Иван Карагьозов

Кога детето е готово да ПРОХОДИ? Как да му помогнем? от Иван Карагьозов

icon Преглеждания: 10443
Видео Текст
Deteto Prohojdane (custom)

Вашето бебе расте, смее се и плаче и вие с нетърпение чакате то да започне да задава въпроси и да ходи. За нас това е едно радостно очакване, но за детето е един сложен и пълен с промени път. Всъщност детето – от едно напълно безпомощно същество след раждането (до края на първата година) – трябва да се превърне в индивид, овладяващ сложните човешки прояви, от които най-голямо значение имат ходенето в изправено положение и говоренето. 

Процесът по овладяване на тези прояви настъпва закономерно и постепенно, като промените са бързи и осезаеми. Обикновено именно заради бързите промени, периодът от раждането до първата година на детето се разделя условно на няколко етапа, като през различните етапи акцента и усилията се поставят на различни фокуси. 

Ще концентрираме усилия върху етапа от 6 до 12 месечна възраст на детето, когато са налице две особености:

  • интензивно пълзене, сядане и изправяне
  • второ –  разнообразните звуци и звукови съчетания при детето. 

Вследствие – това е и периодът, в който трябва да концентрираме усилия за развитие на движенията и говора.

Интензивно пълзене, сядане и изправяне 

Пълзенето при децата им дава възможност да се придвижват самостоятелно, да приближат желания предмет или играчка. Този факт е важен, защото активизира цялостното поведение на детето и засилва интереса му към околната среда. 

От пълзенето има и друга полза – благодарение на него някъде през 7-мия месец детето се научава да сяда, а през 8-мия – да се изправя и да пристъпва настрани. Тези деца, които са пълзели достатъчно между 6-ия и 9-ия месеци, в много от случаите имат по-стабилна стойка при прохождането си. 

За проверка на физическата готовност на детето е удачно през седмия месец то да бъде изправяно и подкрепяно под мишниците, като след това го хващате за ръце. Това се прави с цел да се провери готовността му за задържане на крака

През 8-и и 9-и месец действията на родителя са по-целенасочени и включват подпомагане на детето да се изправя и да пристъпва встрани. Спокойно може да се използва любимата играчка за привличане на вниманието му. Малко след усвояване на това умение, то вече е готово да бута подвижна опора – количка или стол

При правилно въздействие от страна на родителя в този период, в края на първата си година детето е готово да ходи. Тук е необходимо да се акцентира върху някои негативни моменти, които обикновено са свързани с по-големите амбиции на родителите. Ако детето се насилва прекомерно или се оставя често да пада, може да се образува своеобразна задръжка към прохождането, породена от страх.       

Препоръчително е при този процес детето да е обуто в подходящи обувки. Добрите обувки не са стегнати, а меки, които по възможност са високи, за да държат краката му стегнати. В тази връзка е необходимо да отбележим, че понякога се допускат грешки и тези грешки могат да доведат до ходене на пръсти например. Затова организирайте правилното стъпване по-рано, още когато детето е в детското си столче или проходилка. Логично е пространството за подготовката на прохождане на детето да е по-голямо. 

Както казахме, пълзенето е полезно, но след 8-мия месец детето има необходимост да бъде научено да се изправя. Нормално развитите деца около 8-и и 9-и месец имат достатъчно добре развита мускулатура, която да предразполага към изправяне и пристъпване

Най-важното е вашите действия да са системни и последователни. По този начин след 10-ия месец готовността за прохождане на детето ще е пълна. Все пак винаги има изключения и те на са тревожни. Има данни за прохождане на нормално развиващи се деца на 12-и и 15-и месец. Важно условие е, че няма връзка между прохождането на детето на 11-и или 14-и месец и неговото общо развитие. 

Важното е детето да проходи стабилно и продължително с цел да започне да възприема околния свят по нормален начин. Това е начинът да се разшири неговия периметър, да вижда повече от заобикалящото го… а и да прави повече бели. Тези обстоятелства имат решаващо значение за нервно-психичното развитие на детето.   

add
add

Коментари на читатели

Напишете вашия коментар към темата
Вижте цялата дискусия
  1. Super-Mummy
    Super-Mummy

    Периодът с пълзенето и прохождането за нас беше много труден. Нужно ми беше огромно търпение, за да го преминем. Ясно е, че малкия човек опознава света иска да провери всичко, но това отключва много страхове. Ако бях чела тази статия, щях да имам по-стабилна аргументация за себе си. Така трябва да се случва, защото това е единствения начин да укрепва детето физически.
    Аз си наложих да следя да не се контузим тежко, но да не съм свръх-предпазлива. Не исках аз да се страхувам и бебето да става твърде предпазливо. Ако бях чела тази статия щях да знам, че и физическото развитие на бебето е от значение. Изкарахме период на опознаване на света, в който тичах след детето, гледах, стисках зъби и обучението да не се страхувам (да не падне, да не се удари) беше по-тежко от бебешкото прохождане.
    В крайна сметка проходихме нормално, пълноценно и без проблеми. Сега оценявам усилието, защото имам смел син, волен, буен и нах-вече здрав.

Вашият коментар