Училище и хранене, организация. Детето е на училище. Принудени сме да приготвим някои неща да ги вземе с него, да си носи кутията. Дали това е закуска в голямото междучасие или обяд – децата обядват, когато ходят на занималня. Има училища, които имат стол, в който децата могат да се хранят, но не всяко дете обича да се храни на стол.
Така че възниква нов организационен проблем: какво да сложим на детето за закуска или за обяд. Разбира се, че кутията е решението, но каква да е кутията?
Голямата дилема на много родители е дали да сложат нещо готово, опаковано в кутията, или биха могли с малко труд да направят нещо по-хубаво, по-красиво и по-вкусно, което детето би могло да носи с него.
Разбира се, не са много подходящите неща, които би могло да носи едно дете предвид, че много от нещата, които трябва да ядем за обяд примерно, трябва да са топли. Много трудно биха могли да се задържат топли в една кутия. Но в крайна сметка би могло да се кооперира с домашното хранене. Това е първият ми съвет, когато коментирам с родители как да го организират.
Първият ми съвет е да се стремят да готвят повече вечерта и това, което вечерта се готви или елемент от него – част от месото, част от зеленчуците, част от картофите – да бъде в основата на това, което на следващия ден ще носи за обяд.
Така че родителят на един път да мисли за готвене и, разбира се, за пазаруване. Все пак не е препоръчително още при събуждането на сутринта, да се чуди какво да сложи в кутията.
Разбира се, плодовете; разбира се, киселото мляко; разбира се, напитки като прясното мляко биха могли да са решение за една закуска и междинни хранения.
Но също така не трябва да подценяваме и силата на сандвичите, защото сандвичът обикновено се асоциира с нездравословна храна. Сандвичът, който е контролиран от нас, когато ние сложим нещата в него в подходящ хляб, той би могъл наистина да стане нещо прекрасно, с което детето лесно и спокойно да се нахрани следващия ден.
Давам пример. Ако вечерта сте готвили вкъщи месо с някакви зеленчуци, направете повече месо. Нека то бъде пълнеж на един сандвич, който детето ще вземе на следващия ден.
Дали ще използвате хляб тип тортиля и ще направите един хубав рап, който то да носи; дали ще вземете някаква багета, пълнозърнеста. Разбира се, допълнително може да се махне средата на хляба и да се използва повече кората.
Така че, от една страна няма да намалите количеството на хляба, който използвате, от друга – може да сложите повече месо в сандвича. Арабският хляб, лаваш хлябът – има много такива решения, които определено биха могли да позволят много добри сандвичи.
В крайна сметка, да, една пилешка пържола и една сьомга с подходящ дресинг, с подходящи зеленчуци, биха могли да станат един пълноценен обяд под формата на сандвич.
Тези идеи биха могли да се приложат не само за децата, а и за възрастните, които искат да носят храна в работата си, и да са независими от това какво има около тях, какво ще намерят в топлите витрини или какви сандвичи ще консумират.
Има много различни решения. Да, има и хубави колбаси, чисти колбаси. Не е най-добрият вариант категорично, но често може да бъде елемент на един сандвич. Сандвичът е важно да бъде в такива количества, които да ни нахранят, не просто да убият апетита.
Важно е в активните часове от деня ние да приемаме достатъчно храна. Така че месо в количества от 150 г., нарязано на тънки парчета, в един арабски хляб с подходящи зеленчуци и съвсем малко топено сирене, съвсем спокойно вече може да е един пълноценен обяд. Децата обичат.
Децата много често се притесняват в училище да се хранят с храна от вкъщи. Нещо, което трябва да преборите с логични разсъждения. И когато детето носи храна от вкъщи, не трябва да се чувства малоценно, че не може да си купи от лавката. Вие трябва да му обясните, че трябва да се чувства гордо, че по този начин се храни здравословно да бъде здраво, бързо и много по-енергично от останалите.
Не трябва децата да се чувстват като наказани за това, че носят някакъв плод от вкъщи, храна от вкъщи. Защото наистина много често картината, която наблюдавам около училищата, е с бързата храна, с junk food, която се продава. И, разбира се, във връзка с детското наднормено тегло нещата не се случват, както трябва.
Затова една добра организация, едно добро планиране за седмицата, би могло съвсем спокойно да даде това, което е необходимо на едно дете, както и на един възрастен.
В годините, когато в системата на средното образование имаше в училищата стол, лекарски кабинет и зъболекарски кабинет в училищните столови не се носеха порции от частна фирма, кухня майка или подобни. Сега не е важно какво е качеството на храната, важно е да бъде спечелен търг. В столовете от социализма толкова тотален отказ да се яде храната не се наблюдаваше от децата. Все едно вече трябва да слагаме в детската раница храна в кутия.
За мен основната тайна е да има малки порции, за да може да се яде често и по малко. Нашата кутия позволява (има отделение) за плодове. Беля и слагам – ябълка, круша, банан. Правя малки сандвичи, или хапки по – сухо месо (шишче, печено или подобно). За съжаление това изисква време, постоянно мислене какво да бъде и в същото време да не е нещо, което не е вкусно, когато е студено. Общо взето вече съм специалист на бърза, улична храна, която да не е драматично вредна. В сандвича да има зеленчуци – зелена салата, настърган морков, краставица, зеле, по – твърд домат и други. Хляба да е тънки филийки, тортиля, пълнозърнест или подобен. Когато е нормален хляб – тънки и препечени филийки, за да не съхне и да не се яде твърде много хляб.
Разбира се позволявам и веднъж в седмицата по – лежерен режим бърза храна, която харесва. Като цяло ако се движи много активно и не прекалява с нещо, не вярвам, че и малки количества вредни неща – вафли, газирано, бургери са фатални…