Тереза Алексиева

Падане на пъпчето: какво да очаквате и какви грижи да полагате от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 29304
2022 02 03 10h02 50

Знаете ли, че пъпната връв вероятно е първата играчка на бебето? “Играта” понякога се улавя при преглед на ултразвук, а след раждането се предлагат специални бебешки играчки-октоподи, които наподобяват връвта и доказано успокояват бебето, защото му напомнят нещо познато от утробата. 

Встрани от този любопитен факт, пъпната връв има своята водеща роля през бременността, а след раждането мястото трябва да се третира внимателно и по определени правила. Именно за това говорим днес в редовете по-долу. 

Каква е ролята на на пъпната връв?

Пъпната връв има най-важната мисия по време на бременността за живота на бебето – чрез нея бебето получава необходимите за него хранителни вещества и кислород в утробата на майката.

Дължината на пъпната връв може да достига до 50-60 см. Тя започва да се образува около четвъртата седмица от бременността и се състои от две артерии и една вена. От пъпната вена, бебето получава хранителни вещества и кислород. А двете пъпни артерии служат за изнасяне на отпадните вещества, от които бебето няма нужда.

Грижи за пъпната връв преди падането на пъпчето

След раждането, бебето вече може да се храни и да диша самостоятелно. Мисията на пъпната връв е изпълнена и се пристъпва към нейното прерязване.

Прерязването на пъпната връв не боли, тъй като по нея няма нервни окончания, които да предизвикат усещане за болка – така както не ни боли докато се подстригваме или си режем ноктите.

След като се изреже, пъпната връв се връзва на възел и това, което остава да стърчи от коремчето на вашето бебе, се нарича пъпен остатък. През първите седмици трябва да полагате ежедневна грижа за пъпчето на новороденото.

Как да се грижим за остатъка от пъпната връв?

Още в родилното отделение ще ви бъде обяснено как да се грижите за пъпния остатък и за какво да следите. Това, което трябва да запомните е, че грижите за пъпчето на бебето са ежедневни. То трябва да се поддържа сухо и чисто.

Пъпчето трябва да се почиства 3-4 пъти на ден, което на практика е при всяка смяна на пелена. Някои пелени за новородени са направени така че да не затиснат пъпчето отгоре. 

Важно е то да е на открито и да “диша”, за да се изсуши по-бързо и да не се инфектира. Така че обръщайте внимание дали вашите пелени закриват пъпчето – в такъв случай можете просто да сгънете крайчето надолу, за да стоят по-ниско от него.

2022 02 03 10h02 56

За ежедневната грижа на пъпния остатък ще ви трябват 2 неща – спиртен разтвор и стерилна марля. Препоръчително е да използвате марля вместо памук, за да не остават малки власинки от този памук около пъпчето на бебето.

Спиртният разтвор трябва да бъде 95%. Обикновено се използва етилов спирт, тъй като е по-летлив, тоест той ще се изпарява по-бързо и няма да нарани кожата на вашето бебе.

Основната цел на това ежедневно почистване със спирт е да премахвате водата около пъпния остатък, за да го поддържате сухо и чисто.

А от къде се появява въпросната вода? Ако не мокрите зоната по време на къпане, най-често говорим за секреция от самата раничка на пъпната връв. Затова е важно да поддържаме пъпчето сухо и да го предпазваме от инфектиране.

Опасно ли е къпането, ако още не е паднало пъпчето?

Много често родителите не знаят дали е опасно през първите дни след раждането да се правят бани на новороденото, ако още не му е паднало пъпчето.

Специалистите съветват новороденото бебе да се къпе само под течаща вода или да се обтрива с навлажнена кърпа, за да остане пъпния остатък възможно най-сух и да падне възможно най-бързо. 

В този период можете да правите на вашето бебе частичен тоалет или да покривате специално участъка преди измиване под течаща вода. В този период, използването на вана за къпане е силно нежелателно и се препоръчва едва след окончателното падане на пъпчето. 

Задължително след баня трябва да направите и тоалет на пъпния остатък. Уверете се, че зоната на пъпчето остава добре подсушена, като за целта можете да използвате пудра за допълнителна абсорбция на влагата.

2022 02 03 10h03 02

Кога пада пъпната връв?

Падането на пъпчето зависи от неговата дебелина и от това колко добре се изсушава, за да падне по-бързо. 

Обикновено пъпният остатък пада до две седмици – между 5-ия и 15-ия ден след раждането. Междувременно, третирайте внимателно пъпната връв на вашето бебе и следете за признаци на инфекции и дискомфорт. 

Важно!

В никакъв случай не тръгвайте да чоплите или да дърпате пъпния остатък, за да падне по-бързо. Това само ще нарани и вероятно ще инфектира раната. Пъпчето пада само веднага щом изсъхне достатъчно добре. 

Затова най-доброто нещо, което можете направите за вашето бебе, е да оставяте пъпчето на въздух и да го почиствате редовно със спирт и марля. Така то ще изсъхне и ще падне по-бързо.

Ако остатъка на пъпната връв на вашето бебе не е паднала след втората седмица и се сравнявате с бебетата на вашите приятелки, при които пъпчето е паднало – това не трябва да ви притеснява.

Не забравяйте, че всяко бебе си идва със своите индивидуални характеристики. Причината най-вероятно се крие в по-бавното изсушаване на пъпната връв при вашето бебе, в което няма нищо притеснително. Продължавайте с ежедневните грижи и в момента, в който то изсъхне, ще падне само.

2022 02 03 10h03 07

За какво да следим при пъпния остатък на бебето?

По време на лечението на раничката, която е следствие от прерязването на пъпната връв, е възможно да видите малко кръв около пъпния остатък.

Не се притеснявайте. Това е нормално. Освен това, няколко капки кръв може да има и в първите дни след падането на пъпния остатък – това също е нормално. Достатъчно е да почистите и подсушите зоната около пъпчето със стерилна марля и със спирт.

Признаци на инфекция

Ако обаче забележите, че от пъпчето на бебето изтича гной, усещате неприятна миризма или виждате зачервяване около зоната на пъпчето, то тогава е добре да се обърнете към вашия педиатър. Това може да са признаци на инфекция на пъпната връв. Може да е необходимо незабавно лечение, за да се спре разпространението на инфекцията.

Също така, говорете с лекаря на вашето бебе, ако пъпчето не е паднало след три или четири седмици. Това, разбира се, не винаги е индикация за проблем, както вече казахме по-горе – падането на пъпчето може да бъде строго индивидуално.

Но има редки случаи, в които забавеното падане на пъпната връв може да е признак на здравословен проблем, инфекция или нарушение на имунната система. Затова, за да сте спокойни вкъщи, е хубаво да се допитвате до вашия лекар, който ще прецени дали има повод за притеснения, или всичко е наред.

2022 02 03 10h03 12

Какво е пъпен гранулом? 

След като пъпната връв на вашето бебе бъде прерязана, вие трябва внимателно да наблюдавате пъпа, за да сте сигурни, че заздравява правилно. Пъпните инфекции и кървенето са първите индикации за проблем.

Един от  най-често срещаните проблеми при пъпната връв е т. нар. “пъпен гранулом”. Пъпният гранулом на външен вид изглежда като малка, червена бучка. Обикновено е покрита с жълто или бистро течение. Пъпният гранулом не е повод за притеснение. Приблизително 1 от 500 новородени бебета имат пъпен гранулом.

Не са ясни причините за образуването на гранулом. Те могат да бъдат най-различни, затова трябва да се консултирате с вашия лекар, който може да прецени каква е причината за появата на състоянието и да назначни подходящо лечение.

Понякога причината може да бъде широката основа на пъпната връв.

Опасен ли е пъпният гранулом за здравето на бебето?

Пъпния гранулом нe e oпaceн зa живoтa нa бeбeтo. Обикновено, той не предизвиква дискомфорт, но има вероятност да се инфектира, което може да предизвика дразнене на кожата на пъпа или дори треска.

Пъпният гранулом може да се лекува ефективно в повечето случаи без усложнения. Ако забележите образуване на гранулом, не се колебайте да се обърнете към вашия педиатър. 

Особено ако грануломът е придружен от допълнителни симптоми, като:

  • Висока температура (над 37.5° C)
  • Кървене около гранулома
  • Подуване или зачервяване около гранулома
  • Болка или чувствителност на пъпа
  • Дренаж с неприятна миризма от пъпа
  • Обрив близо до пъпа

Ранното идентифициране на гранулома и ранното започване на лечението могат да помогнат за по-бързото възстановяване.

Какви са методите за лечение на гранулом?

По тези грануломи няма нервни окончания и рецептори за болка, така че мoгат дa бъдат oтcтpaни бeзбoлeзнeнo. Най-често това се прави cъc cpeбъpeн нитpaт или xиpypгичeн ĸoнeц, но задължително и само от специалист.

Съществуват и най-различни други методи за лечение на гранулом, някои от които са: 

  • Хирургична ексцизия
  • Лечение с течен азот
  • Нанасяне на локални антибиотици
  • Електрокаутеризация и др.

За щастие, прости лечения като сребърен нитрат, обикновено са ефективни за трайно премахване на пъпния гранулом.

2022 02 03 10h03 21

Ползите от отложеното клампиране на пъпната връв

Проучване, направено от JAMA Pediatrics – ежемесечно медицинско списание, публикувано от Американската медицинска асоциация – показва, че ако пъпната връв се реже не веднага след раждането, а се забави с три минути, може да предпази бебето от кръвоизлив, анемия и други здравословни проблеми.

Отложеното клампиране на пъпната връв е важен момент за всяко новородено, тъй като в тези три минути бебето получава част от т. нар. „резервна кръв“, която е богата на стволови клетки, които преминават от майката към новороденото.

Така се повишават нивата на хемоглобина и желязото в кръвта на бебето, с което намалява рискът от анемия.

Ресурси:

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата

Вашият коментар