В най-добрия случай, теоретичната подготовка за отглеждането на бебето започва поне няколко месеца преди неговото раждане.
Това е период, в който възрастните обикновено имат времето и спокойствието да се информират по всички въпроси, касаещи здравето, правилното развитие, адекватното възпитание и грижата за бебето в периода на ранното детство. И все пак – практиката неизбежно изненадва родителите със ситуации на колебания и несигурност.
В повечето добри болници, майките получават базови напътствия още в първите дни след раждането и преди изписването. В комуникацията с лекаря и останалия медицински персонал на място, те могат да получат съвети и да овладеят базовите умения за поддържане на тоалета на бебето, кърменето и безопасната поза за сън.
Периодът в болницата след раждането, обаче, е просто началото. След него ви очакват периодични срещи и консултации с педиатър, по време на които правилните въпроси са точно толкова важни, колкото правилните отговори.
По-долу ви предлагаме списък с важни детайли, които следва да обсъдите с педиатъра на вашето бебе, за да сте сигурни, че правите възможно най-доброто за неговото здраве, комфорт и ранно детско развитие.
Храненето на бебето
С основните хранителни навици на бебето ще се запознаете още в болницата. Те, обаче, ще подлежат на динамична промяна както през първия месец на детето, така и по-напред във времето.
Ако бебето е изцяло на заместител на кърмата, можете спокойно да обсъдите с педиатър подробности относно режима на хранене, препоръчителното количество и вида на млякото.
Ако сте решили да кърмите бебето си, желателно е да потърсите съвет не само от педиатър, но и от сертифициран консултант по кърмене. Причината е, че немалко педиатри в България все още “изповядват” методи на отдавна отречени школи, които включват режимно хранене, дълги нощни паузи и допълнителен прием на много други течности освен кърмата в първите месеци.
Същото важи и за смесеното хранене, което понякога е наложително, но понякога е просто ненужно.
Сънят на бебето
През първия до третия месец, бебетата прекарват по-голяма част от времето си в сън.
Затова можете да обсъдите с педиатъра детайли като:
- Кога и по колко е нормално да спи бебето и кога безсънието и плачът са повод за притеснение.
- Трябва ли да има “режим” на спане и как може да бъде създаден той по максимално естествен начин.
- Каква е правилната и безопасна поза за спане при бебета, които все още не могат да се въртят самостоятелно.
- На каква температура трябва да спи бебето и как трябва да бъде облечено за сън през различните сезони.
- Какви са препоръките на педиатъра относно споделянето на легло и стая с бебето.
- Както и всички останали въпроси, които ви вълнуват.
Истината е, че в България и по света вече можете да се консултирате със специалист по детски сън. Това е отлична опция за родители, чиито бебета и малки деца имат установени затруднения с количеството, качеството или дълбочината на съня.
Грижата за пъпчето
Важно е пъпчето на бебето да бъде обгрижвано правилно – от момента на изписване от болницата, до момента на “падане” на пъпчето у дома. Това може да отнеме от една седмица до един месец, като средният период е 2-3 седмици след раждането.
По време на този период, грижата за пъпчето включва специални хигиенни процедури, правилно обезопасяване и използване на козметични продукти, когато това се налага. Педиатърът може да прегледа пъпчето на бебето и да ви инструктира как да процедирате стъпка по стъпка.
Коликите
Колкото и да се подготвяте за феномена “колики”, шансът да се окажете напълно подготвени клони към едноцифрен процент. Причината е проста – те не протичат по еднакъв начин при всички бебета, не се повлияват по еднакъв начин от различните процедури и внасят различно ниво на смут във всяко семейство.
Ролята на педиатъра тук е по-скоро да обясни на родителите какво точно представляват коликите и да ги увери, че те не са реална заплаха за здравето на детето. Често, силният продължителен плач и видимото страдание на бебето могат да докарат родителите до куп фаталистични мисли, които внасят допълнително напрежение в ситуацията.
Вашият педиатър може да ви препоръча правилен подход – прием на подходящ бебешки пробиотик, носене на бебето в слинг, препарати за по-лесно отделяне на газовете и т.н.
Бебешката хигиена
Хигиената на бебето през първите месеци включва процедури като:
- Къпане преди и след падането на пъпчето
- Повиване на бебето с еднократни или многократни пелени
- Честота и начин на обработване на памперс зоната
- Използване на различни типове бебешка козметика
- Грижи за кожата, косата и др.
Важно е да запомните, че при първия преглед при педиатър няма “глупави” въпроси. Важно е всички колебания на майката и бащата да бъдат изчистени ясно и категорично – затова питайте смело и изисквайте точно толкова детайли, колкото имате нужда да получите, за да сте спокойни и уверени.
Рязането на ноктите
При някои бебета, ноктите са дълги още от самото раждане, а правилното им поддържане е важно за комфорта и безопасността на най-малките. За целта се използват специално създадени безопасни бебешки ножички и нокторезачки, които свеждат до минимум шанса от неволни наранявания по време на обработка на нежните и меки бебешки нокти.
По преценка на родителя и падиатъра, бебето може да носи и специални бебешки ръкавички от памук, които го предпазват от одрасквания тогава, когато то често пипа лицето си, а ноктите са дълги и правят драскотини.
Разбира се, можете да помолите педиатъра и за демонстрация на процедурата по рязане на ноктите тогава, когато нямате опит или се притеснявате да извършите процедурата.
Закаляването и закалителните процедури
Закаляването на бебето през първата година дава добра основа за по-крепко здраве през целия период на ранното детство. Закалителните процедури могат да включват въздух, вода и слънце, като бебето се излага на съответния дразнител разумно, контролирано и редовно с цел по-лесна адаптация на организма към живота извън утробата.
Във връзка със закаляването на бебето, можете да попитате педиатъра си за правилните температури в стаята, начина на обличане, ежедневните разходки на открито, безопасните въздушни и слънчеви бани, както и бебешките масажи и гимнастики.
Често срещани здравословни състояния при новородените
При новородените могат да се наблюдават редица здравословни състояния, които не са опасни сами по себе си, но изискват правилна и навременна реакция както от страна на родителите, така и от страна на проследяващия лекар на бебето.
Това са например:
- Бебешки крусти по скалпа или лицето
- Подсичане в памперс зоната и около гънките на тялото
- Бебешко акне или различни видове реактивни обриви
- Претопляне на тялото на бебето
- Бебешка млечница при новородените
- Обикновен или тих рефлукс, водещ до повръщане и киселини
- Различни видове алергични реакции
- Рискови състояния, свързани с рахит и др.
За новите родители е важно преди всичко да разпознават симптомите на тези проблеми, за да могат да потърсят лекарски съвет навреме и да предотвратят задълбочаване на проблема.
И макар да не е възможно да изчистите всички тези въпроси още при първото посещение при педиатър, то периодичните консултации и профилактични прегледи ще ви дадат повече време да зададете въпросите си и да получите точните отговори.
И други
Други важни теми, които можете да коментирате с педиатъра са например:
- Нуждата от допълнителен прием на витамин Д
- Нормите за цвят, консистенция и честота на изхождането при бебетата
- Разликата между нормалното връщане на мляко и рефлукса
- Правилните играчки, подходящи за различните етапи на развитие на бебето
- Нормите за наддаване на ръст и тегло през първата година
- Ваксинационния календар през първите месеци и години на бебето
- Календара за задължителни профилактични прегледи на бебето, включително от детски ортопед
Желателно е да “сверявате часовника” си с вашия педиатър винаги, когато имате колебания от какъвто и да било род.
Самолечението и самосиндикалните решения не винаги са безопасни, особено когато говорим за най-малките – затова изградете атмосфера на доверие и взаимно уважение с педиатъра си, за да можете да разчитате на неговата експертиза в отглеждането на своето здраво, спокойно и щастливо дете.
Коментари на читатели