Тереза Алексиева

Какво бебешко легло да изберем и къде да го поставим? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 11536
бебешко истинско легло (custom)

Темата за бебешкото креватче и неговото разположение е една от най-важните и за съжаление най-често пренебрегваните теми сред младите родители. Всъщност спокойно можем да кажем, че подробна, изчерпателна и адекватна информация по тази тема никога не е била систематизирана, особено в родното пространство. 

Често родителите подхождат емоционално или интуитивно, избирайки бебешкото креватче по чисто естетически критерии и разполагайки го „където изглежда добре“ или „където има място“. Темата рядко е разисквана дори по специализирани форуми и високоплатени училища за бъдещи родители, тъй като не намира място сред многото останали „по-важни“ въпроси. 

Истината е, че има доста критерии за комфорт, сигурност и безопасност, които трябва да се вземат предвид още преди креватчето да бъде закупено. Ние от екипа на bebso.bg решихме да се опитаме да съберем на едно място всички подробности по темата, като опитаме да ви ги представим възможно най-кратко и прегледно в настоящата статия

Тя ще отговори на всички ваши въпроси – какво трябва да бъде бебешкото креватче и какви са предимствата и недостатъците на различните видове, къде трябва да бъде разположено креватчето и защо, как трябва да бъде оборудвано, за да бъде безопасно за бебето и малкото дете. 

За съня на бебето

Редно е да започнем тази статия с някои най-елементарни и базови препоръки, свързани с безопасността на съня на бебето. Американската педиатрична асоциация е формулирала няколко прости правила, които е абсолютно задължително да следвате, когато новият малък човек се появи във вашия дом:

  • Бебето трябва да спи в собствена кошара, люлка или креватче, разположено в непосредствена близост до леглото на майката.
  • Бебето трябва да спи по гръб, а не настрани или по корем. За съжаление в много български болнични заведения, включително частни, скъпоплатени и доста реномирани, все още се дава точно обратния съвет. Това не променя факта, че той е неправилен и опасен  за здравето на вашето бебе.
  • Бебето трябва да спи на равна, твърда повърхност, в която да не потъва. Такава повърхност е например бебешкия матрак, покрит с чаршаф с ластик, който да приляга съвсем плътно върху повърхността.
  • В кошарата, леглото или люлката на бебето не трябва да има никакви меки предмети като възглавница, плюшени играчки, одеяло или необезопасен обиколник. Те увеличават риска от задушаване при новороденото, което не може да контролира движенията на тялото си и да се предпази. Новороденото бебе трябва да спи в бебешко чувалче, вместо да бъде завивано. 

Отделно от гореизброените, съществува и една друга тема, която винаги е била поле за много дискусии и различни мнения – дали и кога е безопасно детето да бъде отделено в своя собствена стая. Препоръката на Американската Педиатрична Асоциация по този въпрос е бебетата да споделят една стая с родителите си „в най-добрия случай през първата година от живота си, а ако не – то поне през първите шест месеца“.

Една от причините е, че бебетата спят по-леко и се будят по-често през нощта, когато са близо до родителите си. На първо четене това може и да ви звучи и като нещо не дотам хубаво, но всъщност честото будене намалява многократно риска от Синдром на внезапната детска смърт, една от причините за причините за който е твърде дълбокия сън при новородените. 

Така че – не се плашете да държите бебето максимално близо до себе си в първите месеци след раждането му. След това можете постепенно, според собствения си ритъм и усещане, да отдалечавате кошарката на бебето малко по малко, докато не се стигне до безпроблемното отделяне в друга стая. Този процес е силно индивидуален, затова е много важно да слушате преди всичко интуицията си и да мислите за комфорта на собственото си дете, вместо да правите ненужни сравнения и съпоставки с когото и да било. 

Имайки предвид всичко горепосочено, вие можете да пристъпите към същинската част – закупуването на креватче,  неговото подходящо разположение и уместно оборудване. Следва да се спрем на няколкото основни видове бебешки креватчета, като обсъдим поотделно техните плюсове и минуси, заедно с всички допълнителни подробности, които трябва да знаете. 

Видове кошари

Класическата дървена кошара

Дървеното бебешко креватче е най-предпочитаната и разпространена версия на пространство за сън за бебето и това не е случайно. Дървеното креватче се предлага под две основни форми, а именно дървената бебешка кошара и значително по-обемната трансформираща се кошара. 

Разликите между тях са предимно в големината и възможността за мобилност. Ако по-тежката и неподвижна мебел не ви притеснява, то вие можете да се спрете на трансформиращия вариант, който ще надживее бебешката фаза на детето ви и след това бързо и лесно ще се превърне в юношеско легло, спестявайки ви средства, време и усилия за подмяна на мебелировката.

Без значение на кой от двата варианта за дървено легло ще се спрете, той ще притежава редица преимущества, като например:

  • Стабилност. Масивното дърво, обработено и сглобено по правилния начин ще гарантира максимална здравина и безопасност. Това предимство е още по-важно в домове, в които има други малки деца или пък домашни любимци – то гарантира безопасността на бебето, независимо от непредвидените обстоятелства.
  • Хигиена. Логично, гладката повърхност на дървената кошара задържа значително по-малко прах и алергени по себе си, отколкото например платнената кошара. Тя е също доста по-лесна за почистване – ще ви е необходима само кърпичка и топла вода, с които да отстраните праха – без разглабяне, без пране и без излишни усилия.
  • Стил. Редно е да отдадем заслужените няколко думи и за съвършения начин, по който изглеждат дървените бебешки кошари, макар и това да няма пряка връзка със здравето на бебето. Различните модели кошари често могат да се комбинират със специално изработен скрин или гардероб, за да се сформира цялостното обзавеждане на бъдещата детска стая. Традиионно дървото внася в интериора чувство за топлина, уют и удобство. 

Всички тези предимства, комбинирани с пребогатия избор на пазара, правят дървената бебешка кошара едва ли не символ на отглеждането на бебе. Тя обаче отдавна не е единствения избор, както е било в миналото. Иска ни се да ви запознаем и с някои други, все по-популярни опции, и да ви разкажем и за техните достойнства. 

Платнената кошара

Платнените бебешки кошари са страхотно място за игра, но истината е, че все повече родители започват да практикуват използването й и като основно място за сън на новороденото бебе и малкото дете. Това е решение, базирано на някои доста големи удобства на този вид кошари, като например:

  • Лекота и мобилност. Платнената кошара е много лесна за местене дори и от сам човек и без никакви усилия, особено ако е снабдена с колелца. Много майки и нови родители променят концепцията си относно местоположението на леглото в движение – възможно е според нуждите и според момента да предпочитат то да бъде по-близо или по-далеч от тяхното легло, да бъде завъртяно под различен ъгъл или дори преместено в друга стая. 

Това е невъзможно с големите и масивни дървени легла. Платнените кошари са много удобни за местене от майките дори и в първите дни след раждането – те пестят физическите усилия и неудобството от постоянната зависимост от чужда помощ при нужда от преместване на мебела. 

Освен всичко останало, платнените кошари са лесно сгъваеми до компактни размери и са идеални за пътуващи семейства. Те се сгъват и разгъват с минимални усилия и заемат възможно най-малко място в багажника на колата, оставяйки пространство за други важни вещи.

  • Мекота и безопасност. Както споменахме по-горе в увода на текста – обиколниците и омекотяващите възглавничи не са безопасни за употреба от малки бебета, които все още нямат съзнание и пълен контрол върху движенията на тялото си. Но все пак има причина тези обиколници да бъдат измислени и тя е да омекотяват евентуален удар в дървената повърхност или да предотвратят заклещване на крак или ръка между дървените решетки. 

Платнените кошари предлагат идеален компромис в това отношение – техните меки, мрежести стени няма да наранят бебето ви, докато се върти през нощта, а дупки за заклещване чисто и просто липсват. Така бебето ви ще спи в напълно безопасна среда, без да има нужда от обиколник.

  • Свобода на движението. Рано или късно настъпва един момент, в който бебето започва да лази, да става и да търси повече свобода. Често в тези периоди бебетата, оставени без надзор (макар и за малко) в дървената кошара, започват да търсят начини да я прескочат и да излязат, или просто се изнервят и започват да плачат, докато не ги изкарате. 

Платнените кошари почти винаги разполагат със страничен цип, който в разкопчано положение образува малка бебешка „вратичка“, даваща пространство за действие на вашите приключенци. Тя се намира на безопасно от земята място и в комбинация с един мек килим или пъзел за под, би могла да се превърне в първото любимо място за фитнес на вашето бебе. Така то ще има нужната свобода и няма да е принудено да застрашава здравето си с алтернативни „бягства“.

  • Бюджетност. Не би било честно да не изтъкнем и това предимство на платнените и текстилни сгъваеми кошари. Цената на една такава кошара може да бъде между два и десет пъти по-ниска от тази на класическата дървена кошара за сън. Именно тази достъпност, съчетана с разнообразните дизайни и разчупени шарки прави сгъваемите кошари предпочитани ако не като основно бебешко легло, то поне като практично допълнение, което да се използва във всекидневната или по време на пътувания. 

Както платнените кошари, така и дървените бебешки легла имат набор от екстри, които са по-скоро задължителни, отколкото препоръчителни за вашия комфорт. Това са двете нива, които да сменяте според променящите се нужди на бебето, колелцата, които да позволяват лесно преместване, както и оборудването с подходящ матрак и удобен органайзер за легло, който да поеме всички бебешки принадлежности и да ги държи подредени. 

Други видове бебешки легла

По една или друга причина, често дървената или платнена кошара се оказва неудобен и не най-подходящ вариант за много бебета. В случаи, когато бебето е много неспокойно, страда от силни колики и нарушен сън, родителите търсят и други опции, с които да облекчат както самото дете, така и атмосферата в дома си. За щастие съвременния пазар предлага няколко доста креативни възможности за такива ситуации, като например:

  • Малка кошара за долепване до спалнята, която поставя детето до вас – без неудобството на допълнителната преграда, но и без опасността да го нараните, ако го сложите директно във вашето легло. Много съвременни проучвания сочат, че майчинския инстинкт не позволява на майката да притисне и нарани бебето по време на съвместен сън, но доста родители така и не успяват да преглътнат това притеснение. 

Този вид бебешко креватче решава проблема по един съвършен начин. Вие ще имате достъп до бебето си през цялата нощ и ще можете да го милвате, обгрижвате и кърмите без дори да ставате. Това гарантирано ще ви подсигури по-спокоен и продължителен сън – нещо, което определено е дефицит в повечето семейства с малко бебе.

  • Люлеещо бебешко легло. Бебетата изпитват особен вид комфорт при люшкане и това съвсем не е случайно – то е свързано с движенията, към които те са привикнали още в утробата на майката. Има редица начини да наподобим средата на утробата в първите месеци на бебето и така да направим прехода му от „вътрешния“ към „външния“ свят по-лесен и по-малко стресиращ. 

Освен люшкането на ръце или в люлеещо се легло, това са например повиването и възпроизвеждането на тих бял шум, който силно наподобява шумовете, които бебето е чувало в утробата. 

Люлеещото се легло е съвършено за новородените бебета през първите месеци от живота им, но става все по-неподходящо с напредването на времето. Моментът, в който бебето започне да експериментира с въртене и обръщане в легнало положение е подходящ да прекратите използването на люлеещия се механизъм, който за щастие се регулира. След като бебето започне да се изправя до седнало положение, да лази или да се опитва да се изправя на крака, то значи ерата на люлеещото легълце приключва и ще трябва да потърсите по-безопасна алтернатива. 

  • Малко, сгъваемо бебешко легло. Това кокетно малко кошче на колелца в голяма степен наподобява популярните напоследък „кашони“ за бебета, които северните държави подсигуряват безплатно на семействата, очакващи бебе. Много проучвания сочат, че в началото на живота си бебетата се стресират и изпитват дискомфорт от големите, широки пространства. 

Това малко и компактно, сгъваемо бебешко легло, състоящо се от кошче и алуминиева конструкция е перфектен вариант за първите месеци на бебето. То се сгъва до компактни размери и е страхотна алтернатива за семейства, които обичат (или на които се налага) често да пътуват. 

Както вероятно сами разбирате от гореизложените опции, живеем във време, в което всеки може да прецени нуждите си и съответно да намери най-подходящото решение за себе си, своето дете и за своето семейство. Всички дървени легла, дървени и платнени сгъваеми кошари и люлеещи се креватчета, предлагани в bebso.bg отговарят на всички стандарти и изисквания за безопасност. 

Разбира се, всяко едно решение върви със своите специфични предимства и малките си недостатъци, затова е важно да знаете сами за себе си на какво държите най-много, след което да закупите бебешкото креватче, което съвпада най-добре с вашите лични приоритети. 

След закупуването следва един не по-малко важен процес – този на позициониране на креватчето, на който също ни се иска да обърнем малко по-специално внимание в следващите редове. 

Къде трябва да поставим бебешкото легло?

След като вече обърнахме внимание на основния въпрос, а именно в коя точно стая трябва да бъде леглото на новороденото бебе, сега ще навлезем в малко по-специфични детайли за неговото правилно разположение. Повечето от тях могат да ви се струват очевидни, но все пак на никого няма да навреди, ако систематизираме някои прости правила, към които е задължително да се придържате:

  • Бебешкото легло трябва да бъде поставено далеч от прозорците. Причините за това са много. В първите месеци на бебето те са свързано предимно с въждушните течения, които (особено в зимния сезон) не са много подходящ климат за спане на новородено. С течение на времето опасностите се умножават – има вероятност бебето да дръпне или да се оплете в завесите, да събори корниза и да се нарани, а дори и да се опита да се качва по самия прозорец. 
  • Бебешкото легло трябва да бъде поставено далеч от отоплителните тела в стаята. Радиатор, парно, печка, камина или каквото и да е – определено не бива бебето да спи в близост до отоплителни уреди. Опасността не идва само от претопляне, а и от по-сериозни инциденти като подпалване на бебешкото легло или изгаряния в следтвие на контакт на детето с нагорещената повърхност.
  • Бебешкото легло не трябва да бъде поставено непосредствено срещу климатик. Независимо дали използвате климатика за отопление или за охлаждане – и в двата случая дръжте бебето далеч от директната въздушна струя. Не бива да се притеснявате да охлаждате умерено стаята за сън на бебето, но не е редно студеения въздух да духа право в него.

    Същото важи и за отоплението – климатиците изсушават въздуха доста, а ако духат право в детето, не е изключено това да изсуши лигавицата на носоглътката и това да доведе до дискомфорт. Като цяло е добре ако отоплявате стаята на бебето с климатик, да се снабдите с овлажнител за въздух, който да регулира влажността до приемливи стойности. 
  • Бебешкото легло не трябва да има допир с никакви кабели и други електрически инсталации. Макар да звучи чудовищно логично, това правило често бива нарушавано поради близостта на нощните лампи до бебешкото легло. Тази грешка е лесно поправима, ако просто обърнете специално внимание и приберете кабела така, че да няма досег с креватчето или пък ако закупите една от многото на пазара бебешки нощни лампи с батерии, които са абсолютно безопасни, а и изключително симпатични.
  • Бебешкото легло не трябва да бъде поставено под никакви полици, рафтове, етажерки, лавици, полилеи и т.н. С една дума – над бебешкото легло не трябва да има абсолютно нищо. Колкото и добре да е обезопасен дома ви, винаги може да се случи нещо непредвидено.

    Дори и само един земен трус или по-силно въздушно течение може да резултира в падане на нежелани предмети в бебешкото креватче и да застраши здравето на бебето. Колкото и абстрактна да ви се струва тази възможност, ние бихме ви посъветвали да не рискувате. 
  • Бебешкото легло трябва да бъде поставено далеч от мебели с остри ръбове. Както се досещате, това правило започва да важи с пълна сила в момента, в който детето започва да се изправя и да експериментира с всички начини, по които може да си счупи главата. Спестете му възможността да успее в това начинание по-бързо, отколкото сте очаквали, като отдалечите леглото от всички нощни шкафчета, скринове, рафтове и изобщо – от останалите мебели. Разбира се, можете допълнително да поставите обезопасители на всички по-остри ръбове, но при падане от високо едва ли те ще имат особено значение. 

След като избегнете или премахнете всички тези рискови фактори, вие вече ще разполагате с идея за разположението на бебешкото креватче. Още веднъж е редно да припомним, че е най-добре, поне в началото, да обособите такова пространство колкото се може по-близо до вашата спалня, от страната на майката. 

Това ще донесе максимален комфорт и спокоен сън на цялото ви семейство, ще улесни и ускори процеса по кърмене или хранене на бебето с мляко за кърмачета и ще ви спести дългите нощни разходки из къщата в първите месеци на бебето, когато те са неизбежни. 

След като сте позиционирали бебешкото креватче, оборудването му ще бъде по-бързо и по-лесно, отколкото би ви е искало. Колкото и да се изкушавате да затрупате цялата му повърхност с играчки, възглавнички, дрънкалки и други подобни сладки неща, просто не го правете.

В леглото на новороденото трябва да има само чаршаф и бебешко чувалче за сън. Проявете търпение и с времето ще можете малко по малко да превърнете леглото на детето си в това, което винаги сте си представяли. Важно е това да се случи в момент, когато вече няма да представлява опасност за живота и здравето на бебето, а ще донесе само позитивни усещания, уют и топлина. 

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Mutter_Super
    Mutter_Super

    Бебешкото легло трябва да е адаптивно – да расте, да се променя заедно с детето. Докато бебето е малко и не се движи твърде много е нужно то да е по-лесно достъпно за майката – матракът да е по-високо и родителят да не се навежда твърде много докато го обгрижва. След като бебето стане по-активно вече е по-опасно детето да бъде на по-високо. Като резултат матрака се сваля по-надолу и бебето може да се върти в леглото без опасност от изтъркулване. Преградата отстрани на леглото трябва да е надеждна. През нея обаче е нужно да можете да подадете шише с храна или залъгалка на бебето.
    Когато детето израсте още и може да влиза и излиза само от леглото трябва да може да се осигури лесен достъп детето да влиза и излиза. Когато обаче заспи дълбоко, то все още може да се изтъркули в съня си. За това пак е нужна преграда…

Вашият коментар