Кога проглеждат бебетата? от Маргарита Трифонова

icon Преглеждания: 9618
Кога проглеждат бебетата?

За пръв път вземате в обятията си вашето новородено бебе. Преброявате  миниатюрните пръстчета на ръцете и краката и се вглеждате с любов в малките очички. 

Вижда ли ме моето съкровище, изобщо кога започват да виждат бебетата? Може ли да различи лицето, очите, устните, които го целуват? Тези въпроси си задават всички майки при първата си среща с мъничкото човече. 

В редовете по-долу разказваме кога проглеждат бебетата, какво виждат и как се развива зрението им с времето. 

Кога проглеждат бебетата?

Вашето лице е любимото нещо за гледане на вашето бебе. Трябва да знаете това, докато се вълнувате кога бебетата проглеждат. Всички новородени бебета като цяло са привлечени да гледат лицата на родителите си, особено очите, докато ги държат в ръцете си. 

В следващия първи месец на бебето то ще обхваща с поглед все повече части от лицето ви и това ще продължи до третия месец. Ще реагират по-добре на изражението на лицето ви, ще  спрат поглед върху устата,  челюстта,  бузите ви. Вече може да сте сигурни, че вашето малко бебе е прогледнало.

С какво зрение се раждат новородените?

Когато се появят на бял свят, бебетата имат пълна зрителна способност да виждат предмети и цветове. Въпреки това, зрението на новороденото не му позволява да вижда много далеч – само предмети, които са на 20-35 см от лицето. 

Новородените предпочитат да гледат лицата пред други форми и предмети и кръгли форми със светли и тъмни граници (като вашите изпълнени с обожание очи!). 

Наред с въпроса от кога проглеждат бебетата, трябва да се знае, че  веднага след раждането си те виждат само в черно и бяло, с нюанси на сивото. Постепенно след първия месец  новородените започват да развиват зрението си към цветовете. 

Първият цвят обаче може да бъде различен  чак в края на четвъртия месец от живота на бебето.

Как се променя бебешкото зрение в първите седмици и месеци след раждането? 

Когато новороденото бебе отвори очи за първи път, зрението му е лошо и има проблеми с фокусирането на разстояние над 30 см. Но това скоро ще се промени заедно с постепенното развитие на бебето по седмици и месеци. 

И така, кога виждат бебетата и какво е първото, върху което се фокусира погледът им? 

Първоначално бебето няма да може да  фокусира лицето ви, въпреки че може да възприема светлина и форма, както и да засича движение. Не след дълго очите му  ще започнат да срещат очите ви. Това е по-вероятно да се случи при слаба светлина, отколкото при ярка, тъй като очите му са все още много чувствителни след тъмнината на утробата. 

Може също да забележите, че очите на вашето новородено дете се движат или дори се кръстосват. Това е нормално развитие на бебето и ще намалее след около 2 или 3 месеца, когато очните мускули укрепнат.

Бебетата, които са родени преждевременно, могат да имат малко по-различно на развитие на зрението. Някои от тях се раждат със затворени клепачи или дори със слети клепачи в зависимост от това колко по рано от термина са се родили. Не бързайте да се притеснявате обаче за недоносеното си бебе – очите му ще се отворят за кратко време.

Кога проглеждат бебетата?

Как можете да стимулирате зрението на бебето?

Всяко от петте сетива е врата към ума на вашето бебе. Новороденото  може да чуе гласа ви, да усети докосването, да помирише аромата ви и да опита всичко, което поставите в устата му. 

Зрението  е едно от най-слабо развитите сетива при раждането,  но визуалната стимулация  през първите му  месеци може да има най-дълбок ефект върху развиващата се нервна система на бебето. 

Как очите на новороденото откриват светлина?

При раждането ретината на бебето не е напълно развита. Тя е задният слой на окото, който открива светлина. Ретината на възрастен може да различи много  нюанси на светлината и цветовете, но ретината на новороденото може да открие само големи контрасти между светло и тъмно или черно и бяло.  

Как визуалната стимулация кара мозъка на бебето да се развива?

При раждането нервните клетки в мозъка на бебето са дезорганизирани и не са добре свързани. Докато бебето расте, мозъкът получава данни от всичките си пет сетива

Този вход кара нервните клетки да се размножават и да образуват множество връзки с други нервни клетки. Ето защо визуалната стимулация е толкова важна. 

Например, ако едно бебе се държи със завързани очи, зрителният център в мозъка му никога няма да се развие, оптичният нерв ще се свие и бебето никога няма да има зрение. 

От друга страна, ако осигурите непрекъсната визуална стимулация на очите на бебето, ретината се развива, оптичният нерв расте,  като заедно с това се развива бързо и  зрителната част на мозъка му.

Кога проглеждат бебетата?

Коя е най-добрата визуална стимулация за очите на бебето?

Като родител вие трябва да полагате грижи за бебето през първия месец, като стимулирате зрението му, използвайки черни и бели ивици или светли и тъмни контрастни цветове. Въпреки, че най-предпочитани за детската стая са нежните пастелни тонове, те няма да допринесат за визуалното развитие на детските очи. 

Изследванията доказват, че черно-белите контрасти се регистрират мощно върху ретината на бебето и изпращат най-силните визуални сигнали към мозъка му. 

По-силните сигнали означават повече растеж на мозъка и по-бързо зрително развитие. Ако заобиколете бебе с меки пастелни цветове, все едно сте му завързали очите. Сложете пред него черно-бели или светло-тъмни снимки и гледайте как неговите толкова прекрасни сини очи ще светнат.

В началото не очаквайте вашето новородено бебе да ви гледа с широко отворени очи часове наред. Бебетата прекарват по-голямата част от първите си седмици в хранене и сън.  Бебето ще започне да се фокусира върху очите ви в първите седмици. След един месец то ще започне да ви следи с очи, докато бавно се движите от една страна на друга.

Нормално развитие на зрението при бебета – какви са фазите?

Не всяко дете достига етапите на зрението си по едно и също време. Това не е повод за притеснение, но ако все пак се тревожите, питайте педиатъра. 

По-долу описваме някои от важните етапи в развитието на зрението през първата година на  бебето.

Развитие на зрението на бебето при раждане

  • Бебето може да изглежда с кръстосани очи.
  • Погледът може да се отклонява навън. 
  • Бебето може да вижда обекти на разстояние 20- 25 см.
  • Чувствително е към ярка светлина.

Развитие на зрението на бебе на 1 месец

  • Бебето обича да гледа черно-бели и контрастни снимки.
  • Харесва да гледа лицата на хората около себе си.
  • Има възможност за проследяване движенията на на обект до 90 градуса.
  • Започва да отделя сълзи.

Развитие на зрението на 2-3 месечна възраст

  • Бебето започва да вижда образите ясно, като едно изображение.
  • То разглежда и изследва собствените си ръце.
  • Може да следва движещи се обекти и светлини.

Развитие на зрението на 4-5 месечно бебе

  • Бебето започва да посяга към предмети и да ги удря.
  • Гледа се в огледало и проявява интерес към себе си.
  • Разпознава бутилката, от която пие вода.

Развитие на зрението на бебе от 5 до 7 месеца

  • Бебето може да  вижда пълноцветни изображения.
  • Може да вижда в три измерения.
  • Може да вижда на по-далечни разстояния, макар и не толкова добре, колкото възрастните.
  • Обръща глава, за да види ярки играчки.
  • Докосва видяното отражение в огледалото.

Кога проглеждат бебетата?

Развитие на зрението от 7 до 11 месеца

  • Детето вече може да се фокусира върху малки предмети.
  • То започва да възприема промяна в изражението и има възприятие за дълбочина; 
  • Може да разбере дали даден обект е близо или далеч.

Развитие на зрението на 12 месеца

  • На тази възраст детето може да проследява по-бързо движещи се обекти и има зрение почти като на възрастен човек.

Възможни проблеми със зрението при бебето

За разлика от способността на  бебето да чува, която е забележително добра още от утробата, способността му да вижда отнема време, за да се развие.  

Въпреки че проблемите със зрението в бебешка възраст са по-рядко срещани, все пак е много важно да сте наясно какви са те. В края на краищата, колкото по-рано ги забележите проблеми, толкова по-скоро можете да ги лекувате. 

По-долу описваме някои състояния, които могат да повлияят на зрението на вашето мъниче. 

Мързеливо око

Наричан още амблиопия, този проблем с очите най-често се развива между раждането и 6-годишна възраст. 

Три на всеки 100 деца имат амблиопия. На повишен риск са изложени преждевременно родените бебета с ниско тегло или с увреждания в развитието. 

Мързеливото око обикновено се лекува с лекарства за очи, призми, очила, зрителна терапия и превръзки за очи. (Важна забележка: Случайното изкривяване  на погледа – навътре или навън през първите 4 месеца е напълно нормално и очаквано.)

Запушени слъзни канали

Слъзните канали са малките тръбички, през които изтичат сълзите от очите. Но при много бебета тези канали не са напълно развити при раждането, поради което течностите не могат да се оттичат правилно. Това може да причини конюнктивит (известен още като розово око). 

Запушените слъзни канали обикновено се изчистват без лечение, особено ако бебето ви е под 6 месеца. Внимателното масажиране на каналите може да помогне за премахване на запушването. 

Кога проглеждат бебетата?

Катаракта

Макар и рядко, също като възрастните, децата понякога получават помътняване на  лещата на окото. Други симптоми могат да включват кръстосано или блуждаещо око, чувствителност към светлина или бели зеници на снимки. 

В много редки случаи  може да не се проявят никакви симптоми. В някои случаи децата се нуждаят от контактни лещи или очила, а при други над 1-годишна възраст е необходима операция. Бебетата с определени генетични заболявания, като синдром на Даун, са изложени на повишен риск.

Глаукома

Колкото и да е чудно, глаукомата не се среща само при хора на зряла възраст.

Детската глаукома се нарича още вродена глаукома (когато е налице при раждането), инфантилна глаукома (когато се развива между 12 и 24 месеца) и ювенилна глаукома (когато се появи при по-големи деца). 

Независимо от вида, глаукомата при деца е рядка. Тук има твърде голям натиск в окото, което уврежда зрителния нерв. Оставено нелекувано, окото може да ослепее.  Признаците включват чувствителност към светлина, мътна роговица, обилно сълзене на очите, болка и спазми на клепачите. Бебетата, които имат глаукома, може да се нуждаят от операция.

Как да забележите потенциални проблеми със зрението при бебета?

Вашето бебе трябва да бъде проверено за инфекции, дефекти, катаракта и глаукома, още преди да напусне родилния дом 

Трябва, разбира се, не означава, че винаги се прави. Затова бъдете бдителни за зрението на бебето още в първите месеци след раждането.

Кога проглеждат бебетата?

За целта следете за следните симптоми:

  • Прекомерно сълзене на очите. Това може да означава, че слъзният канал е блокиран. Рядко това може да означава глаукома.
  • Чувствителност към ярка светлинаТова може да е свързано с повишеното очно налягане при катаракта.
  • Зачервени сухи очиТова може да означава, че запушен слъзен канал е причинил конюнктивит.
  • Кръстосани очи. Ако очите на вашето бебе постоянно се обръщат или гледат кръстосано, това е признак на мързеливо око или катаракта.
  • Бели зеници на снимкиОбикновено зениците изглеждат черни или червени на снимките. Ако вместо това зеницата изглежда бяла, това може да означава катаракта, ретинобластом (рядък рак на окото) или друг проблем с клетките в ретината.  

Трябва незабавно да информирате педиатъра, ако забележите някои от тези симптоми при вашето дете, за да можете да реагирате своевременно и да установите потенциална нужда от лечение.

Снимки: Pixabay

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар