Тереза Алексиева

Как е правилно да се мери температура на бебе? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 20719
2022 02 01 09h46 18

Повишаването на телесната температура обикновено сигнализира за съпротивление на организма срещу определен дразнител или за развитие на възпалителен процес вътре в тялото. Симптомите и оплакванията подлежат на тълкуване по-лесно тогава, когато детето може да ги сподели – което, за съжаление, не важи за малките бебета.

Именно чувството на несигурност относно характера на ситуацията притеснява родителите най-много, когато е налице повишена температура на тялото на бебето. В такива случаи е изключително важно да запазите спокойствие и да измерите температурата правилно, защото това е важно за диагностиката и лечението на вашето бебе.

По-долу ще откриете информация как трябва да се мери температурата на бебетата и как следва да се тълкуват резултатите преди консултацията с лекар. 

Каква е нормалната телесна температура на бебетата?

Счита се, че нормалната телесна температура при бебетата е в диапазона между 36,5°C и 37,5°C. Тези стойности се различават от нормата за възрастните, където температура от 37,5°C се счита за субфебрилна. 

Леко повишаване на градусите в рамките на нормата може да възникне в различни ситуации, включително:

  • Прекалено висока температура в помещението
  • Твърде много слоеве дрехи и потенциално претопляне на бебето
  • Динамична физическа активност
  • Продължителен плач

Във всички случаи, ако детето ви се струва по-топло от обичайното, поти се, зачервява се или е отпаднало, редно е да измерите точните градуси с термометър възможно най-бързо и възможно най-точно. 

Повишаване на температурата на детето до или над 38°C е знак, че е време да се обадите на педиатъра. То може да възникне и в първите часове и дни след поставяне на ваксина от задължителния имунизационен календар, като в този случай можете да дадете на бебето температуропонижаващо лекарство и да изчакате реакцията да отмине. 

2022 02 01 09h46 23

Как се мери правилно температурата при бебе?

За да бъдат точни показанията на термометъра, трябва да се опитате да се придържате към следните правила за измерване на температурата:

  • Следвайте инструкциите за употреба на избрания термометър и не го премахвайте по-рано, отколкото е необходимо за правилно отчитане.
  • Винаги се старайте при допир със сензора на термометъра кожата да е добре подсушена.
  • Уверете се, че детето е максимално неподвижно – най-добре в ръцете ви – за да не мърда по време на измерването.
  • Не мерете температурата поне до 20 минути след интензивно движение, продължителен плач или престой на силно слънце.
  • Най-подходящата среда за измерване на температурата е на закрито, при температура на въздуха в диапазона между 20°C и 30°C.
  • Ако използвате дигитален термометър се уверете, че батериите му са в изправност, както и че е бил съхраняван правилно – на място без екстремни температури и пряк достъп до слънчева или друга светлина. 

2022 02 01 09h46 28

Може би тук е моментът да поговорим и за една друга спорна практика, а именно – ректалното измерване на телесна температура и неговата безопасност. 

Според Американската академия по педиатрия и множество други медицински източници, ректалното замерване е най-точно, докато меренето под мишницата може да даде с до половин градус отклонение.

Предвид това колко деликатна е областта и колко внимателно трябва да действате, обаче, може би меренето на температурата в ануса не винаги е най-добрата стратегия. 

Това важи с пълна сила ако детето е неспокойно и прави резки движения. Прибягвайте към тази процедура само ако сте сигурни в себе си и ако термометърът показва различни стойности при други измервания. 

Видове термометри за измерване на температурата  

За да се измери температурата трябва да се използва термометър, тъй като меренето “на око” или “на ръка” крие риск от неглижиране на ситуацията и ненавременна реакция. За целта можете да използвате една от следните опции.

Контактен дигитален термометър

Дигиталните термометри работят чрез допир с кожата, като най-често се поставят под мишницата за около 10 секунди. Бебешките модели са допълнително оборудвани с гъвкав връх за допълнителна безопасност – те са лесни за използване, дават надеждни резултати и не представляват никакъв риск за бебето. 

2022 02 01 09h46 33

Устройството на дигиталните термометри позволява отчитане на повишена температура ректално, орално и в подмишницата. Ако използвате електронен термометър за измерване на температурата в устата на бебето, бъдете внимателни, за да не брънете твърде навътре и да нараните лигавицата. Същото важи с пълна сила и за ректалното замерване. 

Инфрачервен термометър

Все по-популярни напоследък за инфрачервените термометри, с които можете да получите точни резултати за 1 до 3 секунди, като измерите температурата в ухото или на челото. Тези модели изискват минимален или никакъв контакт и през последните години смело преминаха от специализираната към ежедневната употреба.

2022 02 01 09h46 38

Макар и да попадат в по-висок ценови клас, тези термометри са най-бързия и лесен за използване уред, чрез който да проверите дали бебето има температура без да му причинявате стрес и дискомфорт. 

Добрите специализирани марки предлагат безконтактни термометри тип 3 в 1, които освен температурата на тялото могат да измерват температура и на въздуха и на различни повърхности.  

Термометър-биберон

Много бъдещи родители се кълнат, че тяхното бебе “няма да прави така”, но това не променя факта, че някои бебета… Просто “правят така”. Ако попаднете в ситуация, в която измерването на температурата е силно наложително, но и силно предизвикателно начинание, термометърът-биберон е добра опция да излезете от ситуацията. 

2022 02 01 09h46 44

Тези устройства имат формата на бебешка залъгалка, но с функция за измерване на температура. Достатъчно е да попаднат доброволно в устата на бебето, след което да получите резултатите в рамките на няколко секунди. Ако се съмнявате в стойностите, можете да повторите процедурата. 

Можете ли да използвате живачен термометър?

Накратко – не. Разпространението и продажбата на термометри с живак е забранено по силата на закона, считано от април 2009 година. Забраната е свързана с намаляване риска за човешкото здраве и опазването на околната среда и влиза в сила след промени в Наредбата за опасните химични вещества.

Макар и немалко домакинства в България да имат “наследствен” живачен термометър, е силно нежелателно такъв да се използва – особено и най-вече за бебета и малки деца. Живакът е силно токсичен и корозивен за кожата, очите и стомашно-чревния тракт. 

При докосване, вдишване или поглъщане на живак могат да възникнат множество краткосрочни и дългосрочни аномалии в неврологията, физиологията и поведението. 

2022 02 01 09h46 49

При предполагаема температура е по-добре да посетите лекар, отколкото да използвате живачен термометър, в случай, че не разполагате с друг.

Какво да правим, ако бебето има температура?

Нещо, което можете да направите сами и веднага е да осигурите на детето нужната хидратация. По правило, температурата е предпоставка за по-бързо обезводняване, което крие собствени рискове при най-малките. Кърмете бебето по-често или му давайте допълнително вода между храненията, ако пие заместител на кърмата. 

Ако установите повишена температура, обърнете внимание на други потенциални проблеми, които не сте забелязали до момента. Това могат да са обриви, необичайно поведение, зачервявания, отоци, промяна в консистенцията или честотата на изхожданията. Всички тези симптоми, ако са налични, ще помогнат за поставянето на бърза и правилна диагноза.

При температура над 38°C се свържете с лекуващия лекар на детето. Той ще ви посъветва дали и кога да дадете лекарство за висока температура, както и дали и кога да заведете детето за преглед и допълнителни изследвания. 

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар