Тереза Алексиева

Как се правят бебешки масаж и гимнастика на растящото бебе? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 7449
2022 02 03 10h07 36

Бебетата се раждат с пет сетива – зрение, слух, обоняние, вкус и допир. Най-развитото сетиво е допирът – именно с него започва животът на вашето новородено.

И понеже правенето на масаж и гимнастика на бебето означава точно допир и докосване, това  е идеален момент за вас да се опознаете и да се свързвате на емоционално ниво с бебчето. 

Освен това, масажът и гимнастиката са неделима част от ежедневните грижи на новороденото. По-долу разказваме за начините, по които да изпълнявате тези ритуали и за ползите, които те носят за здравето на бебето. 

Необходими ли са масажът и гимнастиката?

Краткият отговор е – да, необходими са.

Така както прилагаме добре познатите закалителни процедури, за да изградим добра имунна система у бебето, и да подобрим цялостното му здравословно състояние, е препоръчително да се правят както масажи, така и гимнастика на бебчето.

Направени са изследвания, според които бебешкият масаж има огромни ползи за развитието на бебето. Масажът стимулира физическото му развитие и има благоприятно влияние върху неговото психическо развитие.

Масажът успокоява бебето, в резултат на което то плаче по-малко и спи по-спокойно. Според някои учени, масажът действа благоприятно дори когато бебето има запек или колики.

Според д-р Тифани Фийлд от Медицинския факултет на Университета в Маями

Когато правите масаж на бебето, вие всъщност стимулирате централната му нервна система. Това предизвиква верижна реакция: кара мозъкът му да произвежда повече серотонин, хормон, който те кара да се чувстваш добре, и по-малко кортизол, хормон, който се секретира в отговор на стреса. 

В резултат на това, сърдечната честота и дишането на вашето бебе се забавят и то става по-спокойно.

2022 02 03 10h07 41

Ползите от бебешкия масаж и гимнастика

Систематизирани накратко, ползите от тези процедури изглеждат така:

  • Подобрява се дихателната система
  • Подобрява се сърдечно-съдовата система
  • Стимулира се развитието на нервната система
  • Стимулира се развитието на сетивните органи
  • Подобрява се опорно-двигателния апарат
  • Подобрява се емоционалния тонус на детето
  • Става по-устойчив срещу различни заболявания

Целта на масажа и гимнастиката е да подпомогне развитието на движенията на бебето, които са съобразени с индивидуалните му възможности.

Кога се започва с масажа на бебето?

Никога не е твърде рано да започнете с редовните масажи на бебето.

Може да го масажирате още в първите дни след раждането. Обикновено, обаче, през първите дни и родителите и детето се адаптират към новостите на съвместния живот – вероятността тогава “да не ви е до масажи” не е никак малка. Освен това, в първите дни кожата на бебето е още много нежна и има по-голям шанс да се раздразни.

Обикновено се препоръчва масажите да ги започвате някъде между 1.5-2 месец от раждането на бебчето, като основните правила са следните:

  • Процедурите се правят 30 минути преди хранене или около 50 минути след като сте нахранили бебето.
  • Избирайте момента спрямо настроението на бебето. Гледайте то да е будно и енергично, за да му е приятно и да бъде игриво докато го масажирате. Най-често това се случва след баня или рано сутрин.
  • За да стартирате масажните процедури, бебето трябва да е напълно здраво и да няма някакви кожни раздразнения, които да му причиняват дискомфорт.
  • Винаги проветрявайте добре помещението, в което ще масажирате бебето. Температурата на стаята трябва да се поддържа между 21-23°С.
  • Гледайте през цялото време да поддържате положителен тонус на детето. Активирайте двигателната му активност и превърнете масажа в игра.
  • Не прекъсвайте процедурите, ако това не се налага. Трябва да сте постоянни, за да има ефект. Преустановете масажите и гимнастиката само тогава, когато детето е болно или изпитва някакъв дискомфорт.

Освен ползите от самия масаж, това че бебчето стои голо в стаята е също част от закалителните процедури. Така то се адаптира по-добре към външните условия, които го заобикалят и тялото му свиква да понася различни температурни състояния на въздуха.

2022 02 03 10h07 49

Противопоказания за извършване на бебешки масаж

Ако детето има отрицателната реакция към масажите – това е ясно и видимо противопоказание и трябва да спрете. Детето може да е гладно или да изпитва болка от масажите. Ако имате студени ръце – също няма да получите позитивна обратна връзка, че на детето му харесва. 

Детето не бива да е в лошо настроение следсвтие от масаж и гимнастика. На него трябва да му харесва и да го приема като игра. Не продължавайте с процедурите, ако детето плаче.

Някои специални противопоказания за провеждането на масаж са:

  • Температурни състояния на бебето
  • Атрофия
  • Проблеми с кожата (обриви, екзема, гнойна инфекция)
  • Бъбречни заболявания
  • Проблеми със сърдечно-съдовата дейност
  • Тежка форма на рахит (когато е в активен стадий)

Ако на детето му е правена имунизация, хубаво е да изчакате да минат няколко дни преди да продължите с ежедневните масажи.

Проучвания, направени от Университета в Манчестър, изследват ролята на маслото, използвано в бебешките масажи, и установяват, че зехтинът и слънчогледовото олио разрушават бариерната функция на кожата на бебето. Бебетата, масажирани с тези масла, са били по-застрашени от развитие на кожни заболявания (бебешка екзема).

Как се прави масаж на новородено: процедури и последователност

Има четири основни похвата, които се прилагат при масаж на новородено:

  • Поглаждане – от периферните части на тялото към сърцето.
  • Почукване –  резки движения с върха на пръстите (без областта на сърцето, корема и бъбреците).
  • Размачкване – основно на крайниците – с кръгообразни притискания.
  • Разтриване – прави се с дланите или пръстите – разтриват се големите мускули на крайниците, корема и седалището (избягвайте ставите).

Всяко от тези четири се повтаря 4-5 пъти.

Масажните процедури се правят в следната последователност: ръце, гърди, корем, крака и гръб. Масажирането на всяка част от тялото трябва да започва и да завършва с поглаждане.

1. Масаж на ръце

При ръцете масажирайте само външната и вътрешната страна, без ставите на ръцете.

За целта, хванете ръчичката на бебето и – използвайки палеца на другата ви ръка – нежно започнете да поглаждате дланта му. Палецът ви трябва да достига до върха на всяко негово пръстче.

След това използвайки цяла длан, нежно започнете с поглаждане ръката на детето като тръгнете от китката към рамото.

2. Масаж на гърди

При масажирането на гърдите, движенията са от гръдната кост навън и в обратна посока.

Следвайте хода на ребрата.

3. Масаж на корем

Масажирането на корема винаги е свързано с облекчение на колики. 

Използвайте само пръстите на ръката си, като правите нежни, кръгови движения по посока на часовниковата стрелка.

4. Масаж на крака

Раздвижете пръстите по цялото ходило на детето. След това започнете да поглаждате от глезена към бедрото и обратно. 

И тук също избягвайте да масажитате зоните, където се намират ставите.

2022 02 03 10h07 55

5. Масаж на гръб

При масажирането на гърба, бебето трябва да лежи по корем.

Поглаждайте с длани цялото му гръбче, но не масажирайте директно гръбначния стълб.

Защо е полезен масажът за бебетата?

Систематизирани резултати от над 100 проучвания показват, че бебешкият масаж има огромни ползи за здравето и развитието на бебето. Особено благоприятно действие имат при често срещаните газове, колики и проблеми със съня.

Едно от най-големите предимства на бебешкия масаж са:

  • Улеснява наддаването на тегло
  • Намалява риска от жълтеница
  • Намалява стреса
  • Успокоява коликите
  • Подобрява съня
  • Укрепва емоционалната връзка с родителите
  • Облекчава газовете и проблемите със запек
  • Редовният масаж подобрява умението за научаване на нови знания
  • Подобрява имунитета
  • Повишава хормона на щастието

Децата и кърмачетата, които са масажирани редовно, са по-малко стресирани, стават по-наблюдателни и по-бодри.

Масажът и гимнастиката са даже силно препоръчителни при деца с лош апетит и ниско тегло. Както и при деца с повишен или понижен мускулен тонус.

Масажът се препоръчва и при деца боледуващи от лека или средна форма на рахит, а също и при често боледуващи деца, тъй като така се подобрява имунитета.

Гимнастика – кога и как се прави?

Освен редовните масажи, трябва да правите и гимнастика. Тя е много важна част физическото развитие на бебето и неговата двигателна активност.

Препоръчва се гимнастика да се прави след втория месец, когато е добре да има допълнителна стимулация за правилен мускулен тонус. Хубаво е детето да тежи поне 4 килограма.

Има различни упражнения спрямо възрастта и възможностите на бебето. В началото, до края на третия месец, гимнастика се прави само на ръцете и краката. След това, през всеки следващ месец можете да добавяте нови зони, с които да правите упражнения, с цел тяхното укрепване и подсилване на мускулатурата.

Обикновено тези упражнения представляват сгъване и разгъване на различните стави на детето – ръце, крака, глезени, тазобедренни стави, лакти, раменна става и тн.

Упражненията не се правят едновременно за две еднакви стави. Тоест – първо единия крайник, а след това и другия. Внимателно изпълнете всички упражнения, за да не предизвикате нежелана травма на детето.

Гимнастика на ръцете

Следвайте следните стъпки :

  • Разтваряйте ръцете встрани и ги кръстосвайте пред гърдите.
  • Сгъвайте и разгъвайте в лакътната става. Винаги придържайте мишницата на детето. После направете същото и с другата ръка.
  • Повдигайте нагоре ръцете – да застанат от двете страни на главата. След това ги спускайте надолу – да застанат от двете страни на тялото.
  • Накрая разтрийте дланите на бебето и нежно опънете всяко пръстче. Бъдете внимателни.

2022 02 03 10h08 01

Гимнастика на краката

Следвайте следните стъпки :

  • Сгъвайте краката към корема и ги разгъвайте обратно.
  • Докато са сгънати краката, може да ги разтворите встрани, като поза “жабче”.
  • Едно от забавните упражнения е карането на колело – оставете бебето да лежи по гръб, хванете краката около глезените и плавно свивайте едното краче към гърдите, като в същото време разпъвате другото – така имитирате каране на колело.
  • Раздвижете ходилата от глезените във всички възможни посоки.
  • И отново като при ръцете – нежно изтеглете всички пръстчета на краката.

С времето, гимнастиката ще се превърне в забавен споделен ритуал, който бебето ще разпознава и ще очаква с нетърпение. Така ще укрепите не само здравето му, но и активната емоциална връзка между родителите и бебето. 

Ресурси:

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар