлява процесът на стерилизация и защо е важен за бебетата?
Стерилизацията е термин, обозначаващ процеса на елиминация, премахване, унищожаване или деактивиране на всички микроорганични форми на живот – бактерии, гъбички, вируси, спори и т.н. Счита се, че стерилизацията на бебешки шишета, залъгалки и други принадлежности е от особено значение, поради недоразвитата имунна система на най-малките и неспособността й да се справи ефективно с иначе срaвнително безобидни микроорганизми.
Нуждата от стерилизация е особено подчертана при новородени, които се хранят с изкуствено мляко за кърмачета или с изцедена кърма, тъй като и двете (макар в различна степен) предполагат засилен бактериален растеж. В този случай, стерилизацията се извършва непосредствено след храненето, като шишетата първо се измиват, а след това подлежат да процес по щателно хигиенизиране.
Стерилизацията е жизненоважна в региони със силно замърсяване, както и в периоди на разпространение на животозастрашаващи вируси. Доскоро се смяташе, че тя може да остане по-скоро атрибут на третия свят и да бъде чистосърдечно прескочена като практика в развитите страни по света. В светлината на някои скорошни ситуации обаче, тази тенденция вероятно ще бъде ако не обърната, то със сигурност – значително забавена.
Какви са начините за стерилизиране на бебешки принадлежности?
Стерилизацията може да се случва по няколко еднакво безопасни и ефективни начина, а всяко семейство е свободно да избира между тях, съобразявайки се с начина си на живот, времето, предпочитанията и бюджета си. Опциите, с които разполагате, са следните:
- Стерилизиране чрез изваряване, което е най-достъпно и се случва с подръчни средства, налични във всеки дом. Всеки от вас знае какво представлява този вид стерилизация, но нека да припомним: вие трябва просто да поставите бебешките съдове в дълбок съд, така че да са покрити изцяло с вода, да пуснете котлона, да изчакате водата да заври и да засечете около пет минути на интензивно изваряване. Ако не се използват, ака изварените шишета и биберони остават стерилни до 24 часа, след което процедурата трябва да се повтори.
- Студена стерилизация със специален дезинфекциращ разтвор, продаван под формата на течност или на разтворими таблетки. Тук трябва да процедирате изцяло според инструкциите на производителя. Обикновено принадлежностите се потапят изцяло в разтвора и се оставят да престоят за период около тридесет минути, но тази процедура може да търпи вариации според формулата на отделните марки.
- Използване на парен стерилизатор, което е несъмнено най-бързото, най-лесно и най-удобно съвременно решение на проблема. Парният стерилизатор загрява малко количество вода до необходимата температура и в рамките на 5 до 15 минути осигурява съвършена хигиена.
Вашето участие в процеса се изчерпва с подреждане на бебешките съдове и принадлежности в стерилизатора и натискане на копчето. Парните стерилизатори се предлагат в разновидности за микровълнова фурна и за самостоятелна употреба, като за всяка една от опциите ще поговорим по-подробно след малко.
Важно е да запомните, че стерилизацията се случва след предварително измиване на бебешките принадлежности с топла течаща вода и препарат за бебешки съдове.
В този ред на мисли ви припомняме, че измиване с бебешки препарат за съдове почиства, но не стерилизира принадлежностите. Този процес се счита за недостатъчно ефективен при новородените бебета, за които е важно да се осигурява по-високо ниво на защита.
Какви видове стерилизатори за бебешки принадлежности съществуват и кой да изберем?
Както вече уточнихме, закупуването на специален стерилизатор за бебешки съдове е несъмнено едно интелигентно вложение в собствения ви комфорт. Но как, все пак, да се ориентирате в избора си и да закупите най-подходящия продукт? Нека ви разкажем малко повече за опциите, които имате, както и за техните специфични предимства и недостатъци:
-
- Стерилизатор за микровълнова фурна
На практика, това представлява специално проектирана кутия, която се поставя в микровълновата фурна и използва нейната топлина, за да стерилизира бебешките съдове. Този вариант за стерилизация е бюджетен и бърз, като конкретната продължителност на процеса зависи от волтажа на вашата микровълнова. Един от водещите производители на бебешки електроуреди: - Philips Avent – препоръчва стерилизацията да продължи 6 минути при 500-800W
- 4 минути при 850-1100W
- 2 минути при 1200-1850W
- Стерилизатор за микровълнова фурна
- Торбички за стерилизиране в микровълнова фурна
Торбичките за стерилизация в микровълнова фурна действат на същия принцип, който описахме подробно по-горе, като разликата е само и единствено във формата. Те са особено подходящо решение за семейства, които често пътуват с бебето си, тъй като са компактни, леки и лесно преносими.
- Електрически стерилизатор – той е “черешката на тортата” в тази категория и представлява уред, в който десетки майки се кълнат. Той е самостоятелен малък електроуред, който също стерилизира принадлежностите чрез силно нагрята пара и има цикли на работа между 5 и 15 минути.
Той е по-скъп в сравнение с другите опции, но за сметка на това е по-усъвършенстван, многократно по-бърз, по-удобен и по-функционален. А знаете ли кое е най-великото? Че след ерата “стерилизация” той може да остане в употреба, в ролята си на уред за готвене на пара – една особено ценна придобивка не само в периода на захранване на бебето, а и дълго след това.
Освен по принципа и начина си на работа, стерилизаторите могат да се различават и по редица други фактори, част от които включват:
- Размери и капацитет, определящи броя шишета и аксесоари, които можете да стерилизирате едновременно;
- Съвместимост с различни марки шишета – повечето стерилизатори са универсални, но за всеки случай е разумно да прочетете описанието на продукта или да потърсите помощ от консултант в магазина, от който пазарувате;
- Време за стерилизиране, което, както казахме, може да варира между 5 и 15 минути за електрическите стерилизатори, а за микровълновите зависи от мощността на избраната програма;
- Цена, която не на последно място, винаги е фактор при разумното планиране на покупките. Добрата новина? Kidso.bg предлага редица промоции за всички модели стерилизатори – следейки текущите оферти в сайта, вие имате шанс да се сдобиете с първокласен уред на абсолютно достъпна цена.
Съобразявайки се с тези специфики, вие лесно можете да изберете точния стерилизатор, отговарящ на нуждите, изискванията, предпочитанията и бюджета ви. Всички качествени бебешки стерилизатори са произведени от безопасни материали, несъдържащи BPA.
Допълнителни подробности, касаещи техническите характеристики на уреда, начина му на употреба, инструкциите за безопасност, гаранционния период и т.н. са лесно достъпни както на етикета, така и в описанието на продукта – за тези от вас, които ще предпочетат пазаруването онлайн.
Как и докога да използвате бебешкия стерилизатор?
Както, може би, сами разбирате, стерилизаторът е уред, необходим по-скоро за бебета, които се хранят или дохранват с изкуствено мляко, отколкото за бебета, които са изцяло кърмени от майките си. Тъй като препоръките на Световната Здравна Организация са кърмените бебета да не пият вода до захранването си (да, знаем колко вежди повдига тази тема), то кърмещите майки могат да си позволят дори и да прескочат напълно закупуването на този аксесоар.
Ако кърменото ви бебе все пак използва залъгалка, пие вода, или има любима гризалка, която не изкарва от устата си – то вие можете да закупите малък стерилизатор или да ги изварявате – в зависимост от интензитета на ползване.
За бебетата на изкуствено хранене, стерилизаторът това е задължителен аксесоар. Препоръките за честота на стерилизацията варират, затова ще е добре да се посъветвате със своя педиатър преди да изберете курса си на действие. Със сигурност можем да твърдим, че през първите седмици (и дори месеци) след раждането на бебето, е разумно шишетата му да се стерилизират след всяко хранене. След това вероятно постепенно ще преминете към стерилизиране по веднъж на ден, като междувременно шишетата ще се хигиенизират с подходящ бебешки препарат след всяко хранене.
Докога да се стерилизират бебешките принадлежности е въпрос на разгорещен дебат – не само сред майките, а и сред самите медицински специалисти от различни поколения и различни части на света.
Обяснен максимално опростено, процесът, на който ставаме свидетели, е на постепенно неглижиране на стерилизацията. Причините са като цяло по-чистият и по-безопасен начин на живот на съвременните семейства, на изначално по-стерилната среда, и на липсата на повечето опасни патогени, които са притеснявали поколенията преди нашето. 2020 година определено ще бележи завръщане към старите разбирания за стерилизацията, след като човечеството се сблъска челно с леко позабравения “страх от мръсното”.
Говорейки за продължителността на стерилизацията – имаме две шокиращи новини за вас. Първата е, някои родители не стерилизират никога, а втората – че други го правят докато бебето им навърши година и половина или дори две. Това са две крайности, граничещи с неразумното, а ние вярваме, че истината е някъде по средата.
Все пак, не нашите вярвания са релевантни, а мнението на специалистите. А ето какво е то:
- Според институции като Националната Служба за Здравно Обслужване на Великобритания и Мрежата за Женско и Детско Здраве на Австралия, стерилизацията трябва да продължи докато бебето навърши поне 12 месеца, защото дотогава то е неспособно да е пребори самичко с някои видове патогени.
- Американският Център за контрол и профилактика на заболяванията, от своя страна, съветва да стерилизирате аксесоарите на новородените бебета само през първите 3 месеца от живота им, и то специално ако те са недоносени или имат компрометирана имунна система. За по-големите бебета, Центърът твърди, че измиването на шишетата след употреба е напълно достатъчно.
- Според Американската Педиатрична Асоциация пък (дръжте се здраво!), стерилизацията е напълно излишна. Там специалистите препоръчват бебешките шишета да се измиват след всяко хранене с гореща вода и сапун, след което да се оставят да изсъхнат добре. Това, твърдят те, е достатъчно, за да се предотврати на растежа на бактерии във водата или остатъците от бебешко мляко.
Объркахте ли се дори повече, отколкото бяхте объркани преди? Свиквайте. Стерилизацията не е единствения казус, който предизвиква разделение в професионалните общности, когато става въпрос за грижата за най-малките и за ранното детско развитие.
В такива случаи родителите следва да се поинтересуват и да вземат информирано решение, основаващо се на техния светоглед и начин на живот. Единици са случаите, в които семействата имат качествена експертна подкрепа от личния си лекар или педиатър, касаещи най-съвременните тенденции в грижата за детето, но ако имате такава – възползвайте се от нея максимално.
Какви бихме ви посъветвали ние? От един момент нататък, бебето започва да изследва света и да завира в устата си буквално всичко – от подметките на обувките си, до цветята по поляната. Някои родители считат този крайъгълен камък в развитието за достатъчен признак, че фанатичната стерилизация вече се превръща в излишен героизъм. Ние сме доста склонни да приемем това допускане за вярно.
И все пак, нека си припомним причината да се стерилизират бебешките шишета, която е засиления бактериален растеж в млякото. Недобре хигиенизираните шишета могат да причинят стомашни проблеми като колики и диария, затова шишетата изискват малко по-специална грижа, независимо, че бебето ви вече се среща с различни микроби по други начини. Иначе казано – за бебетата с по-чувствителен стомах, стерилизацията има някакъв практически смисъл дотогава, докато те консумират мляко от шише. От друга страна, все повече учени, педиатри и медицински работници защитават твърдението, че ранната среща с различни дразнители спомага за правилното развитие на имунната система и на собствените защитни сили на организма. И макар, че изглежда, че двете теории си противоречат радикално, то вероятно именно комбинацията между двата подхода крие най-големи ползи за детето – не стерилизирайте принадлежностите на първокласника си, но и не оставяйте няколкомесечното си бебе да пие от недобре измито шише.
Бебетата и малките деца са с по-слаб имунитет. С времето децата се сблъскват със все повече бактерии и постепенно укрепват. Докато се достигне това ниво трябва да се изваряват/стерилизират бебешките шишета, биберони, залъгалки и прибори. Ние го правихме до около година, година и малко.
Използвала съм всички методи – изваряване, използване приспособления за микровълнова печка и стерилизатор. Най-удобен е стерилизатора – независим уред е, предвиден е за бебешка посуда и има точно зададени температура, време и количество вода. Просто е по-лесно. За съжаление след 1 година употреба имате един уред, който не Ви трябва и заема място в кухнята Ви.