Тереза Алексиева

Какви са изискванията за качество на детските играчки и защо се предявяват? от Тереза Алексиева

icon Преглеждания: 2965
Видео Текст
Igrachki Iziskvania 2 (custom)

Логично и закономерно, детските играчки са продукт, който подлежи на стриктна регулация по редица параграфи. Изисквания към качеството на играчките са формулирани както в българското, така и в Европейското законодателство, а тяхното спазване се съблюдава от органи и институции на няколко нива. Едва след като премине през всички тестове и законови процедури, една детска или бебешка играчка може да получи разрешение да излезе на пазара. Именно този процес ще се опитаме да проследим и опишем, поне в най-общите му параметри. 

Какви са изискванията за качество на играчите според българското законодателство?

Според Наредбата за съществените изисквания и оценяване на съответствието на играчките, издадена от Министерския Съвет на Република България и обнародвана през 2006 г., играчките подлежат на пускане на пазара:

  • само когато не застрашават живота и здравето на децата или на трети лица
  • когато могат да бъдат използвани по предназначение спрямо обозначената възраст на детето
  • когато могат да отговорят на тези изисквания за един нормален, предвидим период на употреба

През 2009 г. тази наредба отстъпва мястото си на друг, по-детайлен и по-усъвършенстван Европейски документ, за който предстои също да поговорим. Разписаните в тази сравнително кратка и достъпна за широката аудитория българска наредба, могат и до днес да ни послужат за основен ориентир относно изискванията към детските играчки, поради което първоначално ще се спрем на нея. 

Пълния текст на нормативния акт можете да прочетете тук, а някои от най-базовите стандарти за детските играчки в него включват:

 

  • Адекватни механични и физични свойства на играчите. Предполага се те да бъдат трудно чупливи и удароустойчиви, а техните ръбове, издатини и подвижни части да не създават предпоставки за нараняване. Размерите на подвижните части трябва да бъдат с размер, който не позволява инцидентно поглъщане или вдишване

 

  • Ниска възпламенимост на играчките. Тя предполага използването на съобразени за целта материали, които не се възпламеняват при наличие на пламък или искра, а при запалване забавят процеса на горене. За играчките с нагряващи се части важи правилото, че максимално достижимата от тях температура трябва да бъде приятна на докосване и да не представлява риск от изгаряне.

 

  • Безопасни химични свойства на играчките. Съставът им не трябва да предизвиква дразения при досег с кожата или лигавиците на тялото, включително и в най-деликатните зони, като например очите. Бионаличността на определени химични елементи като арсен, хром, олово, селен или живак трябва да бъде обозначена на етикета, а количествата на тези вещества не бива да надвишават допустимите за човека дневни количества в микрограмове. Общо 19 са химичните елементи, които понастоящем биват проледявани и контролирани.

 

  • Стриктно регулирани електрически свойства на играчките. Номиналното напрежение, с което се захранват електрическите играчки не трябва да надвишава 24 волта. Всички източници и проводници на електричество трябва да бъдат отлично изолирани, а максималното нагряване, което предизвикват да бъде добре премерено, за да не предполага изгаряне.

 

  • Съобразено наличие на радиоактивни вещества или елементи, позоваващо се на Наредбата за основните норми за радиационна защита, обнародвана през 2001г., а по-късно и Европейската Директива за безопасността на играчките.

 

  • Хигиенни норми на играчките, свързани както с дизайна, така и с материалите за изработка. Играчките трябва да бъдат лесни за почистване и да не създават предпоставки за трайно натрупване и задържане на замърсявания.

Тези правила важат с особена сила що се касае за играчки, които по своите приложения, размери и специфики са предназначени за деца на възраст под 36 месеца.

Оценяване на съответствието или ЕО изследване на типа се нарича процедурата, която преминават всички производители на играчки, преди да получат нужните сертификати и разрешения да разпространяват продукта си. Процедурата по получаването им е сложна и многостепенна, като в нея се следи както за изпълнение на горепосочените изисквания, така и за редица странични фактори. Част от тях включват начина на производство, мястото за складиране, техническото досие и т.н.

Какви са изискванията за качество на играчите според Европейското законодателство?

За щастие, българското и европейското законодателство са доста успешно синхронизирани, що се касае до регулациите, свързани с качеството на детските играчки. Гореспоменатата Наредба за съществените изисквания и оценяване на съответствието на играчките, впоследствие бива заменена от един много по-прецизен, обемен и пунктуален европейски документ, а именно Директива 2009/48/ЕО относно безопасността на детските играчки.

В рамките на внушителните си 113 страници, тази директива регулира целия процес по проектиране, производство, сертифициране и всички останали здравни и правни аспекти, касаещи създаването на безопасни детски стоки за игра в рамките на Европейския Съюз. Тя е свободно достъпна онлайн и съдържа всички подробности, които един загрижен родител или бъдещ производител на играчки би следвало да знае за законовите регулации на този вид продукти. 

Една голяма част от този документ касае техническата документация, която следва да се предостави в процеса на сертифициране на играчката. Част от нейните най-важни компоненти включват:

  • Детайлно описание на продукта и производството, включително на използваните материали. Към тях следва да се приложи сертификат за безопасност, предоставен от доставчиците на химикали, с които е избрал да работи производителя

 

  • Резултати от стандартната оценка на безопасността, касаеща физичните, химичните, механичните, и всички останали свойства на играчките, за които говорихме по-горе. Освен резултатите, производителите следва да представят и цялата документация, описваща преминатите процедури по оценяване

 

  • Сертификат за ЕО изследване на типа и декларация за съответствие, както и подробно описание на всички средства, чрез които производителят осигурява това съответствие

 

  • Адрес и техническа оценка на адресите, които производителят е заявил като производствена и складова база

Дори и да спрем дотук със сухите факти, макар че има още много какво да се каже, вие вече разбирате основното нещо, което ви интересува – детските играчки всъщност подлежат на изключително сериозни регулации. Пазаруването от сериозни търговци на практика предполага една висока степен на безопасност за вашето дете, тъй като всички продукти в пазарната мрежа отговарят на Европейските изисквания.

Как да бъдете сигурни, че купувате играчки, отговарящи на изискванията за безопасност?

Както вече казахме, в оторизираната търговска мрежа няма, или поне не би следвало да има детски играчки, които да не покриват изискванията за безопасност, формулирани в Директивата на ЕС от 2009 г. Какви прости стъпки можете да предприемете, за да бъдете сигурни, че няма да закупите играчка, която да застраши живота и здравето на вашето дете?

Преди всичко, прочетете внимателно етикета. Всяка играчка трябва да има собствена маркировка за съответствие, която да индикира, че гореописаният процес е преминат законно и успешно. Освен това, на етикета задължително по закон трябва да са отбелязани търговската марка, адресът и контактите на производителя, на вносителя или на техен представител.

Всички тези данни трябва да фигурират на български език, да бъдат видими и четливи. Ако някой компонентите липсва или пък изобщо не виждате етикет, това със сигурност е  индикация за нередност.

Спазвайте препоръчителната възраст, отбелязана на етикета. Тя също е част от задължителните компоненти при етикетирането, и това не е случайно. Много играчки, отбелязани за възраст 3+ могат да ви се струват  на пръв поглед подходящи за вашето по-малко дете, но да съдържат вещества, които не е желателно да попадат в устата му. При изработката на играчки важи правилото, че децата до тригодишна възраст все още поставят всякакви предмети в устата си и това влияе на правилата за изработка и регулация.

Винаги пазарувайте от оторизирани търговци. Контролните органи следят и отговарят за покриването на всички изисквания само и единствено в обозначените търговски обекти. Пазаруването от външни базари, случайни сергии, онлайн групи и самосиндикални квартални магазинчета несъмнено крие своя чар, но не може да претендира за безопасност по смисъла на законовите разпоредби

Избягвайте да пазарувате бебешки играчки втора употреба. Никога не можете да имате гаранция по какъв начин са били експлоатирани те и дали безопасността им не е била компрометирана. Незадоволителната хигиена, неправилното съхранение, непрофесионалния ремонт или саморъчните подобрения по играчките биха могли да носят потенциални опасности, за които производителя няма как да отговаря в случай на инцидент

Ако спазвате тези прости насоки и впоследствие не оставяте детето да играе без надзор, то рисковете от нежелани ситуации клонят по-скоро към нулата. За съжаление винаги има неприятни изключения, за които също е редно да поговорим. 

Как да процедирате при евентуален инцидент, причинен от детска играчка?

Ако имате съмнения или доказателства, че определена играчка застрашава безопасността на вашето дете, това са фактите, които е добре да имате предвид:

  • Отговорността за безопасността на играчката е изцяло на производителя и неговите представители на българския пазар. Ако забележите дефекти или нередности, най-правилно е да се свържете директно с фирмата, чиито координати са изписани на етикета на играчката. Така след своевременна реакция дефектната партида може да бъде изтеглена от пазара, което съвсем не е единичен случай. От търговската мрежа постоянно се изтеглят всякакви видове продукти, а сигналите от потребители са един от основните фактори за този процес

 

  • Освен производителя, вие можете да алармирате и Браншова асоциация „Детски играчки”, в чиято дейност влиза работата по сигнали от потребители

 

  • Ако закупите играчка без посочените по-горе задължителни елементи на етикетирането, или ако те ви се сторят подвеждащи и некоректни, вие можете да алармирате както Браншова асоциация „Детски играчки”, така и Комисията за защита на потребителите

Активните потребителски навици и практиката да се съобщава за нередности са работещ коректив, който подобрява състоянието на пазара за детски стоки. Всяка сигнализирана нередност може да предпази огромен брой деца от досег с небезопасни продукти, затова не ограничавайте недоволството си до постове в социалните мрежи, а винаги отнасяйте казуса към компетентните институции.

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Happy_bird
    Happy_bird

    Аз бих дала следните практически съвети за играчките:
    1. Играчката трябва да има написана препоръчителна възраст. Ние проявяваме интерес към играчки за по-големи. При нас формулата е препоръчителната възраст намалена с една година;
    2. Не купуваме играчки, които имат малки части или части, които могат да се отчупят от играчката. Така минимизираме риска от поглъщане;
    3. Плюшени/текстилни играчки купуваме само от реномирани производители – така сме сигурни, че в пълнежа им няма вредни или опасни вещества;
    4. Не купуваме шумни или музикални играчки. Това е егоистично от наша страна, но още шум в къщи е непоносим;
    5. Конструкторите и мозайките са нужни – имат образователен ефект, но винаги се играе с тях в присъствие на възрастен. Така не се пилеят част, не се лапат и няма опасност нещо да бъде погълнато. И още нещо – няма нищо по-болезнено от настъпването на част от конструктор с бос крак;
    6. Настолните игри са задължителни. Родителите може да са уморени, но това е време за семейството заедно. Ако играете заедно, тогава няма да имате проблем с таблет или телефон. Това е решение/отговор на оправданието за „пристрастяване“ към електронните игри;
    7. Играчките за открито ВИНАГИ ги купуваме само от производители, които са ги сертифицирали за безопасност. По-добре по-скъпи, но сигурни играчки вместо контузии и наранявания.

Вашият коментар