Тереза Алексиева

Какъв матрак за кошара да изберем? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 5491
Man,and,woman,hands,pressing,on,white,mattress.,parents,checking

Изборът на матрак за бебешката кошара е една от най-отговорните задачи пред родителите, а причината за това е проста – най-малките прекарват по-голямата част от деня и нощта в почивка и сън. 

През първите месеци след раждането си, бебето ще прекарва повече от две трети от денонощието в своята кошара. Това време ще достигне и ще се задържи на около една втора от денонощието в рамките на първата година след раждането. 

Ето защо, добрият матрак е сред най-сериозните предпоставки за цялостното благосъстояние на най-малките. Освен безопасен и ортопедичен, той следва да бъде проветрив, хипоалергичен и високо устойчив, така че на бебето да се гарантира здраве и комфорт – както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.

Какви са видовете бебешки матраци, предлагани на пазара? Какви са техните предимства и недостатъци, в какъв ценови диапазон варират, и как да изберете най-подходящия матрак за бебешката кошара? Научете всички важни подробности, систематизирани в редовете по-долу. 

Видове бебешки матраци според материята и устройството

Всички матраци за бебета, достъпни на съвременния пазар, са устроени така, че да гарантират оптимална безопасност и удобство за най-малките. И все пак – алтернативите са няколко, а всяка от тях има своите характерни специфики, според които трябва да направите отговорен и информиран избор. 

Бебешки матраци от пяна

Матраците от пяна са най-голямата група продукти, сред които можете да избирате. В зависимост от модела, матракът може да включва един или повече от следните видове пяна:

Матраци от полиуретанова пяна

Това е най-бюджетният вариант, присъстващ в състава на повечето матраци на пазара. По същество, полиуретанът е вторичен продукт, създаден от петролни химикали, отделящи летливи органични съединения. По данни на Американска агенция за опазване на околната среда, продължителният досег с тях може да предизвика кожни раздразнения, дихателни проблеми и алергични реакции, особено когато става въпрос за най-малките бебета. 

Матраци от мемори пяна

Гъвкава и високоеластична, мемори пяната е един от най-добрите избори при покупка на матрак за възрастни. Нека това обаче не ви заблуждава – тя е абсолютно неподходяща за използване в бебешки матрак, а причините за това са две. 

Първо – бебето трябва да спи на твърда повърхност, за да се предотврати задушаване, а мемори пяната е мека. Второ – бебетата не могат да регулират собствената си телесна температура, поради което се нуждаят от хладна повърхност за сън, а мемори пяната има свойството да се затопля допълнително от топлината на тялото

Латексови матраци

Латексовите матраци са създадени от латексова пяна, която се използва съответно като елемент от опорната система на матрака, от тапицерията му, или и от двете. Латексът може да бъде направен както от растителни, така и от петролни материали, като за нуждите на бебето първият вариант е категорично препоръчителен. Матраците от растителен латекс са изключително подходящи за основа на бебешкия матрак, тъй като са порести, създават добра естествена вентилация, и разсейват топлината

Предимства и недостатъци на матраците от пяна

Ако трябва да систематизираме казаното дотук, то би изглеждало така:

  • Основното предимство на матраците от пяна е достъпната им цена – такъв можете да откриете на цени, започващи от едва 20-30 лв. 
  • Макар и съобразени с всички законови изисквания, обаче, тези матраци остават по-скоро компромисен вариант, който не изключва дискомфорт за бебето, особено ако то е по-чувствително или предразположено към проблеми с дихателната система. 
  • Добър вариант да се насладите на предимствата, като минимизирате недостатъците, е да изберете комбиниран матрак, който включва в себе си както пяна, така и допълнителни естествени вложки, неутрализиращи слабостите на пяната. 

Пружинни матраци за кошара

Противно на всеобщото интуитивно схващане, матраците с пружинна система са най-доброто, което можете на направите за своето бебе или дете. Моделите, създадени чрез индивидуално свързани пружини със спираловидна нишка разпределят тежестта възможно най-равномерно, като създават перфектните условия за сън: твърда повърхност, добро проветрение и пълна безопасност на материите. 

Предимства и недостатъци на пружинните матраци

Пружинните матраци обикновено издържат по-дълго и запазват формата си по-добре от матраците от пяна. В комбинация с качествени материи на сърцевината и обложките, те се препоръчват за използване както в бебешката кошара, така и в по-големите детски легла.

Потенциален недостатък, с който се сблъскват повечето родители, е сравнително по-високия ценови клас на този тип продукти. Един пружинен матрак може да струва между 200 и 300 лв. в зависимост от размера си. Все пак, можете да се успокоите с мисълта, че това е дългосрочна инвестиция в здравето и удобството на детето – фактор, за който си заслужава да преразпределите семейния бюджет. 

Хибридни бебешки мартаци

Хибридният матрак има многослойна конструкция, която съчетава пяна, латекс или гел, заедно с пружинна система. Иначе казано: той събира най-доброто от двата свята, като комбинира издръжливостта на пружинните модели с деликатното, конформно усещане на пяната. 

При този вид матраци, по-малкото количество пяна спомага за отделянето на значително по-малко летливи органични съединения, като същевременно всеки слой изпълнява точното си предназначение за комфорта и вентилацията на структурата

Ето защо, хибридните модели са един междинен вариант, на който можете да се спрете, за да се погрижите едновременно за бюджета си и за здравето на своето бебе.

Предимства и недостатъци на пружинните матраци

Както вече споменахме – хибридните мартаци минимизират както недостатъците на матраците от пяна, що се отнася до безопасността, така и недостатъците на пружинните матраци, що се отнася до цена. Какво по-безценно предимство бихме могли да си представим? 

Допълнителни екстри при бебешките матраци за кошара

След като се спрете на принципно решение относно материята и устройството на бебешкия матрак, можете да вземете предвид и наличието на някои от следните допълнителни екстри при избора на конкретен модел:

  • Двулицева композиция с лятна и зимна страна. Някои матраци имат различен тип дамаски, така че да управляват терморегулацията според сезона. Типичен пример е моделът Perla на Paradise, който има дамаска с памук и полиестер от “лятната” страна и дамаска с вълна и полиестер от “зимната” страна. 
  • Вентилационни отвори, които допринасят за правилното проветрение на ядрото.
  • Завършващи вложки от вата или кокос, които гарантират ортопедична форма, антибактериално действие, безопасна равна повърхност и правилно охлаждане на тялото по време на сън.
  • Защитни калъфи, които могат да се премахват и изпират отделно от тялото на мартака – особено ценно предимство, когато говорим за отглеждане на бебе и малко дете.
  • Опция за сгъване, изключително удобна при често пътуване и интензивно използване на сгъваема бебешка кошара.
  • Хипоалергична дамаска от памучен текстил, бамбукови нишки или друг естествен материал, който предпазва от изпотяване и кожни раздразнения.
  • Водоустойчив протектор за матрак, които може да бъде вграден или допълнително закупен в периода на премахване на бебешките пелени. 

Всяка една от гореизброените опции придава на матрака допълнителни ценни свойства, повишаващи цялостно качеството на живот на бебето. Защото здравият сън е първото и най-важно условие за правилното развитие – от първия ден на живота и през всички останали дни. 

Как да изберете най-подходящия матрак за кошара?

А ето и някои допълнителни препоръки, които да ви гарантират интелигентна покупка и дългосрочна употреба на матрака за бебешка кошара:

  • Съобразете избора си с размера на кошарата и се уверете, че матракът ще пасне на избраното бебешко легло.
  • Вземете предвид целта и начина на употреба, като можете да изберете далеч по-минималистичен и бюджетен вариант, когато става въпрос за кошарата за игра.
  • При избора на матрак, обърнете внимание на вътрешността, а не на външния вид. Макар и сладките картинки да са важни, безопасността остава на първо място.
  • Уверете се, че матракът е достатъчно твърд, като за целта го изпробвате или на място, или при приемане от избрания куриер.
  • Заложете на естествени, хипоалергенни съставки, като се запознаете със състава на матрака, описан на фабричния етикет, поставен от производителя.
  • Не използвайте матраци втора употреба, защото никога не можете да бъдете сигурни относно хигиенните условия, в които са използвани и/или съхранявани преди да достигнат до вас!
  • Пазарувайте от доказани производители и надеждни търговци, в чиито стриктни стандарти за качество не се съмнявате. 

Екипът на Kidso.bg и Мамапедия пожелава на всички семейства и техните малки и пораснали деца здрав, крепък и пълноценен сън!

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super_Mama
    Super_Mama

    За първия матрак на детето аз имах следните правила:
    1. Да не е твърде мек – ако бебето потъва в него, ще започне да се движи по – късно, защото му е по – трудно. Някъде четох, че и за костната система е по – добре. Англо – езичния свят счита, че меките матраци са опасни – в тях бебето може да се задуши.
    2. Да е по размер на леглото – да няма повече от 1 -2 см. отстояние между стената на леглото и матрака. Това е за да не си заклещи бебо ръка или крак;
    3. Да се чисти лесно – моят матрак беше не много дебел и от плътен дунапрен. Прала съм го няколко пъти, става като нов и съхне бързо. Не харесвам дебелите протектори за матрак, а и неизбежно ще изцапате матрака – дали с мляко, дали с телесни течности все едно. По – тънкия матрак се пере и съхне.
    Накратко без нещо по – специално в избора леглото в комплект с матрака изгледа 3 поредни бебета на различни родители. Никой нямаше притеснения, защото хигиената остана на ниво благодарение на прането на матрака! Повярвайте ми, като избирах нещата не съм се ограничавал откъм бюджет, не търсих и нещо много специално. Просто следвах тези три прости правила. Ако може да се пере и почиства нещо, то няма как да има акари, да задържа в себе си алергани и де факто повечето опасности за бебето са елиминирани. Дори и най – скъпото легло и най – луксозния матрак имат нужда от пране.

Вашият коментар