Тереза Алексиева

Каква детска шейна да изберем: видове, разлики, препоръки от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 2023
шейни Тереза Статия (custom)

С настъпването на зимата идва време и за едно от любимите занимания на малки и големипързалянето по снега. И ако преди няколко десетилетия вариантите при избор на детска шейна се изчерпваха с “Чук и гек”, две сковани дъски или произволен найлонов чувал, то днес нещата вече са различни. 

Какви са видовете детски шейни, предлагани на съвременния пазар? По какво се различават, по какво си приличат и как да изберете най-подходящия и безопасен модел за специфичните си нужди? 

Днес отговаряме на всички тези въпроси, както и на още няколко, които дори все още не сте се сетили да си зададете. 

По какво се различават видовете детски шейни?

Често родителите избират детската шейна по външния й вид или просто на случаен принцип. Впоследствие обаче се оказва, че тя не оптималното решение за техния случай, поради една или друга причина. 

Ето защо, ние съветваме преди покупка да вземете предвид някои основни разлики между моделите детски шейни. Това ще ви помогне да определите най-точно от какво имате нужда, а впоследствие да изберете подходящ модел много по-лесно и много по-успешно.

Десетте основни фактора, които можете да обмислите, са както следва:

  • Терен за използване

Преди всичко си отговорете на един много важен въпрос: къде най-често ще се използва шейната. Моделите детски шейни имат различни механизми за управление, различно ускорение и различни способи за контрол над скоростта 

Ако ще използвате шейната на равен терен – задължително се спрете на модел с повишена степен на родителско контрол. Ако ще я използвате на терени с малък наклон – изберете лека шейна с по-високо ускорение. Ако ли пък детето ще се спуска по стръмен наклон – изберете по-масивна шейна с кормило и спирачки. 

  • Препоръчителна възраст на детето 

Логично, шейните за новородени бебета изглеждат съвсем различно от шейните за деца в предучилищна и училищна възраст. А помежду им има десетки междинни варианти. 

Изберете шейната според възрастта, степента на самостоятелност и двигателните умения на детето. За най-малките задължително търсете опции с допълнително обезопасяване – например сигурни предпазни колани. За “по-големите малки” е достатъчно да изберете детска шейна със стабилна облегалка, докато за учениците можете да си позволите и по-големи волности. 

При всички положения, задължително следете инструкциите на производителя – там ще намерите както препоръчителната възраст, така и максимално допустимото тегло за използване на конкретната шейна. 

  • Начин на управление 

Управлението на детската шейна можем да разделим условно на два вида: 

  • управление от родител
  • управление от самото дете. 

Що се касае до управлението от родителя, имаме три различни опции: 

  • въженце за дърпане
  • стабилна дръжка за бутане
  • нулев контрол. 

Управлението от самото дете също може да се раздели на три основни вида: 

  • с кормило
  • с наклон на тялото или по-скоро нулев контрол над движението. 

Преценете добре кое ще бъде най-удобната и безопасна комбинация от навигационен контрол и изберете шейната според родителските предпочитания и уменията на детето. Мнението на специалистите е, че колкото по-висока е степента на контрол и от двете страни, толкова по-безопасна е шейната като цяло. 

  • Начин на задвижване

Тук нещата са доста прости и еднозначни. Шейните могат да се задвижват по два начина – или механично (с телесна сила или силата на гравитацията), или моторно. Моторните шейни са от значително по-висок ценови клас и са подходящи за използване в специална среда – планински писти, дебели снежни покривки или широки открити пространства без движение на автомобили и пешеходци. 

Нещо повече – моторните шейни могат да бъдат самостоятелно навигирани единствено от възрастен, а превозването на деца в тях изисква специално обезопасяване. 

  • Брой деца и максимално допустимо тегло

Най-популярните детски шейни са едноместни и съответно безопасни за возене на не повече от едно дете едновременно. Разбира се, големите семейства могат да намерят и различни решения, подходящи за индивидуалните им нужди.

На пазара има както двуместни, така и многоместни шейни. Така наречените “тобогани” позволяват возенето на няколко деца и/или възрастни едновременно. Те са създадени по прототип на популярни средства за извозване на товари, използвани в миналото от коренното население в най-северните части на Северна Америка. 

  • Материали за изработка 

Според материала за изработка, детските шейни могат да се разделят на няколко вида, а именно:

  • Метални шейни
  • Пластмасови шейни
  • Дървени шейни
  • Надуваеми шейни от винил
  • Шейни от пяна
  • Комбинирани шейни.

Всеки един от тези материали предполага различно тегло, издръжливост, ускорение и пригодимост към съответния терен. Ето защо, не можем да кажем коя е “най-добрата” опция – “най-доброто” е това, което отговаря на нуждите и предпочитанията ви. 

  • Размер, тегло и преносимост

Ако има един урок, на който шейните са научили всички нас, то той е: да се спускаш надолу е много по-лесно, отколкото да се изкачваш нагоре. В този ред на мисли – съобразете размера и теглото на шейната с физическата сила на детето си (или вашата собствена). Защото след всяко стремглаво пързаляне надолу, следва изкачване на баира – и то с шейна под ръка. 

Размерът на шейната има значение и тогава, когато планирате да я използвате в извънградски условия. В този случай, превозването й следва да бъде безпроблемно – в багажника, в обществения транспорт или с избрания от вас метод за придвижване. 

  • Дизайн

Важно е да уточним, че понятието “дизайн” далеч надскача цветовото оформление и външния вид на шейната. Той може да означава различна степен на ергономичност, различно положение на тялото и краката, различно поведение върху заледени участъци, или различна възможност за ускорение. 

Най-основната разлика в дизайна на детските шейни е положението на тялото на детето – дали то ще бъде седнало на определена височина или директно върху плоска повърхност. Иначе казано – дали шейната е със или без повдигната седалка. 

Според експертния блог NYMetroParents, най-безопасните шейни са именно тези, които имат релси, повдигащи детето на известно разстояние над земята.

  • Марка и производител

Колкото по-разпознаваема е марката на шейната, толкова по-голяма е вашата гаранция за качество и безопасност. Някои от най-надеждните марки шейни на българския пазар в момента са например Keiser, Stiga, Baby Rider, Snow Scooter, Sevi baby, MONI, както и надуваемите шейни на Living Home

  • Цена

Безопасно е да кажем, че могат да се намерят детски шейни буквално за всеки джоб. Достатъчно е изборът на шейна да е съобразен с терена и възрастта на детето – след това, той може да следва семейния ви бюджет без да застрашава здравето по време на игра. 

Ценовият диапазон, в който се движат различните видове детски шейни е от 3-5лв. за шейна тип “лопатка”, през около 100лв. за голяма шейна с кормило, до над 200лв. за шейни тип “бебешка количка”. 

Как да изберете шейна?

Преди да преминете към избора на конкретна шейна, съветваме ви да дефинирате нуждите и очакванията си, следвайки всяка отделна точка от списъка по-горе. По този начин ще знаете какво търсите и значително ще стесните списъка с алтернативи, които да са в унисон с предварително определените ви очаквания. 

По-долу ще разгледаме в подробности видовете детски шейни, които се предлагат на пазара – 

  • техните специфики
  • технически характеристики
  • Предимства
  • Недостатъци
  • съвместимост с различните нужди на родителите и на децата. 

За целта, ще разделим моделите на две основни групи: класически детски шейни и техните модерни съвременни алтернативи. 

Класически детски шейни

Класическите детски шейни са леко повдигнати от земята и имат специални плъзгащи се “релси”, с които се придвижват по повърхността на снежната покривка. Те могат да са със или без специално обособена седалка, кормило, спирачки и родителско контрол. 

Класически детски шейни с кормило

Когато говорим за детски шейни с ръчно управление, обикновено си представяме най-популярния им представител – шейните “Чук и гек”. Те са високо издръжливи, по-масивни и съответно поддържат по-високо максимално тегло на детето. 

Предимствата им са високата стабилност и сравнително по-малкия шанс за загуба на равновесие и падане. Кормилото гарантира адекватен контрол върху посоката на движение и навременна реакция при появата на препятствия.

Недостатъците им са най-вече обемът и тежестта – тези шейни могат да бъдат трудни за самостоятелно пренасяне от по-малки деца без помощ от родител. В тази връзка, съхранението им също изисква повече пространство и не е удобно за малки домове и градски апартаменти. 

Класически детски шейни с родителски контрол

Този вид шейни са подходящи за по-малките деца, защото могат да бъдат избутвани от родителите с помощта на специална дръжка. Пластмасови, дървени или от комбинирани материали – те обикновено са леки и лесно подвижни, така че да не затрудняват мобилността с малкото дете. 

Предимствата им? На практика, шейните с родителски контрол могат изцяло да заместят детската количка при разходка на открито в по-снежни зими. Те позволяват на възрастния да навигира движението със или без наличие на наклон, а на детето – да се пързаля безопасно, без високи скорости и без непремерени рискове. 

Недостатъците на шейните с родителски контрол са сравнително големите им размери, в съчетание с липсата на автономност, която не е по вкуса на всяко дете. Добрата новина е, съществуват и шейни, чиято дръжка за родителски контрол се премахва. Това ги прави подходящи за използване за по-дълъг период от време, дори след като детето вече може да бъде самостоятелно.

Детски шейни с чувалче тип “Бебешка количка”

За най-малките съществуват и шейни, които са устроени буквално като бебешка количка – просто въртящите се гуми са заменени и с релси за пързаляне. Този вид бебешки шейни имат стабилен твърд кош, сенник, покривало за крачетата и родителска дръжка за бутане – всичко, което бихте очаквали от една добра количка за бебе. 

Предимствата тук са повече от очевидни – най-малките също могат да участват в забавлението, наречено “зимна пързалка”. През цялото това време те са на топло, сигурно и безопасно място, а родителите им имат 100% контрол върху случващото се. 

Недостатъците също са логични – инвестицията в шейна тип “бебешка количка” е сравнително висока, а срока за използването й – сравнително кратък. 

Минималистични алтернативи на класическите шейни

За добро или лошо, зимите по нашите географски ширини са все по-кратки, все по-топли и все по-безснежни. Тази комбинация от фактори кара родителите да търсят подходящи алтернативи на обемните класически шейни, които в последните години влизат в употреба все по-рядко и все по-неефективно. 

Сред най-популярните решения на съвременния пазар за детски шейни можем да отбележим следните:

Чинии за пързаляне

Така наречените “чинии” или “лопатки” за пързаляне са малки, леки, бюджетни и в общия случай – пластмасови. Популярни са със своята кръгла или овална форма, завършена с дръжки за ръцете и здрава връв за дърпане на шейната. Все повече родители се спират на този вариант поради лесното съхранение, ниската цена, безпроблемното използване от малки и големи, както и дългия период на употреба. 

Недостатъците на чиниите за пързаляне са директното постявяне върху земята и ниската степен на контрол върху навигацията. Не е препоръчително да се използват върху терени със силен наклон, тъй като развиват високи скорости, а спирането е рисково, особено ако детето е малко и неопитно. 

Надуваеми шейни 

Надуваемите шейни (наричани още “туби”) са най-новия писък на модата, що се отнася до зимни забавления на открито. Те са изработени от пластмаса или винил, които са издръжливи на ниски температури. Те возят меко, забавни са и за безопасни за употреба в открити пространства с леки, полегати наклони. 

Едно от прекрасните предимства на надуваемите шейни е, че през лятото те магически се превръщат в надуваеми лодки. По този начин, една сравнително малка инвестиция ви гарантира забавление както върху снега през зимата, така и във водата през лятото. Тубите за пързаляне се предлагат в различни атрактивни форми, дизайни и разцветки, между които можете да изберете според вкуса на детето. 

Недостатъците на надуваемите туби за пързаляне са свързани преди всичко с ниския контрол върху навигацията при високо ускорение. Те нямат управляващ механизъм и могат да поставят детето в потенциален риск, ако се използват по стръмни наклони с повече препятствия. 

… Или подръчни материали?

Вероятно повечето от нас като деца са използвали подръчни средства за пързаляне върху снега – дебел найлон, голям чувал или плик. Макар да предполага нулева инвестиция и бърза реакция при падането на първия сняг, тази опция не е нито особено желателна, нито безопасна. 

Тези алтернативи не могат да гарантират нито едно от важните свойства на истинската шейна – здравина, издръжливост, контролирана скорост, правилно управление. Експертите по безопасност препоръчват да избягвате използването на пликове, чували и найлони за пързаляне върху леда поради множеството рискове от нараняване, които създава този избор.

Говорейки за сигурност – по-долу ще опишем по-подробно основните стъпки, които можете да предприемете, за да направите зимното пързаляне възможно най-безопасно за детето. 

Съвети за безопасно използване на детска шейна

Според доклад на Бруклинския център за спешна педиатрична помощ PM Pediatrics, най-често срещаните травми, свързани с пързаляне по снега, са фрактурите. На второ и трето място се нареждат съответно охлузванията и натъртванията. 

Според статистика на същия източник, една трета от всички наранявания са в областта на главата, а около 10% от тях резултират в по-тежки мозъчни травми. 

Според д-р Фидел Гарсия, медицински директор на PM Pediatrics, огромен процент от тези травми и предхождащите ги инциденти могат да бъдат избегнати сравнително лесно. Достатъчно е да следвате няколко прости правила за безопасност при използването на детска шейна, а именно:

  • Използвайте истинска шейна с твърда основа. Чувалите и найлоните могат лесно да се разкъсат, а детето да се нарани при преминаване с висока скорост през остър камък, клон, стъкло или друг опасен предмет.
  • Подберете правилен терен за пързаляне – задължително далеч от улици с движение на коли, с подходящ за възрастта на детето наклон, без заледени участъци.
  • Не оставяйте детето да се пързаля без надзор. Поне не и в незряла възраст. Съблюдавайте терена, скоростта и правилното разположение на тялото върху шейната.
  • Спазвайте инструкциите на производителя и по-специално – никога не позволявайте повече от едно дете да се вози на шейна, изрично предназначена за един.
  • Научете детето да заема правилна позиция върху шейната – винаги обърнато по посока на движението и винаги с краката напред.
  • Използвайте допълнителни предпазни средства за децата под 12 години. Носенето на предпазна каска може да сведе риска от нараняване на главата до абсолютния минимум.
  • Подбирайте топло облекло с добра степен на защита. Това ще гарантира допълнителен защитен слой както срещу студа, така и при сблъсък с твърди и остри предмети.
  • Научете детето да се пази правилно. При загуба на контрол, липса на видимост или преобръщане на шейната, то трябва да покрие главата и лицето си с ръце, за да намали вероятността от сериозна травма на главата.

Към съветите на д-р Гарсия, ние бихме добавили още една практична подробност – винаги полагайте грижи за правилното почистване и съхранение на зимната шейна

Повечето качествени шейни могат безпроблемно да се измият с топла вода, за да се премахнат евентуални наслагвания от луга или механични замърсявания. Разбира се, това трябва да е описано в инструкциите на производителя, така че ако има специални указания и препоръки за почистването – следвайте ги съвестно и внимателно. 

Що се отнася до правилното съхранение на детската шейна – най-добре е да изберете закрито помещение без влага, с балансирана температура и липса на достъп до пряка слънчева светлина.

Последно, но не и по значение – шейните с кормило и по-сложни управляващи механизми следва редовно да се проверяват за повредени или разхлабени елементи, за да се гарантира правилната им функция. 

Имате въпроси, срещате трудности или предпочитате да изберете детска шейна след индивидуална консултация със специалист? Екипът на Kidso.bg и Мамапедия е насреща, за да улесни процеса и да ви предложи цялата нужна подкрепа за една успешна, разумна и качествена покупка.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар