Тереза Алексиева

Споделяне на легло с малкото дете: предимства, недостатъци и препоръки от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 4561
Young,parents,with,their,newborn,baby,near,bed,cot

Споделянето на легло с бебето и малкото дете е феномен, който до голяма степен се обуславя от културни наслагвания и традиционни нагласи на местно ниво. България и Източна Европа са сред регионите, където практиката е по-скоро интуитивна и широко разпространена, за разлика от САЩ и Западна Европа, където дори споделянето на обща стая с бебето е по-скоро екзотика.

Истината е, че съвместният сън е предмет на усилен дебат във всички части на земното кълбо. Той се разглежда по коренно различни начини от различните поколения, различните психологически школи, и различните семейства, в зависимост от опита, възгледите и разбиранията им.

Какви са най-често споменаваните ползи и недостатъци на съвместния сън за родителите и детето? Какви са аргументите “за” и “против” и какво трябва да вземете предвид, преди да достигнете до своето решение? Разглеждаме най-основните аспекти на практиката в следващите редове. 

Споделяне на легло с новороденото: препоръките на специалистите

Споделянето на легло с новороденото е тема, по която съществуват няколко ясно формулирани препоръки и насоки от реномираните световни здравни организации. Официалните насоки могат да се обобщят бързо и лесно, както следва:

  • Американската Академия по Педиатрия съветва новороденото бебе да не бъде поставяно да спи в леглото на родителите заедно с тях, поради висок риск от задушаване и СВДС. Това важи с особена сила за спането до родители, които употребяват алкохол, цигари или наркотици.
  • Същевременно, същата организация силно препоръчва новородените да споделят обща стая с родителите си „в най-добрия случай през първата година от живота си, а ако не – то поне през първите шест месеца“.

Иначе казано: макар и да има своите потенциални преимущества, съвместния сън в едно легло идва с повече физически рискове, отколкото емоционални ползи, поне докато подвижността и инстинктите на малкото бебе са все още с ограничена функция. В този период се препоръчва новороденото да спи максимално близо до родителите – например в бебешка кошара, долепена до спалнята на възрастните – без обаче да прекарва нощта в тяхното легло.

Какво обаче се случва в следващите седмици и месеци?

Съвместен сън с малкото дете – предимства и недостатъци за детето

Когато говорим за съвместен сън с порасналото бебе и малкото дете, нещата рязко спират да бъдат еднозначни, защото теориите и условностите са повече, отколкото категоричните отговори.  

Предимства на споделения сън за детето

Според доклад, публикуван в Developmental Science, близостта до тялото на възрастния помага на бебето да поддържа по-стабилна телесна температура. Физическият контакт при близък сън, от своя страна, помага на бебетата “да дишат по-ритмично, да използват енергията си по-ефективно, да растат по-бързо и да изпитват по-малко стрес”. 

Практиката показва, че споделянето на легло с родителите при деца между 1 и 4-5 години демонстрира няколко видими предимства, а именно:

  • Стимулиране на продължителното кърмене в случаите, когато майката храни детето на поискване през деня и нощта;
  • Стимулиране на контакта “кожа в кожа”, който се определя като особено важен за правилното ранно развитие на бебето и малкото дете;
  • Редуциране на стреса и страха от изоставяне, характерни за малките деца в периода на приучване към спане в отделна от родителите детска стая;
  • Стимулиране на близостта и емоционалната връзка между родителите и детето –  тогава, когато решението за съвместен сън е единодушно и всички замесени в процеса се наслаждават на неговите предимства;
  • Подобряване на качеството на съня както на родителите, така и на детето, в много от случаите.

Съвместният сън с малкото дете е избор на много семейства, в които родителите имат забързано и натоварено ежедневие, като компенсаторен механизъм за създаване на близост и споделени моменти – били те и по време на сън. Според все по-широко разпознаваемата теория на привързаното родителство, съвместният сън трябва да се прекрати по инициатива на детето – като естествена фаза от неговото психо-емоционално развитие – без насилие и авторитарна намеса от страна на родителя.

Недостатъци на споделения сън за детето

Споделянето на общо легло е по-рисково в случаите, когато децата в леглото са повече от едно, а едното от тях е бебе. По-големите братя и сестри могат неволно да поставят бебето в опасност – иманно затова е желателно родителите да планират подхода си както към първото, така и към следващите деца – и да избягват споделеното спане с повече от едно дете едновременно. 

Друг потенциален недостатък за детето при съвместен сън е по-ниска степен на самостоятелност в ранното детство – специфика, която може да прогресира в неправилна посока, ако е комбинирана с други фактори. Тук материята е твърде сложна и твърде нееднозначна, за да може да бъде обхваната от компетенциите на любители. 

Ето защо, за родителите се препоръчва да разговарят по темата със доверен специалист по детска психология, който да им предостави адекватен, съвременен и многопластов поглед върху ситуацията, съобразен със спецификата на семейството и отношенията в него. 

Съвместен сън с малкото дете – предимства и недостатъци за родителите

Ако погледнем от другата страна на монетата, където родителите също са хора, ще видим, че споделеният сън идва с определени предимства и недостатъци и за тях. 

Предимства на споделения сън за родителите

Предимствата на споделения сън за родителите са доста прости, логични и интуитивни. Обикновено, споделянето на легло с бебето идва като чисто практическо решение на належащия проблем със съня при кърмещите майки. Чисто и просто, ако детето е в леглото, храненето на поискване се случва бързо, лесно, естествено и без излишно разсънване за никого. 

След периода на кърмене, съвместният сън остава добър начин за лесно успокоение на децата с нездрав сън – без непрекъснато ставане, разбуждане и движение между стаите през нощта. 

Не на последно място – някои родители просто се наслаждават истински и дълбоко на близостта със бебето – на прегръдките, целувките, нежността и споделените моменти, които всъщност са прекалено кратки, за да се лишаваме от тях преждевременно.

Недостатъци на споделения сън за родителите

Дали съвместното спане е подходящ подход за семейството, зависи преди всичко от нагласата на родителите. Много възрастни предпочитат да сложат ясни граници на личното си пространство още от самото начало: за да запазят традиционния вид на интимния си живот, за да си осигурят “своето време и място” без децата, или просто защото считат, че това е начинът, по който желаят да възпитат детето си. 

Освен загубата на “територия”, съвместният сън може да доведе и до някои чисто практически затруднения: малките крачета след време стават големи, а леките “шутове” по време на сън – не толкова леки. С времето, детето заема все повече пространство и може да нарушава съня на родителите все по-активно. В дългосрочен план, липсата на спокойна и пълноценна почивка се превръща в проблем за родителите, а често и е причина за прекратяване на успешния до момента съвместен сън. 

Иначе казано… “Всичко е относително”

В последна сметка, съвместният сън протича различно и дава различни резултати в семейните отношения на различните индивиди и семейства. Тук няма и не би следвало да има универсални отговори – всичко зависи от начина на живот, характера, темперамента и предпочитанията на семейството. 

Практиката може да се разглежда както като способ за поддържане на психо-емоционалния баланс на семейната единица, така и като извор на потенциални проблеми в семейството. Важното в случая е мнението на родителите да е съгласувано, а емоциите на детето – посрещнати с уважение, независимо дали съвпадат с родителското решение.

Каквито и да са текущите процеси в семейството Ви, индивидуалната консултация с професионален психолог или семеен терапевт е най-сигурния начин да получите персонализирани отговори на важните за Вас въпроси. Така ще получите дълбок поглед върху ситуацията, а не унифицирани отговори на въпроси, които по същината си не са общовалидни, независимо от логичните предимства и недостатъци, изброени по-горе. 

Съвети за безопасен съвместен сън

Ако все пак сте решили да практикувате съвместен сън с детето си – за кратко или за дълго, по случайност или като правило – има някои препоръки, които трябва да следвате, за да направите изживяването максимално приятно и безопасно за всички. 

Според най-популярната австралийска онлайн платформа за отглеждане на деца – Raising Children Network – правилата за безопасно съвместно спане могат да се обобщят както следва:

  • Избягвайте активния съвместен сън с новородени бебета на възраст под три месеца, особено ако те са недоносени или имат специфични здравословни състояния;
  • Не практикувайте съвместен сън, ако някой от родителите употребява алкохол, цигари, наркотици или специализирани медикаменти за сън;
  • Не взимайте детето във вашето легло, ако се чувствате зле или силно преуморени;
  • Практикувайте споделен сън единствено върху широко легло с твърда повърхност – никога върху диван, фотьойл или друга мека мебел;
  • Поставяйте бебето по гръб, директно върху матрака – без допълнителни възглавници, дебели одеяла или други меки материи, които представляват риск за здравето;
  • Дръжте възглавниците и спалното бельо за възрастни далеч от бебето. Уверете се, че спалното ви бельо не може да покрие лицето му и помислете за използване на безопасен спален чувал за бебета, така че детето да не споделя бельото ви.
  • Никога не повивайте бебето си, ако спите съвместно.
  • Завържете дългата си коса и премахнете всичко друго, което би могло да представлява риск от задушаване, включително всички бижута и колиета.
  • Преместете леглото далеч от стената, така че бебето да не може да попадне между леглото и стената.
  • Уверете се, че бебето не може да падне от леглото. Най-сигурното за целта място е отстрани на голямото легло, между майката и безопасна ограничителна мебел, поставена на ръба на леглото.
  • Поставяйте бебето до единия родител – никога по средата между двама възрастни, други деца или домашни любимци.

Екипът на Kidso.bg и Мамапедия ви желае сладки споделени сънища!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Balashova
    Balashova

    Според мен има повече недостатъци, отколкото ползи. Майките го правят за да им е удобно. Така детето ти е „под ръка“ ако плаче или ако дойде час за хранене. Така се изгражда навик, който сам по себе си е вреден.
    Най-често когато бебето застане в леглото, бащата застава в съседната стая. Това несъмнено уврежда семейния живот. Майката вярва, че и е удобно, но тя не може да се отпусне и да спи дълбоко – има притеснение дали детето е завито, дали спи в правилната поза, дали не сме го затиснали с възглавница или завивка. Така в непрестанни проверки никой не спи пълноценно.
    Когато детето започне да се движи идва и ново притеснение – дали няма да се изплъзне и падне от леглото. Сами си отговорете на въпроса каква е вероятността детето Ви да падне от бебешко легло.
    Дори и да преодолеете всички описани по – горе неудобства има още един огромен проблем. Детето свиква с Вас, привързва се да спите заедно и след това преместването в собствено легло е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО тежка задача. Вие сте настроили психиката му така и в една по – късна възраст, която е и много по – осъзната, започвате да я пренастройвате точно на обратно. Давате противоречиви и объркващи сигнали и е напълно нормално детето Ви да е объркано, тревожно и плачещо. И най – лошото е, че му го причинява собствената му майка. Помислете пак…

Вашият коментар