Ако наблюдавате белезникави или жълтеникави люспички по скалпа на детето ви, то най-вероятно това се дължи на така наречените крусти или млечни корички. Медицинското им название е себореен дерматит и в никакъв случай не представляват повод за притеснение.
Появата на крусти по главата на бебето или други части на тялото не е свързано със здравословен проблем, а третирането им не е нито агресивно, нито задължително.
По-долу ще откриете отговори на всички важни въпроси, свързани с появата и подхода към бебешките крусти.
Какво представляват крустите?
Млечните корички са често срещано явление при новородените и кърмачетата.
Обикновено, те се появяват по окосмената част на главата. Не е изключено да се появат и по други части на тялото – най-често могат да се забележат по веждите, по челото и зад ушите.
Представляват люспести корички, които са бели или жълтеникави на цвят. Може да са на петна по скалпа на бебето и да изглеждат като пърхот или мръсотия.
Наличието на такива люспи не е резултат от лоша хигиена. Те са напълно безобидни, не са заразни и не предизвикват дискомфорт на бебчето. Минават от само себе си и не се изискват някаква професионална грижа или преглед при лекар.
Ако все пак търсите щадящи методи, чрез които да помогнете на крустите по-бързо да паднат, в тази статия ще намерите различни техники за тяхното третиране.
В случай че засегнатите зони кървят, разраняват се или се подуват, е добре да се обърнете към вашия детски педиатър или дерматолог, който може да ви назначи медицинска терапия. Възможно е тези крусти да са в резултат на друго кожно заболяване или гъбична инфекция.
Недостигът на витамини от групата В и ниското съдържание на цинк в организма на детето също може да се отрази по същия начин на кожата му.
От какво се причиняват крустите?
Точната причина за появата на крусти не е ясна. Лекарите смятат, че такива люспи се образуват в резултат на високата активност на мастните жлези. Това значи, че те произвеждат много повече себум, отколкото е необходимо.
Този себум е мазното вещество, което се отделя от мастните жлези на скалпа. Заради наличието на такова излишно количество себум се натрупват мазни корички по скалпа на бебето.
А причината за прекомерното производство на себум, според някои хипотези, се дължи на хормоните от майката, които се предават към бебето още по време на бременността. Вследствие на това, мастните жлези на бебчето започват да произвеждат голямо количество мазнини (себум).
Тези млечни корички не сърбят и не предизвикват никакви странични ефекти на бебето, не нарушават съня или храненето му. Те минават от само себе си в рамките на няколко месеца.
В никакъв случай не се опитвайте да ги махате с нокти или да ги отлющите механично – това ще навреди на скалпа. Също така, може да доведе и до по-сериозни раздразнения на кожата и да предизвикате инфекция по засегнатите части на главата.
Всички бебета ли имат крусти?
Себорейният дерматит е често срещано кожно раздразнение при новородените и бебетата.
При 10% от новородените се образуват млечни корички още през първия месец от живота на бебчето. Доцентът по дерматология Питър Фоли, заедно с други негови колеги, съобщават, че според тяхното проучване, публикувано в Национален център за биотехнологична информация (НЦБИ), себореен дерматит развиват 10.4% от момчетата и 9.5% от момичетата.
Разликата в процентите не е голяма, което им дава основание да заключат, че появата на това кожно раздразнение няма сериозно отношение към пола на бебето.
В периода около тримесечната възраст, крусти се появяват при 70% от кърмачетата, след което постепенно намаляват, наближавайки едната годинка. Само при 7% от бебетата на възраст до 12 месеца се образуват крусти.
Според друго проучване, публикувано отново в НЦБИ, при голяма част от новородените, които имат крусти, са установили, че поне един член от семейството пък страда от астма или атопичен дерматит. Разбира се, вашето бебче може да има млечни крусти без да страдате от горепосочените здравословни проблеми.
В случаите, в които вашето бебче продължава да има крусти и след като е навършило една годинка, и те са обилни колкото в началото, е добре да се консултирате с дерматолог. Така ще сте сигурни, че тези люспички са крусти, които ще паднат постепенно, и ще отхвърлите вариантите за наличие на други здравословни проблеми.
Безопасни техники за премахване на крусти
Крустите обикновено преминават без външна намеса до края на първата годинка на детето. Проблемът е по-скоро козметичен, особено за младите родители. Затова, по-долу ще ви предложим няколко нежни и безопасни метода за премахване на млечни крусти.
Намажете с бебешко олио, за да се размекнат млечните крусти
Преди къпане намажете с бебешко олио и оставете да действа час-два. Ако бързате, достатъчно е да изчакате поне 15-30 минути. След това измийте с бебешки шампоан както обикновено.
Можете с мека четка или с мека кърпа внимателно да разресвате косичката на бебето. Старайте се да е по посока от челото назад към тила – без да натискате и без да търкате грубо.
Ако нямате бебешко олио, може да използвате преварен зехтин – вари се 20-тина минути на водна баня. Изчакайте да се охлади. В никакъв случай не използвайте докато е все още горещ!
Периодично разтривайте засегнатите зони с пръст или мека кърпа
Важно е да внимавате да не разраните кожата на бебето с груби движения. То не трябва да усеща дискомфорт. Превърнете го в любимата игра на детето.
Важно: Никога не използвайте нокти, за да отлющите коричките! Това може да разрани и инфектира кожата.
Отвара от лайка и невен
Тези растения имат силно противовъзпалително действие. Често от тях се правят домашни кремове – ако намерите такива, можете да намажете коричките на бебето.
Другият вариант е да си направите отвара от лайка и невен. С помощта на памучен тампон, внимателно нанесете отварата. Това ще успокои раздразнената кожа на скалпа и ще я заздрави.
Отвара от живовлек + теменужки + лавандула
Друг вариант е да измиете главичката на бебето с отвара от тези растения. Взимате по около 25 грама и от трите. Смесвате ги и заливате с 5 водни чаши вряла вода.
Чакате 5 минути да се запарят и прецеждате. След като сместа изстине, напоете мека кърпа с нея и по този начин внимателно измийте главата на бебето без да търкате агресивно.
Нестероиден крем срещу крусти
В аптеките е пълно с продукти, които премахват млечните крусти. Безобиден вариант е да си купите нестероиден крем. Той овлажняват кожата и спомага за отстраняването на коричките.
Ако не сте сигурни за съдържанието на продуктите от аптеки, не прибягвайте до тях, освен ако не са предписани от педиатър или дерматолог.
НЕ използвайте:
- Нокти/механично премахване на крустите
- Шампоани против пърхот
- Продукти със салицилова киселина
- Алергизиращи олиа или кремове
Представете си майка, която е убедена, че бебето и е най – красивото и най – сладкото на света. И детето се появява с този дребен козметичен проблем. Е, такава бях и аз. Твърдо бях убедена, че с този проблем следва да се води последователна и системна борба. Педиатърът ни обясни, че не е нищо сериозно, че няма основание за притеснение. Цялата химия на пазара беше набавена. В допълнение се провеждаха по – дълги бани, за да се размекват коричките и да падат. Разбира се имаше успех, след това излизаха други и на нови места. На детската консултация ме посъветваха да не се фокусирам твърде много, да не прекалявам с препаратите. Аз обаче миех, мажех, решех много търпеливо. Имаше безспорен ефек, който сега си давам сметка, че е било изгубено време. Твърде много усилия, за нещо, което би отминало и при по – пасивни действия от мен.